Ερώτηση για τοπική φιναστεριδη

Dumas

New Member
Καλησπερα σε όλους. Προσπάθησα να βρω λύση στο πρόβλημα μου απο προηγούμενα posts για να μην ρωτάω τα ίδια αλλα δυστυχως δεν τα κατάφερα. Ειμαι 47 και κάνω χρήση regaine 2 φορές την ημέρα τα τελευταία περίπου 20 χρονια. Σε γενικές γραμμές τα μαλλιά μου είναι σε αρκετά καλή κατάσταση αν και σχεδόν ένα χρόνο πριν μεταμόσχευσα 2000 τρίχοθυλακια στην περιοχή του crown. Το αποτέλεσμα έχει σχεδόν ολοκληρωθεί με επιτυχία και νοιωθω υπέροχα γιατι ουσιαστικά μόνον σ εκείνη την περιοχή είχα σοβαρό πρόβλημα. Για να συντηρήσω όμως τα υπόλοιπα μαλλιά μου εδώ και 7-8 περίπου μήνες πρόσθεσα χάπι φίνα (propecia) 1mg, 5 φορές την εβδομάδα. Τέλεια αποτελέσματα μέχρι στιγμής. Νοιώθω το μαλλί μου δυνατό και γενικώς οπως πρέπει για την ηλικία μου. Δεν είχα κανένα site effect όλο αυτό το διάστημα μέχρι που πρόσφατα μπήκα σε μια μόνιμη σχέση και η σεξουαλικές απαιτήσεις αυξηθήκανε. Εκει αγχώθηκα και ειμαι σίγουρος οτι εγώ απο μόνος μου δημιούργησα το υποτιθέμενο πρόβλημα. Πάντως είτε ειναι αυθυποβολή είτε πραγματικότητα το θέμα ειναι οτι τωρα αντιμετωπίζω περιστασιακά θέματα στυσης και χαμηλής λίμπιντο. Θεωρώ οτι έστω και για το ψυχολογικό κομμάτι θα πρέπει να δοκιμάσω να αλλάξω το χάπι σε τοπικό διάλυμα. Άκουσα οτι στον Αναστασάκη κάνουν ένα αρκετά αποτελεσματικό, αλλα σήμερα που επικοινώνησα μου είπανε οτι χορηγούνε τη λοσιόν μόνον σε ασθενείς τους. Είναι λιγο δύσκολο για μενα να τους επισκεφτώ άμεσα για εξέταση απο τον γιατρό τους γιατι μένω μόνιμα στον Έβρο. Θα ήθελα σας παρακαλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική λοσιόν, σπρέι η αφρός που κυκλοφορεί στο εμπόριο (η σε καποια αλλη κλινική που την χορηγουν απομακρυσμένα χωρις εξέταση) και που την θεωρείτε αποτελεσματική και αξιόπιστη. Θα με ενδιέφερε είτε φίνα μαζί με minoxidil (που ίσως ειναι και το καλύτερο), είτε σκέτη φίνα όποτε θα πρέπει να συνέχισω ξεχωριστά το regaine. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Fagron MFT(Minoxidil + Finasteride), παρε τηλεφωνο στην εταιρεια(το βρισκεις με μια αναζητηση στο google) και ζητα να σε πληροφορησουν για τα φαρμακεια κοντα σου με τα οποια συνεργαζονται.
Πας το ζητας απο το φαρμακοποιο, το παραγγελνει, στο φτιαχνει και εισαι ετοιμος. Ουτε Αναστασακη ουτε αλλους μεσαντες.

Αποτελεσματικοτητα υπαρχει, αλλα αν θες τη γνωμη μου απλα προσπαθησε να μειωσεις το χαπι τοσο ωστε ψυχολογικα να σε καλυπτει, για ενα διαστημα και μετα το ξανα ανεβαζεις. Ειδαλλως τη Lotion.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Όπως είπε και ο @Kostas97 , η τοπική φίνα δεν μπορεί να συγκριθεί με το χάπι με τίποτα.
Ακόμη και να σου κάνει δουλειά η τοπική φίνα θα είναι ένα "βραχυπρόθεσμο πυροτέχνημα", και μετά θα πέσει αισθητά η δραστικότητα της, σε αντίθεση με το χάπι που θα σε διατηρήσει μακροπρόθεσμα.
Μιας και είσαι και άνω των 45, δοκίμασε μια δοσολογία 3-5mg/week, και νοουμένου ότι είσαι κάπου στο NW3, με όχι έντονο thinning γενικά, πιστεύω θα σε διατηρήσει μια χαρά.
 

dlazaros

Well-Known Member
Όπως στα είπαν και τα παιδιά απο πάνω. Και εγώ στα 47 άρχισα φίνα με μεγαλύτερες δόσεις λόγο προστάτη αλλά σε καταλαβαίνω. Νομίζω οτι με δοσολογία 3χ την εβδομάδα θα είσαι στο "sweet spot" για αυτό που ψάχνεις (να είνεις εκεί που είσαι τώρα, δλδ συντήρηση). Εναλλακτικά να σου πω οτι και εγω άλλαξα θεραπεία και πήγα σε Avodart (ντουταστερίδη 3χ την εβδομάδα) και μου έχει κάτσει σωματικά πολύ μα πολύ καλύτερα απο την φίνα και τα μαλλιά είναι στα καλύτερα τους.
 

Dumas

New Member
Fagron MFT(Minoxidil + Finasteride), παρε τηλεφωνο στην εταιρεια(το βρισκεις με μια αναζητηση στο google) και ζητα να σε πληροφορησουν για τα φαρμακεια κοντα σου με τα οποια συνεργαζονται.
Πας το ζητας απο το φαρμακοποιο, το παραγγελνει, στο φτιαχνει και εισαι ετοιμος. Ουτε Αναστασακη ουτε αλλους μεσαντες.

Αποτελεσματικοτητα υπαρχει, αλλα αν θες τη γνωμη μου απλα προσπαθησε να μειωσεις το χαπι τοσο ωστε ψυχολογικα να σε καλυπτει, για ενα διαστημα και μετα το ξανα ανεβαζεις. Ειδαλλως τη Lotio
Fagron MFT(Minoxidil + Finasteride), παρε τηλεφωνο στην εταιρεια(το βρισκεις με μια αναζητηση στο google) και ζητα να σε πληροφορησουν για τα φαρμακεια κοντα σου με τα οποια συνεργαζονται.
Πας το ζητας απο το φαρμακοποιο, το παραγγελνει, στο φτιαχνει και εισαι ετοιμος. Ουτε Αναστασακη ουτε αλλους μεσαντες.

Αποτελεσματικοτητα υπαρχει, αλλα αν θες τη γνωμη μου απλα προσπαθησε να μειωσεις το χαπι τοσο ωστε ψυχολογικα να σε καλυπτει, για ενα διαστημα και μετα το ξανα ανεβαζεις. Ειδαλλως τη Lotion.
Κατ αρχήν σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντήσεις. Όταν λες οτι το παραγγέλνει ο φαρμακοποιός και στο φτιάχνει σημαίνει οτι το προϊόν δεν φτάνει στο φαρμακείο στην τελική του μορφή? Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν διάφορες επιλογές αυτού του προϊόντος σε περιεκτικότητα μηνοξιδιλης και φιναστεριδης ή μόνον μία? Αν υπάρχουν διάφορες (σε περιεκτικότητα μινοξιδιλης και φιναστεριδης) ποια θα πρέπει να επιλέξω για την περίπτωση μου? Τέλος χρησιμοποιείται μια φορά την μέρα ή δυο οπως κάνω τωρα με το regaine?
 

Kostas97

Well-Known Member
Κατ αρχήν σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντήσεις. Όταν λες οτι το παραγγέλνει ο φαρμακοποιός και στο φτιάχνει σημαίνει οτι το προϊόν δεν φτάνει στο φαρμακείο στην τελική του μορφή? Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν διάφορες επιλογές αυτού του προϊόντος σε περιεκτικότητα μηνοξιδιλης και φιναστεριδης ή μόνον μία? Αν υπάρχουν διάφορες (σε περιεκτικότητα μινοξιδιλης και φιναστεριδης) ποια θα πρέπει να επιλέξω για την περίπτωση μου? Τέλος χρησιμοποιείται μια φορά την μέρα ή δυο οπως κάνω τωρα με το regaine?
Γενικα υπαρχουν ορισμενα ετοιμα προιοντα και προφανως απο εκει και περα μπορεις και ο ιδιος να κανεις οποια πιθανη τροποποιηση θελεις.
Στην περιπτωση που μιλαμε για τις προτασεις της εταιρειας, στον φαρμακοποιο φτανουν οι ουσιες στις δοσολογιες που πρεπει και αυτος κανει απλα την παρασκευη. Οσα φαρμακεια συνεργαζονται το γνωριζουν οποτε δε θα εχεις θεμα.

Στην κατηγορια "Ασθένεια"μπορεις να δεις στο αλωπεκια ποια προιοντα εχει. π.χ. Fagron Advanced Derma Pack MFT Minoxidil 5%, finasteride 0.1% σε TrichoFoam™


Γενικοτερα εαν θελεις μεγαλυτερες συγκεντρωσεις φιναστεριδης, χανεται η εννοια του τοπικου, αφου στοχο εχει να μειωνει πιθανες παρενεργειες.

Ο γενικος κανονας ειναι να το χρησιμοποιεις μια φορα τη μερα.
 

Dumas

New Member
Οκ σας ευχαριστώ πολύ όλους. Ηδη κάνω μια προσπάθεια με μειωμένη δόση (2-3 φορές τη εβδομάδα) με χάπι propecia 1mg. Δεν βλέπω να μου βγαίνει γιατι μου καρφώθηκε πολυ στο μυαλό και ξέρετε αυτό είναι πολύ κακό. Εκανα μια προσπάθεια να κόψω το χάπι στα δυο (με χαποκόφτη) ωστε να μειώσω ακομα πιο πολύ την δόση και να πάω στο 0,5mg αλλα δυστυχώς το χάπι θρυμματίζεται. Ξερει κανεις πως μπορεις να κοψεις σωστα το propecia στη μεση η και στα τέσσερα?
Θα επιμείνω για ενα διαστημα και μετά αν δεν βελτιωθουν τα είτε placepo είτε πραγματικά site effects που βιώνω τοτέ θα αναγκαστώ να παω σε λοσιόν. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το διακόψω εντελώς για καποιο διαστήμα....
Θα επενέλθω εφόσον χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια σας.
Και πάλι σας ευχαριστώ!
 

Dumas

New Member
Γενικα υπαρχουν ορισμενα ετοιμα προιοντα και προφανως απο εκει και περα μπορεις και ο ιδιος να κανεις οποια πιθανη τροποποιηση θελεις.
Στην περιπτωση που μιλαμε για τις προτασεις της εταιρειας, στον φαρμακοποιο φτανουν οι ουσιες στις δοσολογιες που πρεπει και αυτος κανει απλα την παρασκευη. Οσα φαρμακεια συνεργαζονται το γνωριζουν οποτε δε θα εχεις θεμα.

Στην κατηγορια "Ασθένεια"μπορεις να δεις στο αλωπεκια ποια προιοντα εχει. π.χ. Fagron Advanced Derma Pack MFT Minoxidil 5%, finasteride 0.1% σε TrichoFoam™


Γενικοτερα εαν θελεις μεγαλυτερες συγκεντρωσεις φιναστεριδης, χανεται η εννοια του τοπικου, αφου στοχο εχει να μειωνει πιθανες παρενεργειες.

Ο γενικος κανονας ειναι να το χρησιμοποιεις μια φορα τη μερα.
Καλησπέρα και πάλι. Έχω παραγγείλει τελικά το fagron advanced derma pack MFT απο τον φαρμακοποιό μου. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω παράλληλα με μια πολύ μικρή ποσότητα χαπίου (3x0,5 την εβδομάδα). Αλλά με ενημέρωσε ότι το η συσκευασία περιέχει μινοξιίλη 2,5% και όχι 5%. Είναι όντως έτσι η έχει γίνει καποιο λάθος στην παραγγελία? Αν όχι τότε μήπως μπορώ να τροποποιήσω το προϊόν σε 5%? Αν όχι πως θα συμπληρώσω το έλλειμα σε μινοξιδίλη που θα μου δημιουργηθεί? Επίσης μήπως μπορώ να τροποποιησω την αναλογία της φίναστερίδης απο 0,1 σε λίγο περισσότερο (0,25)? Τέλος δεδομένου ότι τώρα βάζω πρωί βράδυ regaine 5%, τώρα με το MFT θα πρέπει να βάζω regaine το πρωί και MFT το βράδυ?
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα και πάλι. Έχω παραγγείλει τελικά το fagron advanced derma pack MFT απο τον φαρμακοποιό μου. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω παράλληλα με μια πολύ μικρή ποσότητα χαπίου (3x0,5 την εβδομάδα). Αλλά με ενημέρωσε ότι το η συσκευασία περιέχει μινοξιίλη 2,5% και όχι 5%. Είναι όντως έτσι η έχει γίνει καποιο λάθος στην παραγγελία? Αν όχι τότε μήπως μπορώ να τροποποιήσω το προϊόν σε 5%? Αν όχι πως θα συμπληρώσω το έλλειμα σε μινοξιδίλη που θα μου δημιουργηθεί? Επίσης μήπως μπορώ να τροποποιησω την αναλογία της φίναστερίδης απο 0,1 σε λίγο περισσότερο (0,25)? Τέλος δεδομένου ότι τώρα βάζω πρωί βράδυ regaine 5%, τώρα με το MFT θα πρέπει να βάζω regaine το πρωί και MFT το βράδυ?
Minoxidil 5%, finasteride 0.1% σε TrichoFoam™
Μινοξιδιλη 5% εχει κανει καποιο λαθος η φαρμακοποιος/βοηθος.

Εαν θες να ανεβασεις ποσοστο καλυτερα να μεινεις στο χαπι.
Προσωπικα εχει υπαρξει περιοδος που χρησιμοποιησα και συνδυασμο χαπι με τοπικο(MFT), αλλα οχι το χαπι καθε μερα, οπως αυτο που και εσυ αναφερεις.
Αυτο ομως ειναι προσωπικη εμπειρια.
 

yo_gi

New Member
Καλησπέρα και πάλι. Έχω παραγγείλει τελικά το fagron advanced derma pack MFT απο τον φαρμακοποιό μου. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω παράλληλα με μια πολύ μικρή ποσότητα χαπίου (3x0,5 την εβδομάδα). Αλλά με ενημέρωσε ότι το η συσκευασία περιέχει μινοξιίλη 2,5% και όχι 5%. Είναι όντως έτσι η έχει γίνει καποιο λάθος στην παραγγελία? Αν όχι τότε μήπως μπορώ να τροποποιήσω το προϊόν σε 5%? Αν όχι πως θα συμπληρώσω το έλλειμα σε μινοξιδίλη που θα μου δημιουργηθεί? Επίσης μήπως μπορώ να τροποποιησω την αναλογία της φίναστερίδης απο 0,1 σε λίγο περισσότερο (0,25)? Τέλος δεδομένου ότι τώρα βάζω πρωί βράδυ regaine 5%, τώρα με το MFT θα πρέπει να βάζω regaine το πρωί και MFT το βράδυ?
Γεια χαρά, νέος και εγώ εδώ. Κατάφερες να παραγγείλεις το trichofoam τελικά με 5%? Τι άλλα έμαθες για το σκεύασμα και το μπορείς να το τροποποιήσεις;
 

Kostas97

Well-Known Member
Γεια χαρά, νέος και εγώ εδώ. Κατάφερες να παραγγείλεις το trichofoam τελικά με 5%? Τι άλλα έμαθες για το σκεύασμα και το μπορείς να το τροποποιήσεις;
Το σκευασμα ειναι μη τροποποιησιμο απο την εταιρεια εκτος και αν ο φαρμακοποιος τα παρει ξεχωριστα και κανεις τα μαγικα του. Τροπος για να το βρεις ειναι:
1. Τηλεφωνο στα κεντρικα Fagron και ερωτηση με ποια φαρμακεια συνεργαζονται στην περιοχη σου.
2. Φαρμακειο και παραγγελια του κωδικου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα