Ερώτηση για μμ σε ερντογαν και χρηση φινας

fsk

New Member
Καλησπέρα. 'Υστερα απο 10 χρόνια τριχόπτωσης, χρήσης Regain και πολλής υπομονής, αποφάσισα οτι ήρθε η ώρα για μμ. Είμαι 28, NW3 και πατέρας, αδερφός NW5. Επικοινώνησα με την κλινική του Erdogan και μου είπαν οτι δεν με αναλαμβάνουν αν δεν δεχτώ να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή με φιναστερίδη, γιατί είμαι σε ηλικία που η δότρια δεν έχει σταθεροποιηθεί. Έχοντας διαβάσει για διάφορα side effects ήθελα να αποφύγω χρήση φιναστερίδης, ωστόσο μου παν οτι θα χρειαστεί χρήση της για 1-2 χρόνια μόνο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής
  • Έχει νόημα η χρήση φιναστερίδης για 1-2 χρόνια μετά την μμ μόνο ή μου είπαν βλακείες? Διαβάζω οτι τα αποτελέσματά της χάνονται αν την σταματήσεις.
  • Να επικοινωνήσω με άλλους γιατρούς (σκέφτομαι Bisanga, Feriduni) ή ρίσκαρω με αποτυχημένη μμ αν δεν πάρω φιναστερίδη?

q2J67EUm.jpg
QnoXTUVm.jpg
ZdsbWIYm.jpg
lSjE98Im.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sven

Active Member
Το εχω ξανα ακούσει αυτό το ερώτημα. Να θεσω ενα άλλο επάνω αυτό.

Οι άλλοι που δεν συνιστούν φίνα και πετυχενουν καλα αποτελέσματα πως γίνετε αυτό ? Αν του πεις εντάξει την ξεκίνησα και δεν περνεις, σίγουρα θα είναι το αποτέλεσμα αποτυχία?
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φωτογραφίες βάλε να σε δούμε.
Χθες πάλι είχαμε την ίδια συζήτηση σε άλλο νήμα.
 

Adriano

Well-Known Member
Καλησπέρα. 'Υστερα απο 10 χρόνια τριχόπτωσης, χρήσης Regain και πολλής υπομονής, αποφάσισα οτι ήρθε η ώρα για μμ. Είμαι 28, NW3 και πατέρας, αδερφός NW5. Επικοινώνησα με την κλινική του Erdogan και μου είπαν οτι δεν με αναλαμβάνουν αν δεν δεχτώ να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή με φιναστερίδη, γιατί είμαι σε ηλικία που η δότρια δεν έχει σταθεροποιηθεί. Έχοντας διαβάσει για διάφορα side effects ήθελα να αποφύγω χρήση φιναστερίδης, ωστόσο μου παν οτι θα χρειαστεί χρήση της για 1-2 χρόνια μόνο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής
  • Έχει νόημα η χρήση φιναστερίδης για 1-2 χρόνια μετά την μμ μόνο ή μου είπαν βλακείες? Διαβάζω οτι τα αποτελέσματά της χάνονται αν την σταματήσεις.
  • Να επικοινωνήσω με άλλους γιατρούς (σκέφτομαι Bisanga, Feriduni) ή ρίσκαρω με αποτυχημένη μμ αν δεν πάρω φιναστερίδη?

Για μένα μην ασχοληθείς με φίνα. Είσαι πολύ μικρός και χρειάζεσαι το π***ί σου ακόμα. Καλύτερα καράφλας με πουλί δυνατό παρά μαλλιάς με ελαφρόπετρα.
 

athenian

Well-Known Member
Είναι απλό. Με την χρήση φιναστεριδης μπουσταρει όλο το μαλλί και σε συνδυασμό με την μεταμόσχευση το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Εκεί ποντάρει ο Ερντογάν και προτείνει, αν δεν επιβάλλει, την χρήση φιναστεριδης στην πλειοψηφία των υποψηφίων για μεταμόσχευση.
 

makis25

Well-Known Member
Το ποσοστο των χρηστων φιναστεριδης που εχουν παρενεργειες ειναι μικρο , οι παρενεργειες ειναι προσωρινες. Αν παρεις και εχεις παρενεργειες κοψε την . Εισαι πολυ νεαρος τωρα , αν θες να δεις το μελλον σου διχως φαρμακα δες το μπαμπα σου και τον αδερφο σου. Η φαλακρα δε σταματαει ποτε. Δυστυχώς φαρμακα οπως η φιναστεριδη τα παντρευεσαι για οσο παει . Αν διαλεξεις να παρεις φιναστεριδη , παρε πρωτα για ενα χρονο να δεις τι κερδισες , και μετα σκεψου τις μεταμοσχευσεις . Στο αλλο νημα το παιδι εχασε το μισο κεφαλι απο μαλλι απ τα 28 μεχρι τα 31 με ταυτοχρονη χρηση φαρμακων . Στο φορουμ αυτο υπαρχει εντονη φαρμακοφοβια , βαζουν πολλοι το προσωπικο αισθημα πανω απο την επιστημονικη μεθοδο . Ειναι προφανες , για ακομη μια φορα και στη περιπτωση σου , η μινοξιδιλη δεν ηταν δυνατον να σταματησει η να αντιστρεψει την τριχοπτωση σου . Θα πρεπει να το βλεπουν αυτο ολοι που εχουν επιθετικη τριχοπτωση και χρησιμοποιουν μονο μινοξιδιλη η δε χρησιμοποιουν τιποτα .
 

koumparos

Well-Known Member
Μακη δεν ειναι μικρο,δυστυχως μακαρι να ηταν αλλα νομιζω ειναι μεγαλο το ποσοστο.
 

makis25

Well-Known Member
Μακη δεν ειναι μικρο,δυστυχως μακαρι να ηταν αλλα νομιζω ειναι μεγαλο το ποσοστο.
5% ειναι και οι παρενεργειες ειναι παροδικες διχως να σταματας το φαρμακο.Αν δε περνανε οι παρενεργειες τοτε το σταματας τοσο απλο . Μη με κανεις να γραφω μερα παρα μερα τα ιδια .
 

koumparos

Well-Known Member
Εδω γραφουμε αποψεις.Δεν σε πιεσε κανενας να πεις τη γνωμη σου.Το να λες για 5% μαλον για ανεκδοτο το κοβω.
 

kon93

New Member
o τουρκος για να λεει 2 χρονια φινα σημαινει οτι θελει να σε τουμπανιασει 1 χρονο πριν και 1 χρονο μετα μμ πιθανων για να δειξει και καλυτερα αποτελεσματα. Τωρα μετα τα 2-3 χρονια της ΜΜ σου τι θα κανεις εσυ ουτε τον ενδιαφερει imo
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Α μαλιστα..απο το 2% πηγαμε στο 5.7%...Ενταξει τοτε να πιστεψω την ερευνα και οχι εκατονταδες νεους χρηστες που σχεδον ενας στους δυο εμφανιζει παρενεργειες.Επισης ολα τα παιδια που γραφουν εδω μεσα για παρενεργειες προφανως εχουν ψευδαισθησεις.Μακαρι να ηταν ετσι αλλα δεν ειναι.Οσοι ασχολουμαστε χρονια με το φαρμακο γνωριζουμε οτι δεν ειναι ετσι.Το ποσοστο αγγιζει σχεδον το 50% με ηπιες η δυνατες παρενεργειες.
 

makis25

Well-Known Member
Η προσωπικη εμπειρια δεν συγκρινεται με μελετες με control group . Οι μελετες ειναι τυφλες και τυχαιοποιημενες . Οταν ακομα και αυτοι που παιρνουν πλεσιμπο , χαπι με ζαχαρη και αλευρι , εμφανιζουν παρενεργειες και μερικοι απο αυτους ασχημες , τοτε ναι υπαρχει και ειναι πολυ συμαντικος ο παραγοντας των ψευδαισθησεων στη φαρμακολογια εν γενει . Εγω παρεθεσα μελετη δημοσιευμενη σε γνωστο journal . Αυτα που γραφουν αυτοι οι ανθρωποι ελεγχονται απο συναδελφους τους ανα τον κοσμο . Τα επιχειρηματα πολλων εδω στο φορουμ μοιαζουν σαν αυτα που λενε καποιοι για το τσιγαρο . Τους λες πως το τσιγαρο σκοτωνει και απαντουν πως ξερουν 10 παππουδες που καπνιζαν σα φουγαρα και ζησαν μεχρι τα 90 . Ομως στη πραγματικοτητα το τσιγαρο οντως σκοτωνει . Λεγεται confirmation bias . Ως χρονιος χρηστης ολων των ενδεδειγμενων φαρμακων για την τριχοπτωση για πολλα χρονια μπορω να πω πως πραγματικα με ποναει ( μιας και συνπασχω , ο γιατρος μου μου διεγνωσε ανδρογεννη αλωπεκια οταν ημουν 16-17 , και μεχρι να τελειωσω το λυκειο οι κροταφοι μου ειχαν εξαφανιστει )να χανουν παιδια τοσα πολλα μαλλια και να οδηγουνται μετα σε πολυ σοβαροτερα ψυχολογικα προβληματα διχως να δοκιμασουν καν τις μελετημενες λυσεις .Δε γινεται να φοβιζεται ετσι καθε νεος που κανει μια ερωτηση .
 

turnfiji123

Active Member
Το ποσοστό με παρενέργειες είναι στο 100%. Απλά κάποιοι εμφανίζουν περισσότερες και συχνότερα. Το «δεν έχω παρενέργειες» όταν το φάρμακο αλλάζει όλο το ορμονικό προφίλ μαζί με αλλα διαφορα είναι χαζό να λέγεται. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το φάρμακο λειτουργεί και αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται να ακούσει ένα άτομο ταλαιπωρημένο απο την ΑΑ. Και μένα πόρτα μου ρίξανε και καλά κάνανε. Σε βάζει σε τροχιά που καταλαβαίνεις το τι είναι εφικτό και τι όχι ανάλογα με την κατάσταση σου. Τι πιο έντιμο από αυτό; Έτσι και αλλιώς αυτοί βγάζουν λεφτά με το κιλό εδώ σου λέει ο άλλος τρία χρόνια αναμονή και ο άλλος κάνει διάλειμμα από την πολύ δουλειά. Τα δικά μας λεφτά περίμεναν χαχα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Είναι απλό. Με την χρήση φιναστεριδης μπουσταρει όλο το μαλλί και σε συνδυασμό με την μεταμόσχευση το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Εκεί ποντάρει ο Ερντογάν και προτείνει, αν δεν επιβάλλει, την χρήση φιναστεριδης στην πλειοψηφία των υποψηφίων για μεταμόσχευση.

Σιγα μην τον νοιαζει τον τουρκο να προστατεψει τη δοτρια σου μελλοντικα.
Στον επομενο 1-1,5 χρονο θελει να δειχνει τουμπανο να προστατευσει το ονομα του.
Επισης με τη φινα θα ξυπνησουν και ανενεργοι θυλακες δινοντας τριχα και θα φαινεται ακομα καλυτερο.
Θα θελα να εβλεπα και τις ελληνικες κλινικες να προτεινουν φινα. Σε καλο αριθμο μοσχευματων μπορει να τριβαμε και τα ματια μας.
Ουτε ευρω στην Τουρκια. Υπαρχουν πολλοι ιατροι και κλινικες που μπορεις να παρεις ενα ωραιο αποτελεσμα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Το ποσοστό με παρενέργειες είναι στο 100%. Απλά κάποιοι εμφανίζουν περισσότερες και συχνότερα. Το «δεν έχω παρενέργειες» όταν το φάρμακο αλλάζει όλο το ορμονικό προφίλ μαζί με αλλα διαφορα είναι χαζό να λέγεται. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το φάρμακο λειτουργεί και αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται να ακούσει ένα άτομο ταλαιπωρημένο απο την ΑΑ. Και μένα πόρτα μου ρίξανε και καλά κάνανε. Σε βάζει σε τροχιά που καταλαβαίνεις το τι είναι εφικτό και τι όχι ανάλογα με την κατάσταση σου. Τι πιο έντιμο από αυτό; Έτσι και αλλιώς αυτοί βγάζουν λεφτά με το κιλό εδώ σου λέει ο άλλος τρία χρόνια αναμονή και ο άλλος κάνει διάλειμμα από την πολύ δουλειά. Τα δικά μας λεφτά περίμεναν χαχα.

Φιλε νομιζω οτι σου ριξανε πορτα οχι γιατι θελουν να σε σωσουν η απο καλοσυνη.
Με την αναμονη που εχουν διαλεγουν τα περιστατικα. Εσυ μονο μεγαλο κακο θα εκανες στο ονομα ενος τετοιου ιατρου. Τον εαυτο τους προστατευουν απο το μετριο αποτελεσμα. Και δεν το βλεπω απαραιτητα κακο. Αφου μπορουν το κανουν αλλα μην εχουμε αυταπατες
 

makis25

Well-Known Member
Σιγα μην τον νοιαζει τον τουρκο να προστατεψει τη δοτρια σου μελλοντικα.
Στον επομενο 1-1,5 χρονο θελει να δειχνει τουμπανο να προστατευσει το ονομα του.
Επισης με τη φινα θα ξυπνησουν και ανενεργοι θυλακες δινοντας τριχα και θα φαινεται ακομα καλυτερο.
Θα θελα να εβλεπα και τις ελληνικες κλινικες να προτεινουν φινα. Σε καλο αριθμο μοσχευματων μπορει να τριβαμε και τα ματια μας.
Ουτε ευρω στην Τουρκια. Υπαρχουν πολλοι ιατροι και κλινικες που μπορεις να παρεις ενα ωραιο αποτελεσμα.
Βασικα θα ηθελα να συμφωνησω με το δημητρη πως ουτε εγω θα ηθελα να δωσω τα χρηματα μου για να στηριξω την τουρκικη (παρα)οικονομια( μιας και ο γνωστος γιατρος νομιζω κυριως μετρητο θελει) για κοινωνικο πολιτικους λογους .
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Στην πράξη έστω και κάποιας μορφής ήπια (μη αντιληπτή άμεσα) παρενέργεια έχει πάνω απο τ0 50%. Το 5% έχει τεράστιας μορφής παρενέργεια και ίσως μη αναστρέψιμη ή μετά απο χρόνια αναστρέψιμη.
 
Μπλουζα