Ερωτηση-συμβουλες για μεταμοσχευση

kkostas1991

New Member
καλημερα σε ολους.. ειμαι 28 ετων και εχω παρουσιασει σταδιακη τριχοπτωση απο την ηλικια των 24 περιπου.. δεν εχω κανει καμμια απολυτως θεραπεια ουτε με σαμπουαν ουτε με τιποτα αλλο...εχω αρχισει και σκεφτομαι σοβαρα να κανω μεταμοσχευση..δεν εχω ψαξει ακομα ουτε εχω επικοινωνησει με καποια κλινικη η γιατρο.. εχω διαβασει λιγο το φορουμ γενικα και πραγματικα δινετε μεγαλη βοηθεια σε αρχαριους..θα ηθελα την αποψη σας και τις συμβουλες σας γενικα σαν πιο εμπειροι απο μενα... ευχαριστω για το χρονο σας... (παρακατω σας παρουσιαζω την κατασταση μου σε φωτογραφιες)
_20190619_030737.JPG _20190619_030944.JPG _20190619_033500.JPG _20190619_033543.JPG _20190619_033908.JPG _20190619_033613.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε
Η αλήθεια ειναι οτι όπως φαίνεται θα χρειαστείς αρκετά μοσχεύματα .
Καλυτερο θα ηταν να στείλεις σε κλινικές τις φωτογραφίες σου και να σου κανουν μια εκτίμηση για το αν εισαι κατάλληλος υποψήφιος για μεταμοσχευση
Δηλαδή το εάν μπορει η δοτρια περιοχή να καλύψει τις ανάγκες της αραίωσης σου
Καλο το οτι δεν εχεις μπλέξει με φάρμακα
Δε χρειαζεται .
 

kkostas1991

New Member
Καλησπέρα φίλε
Η αλήθεια ειναι οτι όπως φαίνεται θα χρειαστείς αρκετά μοσχεύματα .
Καλυτερο θα ηταν να στείλεις σε κλινικές τις φωτογραφίες σου και να σου κανουν μια εκτίμηση για το αν εισαι κατάλληλος υποψήφιος για μεταμοσχευση
Δηλαδή το εάν μπορει η δοτρια περιοχή να καλύψει τις ανάγκες της αραίωσης σου
Καλο το οτι δεν εχεις μπλέξει με φάρμακα
Δε χρειαζεται .
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι θα στείλω γιατί με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι να γίνεται κιόλας αυτό το ελπίζω.
 

Georgie

Well-Known Member
Εντάξει από τις λίγες γνώσεις που έχω αν και έχω κάνει πρόσφατα μμ είναι ότι με μια μεταμόσχευση δε νομίζω ότι θα καλύψεις όλη τη περιοχή
Κοίτα στα νηματα με τις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων και θα πάρεις πολλές πληροφορίες διαβάζοντας .
Το πιο βασικό είναι να έχεις καλή δοτρια περιοχή
Άποψη μου είναι ότι επειδή είσαι αρκετά νέος να το αφήσεις για λίγα χρόνια
Η ΑΑ εξελίσσεται στην ηλικία σου γρήγορα, οπότε αν σου πουν" Έλα γίνεται" που εύκολα το λένε ίσως μπεις σε μια διαδικασία επίπονη και πολυδάπανη με αμφίβολο αποτέλεσμα
Με φάρμακα μη μπλέξεις δεν αξίζει .
Φιλικά
 

kkostas1991

New Member
Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι και για το χρόνο σου. Αν και αυτά που μου λες δε μου αρέσουν και ιδιαίτερα και θα ήθελα να κάνω κάτι για να βοηθήσω την κατάσταση μου ίσως να είναι η σκληρή αλήθεια. Γι αυτό το λόγο ζητησα τη γνώμη παιδιών από εδώ μέσα για να λάβω απαντήσεις επειδή είμαι άσχετος με το θέμα αλλά και επειδη οι περισσότεροι από εδώ δε θα έχουν κάποιο συμφέρον για να μου πουν κάτι άλλο πέρα από την αληθινή γνωμη τους
 

crossfire

Well-Known Member
Δυστυχώς δεν είσαι για μεταμόσχευση.
Όλα τα πάνω θα φύγουν σύντομα......είναι τρίχες στο τελευταίο στάδιο, αδύναμες και ατροφικες.
Επομένως θα πρέπει να καλύψεις όλο το πάνω μέρος το οποίο χρειάζεται αρκετά grafts, αρκετά λεφτά, χρόνο και κόπο .
Και δυστυχώς από τις φωτό φαίνεται ότι η δότρια δεν είναι καλή ......
Με λίγα λόγια για να σου δώσω να καταλάβεις πως λειτουργεί ο τομέας των μεταμοσχεύσεων .
Αν χτυπήσεις την πόρτα σοβαρών κλινικών, θα σε απορρίψουν λόγω αδύναμης δότριας και μη λήψης φαρμάκων......δεν έχουν ανάγκη να σε πάρουν......έχουν δουλειά και δεν παίρνουν περιπτώσεις με μεγάλα ποσοστά αποτυχίας. Θα σου προτείνουν όμως τη λήψη φαρμάκων για ένα χρόνο και θα σε εκτιμήσουν ξανά του χρόνου αν είσαι καταλλήλος ή όχι.
Αν χτυπήσεις την πόρτα κλινικών «σούπερ μάρκετ» με χαμηλές τιμές, απεριόριστα grafts σε μια, δυο συνεδρίες κτλ, τότε θα έχεις αποτέλεσμα μέτριο.......θα σε βάλουν όμως για μεταμόσχευση .
Δεν ξέρουμε και τι φιλοδοξίες έχεις.......τι περιμένεις να πετύχεις.
Γνώμη μου πάντα, χωρίς φίνα δεν είσαι για μεταμόσχευση.
Αφήνω ένα μικρό ποσοστό να μας ξεγελάνε οι φωτό της δοτριας
 
  • Like
Reactions: tol

kkostas1991

New Member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το επιθυμητό αποτελεσμα ειναι κάτι το άπιαστο όπως το βλέπω. Σέβομαι πολύ τις απόψεις και των δύο παιδιών που απάντησαν και καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε. Φάρμακο δεν έχω καμμια διάθεση να πάρω γιατί το αποτέλεσμα που θέλω δε θα το δω. Ίσως μόνο με προσθετικη μαλλιων να είχα ένα τέλειο αποτέλεσμα αλλά από ότι έχω διαβάσει θέλει πολλά χρήματα για συντήρηση και πολύ κόπο. Ίσως θα πρέπει απλά να συμβιβαστώ και να αρχίσω να ξυριζω τελείως το κεφάλι αν και δεν είναι το ιδανικό για μένα.
 

crossfire

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το επιθυμητό αποτελεσμα ειναι κάτι το άπιαστο όπως το βλέπω. Σέβομαι πολύ τις απόψεις και των δύο παιδιών που απάντησαν και καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε. Φάρμακο δεν έχω καμμια διάθεση να πάρω γιατί το αποτέλεσμα που θέλω δε θα το δω. Ίσως μόνο με προσθετικη μαλλιων να είχα ένα τέλειο αποτέλεσμα αλλά από ότι έχω διαβάσει θέλει πολλά χρήματα για συντήρηση και πολύ κόπο. Ίσως θα πρέπει απλά να συμβιβαστώ και να αρχίσω να ξυριζω τελείως το κεφάλι αν και δεν είναι το ιδανικό για μένα.

Εμείς λέμε απλά τη γνώμη μας βάση εμπειρίας και βάση των φωτογραφιών.
Επίσημες όμως απαντήσεις θα παρεις αν επισκεφτείς κλινικές ή κάνεις ένα consultation με email.
 

alex7

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το επιθυμητό αποτελεσμα ειναι κάτι το άπιαστο όπως το βλέπω. Σέβομαι πολύ τις απόψεις και των δύο παιδιών που απάντησαν και καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε. Φάρμακο δεν έχω καμμια διάθεση να πάρω γιατί το αποτέλεσμα που θέλω δε θα το δω. Ίσως μόνο με προσθετικη μαλλιων να είχα ένα τέλειο αποτέλεσμα αλλά από ότι έχω διαβάσει θέλει πολλά χρήματα για συντήρηση και πολύ κόπο. Ίσως θα πρέπει απλά να συμβιβαστώ και να αρχίσω να ξυριζω τελείως το κεφάλι αν και δεν είναι το ιδανικό για μένα.
μάλλον δεν κατάλαβες όταν σου είπε ο crossfire για λήψη φαρμάκων.Το θεωρούν απαραίτητο-πάρά τις όποιες παρενέργειες μπορεί να 'εχει- γιατί θα σου σταθεροποιήσει την δότρια και την λήπτρια περιοχή.Αν κάνεις ΜΜ χωρίς τη λήψη παράλληλα φιναστερίδης τοτε τα ληφθέντα μοσχεύματα θα σου φύγουν.Η φιναστερίδη παχαίνει και δυναμώνει την τρίχα τόσο της λήπτριας όσο και της δότριας.Είναι μονόδρομος δυστυχώς για σένα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλησπέρα Κώστα,
Καταρχήν βγάλε καθαρότερες φωτογραφίες από τα πλαϊνά της δότριας περιοχής και από πίσω.
Στην συνέχεια στείλε στις κλινικές που σε ενδιαφέρουν και αν μπορείς να κάνεις και κάποια εκτίμηση από κοντά ακόμη καλύτερα.
Αν η δότρια σου είναι περιορισμένη να προσδοκάς μέτριο αποτέλεσμα και έχεις μέλλον ακόμη στην τριχόπτωση αφού είσαι μόλις 28 ετών.
Κατά τ'αλλα θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του crossfire.
Καλό θα ήταν όμως να περιμένεις κάνα 2 χρονάκια προτού σκεφτείς για μμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Κοίτα, μπορείς να βελτιώσεις την κατάστασή σου με μια πετυχημένη μεταμόσχευση, μπορείς να "καδράρεις" το προσώπό σου με μια χερλαιν, αλλά ως εκεί. Θέλεις πολλά μοσχεύματα για να μην σε λέει κανείς καραφλό ή πολύ αραιό (περί τα 7-8.000 μοσχ.) και δεν νομίζω ότι τα έχεις. Συνεπώς, αν νομίζεις ότι μπορείς και θέλεις να φτιάξεις λίγο την εικόνα σου, τότε προχώρα με μια μμ γύρω στα 3.000 μοσχ και βλέπεις.
 

FarCry

Member
κανε υπομονη μερικα χρονια τωρα που εφτιαξαν τριχες στο εργαστηριο, οταν κανουν εμπορικα κλινικα διαθεσιμη την διαδικασια ολοι οι φαλακροι θα μπορουν να βαζουν τριχες απο το εργαστηριο! το προβλημα λυθηκε!

ανεβασα την σχετικη ειδηση

"
Though the technique has seen early success, the process still needs to be optimized. In the future, the researchers believe the approach could generate an unlimited source of new hair follicles for patients undergoing robotic hair restoration surgery—which typically transfers hair follicles from the back of the head to the front and top meaning that it is dependent on how much hair the patient has.

"
 

kkostas1991

New Member
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο σας. Θα κάνω υπομονή ακόμα γενικά και θα εξετασω σε ένα δύο χρόνια πάλι την κατάσταση
 
Μπλουζα