Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Joda

Member
λοιπον η ερωτηση μου ειναι με ποιον τροπο μειωνεται το dht απο την φιναστεριδη?το ξερω οτι μπλοκαρει το type-II 5-alpha reductase αλλα με ποιον τροπο ακριβως?απο τον προστατη?τι γινεται ακριβως ωστε να μειωνεται η dht στο σωμα μας?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Joda είπε:
λοιπον η ερωτηση μου ειναι με ποιον τροπο μειωνεται το dht απο την φιναστεριδη?το ξερω οτι μπλοκαρει το type-II 5-alpha reductase αλλα με ποιον τροπο ακριβως?απο τον προστατη?τι γινεται ακριβως ωστε να μειωνεται η dht στο σωμα μας?
βασικα η φινα δε μπλοκαρει τον 5α ρεδουκταση......απλα τον αντιγραφει.....και οταν παει να ενωθει μαζι του η τεστοστερονη για να γινει διυδροτεστοστερονη τελικα δε γινεται....και παραμενει τεστοστερονη.....ε και με αυτη τη διαδικασια απλα μειωνεται η dht κ αυξανεται η τεστο....
 

Joda

Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

κ τα sides απο που προερχονται αφου υπαρχει η τεστοστερονη?
 

SE-freak

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Joda είπε:
κ τα sides απο που προερχονται αφου υπαρχει η τεστοστερονη?

Τα sides προέρχονται κυρίως από τη μείωση του dht στους ιστούς και στο αίμα. H διυδροτεστοστερόνη πέρα από τον καθοριστικό ρόλο κατά το σχηματισμό των πρωτογενών (κατά την κύηση) και δευτερογενών(κατά την εφηβεία) ανδρικών χαρακτηριστικών, δεν είναι περιττή στο σώμα, ρυθμίζει διάφορες λειτουργίες. To dht είναι επίσης ανταγωνιστής των οιστρογόνων που επίσης παράγονται (απλά σε χαμηλότερα επίπεδα) στο ανδρικό σώμα. Όταν τα επίπεδα του dht πέφτουν, η έκφραση των οιστρογόνων στο σώμα ενδέχεται να γίνει εντονότερη.
 

Joda

Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

κατατοπιστικοτατος SE-freak..thanks!
η dht παραγεται επομενως παραγεται <<παντα>> απο την μετατροπη της τεστοστερονης μεσω 5α ρεδουκτασης..?
αν ειναι ετσι τοτε ,αυτο η χρονια ληψη φιναστεριδης δεν μπορει να προκαλεσει αλλαγες στην λειτουργια της 5α ρεδουκτασης παρολο αν σταματησεις μετα την φιναστεριδη?
 

SE-freak

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Joda είπε:
η dht παραγεται επομενως παραγεται <<παντα>> απο την μετατροπη της τεστοστερονης μεσω 5α ρεδουκτασης..?
Ναι

αν ειναι ετσι τοτε ,αυτο η χρονια ληψη φιναστεριδης δεν μπορει να προκαλεσει αλλαγες στην λειτουργια της 5α ρεδουκτασης παρολο αν σταματησεις μετα την φιναστεριδη?

Δεν είμαι γιατρός, αλλά η απλοϊκή μου λογική με οδηγεί στο συμπέρασμα οτι μπορεί να υπάρχουν αλλαγές απο μακροχρόνια μείωση των επιπέδων της διυδροτεστοστερόνης που να μην είναι αναστρέψιμες. To proscar (5mg φιναστερίδης) χορηγείται για την αντιμετώπιση της καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη και σε βάθος χρόνου τον συρρικνώνει. Αν κάποιος σταματούσε την αγωγή, εκτιμώ πως ο προστάτης του θα άρχιζε να δέχεται πάλι την επίδραση του dht και θα άρχιζε να αυξάνει σταδιακά σε μέγεθος. Όλα αυτά για να πω οτι δεν μιλάμε για διακόπτη on-off στο σώμα μας αλλά για αλλαγές που προκύπτουν σε βάθος χρόνου και ενδεχομένως να απαιτούν βάθος χρόνου για να αναιρεθούν (αν αναιρούνται πλήρως ποτέ).

Δεν μιλάμε απλώς για ένα χαπάκι που σώζει μαλλια, το αν στέκει κάποιος να παίρνει ένα φάρμακο που αλλάζει τα επίπεδα των ορμονών του για να λύσει ένα αισθητικό προβλημα είναι μια μεγάλη συζήτηση. Γι'αυτό και είναι προσωπική απόφαση η συγκεκριμένη αγωγή και δεν πρέπει να παίρνεται αβίαστα και χωρίς ενημέρωση.
 

azyx

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Και ολα ξεκινανε απο την πρωτη υλη που ειναι η Χοληστερόλη!
Μια θεωρια μου ειναι πως περιορίζοντας την Χοληστερόλη (=λιγοτερα κορεσμενα λιπαρα,κρεας κτλπ) = λιγοτερη πρωτη υλη για παραγωγη τετστοστερονης= λιγοτερη τεστοστερονη=λιγοτερη DHT = κομμενα τα σουβλακια και οι μπουγατσες με τυρί:)
το παρακατω γραφιμα νομιζω βοηθαει πολυ!
steroidogenesis.jpg
 

SE-freak

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

azyx, πολύ ενδιαφέρον το διάγραμμα.

Εχω μια κύρια ένσταση σχετικά με τη γενικότερη μόδα των φυσικών σκευασμάτων (saw palmetto) ή διαιτας για να περιορίσεις τα επίπεδα του dht. Τα προβλήματα και οι τυχόν παρενέργειες οφείλονται στην ίδια τη μείωση των επιπέδων της διυδροτεστοστερόνης και όχι στον τρόπο που αυτή μειώνεται. Το να προσπαθεί να ρίξει κάποιος τα εναπομείναντα επίπεδα dht με άλλους τρόπους 1. ή θα είναι μη αποτελεσματικό ή 2. θα είναι αποτελεσματικό και θα έχει τις ίδιες παρενεργειες με τη φαρμακευτική μείωση.
 

magic810

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Ωραιος ο azyx....να και κατι που δεν ξεραμε....η μηπως ακομα δεν εχουμε ιδεα για τιποτα....?! :chinscratch
Πιστευω οτι οι παραγοντες που επηρεαζουν στην τριχοπτωση ειναι πολλοι και αληλλενδετοι....
 

azyx

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Συμφωνω απολυτα! Οτι ριχνει την DHT ειτε φυσικα ειτε χημικα εχει τις ιδιες παρενεργεις με την φινα!
Εχω δοκιμασει και εγω παλιοτερα να παρω SAW PALEMETTO για πανω απο 6 μηνες χωρις καθολου παρενεργεις σε δοση 1000mg τη μερα... χωρις παρενεργεις αλλα και χωρις κανενα αποτελεσμα! Σκεφτομουνα ακομα και να φυτεψω νανοφινικα SAW PALEMETTO στην αυλη για να εχω saw palmetto τζαμπα για παντα:) αλλα μετα απο χρηση και αρκετο ψαξιμο στο νετ κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι μουφα!
 

Joda

Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

ναι ρε αυτο με το saw palmetto οτι ειναι φυτικο και για αυτο δεν εχει παρενεργειες ειναι μουφα...
οσο για τους αλληλενδετους παραγοντες της τριχοπτωσης συμφωνω κ εγω για αυτο κ πιστευω οτι η μονη οριστικη λυση θα ερθει απο την κλωνοποιηση μαλλιων..
azyx βλεπω οτι παιρνεις 0,5 mg φιναστεριδη ημερησιως..πως τα πας?εχεις κανει κ καποιες εξετασεις για να δεις τι παιζει με τεστοστερονη,dht και τα λοιπα?
SE-freak εσυ παιρνεις φιναστεριδη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azyx

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Δυστυχώς εξετασεις δεν εχω κανει! δεν τα παω καλα με νοσοκομεια γιατρους κτλπ
Ξεκινησα με 0,5mg καθε μερα για ενα μηνα με μονη παρενεργεια αραιωμενο- νερουλο σπερμα! Μετα πηγα στα 1,25mg ανα δυο μερες με παρενεργειες οπως μειωμενη λιμπιντο χαλαρη στιση κτλπ και τωρα περνω 0,5mg EOD (καθε δευτερη μερα) με μονη παρενεργεια το αραιωμενο- νερουλο σπερμα επιρεασμενος απο αυτο το γραφημα!
socks_11.jpg
 

Joda

Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

azyx γιατι δεν δοκιμαζεις 0,25 mg καθε μερα?
 

azyx

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Απο το παραπανω γραφημα στο οποιο βασιζομαι τα:
0,2mg μειωνουν την DHT περιπου 10% και η μειωση αυτη κραταει για δυο μερες περιπου ανεπηρέαστη!
0,5mg μειωνουν την DHT περιπου 25% και η μειωση αυτη κραταει για δυο μερες περιπου ανεπηρέαστη!
1,5mg μειωνουν την DHT περιπου 35% και η μειωση αυτη κραταει για δυο μερες περιπου ανεπηρέαστη!
οποτε τα 0,5mg καθε δυο μερες ειναι πιο αποτελεσματικα απο 0,25mg καθε μερα!
η διαφορα μειωσης της DHT ειναι μωλις 10% απο τα 0,5 στο 1,5mg
αλλα η αποτελεσματικοτητα των 1,5mg πρεπει να ειναι καπου 30% καλύτερη λογω τις κλιμακας! (αλλα πρεπει να φτιαξω ενα γραφημα να εξηγησω τι ακριβώς εννοω)
 

SE-freak

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

azyx είπε:
0,5mg μειωνουν την DHT περιπου 25% και η μειωση αυτη κραταει για δυο μερες περιπου ανεπηρέαστη!
Η μέιωση % των επιπέδων dht στο αίμα μετά τη λήψη 0.5mg fin σύμφωνα με το γράφημα είναι ακόμα μεγαλύτερη, περίπου 40%
 

Joda

Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

αν βαλεις ομως 0,25 οχι 0,2 οπως παρεθεσες πιο πριν λεω εγω..μηπως ομως αυτα τα ποσοστα ειναι κατα μεσο ορο κ οντως επηρεαζεται?γιατι την 1η ημερα ληψης του χαπιου ειναι πιο δυνατη η αναστολη απο οτι την δευτερη μερα ισως?ελπιζω να καταλαβαινετε την ερωτηση :)
 

azyx

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Γραφικη μεθοδος=μπακαλικα:)
Ασ πουμε οτι η 1,5mg εχει αποτελεσματικοτητα 100% = 100mm στο γραφημα
Τοτε τα 0,5mg εχουν αποτελεσματητα 75% =75mm στο γραφημα
Οποτε πανω κατω τα 0,5mg ειναι 25% λιγοτερο αποτελεσματικα απο τα 1,5mg
και περιπου 20% λιγοτερο αποτελεσματικα απο το 1mg που ειναι το σημειο αναφορας μας
οι τιμες αναφετονται σε plasma δηλαδη στο αιμα οχι στο scalp!
dht.jpg


το 0,25 πιστευω ειναι πολι κοντα στα 0,2.. αλλα ακομα και στη μεση να ειναι δηλαδη αναμεσα στα 0,2 - 0,5 παλι τα 0,5 ανα δυο μερες θα ειναι πιο αποτελεσματικα απο τα 0,25 γιατη δεν προλαβαινει να ανεβει η τιμη DHT μεσα σε δυο μερες τοσο πολυ:)





Επισης ενα αλλο ενδιαφερον γραφημα (για dutasteride ειναι αλλα η φιναστεριδη πρεπει να συμπεριφεραιται αντιστιχα) μας διχνει οτι ισχύει loading phase οπως στην κρεατινη (πρεπει να ασχολουντε αρκετοι με γυμναστηρια εδω μεσα οποτε καταλαβενουν) και αν η δοση δεν ειναι ακριβώς ιδια (λογω κοπής του proscan σε 4-5 κομματια) δεν παιζει ρολο μακροπροσθεσμα!
dutz.jpg

εκει που γραφω "0.5mg για 2 μερες +μια μερα" εννοω μια μερα κενο παραληψη καταποσης του χαπιου δηλαδη :)
 

SE-freak

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Πολύ αναλυτικός! (Αρχικά νομισα οτι εννοούσες % μείωση)

Όπως και να χει, δεν μπορώ να βρω ένα λόγο (απο τότε που είχα πρωτοδεί το γράφημα πριν χρόνια) για να μην παιρνει κανείς δόσεις φιναστερίδης μέρα παρά μέρα αντί καθημερινά. Παρόλο που και τότε μου είχε φανεί λογικό, ήθελα να προσομοιάσω στην περίπτωση μου τη δοσολογία (ευχόμενος και τα αποτελέσματα) των κλινικών ερευνών της FDA και γιαυτό έμεινα σε ED 1mg. Όπως είπες και συ μιλάμε για επίπεδα στο αίμα, στους ιστούς μπορεί να "ανακάμπτει" γρηγορότερα το dht οπότε μπαίνεις σε πειραμάτική ζώνη...
 

Theodore82

New Member
Απ: Ερωτηση για την μειωση του dht απο την φιναστεριδη

Από το γράφημα που παρατίθεται παρατηρούμε ότι για μια ποσότητα 0,5mg η διαφορά στις τιμές DHT την 1η και την 2η μέρα είναι σχεδόν αμελητέα. Το ερώτημα όμως στο οποίο δε μπορεί να δώσει απαντήσεις το διάγραμμα είναι πως λειτουργεί η επόμενη δόση των 0,5 mg όταν δοθεί την 1η μέρα και όταν δοθεί την 2η.
Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί (αυθαίρετα είναι η αλήθεια, αν δε έχει κάποια μελέτη στα χέρια του) ότι ίσως στο τέλος της 1ης ημέρας υπάρχει ένα "υπόλοιπο δράσης", έτσι ώστε όταν προσθέσουμε τα καινούργια 0,5mg να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με το αν τα προσθέσουμε τη 2η μέρα χωρίς την ύπαρξη "υπολοίπου".
Με λίγα λόγια το μοναδικό συμπέρασμα που μπορούμε να συνάγουμε από το εν λόγω διάγραμμα είναι πως δρουν συγκεκριμένες ποσότητες που δίδονται εφάπαξ στο πέρασμα των ημερών. Όχι όμως το πως λειτουργεί στο πέρασμα του χρόνου μια θεραπεία με ποσότητες που δίδονται είτε ημερησίως, είτε κάθε δεύτερη μέρα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα