Ερωτησεις για τριχοριζογραμμα

yjk

New Member
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Ειμαι αντρας 44 χρονων κι εχω εντονη τριχοπτωση πανω απο 5 μηνες. Xανω τριχες απο ολο το κεφαλι, οχι καποια συγκεκριμενη περιοχη. Το προβλημα μου φαινεται περιεργο διοτι ενω δεν ειχα καθολου τριχοπτωση, κυριολεκτικα μια μερα μπηκα για μπανιο και γεμισε η μπανιερα τριχες. Αγχος δεν μπορω να πω οτι ειχα, μαλλον το αντιθετο, ουτε οταν ξεκινησε το προβλημα, ουτε τους προηγουμενους μηνες. Η δερματολογος που με εξετασε δε μπορεσε να καταλαβει εαν ειναι ανδρογενης ή τελογενης τριχοπτωση και μετα τις αιματολογικες εξετασεις που βγηκαν ολες καλες, μου εγραψε θεραπεια με Betnovate scalp application (15 σταγονες καθε βραδυ) και Ducray Neoptide (12 ψεκασμοι καθε μερα) και σαμπουαν Frezyderm Hair Force για 1 μηνα χωρις να κανει τριχοριζογραμμα. Ολοκληρωσα τη θεραπεια αλλα η τριχοπτωση χειροτερευσε (κυριολεκτικα οι τριχες που χανω καθημερινα διπλασιαστηκαν) και παρατηρησα και εναν ερεθισμο με καποια σπυρακια ,κοκκινιλες καθως και ξηροδερμια στο δερμα του κεφαλιου.

Θελω να κανω ενα τριχοριζογραμμα αλλα δε ξερω πολλα για την εξεταση. Ξερω οτι ο γιατρος παιρνει δειγμα μερικων τριχων απο το κεφαλι και μετα οι τριχες εξεταζονται στο μικροσκοπιο, αλλα ηθελα να ρωτησω εαν το δειγμα αποστελλεται σε καποιο εργαστηριο ή εαν ο ιδιος ο γιατρος εξεταζει τις τριχες.

Το αποτελεσμα του τριχοριζογραμματος εξαρταται απο την ικανοτητα και εμπειρια του γιατρου ή προκειται για καθαρα εργαστηριακη εξεταση οπως πχ οι εξετασεις αιματος;

Επισης, δε ξερω σε ποιον γιατρο να κανω την εξεταση. Εαν εχετε καποιον γιατρο που μπορειτε να μου προτεινετε , ειτε εδω, ειτε με προσωπικο μηνυμα. θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα