Ερωτήσεις

Aris3

New Member
Καλησπέρα σε όλους!!
Δεν έχω πολλές γνώσεις και θα ήθελα την βοήθεια όσων ξέρουν.
1)Διαβάζω για την περιβόητη Dupa που αποτελεί τον φόβο και τρόμο όλων μας.Παρατηρω έξω πολλούς που δεν πάσχουν από ΑΑ αλλά και αλλους που πάσχουν που όταν κουρεύουν τα μαλλιά τους κοντά να φαίνονται σαν να έχουν ντουπα.Το ίδιο παρατηρώ και στον εαυτό μου που έχω ΑΑ.Οταν κουρευτω κοντά φαίνομαι σαν να έχω ντουπα.Ειδικα αν έχεις σγουρη τρίχα και κουρευτεις κοντά φαίνεσαι για ντουπα.Το έχετε σκεφτεί-παρατηρησει και σεις; Ισχύει αυτό ότι με το κοντό κούρεμα φαίνονται κάποιοι σαν να έχουν ντουπα ενώ δεν έχουν;
2)Βγάζω τελευταία "κόρες "ξεραμένες δέρματος που έχουν μέσα κολλημένες τρίχες.Αυτο τι σημαίνει; Δηλώνει ξηροδερμία ή σμηγματορροικη δερματίτιδα-πιτυριδα;Ποιο σαμπουάν-προιον είναι κατάλληλο για να το αντιμετωπίσω;
3)Χρησιμοποιουσα μινοξιδιλη υγρή αλλά την έκοψα γτ μου έκανε κάποιες κοκκιναδες στο δέρμα;Τι προτείνετε ως εναλλακτική;
4)Επειδή τελευταία είμαι πολύ αγχωμενος είναι πιθανόν να έχω πάθει telogen effluvium καθώς βλέπω τις τρίχες να πέφτουν βροχή.Τι μου προτείνετε να κάνω;Οι τρίχες από telogen effluvium(αν έχω) με συνυπάρχουσα ΑΑ ξαναβγαίνουν;
Αυτά τα ολίγα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου, χωρίς περιστροφές.
1) Τα σγουρά μαλλιά είναι πιο αραιά "σπαρμένα" στο κεφάλι δλδ η πυκνότητα είναι μικρότερη οπότε αν κουρευτείς κοντά φαίνονται αραιά (έτσι είναι σε μένα που δεν έχω ΑΑ). Εάν έχεις dupa φαίνεται εμέσως με μια ματιά. Βάλε μια φωτό πάνω απο τα φρύδια για να μην ανησυχείς με την ανωνυμία σου και θα μάθεις.
2) Σμηγματοροική που στην έκανε χειρότερη το υγρό μινόξ. Πάς στο φαρμακείο και παίρνεις ενα σαμπουάν με 2% κετοκεναζόλη (νιζοραλ, ΑΒΒΑ) και λούζεσαι 1-2 φορές την εβδομάδα με αυτό ή λούσιμο παρά λούσιμο.
3)Αφρός 5%, δεν έχει μέσα προπυλική γλυκόλη που κάνει αντίδραση με το δέρμα σε κάποιους. Μπόνους είναι σαν αφρός για τα μαλλιά, χτενίζεσαι και είσαι έτοιμος. (τα κάνει και πιο πυκνά γιατί είναι ματ).
4) Οι τρίχες μπορεί να ξαναβγούν αλλά αν δεν κάνεις κάτι με την αιτία της ΑΑ δλδ να πάρεις κάποιο dht bocker τότε κάποια στιγμή θα αποχαιρετίσεις τα μαλλάκια σου και θα τα βλέπεις σε φωτογραφίες να θυμάσαι. Αν θέλεις να έχεις μαλλιά και σε νοιάζει σκέψου το ενδεχόμενο της φιναστερίδης.
Αυτά απο εμένα..
 

giorgosv

Active Member
Σμηγματορροικη δερματίτιδα είναι το δέρμα με τις κολλημένες τρίχες. Η λοσιόν regain στο έκανε πιο έντονο. Αν έχεις λιπαρό τριχωτό λουσιμο καθημερινό με καλό μασάζ με τα δάχτυλα. Σαμπουάν head & shoulders βοηθάει η αλλιώς φαρμακευτικά αντιπυτιριδικα. Ακόμη και να φύγει 1 στα 2 λουσιματα σου να είναι με αντιπυτιριδικο γιατί μπορεί να εμφανιστεί πάλι.
Αν δεν το φροντίσεις να καθαρίσεις και πιάσει πλάκες το κεφάλι σου θα ξεκολλάνε και θα χάσεις πολύ μαλλί. Πρόσεξε το.
 

Aris3

New Member
Σμηγματορροικη δερματίτιδα είναι το δέρμα με τις κολλημένες τρίχες. Η λοσιόν regain στο έκανε πιο έντονο. Αν έχεις λιπαρό τριχωτό λουσιμο καθημερινό με καλό μασάζ με τα δάχτυλα. Σαμπουάν head & shoulders βοηθάει η αλλιώς φαρμακευτικά αντιπυτιριδικα. Ακόμη και να φύγει 1 στα 2 λουσιματα σου να είναι με αντιπυτιριδικο γιατί μπορεί να εμφανιστεί πάλι.
Αν δεν το φροντίσεις να καθαρίσεις και πιάσει πλάκες το κεφάλι σου θα ξεκολλάνε και θα χάσεις πολύ μαλλί. Πρόσεξε το.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Το μαλλί που χάθηκε λόγω σμηγματορροικής αλλά με ταυτόχρονη ΑΑ ξαναβγαίνει;
 

giorgosv

Active Member
Ευχαριστώ για την απάντηση.Το μαλλί που χάθηκε λόγω σμηγματορροικής αλλά με ταυτόχρονη ΑΑ ξαναβγαίνει;
Δεν το γνωρίζω αυτό. Είχε ένας φίλος και έφευγαν φλούδες με μαλλί. Όταν χρησιμοποιούσα και εγώ λοσιον regain άρχισα να εμφανίζω άσπρα σαν πιτυρίδα στο κεφάλι και το αλλαξα σε αφρό.
 

Aris3

New Member
Δεν το γνωρίζω αυτό. Είχε ένας φίλος και έφευγαν φλούδες με μαλλί. Όταν χρησιμοποιούσα και εγώ λοσιον regain άρχισα να εμφανίζω άσπρα σαν πιτυρίδα στο κεφάλι και το αλλαξα σε αφρό.
Τι σαμπουάν να χρησιμοποιήσω για καθημερινή χρήση;
 

Aris3

New Member
Έβαλα φουνγκοραλ 2-3 φορές και μου έφυγε ο κνησμός κτλπ.Τωρα το δέρμα μου έχει ξηρα κομμάτια από δέρμα.Πως τα διώχνω αυτά;
 
Μπλουζα