Ερυθρότητα ληπτριας περιοχής μετά από μμ

Kalow

Member
Καλησπέρα στο forum,
Ως γνωστόν μετά από μμ η ερυθρότητα του δέρματος της ληπτριας περιοχής παραμένει έως κ 3 μηνες. Γνώριζει κανείς αν υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος για τα τριχοθυλακια ώστε να καλυφθεί η ερυθρότητα? Πχ πούδρα, mane κτλ
Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα στο forum,
Ως γνωστόν μετά από μμ η ερυθρότητα του δέρματος της ληπτριας περιοχής παραμένει έως κ 3 μηνες. Γνώριζει κανείς αν υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος για τα τριχοθυλακια ώστε να καλυφθεί η ερυθρότητα? Πχ πούδρα, mane κτλ
Ευχαριστω
Δεν ειναι απόλυτο οι τρεις μηνες , μπορει και παραπάνω .
Μη κανεις τιποτα και μη βάζεις πούδρες η mane . Όλα αυτα με ασφάλεια μετα τους 6 μηνες το λιγότερο .
Ειναι φυσιολογική κατάσταση .
 

gerassis

Well-Known Member
Στη περίπτωση μου έφυγε εντελώς κοντά στους 4 μήνες. Μπορεις να βάλεις μια φωτό να δούμε πόσο ερεθισμένη είναι?
 

Kalow

Member
@gerassis σε λίγες μέρες θα κανω μμ. Απλά ψάχνω να βρω τρόπους ώστε να πηγαίνω δουλειά κ να είναι λιγότερο διακριτη η μμ.
 

gerassis

Well-Known Member
Την μέρα της επεμβασης και 2 μέρες μετα βάλε άδεια οπωσδήποτε (FUE). Ειναι οι πιο κρίσιμη περίοδο. Στη δουλειά θα το προσέξουν δεν ειναι κατι που κρύβεται εύκολα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλή επιτυχία φίλε. Αρχικά καπέλο και μηδέν έκθεση στον ήλιο χωρίς αυτό. Δεν νομίζω ότι πρέπει να καλύψεις με κάποιο προϊόν την ληπτρια περιοχή που θα έχει ερυθρότητα. Περίπου 10-12 μέρες θα χρειαστεί για να καθαρίσει εντελώς από τα πηγματακια. Μετά από αυτό θα έχεις τριχουλες και δεν θα φαίνεται κάτι περιεργο. Η καλύτερη λύση είναι να πεις σε όλους ότι μπαίνεις για μμ. Δεν θα έρθεις ποτέ σε δύσκολη θέση αν το πεις από πριν. Δεν είναι ταμπού πλέον η μμ μαλλιών όπως παλιά. Ίσα ίσα δείχνει ότι νοιάζεσαι για τον εαυτό σου και την εικόνα σου.
 

dimitris50423

Well-Known Member

Αυτό είχα κάνει στη δική μου περίπτωση φίλε. Είχα πάρει άδεια 10 μέρες και είχα πει τον λόγο το ήξεραν όλοι. Όταν γύρισα στη δουλειά ήμουν καθαρός με κοντό μαλλί.
Αν δεν το πεις το να σε κοιτάνε περίεργα η να πετάνε καμία μαλακ;α για να καταλάβουν τι έγινε θα σε φέρει σε πιο δύσκολη θέση γιατί θα σε αναγκάσει να πεις ψέματα και να δικαιολογηθεις. Κάτι που δεν χρειάζεται.
Ότι νομίζεις καλύτερο για εσένα. ;)
 

kharmacoma

Well-Known Member
Για να μην σε καταλάβει κάποιος πρέπει να κάτσεις 3 εβδομάδες σπίτι. Και πάλι δεν είναι σίγουρο.
 

piros75

Well-Known Member
Αν δεν είχες μαλλί και ξαφνικά εμφανίζεσαι με μαλλί είτε 5, είτε 10 είτε 30 μέρες μετά θα το καταλάβουν όλοι. Εκτός αν είχες σχετικά μικρή αραίωση που την κάλυπτες με ένα κονσιλερ πχ τοπικ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα