Εργασία σε μεγάλη ασφαλιστική εταιρία

Adriano

Well-Known Member
Καλησπέρα σας αγαπητοι φίλοι

Συμμετέχω χρόνια στο forum και θεωρώ την άποψη πολλών σημαντική.Για αυτό ξεκινάω αυτό το θέμα.Θέλω την άποψή σας για το συγκεκριμένο επάγγελμα.Έχω μια πρόταση να δουλέψω σε μια καλή εταιρία ως ασφαλιστής παρόλο που έχω σπουδάσει κάτι άλλο.Να το σκεφτώ σοβαρά αξίζει τον κόπο; Εκεί στην ουσία πήγα συστημένος από οικογενειακό φίλο.Ξέρετε τι παίζει με λεφτά; Θέλω μόνο σοβαρές απαντήσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Σου αρέσει η δουλειά του ασφαλιστή; Έχει μέλλον το άλλο που σπούδασες; Τι ηλικία έχεις;
 
Αν είναι δουλειά γραφείου και όχι στις πωλήσεις είναι καλή περίπτωση, αν είναι στις πωλήσεις δυσκολεύει το πράγμα γιατί έχεις μεγάλη πίεση και παράλογες απαιτήσεις από τους ανωτερους
 

Adriano

Well-Known Member
Για ασφαλιστή με πάνε.Καλή δουλειά είναι.Σπούδασα computer science.Μέλλον έχει.Απλά με ενδιαφέρει να βγάζω και κανα χρήμα.Είμαι 25.
 

tropheus

Well-Known Member
Adriano είπε:
Σπούδασα computer science...

Και εγώ το ίδιο έχω σπουδάσει με μεταπτυχιακές σπουδές. Όταν ξεκίνησα (πριν) 20 χρόνια ήμουν ανάρπαστος. Τώρα αγαπητέ μου φίλε Adriano μόνο στο εξωτερικό θα βγάλεις χρήματα.
Μην το σκέφτεσαι πολύ. Δε σπούδασες υπολογιστές για να γίνεις πωλητής.

Είναι εύκολο να φύγεις έξω;;; Πιθανός είναι πιο εύκολο από όσο νομίζεις.

Έχω φίλη που απλά γνωρίζοντας λίγα Γερμανικά και έχοντας ένα πτυχίο ΤΕΙ σε άσχετο τομέα, πήγε Γερμανία ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΚΕΙ βρίσκοντας μια θέση σε βιβλιοθήκη μέσω internet και τώρα που μιλάμε (2 χρόνια μετά) παίρνει 1700€ (καθαρά) και ούτε που το σκέφτεται να γυρίσει πίσω.
 

Adriano

Well-Known Member
tropheus είπε:
Και εγώ το ίδιο έχω σπουδάσει με μεταπτυχιακές σπουδές. Όταν ξεκίνησα (πριν) 20 χρόνια ήμουν ανάρπαστος. Τώρα αγαπητέ μου φίλε Adriano μόνο στο εξωτερικό θα βγάλεις χρήματα.
Μην το σκέφτεσαι πολύ. Δε σπούδασες υπολογιστές για να γίνεις πωλητής.

Είναι εύκολο να φύγεις έξω;;; Πιθανός είναι πιο εύκολο από όσο νομίζεις.

Έχω φίλη που απλά γνωρίζοντας λίγα Γερμανικά και έχοντας ένα πτυχίο ΤΕΙ σε άσχετο τομέα, πήγε Γερμανία ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΚΕΙ βρίσκοντας μια θέση σε βιβλιοθήκη μέσω internet και τώρα που μιλάμε (2 χρόνια μετά) παίρνει 1700€ (καθαρά) και ούτε που το σκέφτεται να γυρίσει πίσω.
Τα ξέρω αυτά tropheus.Απλά αν φύγουμε όλοι για εξωτερικό θα αφήσουμε την Ελλάδα στους Χρυσαυγίτες; Η αλήθεια είναι ότι στην εταιρία που πήγα, πήγα μέσω οικογενειακού μου φίλου που μόλις έμαθε ότι ψάχνω δουλειά μου είπε με την μια πήγαινε εκεί.Τώρα τι να πω; Θεωρώ ότι αυτή την δουλειά μπορώ να την κάνω απλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να εγκαταλείψω την ειδικότητά μου.Εσύ tropheus δουλεύεις σαν προγραμματιστής;
 

tropheus

Well-Known Member
Adriano είπε:
Τα ξέρω αυτά tropheus.Απλά αν φύγουμε όλοι για εξωτερικό θα αφήσουμε την Ελλάδα στους Χρυσαυγίτες; Η αλήθεια είναι ότι στην εταιρία που πήγα, πήγα μέσω οικογενειακού μου φίλου που μόλις έμαθε ότι ψάχνω δουλειά μου είπε με την μια πήγαινε εκεί.Τώρα τι να πω; Θεωρώ ότι αυτή την δουλειά μπορώ να την κάνω απλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να εγκαταλείψω την ειδικότητά μου.Εσύ tropheus δουλεύεις σαν προγραμματιστής;

Θα πρέπει αυτό το κράτος να φροντίσει τα παιδιά του και να μην τα διώχνει. Αυτή τη στιγμή εσένα σου λέει "φύγε" καθαρά και ξάστερα. Βλέπεις να δημιουργείται κάποια προοπτική για εσένα και για κάθε νέο παιδί με σπουδές και όνειρα;;; Ακόμα και τώρα που μιλάμε βασιλεύει το ρουσφέτι και η μάσα. Είναι λιγότερα από ότι πριν αλλά πίστεψέ με υπάρχουν ακόμα...

Είναι πολύ κρίμα να εγκαταλείψεις την ειδικότητά σου αλλά αν δεν είσαι έτοιμος και αποφασισμένος να φύγεις για έξω δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές.

Εγώ δουλεύω ως μόνιμος καθηγητής πληροφορικής στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (δημόσιο). Ήταν καθαρά δική μου επιλογή εξ'αρχής γιατί μου ταιριάζει.
Ο προγραμματισμός στην Ελλάδα δεν έχει τη θέση που έχει σε όλες τις άλλες ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης.
Ως προγραμματιστής στο εξωτερικό θα βγάλεις πολλά χρήματα αλλά θα δουλεύεις και πολύ σκληρά. Μη νομίζεις όμως ακόμα και εγώ ως εκπαιδευτικός έχω δουλέψει πάααααααρα πολύ.
Δυστυχώς (όπως λένε) αν δε γεννηθείς από πλούσια @@ θα πρέπει να παλέψεις πολύ σκληρά. Τίποτα δε σου χαρίζεται...
 

nucky

Active Member
Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος , μόνο στην Ελλάδα θεωρούμε δεδομένο οτι πρέπει να δουλεύουμε πάνω στο αντικείμενο που σπουδάσαμε .

Αν τα λεφτά και οι προοπτικές σε ικανοποιούν , δεδομένων των συνθηκών , το τι σπούδασες δεν θα πρέπει να είναι , κατά τη γνώμη μου κριτήριο (παρεκτός και αν γουστάρεις το αντικείμενο τόσο πολύ ) . Αλλά και πάλι θα πρέπει να σταθμίσεις τις συνθήκες . Και εγώ ήμουν τρελός και παλαβός με τον κινηματογράφο , τον σπούδασα έως ένα σημείο , αλλά δεν δουλεύω εκεί και δεν το θεωρώ κακό
 

Adriano

Well-Known Member
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους βοηθάτε πραγματικά.Δυστυχώς πλυν των γονιών μου δεν έχω κανένα άλλο να με συμβουλέψει.Οι φίλοι μου δεν εργάζονται ακόμα παρότι όλοι μα όλοι είναι ιδιαίτερα καταρτισμένοι.

Υ.Γ. ΑΕΠΠ κάνεις Τροφέα;Ή είσαι στο γυμνάσιο;


Adriano είπε:
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους βοηθάτε πραγματικά.Δυστυχώς πλυν των γονιών μου δεν έχω κανένα άλλο να με συμβουλέψει.Οι φίλοι μου δεν εργάζονται ακόμα παρότι όλοι μα όλοι είναι ιδιαίτερα καταρτισμένοι.

Υ.Γ. ΑΕΠΠ κάνεις Τροφέα;Ή είσαι στο γυμνάσιο;Επίσης δεν σε τρώει το χέρι σου να codάρεις;
 

nucky

Active Member
Δυστυχώς ο προσανατολισμός σπουδών - > επαγγελματικός προσανατολισμός στην Ελλάδα υπαγορευόταν απ οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό που θα έπρεπε , τις πραγματικές απαιτήσεις της αγοράς δηλαδή .

ΥΓ και να κάνει ΑΕΠΠ , τελευταία χρονιά θα είναι, δυστυχώς κατά τη γνώμη μου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Ναι πράγματι κάνω ΑΕΠΠ από το 1999 που πρωτοβγήκε ανεληπώς. Έχω γράψει χιλιάδες ώρες (κυριολεκτικά) στο μάθημα σε σχολεία, φροντιστήρια, ιδιαίτερα.
Φέτος φαίνεται πως θα είναι η τελευταία χρονιά του. Το παλεύουμε όμως και ελπίζουμε να πείσουμε το Υπουργείο και τη νέα ηγεσία του για το αυτονόητο : Ο μαθητής που θέλει να ακολουθήσει τον κλάδο να δίνει ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ και όχι ΧΗΜΕΙΑ.
 

Adriano

Well-Known Member
Γίνεται στον κόσμο του 2014 να πηγαίνουν να κόψουν τέτοιο μάθημα;Τι ζώα;Φίλε tropheus είσαι αυτόματα εδω μέσα ΤΙΤΑΝΑΣ για μένα. Το ΑΕΠΠ και τα φυσικομαθηματικα με πήγαν πανεπιστήμιο εμένα.Θα νικήσετε πιστεύω στον αγώνα σας.
 
και εγω σπουδαζω προγραμματιστης/τεχνικος δικτυων οταν τελειωσω αμα βρω καλη δουλεια στο εξωτερικο ,εφυγα.... ειδικα στον τομεα αυτο και σε επαρχιακηποληδυσκολα θα βρεις κατι


tropheus είπε:
Ναι πράγματι κάνω ΑΕΠΠ από το 1999 που πρωτοβγήκε ανεληπώς. Έχω γράψει χιλιάδες ώρες (κυριολεκτικά) στο μάθημα σε σχολεία, φροντιστήρια, ιδιαίτερα.
Φέτος φαίνεται πως θα είναι η τελευταία χρονιά του. Το παλεύουμε όμως και ελπίζουμε να πείσουμε το Υπουργείο και τη νέα ηγεσία του για το αυτονόητο : Ο μαθητής που θέλει να ακολουθήσει τον κλάδο να δίνει ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ και όχι ΧΗΜΕΙΑ.

μας εφαγε το ψηφιακο σχολειο και χασαμε την ουσια..
 

petrospap

Active Member
εχει σταθερο μισθο η πρεπει να περνεις τηλεφωνα ολη μερα να προσπαθεςι να πεισεις ατομα να κανουν ασφαλεια και σε πληρωνουν με ποσοστα αναλογα με τις συμφωνειες π θα κλεισεις?
 

George3V

Member
Adriano αν πάντως σου αρέσει ο προγραμματισμός να ξέρεις ότι είναι μια δουλειά που ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης έχει αρκετή ζήτηση
και συγκριτικά με τις περισσότερες, καλά λεφτά.Το δύσκολο κατ εμέ είναι να βρεις την πρώτη σου επαγγελματική ευκαιρία.Άπαξ και το κάνεις (και ευκαιρίες υπάρχουν αρκετές-ειδκά με αυτή την έκρηξη των start up) τα υπόλοιπα θα έρθουν.
 
George3V είπε:
Adriano αν πάντως σου αρέσει ο προγραμματισμός να ξέρεις ότι είναι μια δουλειά που ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης έχει αρκετή ζήτηση
και συγκριτικά με τις περισσότερες, καλά λεφτά.Το δύσκολο κατ εμέ είναι να βρεις την πρώτη σου επαγγελματική ευκαιρία.Άπαξ και το κάνεις (και ευκαιρίες υπάρχουν αρκετές-ειδκά με αυτή την έκρηξη των start up) τα υπόλοιπα θα έρθουν.

το καλα λεφτα απο που προκυπτει..? για τις γνωσεις που ζητανε (σου ζητανε 10-15 γλωσσες) δεν ειναι τιποτε..
 

Adriano

Well-Known Member
Από ότι μου είπαν σήμερα έχει ένα ελάχιστο ποσό που παίρνεις (περίπου 1100 ευρώ ) και μετά παίρνεις και bonus. Tώρα όσο αφορά το προγραμματιστικό κομμάτι όσες γλώσσες (προγραμματισμού) και να ξερεις, όσα μεταπτυχιακά και να έχεις,τα ίδια λεφτά θα παίρνεις.Γύρω στα 900.Τώρα δεν ξέρω.Μόνο αν ξεκινήσεις κάτι καλό δικό σου.
 
Adriano είπε:
Από ότι μου είπαν σήμερα έχει ένα ελάχιστο ποσό που παίρνεις (περίπου 1100 ευρώ ) και μετά παίρνεις και bonus. Tώρα όσο αφορά το προγραμματιστικό κομμάτι όσες γλώσσες (προγραμματισμού) και να ξερεις, όσα μεταπτυχιακά και να έχεις,τα ίδια λεφτά θα παίρνεις.Γύρω στα 900.Τώρα δεν ξέρω.Μόνο αν ξεκινήσεις κάτι καλό δικό σου.

αν ειναι πρωτος μισθος ,για ελλαδα,και με τις υπαρχουσες συνθηκες καλα ειναι.. απλα γιατι στο ειπα ετσι 1)ενα 30 τοις εκατο των αποφοιτων της σχολης μου πρεπει αν εχει φυγει κεντρικη και βορεια ευρωπη 2)ξερεις τι με νευριαζει? οτι ο βολεμενος καπου θα παιρνει 1500 ευρω και εσυ και εγω σπουδες+ξενες γλωσσες κλπ και θα παιρνουμε τα μισα
 

George3V

Member
Με 2-3 χρόνια προϋπηρεσία με μπλοκάκι ο μισθός σου μπορεί να κυμαίνεται απο 1800 μικτά ως 2400 + ΦΠΑ (x 12 μήνες).Αυτές είναι οι τιμές που παίζουν αυτή τη στιγμή στην αγορά και το 90% των περιπτώσεων παίζει σε αυτά τα επίπεδα.Όσο για τις γλώσσες που ζητάνε , πάντα παραφουσκώνουν τις απαιτήσεις.Στην πραγματικότητα 2-3 πράγματα πρέπει να ξέρεις καλά ανάλογα με την ειδίκευσή σου.
Το κυριότερο κακό είναι το ωράριο που στις περισσότερες εταιρίες καταπατείται χρησιμοποιώντας ως πρόσχημα και αφορμή την κρίση.Βέβαια σ αυτό φταίνε και οι εργαζόμενοι που αντί να λειτουργούν
συλλογικά σκέφτονται πως θα ρίξουν τον διπλανό τους και θα φανούν αυτοί δουλευταράδες.
Όσο για τα καλά λεφτά , φίλε giannaras13 , είπα ότι είναι συγκριτικά.Συγκριτικά με άλλους κλάδους εργαζομένων που μπορεί και αυτοί να έχουν εφόδια,πτυχία και μεταπτυχιακά αλλά να εργάζονται
για αρκετά λιγότερα χρήματα και με δυσμενέστερες συνθήκες.
Μη ξεχνάμε τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.Όπου υπάρχει πληθώρα προσφοράς και μικρή ζήτηση λογικό οι τιμές-μισθοί να πέφτουν.Και αντιστρόφως.
 
Μπλουζα