Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cmos516

Member
Καλησπερα ειμαι 27 ετων και αποφασισα να κανω αυτο το post ,για ενα θεμα που με απασχολει τα τελευταια 2-3 χρονια με τα μαλλια μου,και θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Καθε χρονο τετοια εποχη (σας γραφω 7/9/2009) με το που μπαινει ο χειμωνας τα τελευταια 2-3 χρονια παρατηρω μια αραιωση στο τριχωτο της κεφαλης μου πανω ,και καποια "κενα"στο hairline.
Γενικα μια αραιωση η οποια κυριως φαινετε εντονοτερα κατα τη χρηση τζελ.δεν ειναι ιδιαιτερα αντιληπτο για καποιον αλλον,αλλα για μενα (και τον κουρεα μου!!)που ξερω το μαλλι μου, με "τρομαζει" καπως που δεν εχω την πυκνοτητα που ειχα , και πανικοβαλομε στην ιδεα οτι θα χειροτερεψει.
Ολες τις προηγουμενες φορες παντα στο πανικο μου επισκευτομουν γιατρο ,ισως για να προλαβω κατι...
μια εγραφαν κατι λοσιον με elocotion (καπως ετσι νομιζω),του χρονου αλλος γιατρος axelan .
Δοξα το Θεο μετα απο μερικες βδομαδες καθε φορα τα μαλλια πυκνονανε και παλι με αποτελεσμα να παραταω τα παντα ,γιατι καταλαβαινα πως τελικα παλι αδικα ανυσηχουσα ηταν κατι παροδικο-εποχιακο ισως που λενε...ολο τον υπολοιπο χρονο το ξεχνουσα το θεμα.
Φετος παλι τα ιδια ,και οπως παντα παλι πανικοβλιθηκα και ειπα να επισκεφτω γνωστη κλινικη στη Λ.Συγγρου.
Εβαλε εκει ενα οργανο και εβλεπε εικονες στο pc του τριχωτου της κεφαλης μου.
Οπου μου λεει η γιατρος εκει βλεποντας αδυναμες τριχες (δηλαδη πιο λεπτες σε παχος)αναμεσα στις πιο χοντρες(κανονικες)οτι δεν τρεφομαι σωστα (και οντως ολο σουβλακια και πιτσες ειμαι),και οτι εκει οφειλετε η αραιωση στη κακη διατροφη μου.
Καλα ουτε λογος για θεραπεια,που μου ειπε 1500ευρω με βιταμινες και laser (το οποιο προσωπικα ενστικτωδως πιστευω πως ειναι παπαντζα και δεν κανει τιποτα,δεν ξερω κιολας,μαθαμε ολα με LASER ,ωραια λεξη...τελοσπαντων)
Φευγοντας πηγα σ'ενα φαρμακειο και πηρα ενα συμπληρωμα διατροφης το BIOCALPIL FORTE
http://www.omega-pharma.gr/128/category/greek/128/0/100/1/index.html
Για να βοηθηθω καπως.
Την τελευταια φορα που ειχα παρει αυτες τις καψουλες τις σταματησα γιατι ξαναπυκνωσα,πριν τελειωσουν ,δεν θα μαθω ποτε αν βοηθησαν,αλλα
τωρα που ειμαι παλι σε κατασταση πανικου και τις περνω ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

1)Αληθεια βοηθανε καθολου αυτα τα συμπληρωματα διατροφης,μπορει να κανουν κακο?(δεν μιλαμε για περιπτωση ανδρογενετικης αλωπεκιας.)

2)Ειναι φυσιολογικο να αραιωνεις αισθητα (ωστε να βλεπεις διαφορα)κατα την εποχιακη αυτη τριχωπτωση,(γιατι εποχιακη την αποδιδω εγω μαλλον.)

3)Χρονια χρηστης gel δυνατων,μπορει να επιδυνωσουν την κατασταση αυτα τα προιοντα,για τριχοπτωση?

4)Τι μου προτεινετε να κανω ,το γεγονος αυτο καθε χρονο τα τελευταια χρονια τετοια εποχη με αγχωνει και με πανικοβαλει ιδιαιτερα μεχρι να αρχιζω να πυκνωνω ξανα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NoMoreLoss

New Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

καλώς ήρθες. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΖΕΛ και φτιάξε την διατροφή σου φίλε αν θές να κρατήσεις τα μαλλιά σου. κατά τα άλλα ψάξε το φόρουμ και ρώτα κανα γιατρό όχι τις κλινικές μαλλιών για την περίπτωση σου. τα έχουμε ξαναπεί ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ
 

cmos516

Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Συγνωμη αλλα τελικα τι γινετε με τα προιοντα stuling???(ζελε-αφρους κτλ)επηρεαζουν και προκαλουν τριχοπτωση ναι ή οχι...
Το λεω αυτο γιατι παντου διαβαζω,οτι ανηκει στους μυθους (και εδω μεσα καπου το διαβασα)οτι τα προιοντα αυτα,δεν κανουν γενικα κακο στο θυλακα,γιατι η εφαρμογη τους γινετε στη τριχα (οχι στο θυλακα)που αποτελει νεκρο μερος κυταρων,και δεν επηρεαζουν ετσι τη τριχοφυια.

Τελικα τι ισχυει :chinscratch

απαντηστε μου στις 1) 2)4)
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

cmos516 είπε:
Συγνωμη αλλα τελικα τι γινετε με τα προιοντα stuling???(ζελε-αφρους κτλ)επηρεαζουν και προκαλουν τριχοπτωση ναι ή οχι...
Το λεω αυτο γιατι παντου διαβαζω,οτι ανηκει στους μυθους (και εδω μεσα καπου το διαβασα)οτι τα προιοντα αυτα,δεν κανουν γενικα κακο στο θυλακα,γιατι η εφαρμογη τους γινετε στη τριχα (οχι στο θυλακα)που αποτελει νεκρο μερος κυταρων,και δεν επηρεαζουν ετσι τη τριχοφυια.

Τελικα τι ισχυει :chinscratch

απαντηστε μου στις 1) 2)4)

λοιπόν βάζεις χημικά(τζελ αφρούς κτλ) στην τρίχα αλλά θα πάει και στο δέρμα δεν υπάρχει περίπτωση. τα χημικά αυτά είναι του κιλού με πολλά επιβλαβή υλικά για το δέρμα μας για αυτό μακριά
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Ρε παιδια πως θα πουλησουν οι αλλοι μην ακουτε τις καθε παπαριες που λεει ο καθε ενας για να πουλησιε το προιον του,βαλτε φυσικα πραγματα στο μαλλι αν μπορειται ,μακρια απο ζελε κ για μενα συνεχομενο λουσιμο αν μπορειται ,δεν προκειται ποτε να σας πουνε μην λουζεστε π.χ. συχνα δεν κανει καλο ειδικα αν εχετε προβλημα διοτι θα το επειδινωσει,πως θα πουλησουν .
Αν ειναι να πεσουν θα πεσουν απλα το επιβραδυνουμε με φυσικα προιοντα ,βαλτε τζελ αλοης 100% στα μαλλια τα ψιλοκραταει ,δοκιμαστε το.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

cmos516 είπε:
1)Αληθεια βοηθανε καθολου αυτα τα συμπληρωματα διατροφης,μπορει να κανουν κακο?(δεν μιλαμε για περιπτωση ανδρογενετικης αλωπεκιας.)

2)Ειναι φυσιολογικο να αραιωνεις αισθητα (ωστε να βλεπεις διαφορα)κατα την εποχιακη αυτη τριχωπτωση,(γιατι εποχιακη την αποδιδω εγω μαλλον.)

3)Χρονια χρηστης gel δυνατων,μπορει να επιδυνωσουν την κατασταση αυτα τα προιοντα,για τριχοπτωση?

4)Τι μου προτεινετε να κανω ,το γεγονος αυτο καθε χρονο τα τελευταια χρονια τετοια εποχη με αγχωνει και με πανικοβαλει ιδιαιτερα μεχρι να αρχιζω να πυκνωνω ξανα.

1) Τα συμπληρώματα διατροφής δε βοηθάνε στο θέμα τριχόπτωσης αλλά η υπερβολική χρήση κάποιων (π.χ. βιταμίνη Α) μπορεί να την ενισχύσει.

2) ΝΑΙ

3) ΟΧΙ... χρησιμοποιώ gel και ισχυρά προϊόντα styling 25 χρόνια συνεχώς. Μάλιστα όταν ήμουν και νεότερος είχα κάνει πλούσια την studioline (1 gel την εβδομάδα ... κάγκελο το μαλλί )

4) Σημασία δεν έχει πόσες τρίχες πέφτουν αλλά πόσες ξαναβγαίνουν. Συγκεκριμένα εγώ το τελευταίο 6 μηνο είχα εντονότατη τριχόπτωση (λόγω χρήση ισχυρών αναβολικών) αλλά τα μαλλιά που έχασα ανανεωθήκανε και μάλιστα τον τελευταίο καιρό έχουν ξαναπυκνώσει και βλέπω και πολλές νέες φίτρες.

Για το θέμα του λουσίματος που αναφέρει και ο akishellas3 θα συμφωνήσω... Πιστεύω 2 φορές (3 αν το μαλλί είναι πολύ λιπαρό) το πολύ λούσιμο την εβδομάδα είναι ΟΚ...
 

George3V

Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Αν και λίγο οφ τοπικ μια ερωτηση στον φίλο akishellas3
-Τα φυσικά προιόντα δεν πωλούνται?Αυτοι που τα πουλάν βγάζουν κέρδος ή τα φυσικά προιόντα πωλούνται σε τιμές κόστους? (ενίοτε έχω ακούσει ότι αυτοί που τα πουλάν μπαίνουν και μέσα... :p)

Όσο για το τζελ δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την τριχόπτωση.Σε κανέναν δεν έπεσαν τα μαλλιά λόγω τζελ.Απλά σε μαλλιά που είναι ήδη αδύναμα και επιβαρυμένα ίσως να επιτείνει το πρόβλημα.Είναι σαν κάποιος να υποφέρει απο έλκος στομάχου.Και αγιασμό να πιεί,θα τον πειράξει...
Επομένως συναγωνιστές και φίλοι μην αγχώνεστε με λεπτομέρειες,το κύριο πρόβλημα είναι αλλού.Εκεί εστιάστε.Όσο για τα τζελ,τη συχνότητα λουσίματος κτλ απλα προσπαθήστε να μην υπερβάλετε και να μην επιβαρύνεται άσκοπα τα μαλλιά σας.
 

cmos516

Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

tropheus είπε:
1) Τα συμπληρώματα διατροφής δε βοηθάνε στο θέμα τριχόπτωσης αλλά η υπερβολική χρήση κάποιων (π.χ. βιταμίνη Α) μπορεί να την ενισχύσει.

To συμπληρωμα διατροφης δηλαδη που περνω τωρα τις τελευταιες μερες (βλεπε πρωτο post, link),πιστευετε καλο ειναι να το σταματησω και να αφησω τα πραγματα να εξελιχθουν μονα τους (παντως τα συστατικα του βλεπω δεν περιεχει βιταμίνη Α)

Οσο για τα gel και γενικα το styling συμφωνω με τον George3V οτι "σε μαλλιά που είναι ήδη αδύναμα και επιβαρυμένα ίσως να επιτείνει το πρόβλημα"
εαν ηταν να ριχνουν τα μαλλια θα πεφταν και τα πλαινα μαλλια ,που συνηθως δεν πεφτουν ποτε!!!

Αλλα γενικως διαβαζοντας λιγο καποια θεματακια στο forum σχετικα με την τριχοπτωση,διαπιστωσα (αν καταλαβα καλα)οτι οποιαδηποτε τελικα θεραπεια με αποτελεσμα να ακολουθηση κανεις,οταν εχει ανδρογενετικη αλωπεκια ,το αποτελεσμα και η "χαμενη τριχοφυια"που επανακτηθηκε, διαρκει οσο διαρκει η θεραπεια και περνει τα φαρμακα.
Οποτε ετσι και σταματησει τα φαρμακα, τα μαλλια στο σημειο που ειναι προγραμματισμενα να πεσουν θα ξαναπεσουν παλι.Σωστα?
Με βαση αυτο δηλαδη για να μην γινεις οπως ο Τσακωνας θα πρεπει να περνεις και να χαπακονεσε ,με οτι αυτο συνεπαγετε απο τις παρενεργειες,για ολη σου τη ζωη???
Δηλαδη στη ουσια τα φαρμακα απλα πατανε "PAUSE"στη τριχοπτωση ,μπορεις καποιος ομως για μια ζωη να "βομβαρδιζει"τον οργανισμο του με τις παρενεργειες του "PAUSE"
 

George3V

Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

cmos516 είπε:
Με βαση αυτο δηλαδη για να μην γινεις οπως ο Τσακωνας θα πρεπει να περνεις και να χαπακονεσε ,με οτι αυτο συνεπαγετε απο τις παρενεργειες,για ολη σου τη ζωη???
Δηλαδη στη ουσια τα φαρμακα απλα πατανε "PAUSE"στη τριχοπτωση ,μπορεις καποιος ομως για μια ζωη να "βομβαρδιζει"τον οργανισμο του με τις παρενεργειες του "PAUSE"

Ναι στην ουσία κάπως έτσι είναι,πατας ένα PAUSE.Για καλή σου τύχη όμως η επιστήμη,η ιατρική και η τεχνολογία δεν πατάνε PAUSE. Εξελίσονται με γοργούς ρυθμούς κ προσωπικά πιστεύω ότι μέσα στην επόμενη δεκαετία θα υπάρχουν πολύ καλύτερες θεραπείες για την τριχόπτωση και την επανέκφυση μαλλιών.Πιθανότατα και η οριστική λύση στο πρόβλημα μας.
 

aleksandros

New Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Ελπίδα όλων είναι να βρεθει κατι σε συντομο χρονικο διαστημα, αυτος που θα βρει την οριστικη λυση θα γινει ζαμπλουτος.
 

cmos516

Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Πειτε μου σας παρακαλω η εποχη που διανυουμε τωρα (9/9)ειναι εποχη που πεφτουν τα μαλλια??Σημερα πηγα να βαλω gel στα μαλλια και μου εμεναν στα χερια καμια 15αρια τριχες ??? ειναι φυσιολογικο?και απο το πισω μερος του κεφαλιου στο σβερκο!!
Εν το μεταξυ διακρινω και μια ψιλοραιωση,τι να κανω?το φαινομενο ειναι φυσιολογικο?
Εχω μια λοσιον που μου ειχε γραψει παλιοτερα ενας δερματολογος (αλλα τη παρατησα,αφου ξεπερασα την αραιωση περσυ)ΑΧΕLAN λεγετε να το χρησιμοποιησω λετε,ή θα φτιαξει μονο του ?γενικως να παω σε δερματολογο συντρεχει λογος ανησυχιας η τριχωπτωση που εχω τωρα,ή ειναι κατι φυσιολογικο για την εποχη και δεν χρειαζετε να αγχωνομε?
(Επειδη βλεπω και τα αλλα ατομα στην οικογενεια που δεν εχουν τριχωπτωση τωρα)
Δωστε μου τα φωτα σας.
Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο τζελ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dont

New Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

εγω καθε χρονο τετοια εποχη παρατηρω τριχοπτωση και δεν μιλαω για 15 τριχες αλλα πολυ παραπανω, αυτο απλα σημαινει οτι εχεις αδυναμα μαλλια, γιατι δεν ακουσα ποτε κανεναν με πυκνο μαλλι να παραπονιεται για εποχιακη τριχοπτωση. το μονο που εχεις να κανεις ειναι να χρησημοποιεις καλα προιοντα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

dont είπε:
εγω καθε χρονο τετοια εποχη παρατηρω τριχοπτωση και δεν μιλαω για 15 τριχες αλλα πολυ παραπανω, αυτο απλα σημαινει οτι εχεις αδυναμα μαλλια, γιατι δεν ακουσα ποτε κανεναν με πυκνο μαλλι να παραπονιεται για εποχιακη τριχοπτωση. το μονο που εχεις να κανεις ειναι να χρησημοποιεις καλα προιοντα.

Κανεις λαθος!!Υπαρχει εποχιακη τριχοπτωση σε ολους....ακομα και σε αυτους που εχουν πυκνο μαλλι......η αδερφη μου εχει μακρι μαλλι και αφηνει τονους στο μαξιλαρι και οταν λουζεται....κι ομως το μαλλι της ειναι τεζα!!!!Το ιδιο και κατι φιλοι που τους εχω ρωτησει και εχουν μαλλι με το τσουβαλι......Η εποχιακη τριχοπτωση υπαρχει σε ολα τα ζωα αρα και στον ανθρωπο και θα το καταλαβαινες ευκολοτερα αν ειχες στο σπιτι γατα......
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

dont είπε:
... γιατι δεν ακουσα ποτε κανεναν με πυκνο μαλλι να παραπονιεται για εποχιακη τριχοπτωση...

Συνήθως αυτοί με το πυκνό μαλλί δεν ασχολούνται με το θέμα και έτσι όταν έχουν εποχιακή τριχόπτωση, ούτε που το προσέχουν...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

ό,τι λέμε για όλα τα συμπληρώματα => γενικά και αόριστα κάνει καλό στον οργανισμό και δεν αποτελεί θεραπεία της τριχόπτωσης στην ανδρ. αλωπεκία-άλλαξε την διατροφή σου και περισσότερο θα ωφεληθείς από ψάρια,πράσινες σαλάτες,αυγά και βρώμη.. 8)
 

cmos516

Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Σαφως και το αντιλαμβανομαι ,πως εαν εχεις τριχοπτωση λογο ανδ.αλωπεκιας το μονο που μπορει να σταματησει τις τριχες να πεφτουν ειναι το πατωμα!!! εκει τα συμπληρωματα ειναι οντως αχρηστα.
Αλλα εδω μιλαμε για περιπτωση τριχοπτωσης (οπου αυτη η γιατρος μου ειπε) λογο κακης διατροφης...
Τι να πω δεν ξερω απο την αλλη συμβαινει και σε εποχη που θεωρητε "εποχη της τριχοπτωσης".
Παντως κληρονομικη "προδιαθεση"δεν υπαρχει το μονο που με εφισυχαζει καπως!

Παντως διαβαζοντας καποια θεματακια στο site ,βγηκα στο συμπερασμα παιδια ,πως τελικα τα πραγματα ειναι αποκαρδιοτηκα "ακομη"για την αντιμετωπιση της καραφλας.
Ακομη δηλαδη θεραπεια δεν υπαρχει απ'οτι καταλαβα ,και με το να χαπακονεσε μια ζωη , για να φρεναρεις το φαινομενο ,δεν λεει και δεν ειναι θεραπεια αυτο.Δηλαδη μαμησε τα
Πραγματικα στεναχωρεθηκα γιατι αντρες ειμαστε και ακομη και ουσιαστικο προβλημα να μην εχουμε μερικοι ακομη τωρα ,μπορει καποια μερα μπορει να μας χτυπησει την πορτα η ανδρ.αλοπεκια.
Απο κει και περα (απ'οτι διαβασα με τα φαρμακα και τις παρενεργειες τους),ευχεσαι να σου πηγαινει το ξυρισμενο κεφαλι.

Υ.Γ. Τι στο διαλο ρε γαμωτο τοσο εξελιξη τοσο επιστημη- τεχνολογια και να μην μπορει να κανει κατι,εστω με καποιο αλλο τροπο,κατι τελωσπαντων, να σου κολλαν πχ ενα μονιμο αντιαλεργικο αυτοκολλητο που να εχει πανω τριχες ωραιες και πυκνες στο χρωμα τον μαλλιων σου,(φιλοσοφια περουκας)και να ησυχαζεις μια και καλη απο τη γαμημενη την τριχοπτωση ,κουρεματα και χιλια 2 αγχη,κατι τελωσπαντων μαλλι ειναι τριχες.
Εδω περα βλεπεις οι γκομενες πανε βαζουν αυτα extension και δεν καταλαβαινεις τιποτα.Τι να πω

(Φυσικα σαν το φυσικο ,σαν το δικο σου δεν εχει,(ειναι κατι σαν τις μασελες στα δοντια),αλλα απο το να εχεις καραφλα...(απο το να εισαι φαφουτης)....τι να πει κανεις
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Oσο αφορα το τζελ κρατηματος-φιξαρισματος του μαλλιου θα ρωτησω το εξης,εγω οταν το εβαζα για να βγω εξω κ καμια φορα οταν γυρναγα απο εξω δεν επλενα το μαλλι μου την αλλη μερα ηταν μπου.δελο , σκεφτομαι τωρα εγω αυτο το τζελ δεν εκλεισε τριχοφυλακια το βραδυ η ουσια που εισχωρησε ηταν οκ ?
Πες οτι ειχα προβλημα δεν επιβαρυνοταν ετσι πιο γρηγορα το μαλλι(ωστε να φθειρει την τριχα) ?
Οταν εννοω φυσικο ναι κ τα φυσικα τα πουλανε κ κονομανε αλλα ειναι φυσικα ,ξερεις τι βαζεις δεν βαζεις ενα σωρο χημικα πανω στο κεφαλι σου,στην τελικη κοψε λεμονακι κ βαλε απο τη μεση της τριχας κ πιο πανω να δεις τι κρατημα θα εχεις ,χμμμ λεμονι με gel αλοης μαζι :chinscratch :chinscratch ,βλεπω να τα κανω μπου.δελο :) .
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Εποχιακη τριχοπτωση πανικου...

Παιδια αυτη η τριχοπτωση ειτε εποχιακη ηταν ειτε sheding απο τη φινα.....τελειωσε ευτυχως......ειχε αρχισει απο αρχες αυγουστου ως μεσα Σεπτεμβρη.....ενα μηνα...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα