Επιστροφή απο τον Devroye

son

New Member
Μόλις επέστρεψα απο τις Βρυξέλλες. έκλεισα ραντεβού με τον Devroye και πήγα για 2 μέρες για με εξετάσει απο κοντά και να δούμε πως μπορούμε να προχωρήσουμε στην μεταμόσχευση (ειμαι νοργουντ 5). έχοντας διαβασει πολλά φορουμ και αυτο και άλλα διεθνή κατέληξα σ'αυτον το γιατρό γιατί κατάλαβα πως ειναι απο τους κορυφαίους στην Ευρώπη και κυρίως ειναι πολύ ειλικρινής άνθρωπος και γιατρός. και αυτο ήθελα και εγω ακριβώς να πάρω, μια ειλικρινή διάγνωση πριν κάνω την επέμβαση. Δυστυχώς τα πράματα δεν ειναι πολύ ευχάριστα, ο γιατρός αφού με εξέτασε προσεκτικά μου είπε πως θα ήταν καλύτερα να μην κάνουμε μεταμόσχευση διότι η δότρια μου δεν ειναι καλή και δεν μπορεί να δώσει αρκετά μοσχεύματα. μου είπε πως αν κάνω μεταμόσχευση το αποτέλεσμα αισθητικά δεν θα ειναι ωραίο και υπάρχει επίσης περίπτωση πισω να γίνει ζημιά. Μάλιστα έκανε και σχεδιάγραμμα περίπου για το αποτέλεσμα που μπορεί να γίνει και φάνηκε οτι θα ήταν ένα μικρο τριγωνάκι που ουσιαστικά δεν θα κάλυπτε τίποτα.
Μου είπε οτι λυπάται γιατί ξέρει ποσο σημαντικό ειναι η αποκατάσταση των μαλλιών και η αλήθεια ειναι οτι στεναχωρέθηκα αλλά τι να πω ρε παιδιά, ο άνθρωπος τουλάχιστον ήταν ειλικρινής και τον ευχαρίστησα γι'αυτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Πρώτα από όλα μπράβο σου γιατί έκανες ένα μεγάλο βήμα.Βρήκες έναν πολύ καλό γιατρό που έχει δουλέψει δίπλα σε μεγάλα ονόματα γιατρών μεταμόσχευσης και πήγες εκεί για να σε δει.Είναι πολύ σημαντικό γιατι σε βοηθάει να ξέρεις ακριβώς που βρίσκεσαι.
Είναι πολύ σημαντικό επίσης να σου πει ένας γιατρός οτι δεν μπορεί να σε βοηθήσει.Σε δικαιώνει για την επιλογή που έκανες να πας να τον δεις.Αλήθεια τι πυκνότητα σου είπε ότι έχεις ανα τετραγωνικό εκατοστο στη δότρια;Πόσα γκραφτς μπορεί να σου πάρει;
Απο εκεί και πέρα όμως το τι θα σου πει ένας γιατρός εξαρτάται από ποια μέθοδο χρησιμοποιεί.Για μένα καλό θα ήταν να δεις έναν γιατρό που χρησιμοποιεί γέννια και τρίχες από το σώμα και να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.Η δότρια σου σε συνδιασμό με μερικά γέννια ή τρίχες σώματος μπορεί να σου δώσουν ένα αποτέλεσμα που θα σε αφήσει ευχαριστημένο
 

best1210

Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

http://www.youtube.com/watch?v=-Aqolq7BCf0&feature=player_embedded


αδερφε μην το παρατησεις κατ εμε με τιποτα.
πηγαινε αλλου.

δες το βιντεο το παραπανω και πες μου..
ποσο πιο πυκνη δοτρια εχει ο τυπος παραπανω και ειχε ενα τετοιο αποτελεσμα με ενα σωρο grafts?
ασε μην σου πω οτι αυτος εχει κ αλλα να δωσει.

ειχες κανει και αλλη επεμβαση παλιοτερα?
 

son

New Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Καταρχήν για να σας απαντήσω δεν έχω κάνει ποτε μου μεταμόσχευση. Ο Devroye μου είπε οτι η δότρια μου μπορεί να μου δώσει μέχρι 1200 - 1500 grafts και αυτα μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο με τη τεχνική της FUE διότι η στριπ σε εμένα θα είχε το κίνδυνο να γίνει ορατή η ουλή σε μερικά χρόνια. Αυτο που με ρώτησες για τις τρίχες απο γένεια και απο το σώμα μου το έθεσε και αυτός αλλά δεν έχω πολλές τρίχες στο σώμα.
 

pavlos

Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Σου είπε η ουλη να γινει ορατη μετα απο κάποια χρόνια γιατι θα μεγαλωσει το norwood σου???
Πάντως για norwood 5 δεν ειναι καλη λυση η FUE και σωστα σου ειπε ο γιατρος τωρα 1200 - 1500 grafts μονο χωρις να εχεις κανει ξανα μεταμοσχευση τι να πω θεωρω οτι ειναι πολυ λιγα.
Μήπως να κοιταξεις και σε αλλους, να παρεις και αλλες γνωμες????
 

son

New Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Μου είπε οτι στην περίπτωση μου δεν συνίσταται η στριπ διοτι δεν μπορεί να ξέρει πόσο εκτεθειμένη θα μείνει το πίσω μέρος της κεφαλής μετά απο κάποια χρόνια. αν αραιώσει περισσότερο τότε η ουλή θα φαίνεται. Αυτο που μου έκανε εντύπωση στο Devroye ειναι οτι προσπαθούσε με επιχειρήματα να με πείσει να μην κάνω μεταμόσχευση την οποία, όπως μου είπε την προτείνει συνήθως αν έχει προχωρήσει αρκετά το νοργουντ, αν έχει καλή εικόνα για το πως θα εξελιχθεί το τριχωτό της κεφαλής και γενικότερα αν ειναι σε θέση να προβλέπει πριν κάνει την επέμβαση πως θα σταθεροποιηθούν τα μαλλιά. Ειναι της σχολής της μιας μεταμόσχευσης και ολοκληρωμένης παρά, όπως μου είπε, να κάνεις επεμβάσεις καθέ 2 - 3 χρόνια. Επίσης ασχολείται με την αποκατάσταση των μάλλιων όσων έχουν κάνει αποτυχημένες επεμβάσεις και όπως είπε δυστυχώς αρκετοί έχουν έρθει απο την Ελλάδα.
 

Typhoon

Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Φίλε son με έχεις προβληματίσει πολύ με αυτά που λες...Μήπως θα μπορούσες να βάλεις κάποιες φώτο από δότρια και από το πρόβλημα ?? ΑΝ θές φυσικά :)
 

pavlos

Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Και εγω εχω προβληματιστει, στις φωτογραφιες που εστειλες τι σου ειπε (φωτο προβληματος , ηλικια???)
 

son

New Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Στις φωτογραφίες που του έστειλα τελικά δεν το βοήθησαν πολύ οταν με είδε απο κοντά. Πίστευε με βάση τις φωτογραφίες οτι ήταν καλύτερη η κατάσταση. Έξαλλου οταν πήγα εκεί με εξέτασε πολυ αναλυτικά και έβγαλε καλύτερο συμπέρασμα. Όταν του είχα στείλει το μαιλ μου απάντησε οτι πέρα απο τις φωτογραφίες ειναι καλύτερα να πάω απο εκεί για να με δει απο κοντά πρώτα και μετά να δούμε τι να κάνουμε. Ανεβάζω φωτογραφίες που του έστειλα
 

Συνημμένα

  • 11062011017.jpg
    11062011017.jpg
    110.9 KB · Προβολές: 31
  • 11062011042.jpg
    11062011042.jpg
    127.7 KB · Προβολές: 31

PANOS101

Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Περισσότερο για 5αρης μου φαίνεσαι
Το σχεδιαγραμμα που λες ότι σου έκανε πιο κομμάτι καλύπτει;
 
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

απο γεννια πως πας;παντως αφου πηγες για 2 μερες καλο θα ηταν να εβλεπες και αλλους γιατρους.Στις Βρυξελες ειναι πολλοι οπως ο Βισανγκα και Μουβαμπα.Το θετικο ειναι οτι δεν εχεις προηγουμενη μεταμοσχευση να καμουφλαρεις.Αν ημουνα εσυ θα προσπαθουσα να κανω κατι τετοιο http://www.youtube.com/watch?v=pSI6sscF_yY
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pavlos

Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Εχεις προχωρησει πολυ και τα πλαινα εχουν κατεβει αρκετα, τι ηλικια εισαι????
Παντως κοιταξε και αλλου, εγω προσωπικα δινω ενα μεγάλο + στον Devroye που σου μιλησε ανοιχτα ειναι μεγαλο προσον για εναν γιατρο να μην κοιταει την τσεπη του και ενα μεγαλο - για αυτους που σου ειπαν οτι με 1000 - 1200 θα δειχνεις κοσμιτικα κλαυτερος (δεν μπορω να πιστεψω πραγματικα τι λενε καποιες κλινικες για να τσεπώσουν )
 

son

New Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

ειμαι στο norwood 5 και 33 ετών. η τριχόπτωση άρχισε εδώ και 7 χρόνια περίπου. Τα πρώτα δυο χρόνια ήμουν νοργουντ 2 και μετά άρχισε να μεγαλώνει να χάνω πάνω και στο βέρτεξ. Γένεια έχω αλλά δεν νομίζω οτι αρκούν. Ο ντεβρογιε μου είπε οτι συνήθως τα νοργουντ μεγαλώνουν με την ηλικία, αν και δε συμβαίνει αυτό πάντοτε, οπότε σύμφωνα μ'αυτον ειναι καλύτερα να περιμένες κάποια χρόνια να δεις που σταθεροποιείται η κατάσταση και τότε προχωράς στην μεταμόσχευση με μεγαλύτερη σιγουριά. Ειναι της άποψης του wait and see. Το σχεδιάγραμμα που μου έκανε καλύπτει λίγο μπροστά, αλλά ήταν ένα μικρό τριγωνάκι, δεν έφτανε όμως για να καλύψει αρκετά, θα ήταν κάτι ξεκάρφωτο ίσως και αντιαισθητικό μετά απο λίγα χρόνια. Σαν κάποιους που βλέπεις στο δρόμο που φύτεψαν μια τούφα μπροστά και πίσω ειναι άδειοι και την αφήνουν να μακραίνει χτενίζοντας την πίσω για να κρύψει ότι μπορεί. Αυτό όπως μου είπε και αυτός ειναι λίγο γελοίο και καλύτερα να το αποφύγουμε.
 

son

New Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Γεια σας παιδιά. ξέχασα στα προηγούμενα ποστ να αναφέρω επίσης τη συζήτηση που είχα με τον Devroye εκτός της δικής μου περίπτωσης, για άλλους γιατρούς. Όπως καταλαβαίνετε όλοι, ο ίδιος μάλλον θεωρεί τον ευατό του απο τους καλύτερους, μου είπε οτι έχει δουλέψει με τους καλύτερους οι οποίοι το βοήθησαςν να ξεκινήσει τη κλινική του. Μου είπε οτι οι Hasson & Wong συμβουλεύουν του στέλνουν πελάτες οι οποίοι θέλουν να κάνουν επέμβαση στην Ευρώπη. Ο ίδιος θεωρεί ως νούμερο ένα γιατρό στο είδος τον Shapiro. Για το Bisanga δεν ήθελε να μου πει τίποτα (μάλλον λόγω τοπικού ανταγωνισμού) αλλα και για την HDC ήταν λιγάκι επιφυλακτικός. Ήξερε οτι ο Δρ Γεωργίου ειναι καλός αλλά μου είπε οτι ο άλλος γιατρός της HDC έχει αμαρτωλό παρελθόν στις μεταμοσχεύσεις επειδή δούλευε στη D$I
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Για ποιον άλλο γιατρό λες? Μάρα ή Κων/νιδη?

son είπε:
Γεια σας παιδιά. ξέχασα στα προηγούμενα ποστ να αναφέρω επίσης τη συζήτηση που είχα με τον Devroye εκτός της δικής μου περίπτωσης, για άλλους γιατρούς. Όπως καταλαβαίνετε όλοι, ο ίδιος μάλλον θεωρεί τον ευατό του απο τους καλύτερους, μου είπε οτι έχει δουλέψει με τους καλύτερους οι οποίοι το βοήθησαςν να ξεκινήσει τη κλινική του. Μου είπε οτι οι Hasson & Wong συμβουλεύουν του στέλνουν πελάτες οι οποίοι θέλουν να κάνουν επέμβαση στην Ευρώπη. Ο ίδιος θεωρεί ως νούμερο ένα γιατρό στο είδος τον Shapiro. Για το Bisanga δεν ήθελε να μου πει τίποτα (μάλλον λόγω τοπικού ανταγωνισμού) αλλα και για την HDC ήταν λιγάκι επιφυλακτικός. Ήξερε οτι ο Δρ Γεωργίου ειναι καλός αλλά μου είπε οτι ο άλλος γιατρός της HDC έχει αμαρτωλό παρελθόν στις μεταμοσχεύσεις επειδή δούλευε στη D$I
 

Souzie

Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

son είπε:
Γεια σας παιδιά. ξέχασα στα προηγούμενα ποστ να αναφέρω επίσης τη συζήτηση που είχα με τον Devroye εκτός της δικής μου περίπτωσης, για άλλους γιατρούς. Όπως καταλαβαίνετε όλοι, ο ίδιος μάλλον θεωρεί τον ευατό του απο τους καλύτερους, μου είπε οτι έχει δουλέψει με τους καλύτερους οι οποίοι το βοήθησαςν να ξεκινήσει τη κλινική του. Μου είπε οτι οι Hasson & Wong συμβουλεύουν του στέλνουν πελάτες οι οποίοι θέλουν να κάνουν επέμβαση στην Ευρώπη. Ο ίδιος θεωρεί ως νούμερο ένα γιατρό στο είδος τον Shapiro. Για το Bisanga δεν ήθελε να μου πει τίποτα (μάλλον λόγω τοπικού ανταγωνισμού) αλλα και για την HDC ήταν λιγάκι επιφυλακτικός. Ήξερε οτι ο Δρ Γεωργίου ειναι καλός αλλά μου είπε οτι ο άλλος γιατρός της HDC έχει αμαρτωλό παρελθόν στις μεταμοσχεύσεις επειδή δούλευε στη ***

Σας διαβεβαιώνω ότι κανείς από τους ιατρούς μας δε δούλευε σε άλλη κλινική πριν εργοδοτηθεί στην HDC. Ο μόνος που εργάστηκε παλαιότερα στη *** και μετά στην HDC ήταν ο Bisanga. Πιθανό να εννοείς αυτόν.
 

son

New Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Δυστυχώς δεν τον ρώτησα να μου πει να το όνομα του γιατρού για να σας πω σίγουρα
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Πάλι καλά γιατί τρόμαξα, δεν πίστευα η HDC που την θεωρώ σοβαρή να έχει ή είχε στο δυναμικό της ανάπηρους απο κλινικές χασάπηδων.

Souzie είπε:
Σας διαβεβαιώνω ότι κανείς από τους ιατρούς μας δε δούλευε σε άλλη κλινική πριν εργοδοτηθεί στην HDC. Ο μόνος που εργάστηκε παλαιότερα στη *** και μετά στην HDC ήταν ο Bisanga. Πιθανό να εννοείς αυτόν.
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

:eek:fft: :eek:fft: :eek:fft:

Marmaromenos

γραφεις στα ποστ σου οτι μετα την μεταμοσχευση που εκανες εδω τα λιγα μεταμοσχευμενα σου εριξαν τα πολλα φυσικα.Ποσο καιρο μετα την μεταμοσχευση?

ο κουραδας που πηγα εγω μου εκανε το ιδιο στον ενα κροταφο.στην αρχη ολα μαζι φαινοταν πιο πυκνα,μεσα σε ενα εξαμηνο ομως εφυγαν τα φυσικα.

:eek:fft: :eek:fft: :eek:fft:
 
Απ: Επιστροφή απο τον Devroye

Don Corleone είπε:
:eek:fft: :eek:fft: :eek:fft:

Marmaromenos

γραφεις στα ποστ σου οτι μετα την μεταμοσχευση που εκανες εδω τα λιγα μεταμοσχευμενα σου εριξαν τα πολλα φυσικα.Ποσο καιρο μετα την μεταμοσχευση?

ο κουραδας που πηγα εγω μου εκανε το ιδιο στον ενα κροταφο.στην αρχη ολα μαζι φαινοταν πιο πυκνα,μεσα σε ενα εξαμηνο ομως εφυγαν τα φυσικα.

:eek:fft: :eek:fft: :eek:fft:

Σκέψου ότι όταν την έκανα το κεφάλι μου ήταν γεμάτο μαλλιά.Είχε οπισθοχωρήσει πολύ λίγο η χερλάιν μου μόνο.Ο γιατρός μου είπε ότι αν μου βάλει μπροστά, όταν θα πέσουν τα άλλα θα φαίνομαι πολύ περίεργα για αυτό μου τα έβαλε διάσπαρτα σε όλο το κεφάλι.Από τον πρώτο κιόλας καιρό άρχισαν να μου πέφτουν πάρα πολλές τρίχες.Η τριχόπτωση μου δεν σταμάτησε ποτέ,απλά το πρώτο διάστημα μετά την μεταμόσχευση έχασα πολύ τρίχα.Όταν βάζεις μεταμοσχευμένες τρίχες ανάμεσα σε φυσικά μαλλιά το σοκλος ειναι δεδομένο.Και αν τα φυσικά μαλλιά είναι πυκνά τότε μπορεί να μην ξαναβγούν ποτε.
Κρίμα γιατί το 2002 πήγα σαν το πρόβατο στη σφαγή.
 
Μπλουζα