Επικίνδυνο το Total Body Formula

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Το συγκεκριμένο σκεύασμα το διάβασα σε Κυριακάτικη φυλλάδα (σαν διαφήμιση) και μου κίνησε την περιέργια να ψάξω περισσότερα σχετικά.
Πρόκειται για ένα σκεύασμα το οποίο υπόσχεται να σας κάψει το λίπος (περιέχει και L-καρνετίνη μεταξύ άλλων, ουσία που πέρνουν και πολλοί που ασχολούντε με το BodyBuilding) και να σας χαρίζει σώμα σαν των ηθοποιών του Hollywood (έτσι αναφερόταν).
Ωστόσο θα πρέπει να σας τονίσω ΝΑ ΜΗΝ το πλησιάσετε. Είναι επικύνδυνο για την υγεία σας γιατί ανιχνεύθηκε να έχει τοξικά επίπεδα σελήνιου.
Το FDA είχε ανακοινώσει από τον Μάρτιο '08 σχετικά με αυτό, ενώ το ajc.com έχει άρθρο της 17 Αυγ. όπου 197 άνθρωποι που το δοκίμασαν τους έπεσαν τα μαλλιά, τα νύχια και ένιωθαν ναυτία, κόπωση και είχαν εμετό.

Και επειδή το είδα σε διαφήμιση μεγάλης εφημερίδας και δεν θα αργήσει να πωλείται ευρέως και εδώ και όπως είναι φυσικό δεν θα αργήσουν να το πάρουν και πολλοί, το έκανα post εδώ.
Προσοχή λοιπόν.

peachclipped.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

To έχω δει και εγώ. Ας μάθουμε να τρώμε σωστά και να γυμναζόμαστε και τότε σίγουρα αυτά δεν χρειάζονται...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

α εγω παλι εχω μια τρελα με το γυμναστηριο
παιρνω και αρκετα συμπληρωματα εγκεκριμενα τα πιο πολλα και απο ΕΟΦ
ενταξει τωρα αυτο δεν λεει και πολλα

το θεμα ειναι να παιρνεις επώνυμα προιοντα δοκιμασμενα χρονια
ασε που αυτο επειδη εχω μια σχετικη εμπειρια φαινεται μαπα κιολας
και δεν μου φαινεται παραξενο που εγραψες το τι παιζει με αυτο

ακη σκεφταομαι να το κανω ποστ αυτο εδω σε ενα φορουμ για το Bodubulding που ειμαι
εχεις καμια αντίρρηση ? ?
 

Άκης

Administrator
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

Γράψτο, κανένα πρόβλημα. Άμα θέλεις, βάλε και την "πηγή" σου.
Γυμναστήριο πήγαινα παλιά και εγώ, από Σεπ. θα αρχίσω ξανά.
Έπαιρνα και εγώ συπληρώματα, L-καρνετίνη και καθαρή πρωτείνη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

απο συμπληρωμα επαιρνα πολλα πρωτεινες κρεατινες bcaa και λοιπα
τωρα κυριως πρωτεινη της ON η της REFLEX και πολυβιταμινες optimen της ΟΝ
ειδικα για πολυβιταμινες οποιος ενδιαφερεται και δεν μιλαω για bοdybuilding ας ριξει μια ματια στις optimen της On
ειναι απο της καλυτερες που εχω δει
επισης καλες ειναι και της εταιριας universal
αλλα το μειωνεκτιμα ειναι πως η ημεριασια δοση της universal για πολυβιταμινες ειναι 10 η 11 χαπια νομιζω
και επειδη τα θεωρώ υπερβολικα παιρνω της ΟΝ που με 2 την μερα εισαι υπερκαλυμενος
 

Άκης

Administrator
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

Ε, στα πολλά είχα τις αντιρίσεις μου. Δεν πολυχρησιμοποιούσα επιπλέον σκευάσματα πλην των στανταρ (καθαρή πρωτείνη, άντε και καμιά πολυβιταμίνη που και που).
Αλλά και πάλι δεν μπορείς να τρως ένα σκασμό μοσχαρίσιες και μπιφτέκια, τα θες και τα σκευάσματα.
Είναι πως θα το πάρει κανείς.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

παν μετρον αριστον
κοιτα πιστευω πως με μια πρωτεινη ορου γαλακτος πρωτιμω την κατηγορια (isolate)γιατι αφομοιωνεται πολυ πιο γρηγορα απο τον οργανισμο και μια πολυβιταμινη καλη
δεν πιστευω πως χρειαζετε πολλα αλλα αντε και καμια κρεατινη 1 φορα στο τοσο για να σου δωσει ενα boost
τωρα ειναι εξαρταται και τι θελεις να κανεις με το κορμι σου βεβαια
για αλλους αυτα ειναι πολλα για αλλους λιγα για μενα ειναι μια καλη περιπτωση
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

αρκετα ασχολουμε καιρο με το bodybuilding εχω γνωσεις και σε απορευμενες ουσιες ;D
 

Άκης

Administrator
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

Θα σου στείλω pm με κάτι που θα χρειαστώ να σε ρωτήσω σύντομα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baybars

New Member
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

Εγω παλι χρησιμοποιησα το συμπληρωμα After Max της Optimum Nutrition (καθε scoop περιεχει 13gr πρωτεινη-13gr υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη-1,7 gr κρεατινη-1,7 gr Γλουταμινη + Ταυρινη) Η συσκευασια ειχε συνιστωμενη δοσολογια μετα την προπονηση 3 scoop. Εγω, επειδη ειχα ακουσει πολλα για την κρεατινη (βλ. www.medlook.gr), επαιρνα 2 αντι για 3 scoop την ημερα. Ε, λοιπον, αφου ειχα ενα μινι καρδιακο επεισοδιο στο σπιτι προσφατα (ευτυχως ελαφρυ, τιποτα το σοβαρο), παρατηρησα οτι με το που ξεκινησα τη χρηση κρεατινης παρουσιασα εκτεταμενη ακμη στο προσωπο....προσοχη guys!!!Εκανα αμεσως μικροβιολογικες εξετασεις για ηπαρ,αιμα,νεφρα κ η μικροβιολογος τραβουσε τα μαλλια της!!!Σημειωτεον οτι ειχα κανει μικροβιολογικες μολις 2 μηνες πριν τη νεα εξεταση κ ολα ηταν μια χαρα... Το οτι μια εταιρια ειναι γνωστη δεν σημαινει οτι οι ευρεως χρησιμοποιουμενες ουσιες που χρησιμοποιει ειναι ακινδυνες...απλα δεν υπαρχουν ακομα οι καταλληλες μελετες. Ας περιμενουμε λιγο καιρο τα αποτελεσματα των επιστημονων....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

σε μερικους μπορει να πειραζει

αλλα και να οσυ πω δοκιμασερ να πιεις 3 ποτακια και πανε για εξετασεις αιματος και εκει θα τρβαει τα μαλλια της η μικροβιολογος

θελω να πω πως
δεν συμφωνω μαζι σου
το αν σε πειραζει εσενα ειναι αλλο αυτο
βλεπεις ο καθε οργανισμος ειναι και διαφοτερικος
και επειδη απο πρωτεινες εως και αλλα απογορευμενα εχω την τυχη ατυχια να γνωριζω δεν συμφωνω
οπως δεν συμφωνω και με την "blend" πρωτεινη που παιρνεις
αλλα ο καθενας εχει την γνωμη του
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

baybars είπε:
http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=646

ενα αρθρο που λιγοι γνωριζουν...για ριξε μια ματια φιλε Παναγιωτη...

ναι αλλα ξερεις οτι κρεατινη κατα κυριο λογω την παραγει ο οργανισμος σου
να θεωρησουμε δηλαδη οτι η κρεατινη που παραγεται απο τον οργανισμο μας ειναι και αυτην καρκινογονος

δεν θελω να αμφισβητισω την συγκεκριμενη ερευνα απλα γενικα υπαρχει μεγαλη προκαταληψη στα προιοτα αυτα

επισης να σε ενημερωσω οτι κρεατινη υπαρχει ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ με αριθμο εγρισης του ΕΟΦ
οποτε να τι πρεπει να θεωρησουμε πως ο ΕΟΦ εχει εγκρινει μια καρκινογενεις ουσια
και μαλιστα την εβαλε και στα φαρμακεια ???

θυμαμαι παλια που διαβαζα και ενα περιοδικο
την ειχει για αρκετους μηνες διαφημιση την συγκεκριμενη κρεατινη
και μαλιστα ελεγε πωλειται στα φαρμακεια
με αριθμο εγριση ΕΟΦ
 

baybars

New Member
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

ΜΠΑ...ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ...ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΤΟΜΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΟΦ...Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΓΙΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ.ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΟΦ Κ.Τ.Λ....ΤΩΡΑ, ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΕΟΦ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ...ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ AFTER MAX ΤΗΣ ΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

κοιτα αν καποιος διαφημιζει την κρεατινη του σε περιοδικα και λοιπα και την πουλανε τα φαρμακεια με εγκριση εοφ ειναι παρανομο

αντε να την πουλουσαν μονο γυμναστηρια θα ελεγα οτι ισως κατι παιζει
αλλα οπως σου ειπα την συγκεκριμενη την πουλουσαν στα φαρμακεια
με αριθμο εγρισης εοφ μπορεις να ψαζεις να την βρεις και να σημειωσεις τον αριθμο εγρισης και να δεις πως αυτος ο αριθμος υπαρχει στην λιστα με τις εγκρισεις του εοφ

ΟΝ ειναι μια πολυ καλη εταιρια απο τις πολυ καλες την θεωρω
δεν διαφωνω με την εταιρια που αγορασες αλλα με το ειδος αυτο της πρωτεινης που επελεξες
οι λογοι ειναι παρα πολυ που διαφωνω
ισως ειναι και θεμα αποψης του καθενος

αν σου εξηγησω γιατι διαφωνω με αυτο το ειδος θα ξεφυγουμε τελειως απο το θεμα τριχοπτωσης

σκεψου οτι με το γλυκανεμικο δεικτη που φτιαχνουν την πρωτεινη φτιαψνουν και τα παγωτα πρεπει αν θυμαμαι καλα να ειναι απο 90 εως 110

τελος παντων αυτος δεν ειναι ο μονος λογος ειναι πολοι λογοι που ειμαι αντιθετος με τετοιου ειδους πρωτεινες
εγω θα σου μονο ψαξε το καλυτερα το θεμα
και παλι οτι αποφασισεις ειναι δικη σου επιλογη

εσυ μπορεις να διαφωνεις με το σκεπτικο μου
οπως και εγω με το σκεπτικο οσων παιρνουν τετοιου ειδους πρωτεινες

παρεπιπτοντως δοκιμασε καποια isolate ειναι σαφως πιο ακριβρες απο τις concetrate πρωτεινες αλλα τα σπανε
φυσικα μην παρεις isolate πριν τον υπνο γιατι ειναι αχρηστες τοτε
για τον υπνο θα προτιμουσα concetrate η και ενιοτε casein
 

baybars

New Member
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΚΙΝΑΩ ΞΑΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ (ΑΝ ΟΧΙ ΤΗΝ ΟΝ GOLD STANDARD, ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ SIX STAR PROFESSIONAL WHEY-ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ 100αρα). ΤΗΝ ΣΥΝΔΙΑΖΩ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ...ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΛΑ, ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.
BY THE WAY, ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επικίνδυνο το Total Body Formula

ριξε μια ματια και στην reflex instant whey
απο τις πολυ καλες πρωτεινες
αν προσεξεις καλα οσο εχουν οι αλλες ""οι καθαρες"" υδατανθρακες λιπαρα και λοιπα
οσα λοιπουν εχουν οι αλλες ανα scoop η reflex εχει ανα 100 γραμμαρια
δηλαδη περιπου το 1/3 λιγοτερα

εκτος απο την instant whey που ειναι ειναι σconcetrate υπαρχει αντιτοιχη isolate
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα