Ενοχληση ξεκινώντας φινα

alexskg

Verified MM member
Καλησπέρα,

Εχω ξεκινήσει εδω και 3 εβδομάδες σταδιακά φιναστερίδη (0.5mg/εβδομάδα την πρώτη εβδομάδα το οποίο έχω αυξησει σε 1.5 mg την τελευταία εβδομάδα). ΤΟ μοναδικό που νιώθω είναι μια περίεργη αίσθηση στους όρχις. Όχι πόνο, ούτε τσίμπημα, απλά μια ενόχληση. Είναι σύνηθες σαν παρενέργεια? Θα πρέπει να ανησυχώ ή θα φύγει με τον καιρό?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DGP

Member
Καλησπέρα,

Εχω ξεκινήσει εδω και 3 εβδομάδες σταδιακά φιναστερίδη (0.5mg/εβδομάδα την πρώτη εβδομάδα το οποίο έχω αυξησει σε 1.5 mg την τελευταία εβδομάδα). ΤΟ μοναδικό που νιώθω είναι μια περίεργη αίσθηση στους όρχις. Όχι πόνο, ούτε τσίμπημα, απλά μια ενόχληση. Είναι σύνηθες σαν παρενέργεια? Θα πρέπει να ανησυχώ ή θα φύγει με τον καιρό?
Ειμαι στον 5ο μηνα φιλε μου.Τους πρωτους 2 μηνες θα ελεγα ενιωθα το ιδιο αλλα μετα τιποτα,τωρα ολα καλα!
 

bobby

Well-Known Member
Ειμαι στον 5ο μηνα φιλε μου.Τους πρωτους 2 μηνες θα ελεγα ενιωθα το ιδιο αλλα μετα τιποτα,τωρα ολα καλα!
Θα συμφωνήσω με τον DGP και εγώ. Τους πρώτους 2 μήνες κάποιοι πόνοι στους όρχεις και λίγο μειωμένη ποσότητα σπέρματος. Κατά τα αλλά τίποτα και είμαι στους 4 μήνες με 1mg/ημέρα από την αρχή. Και εγώ έχω μπει στον 5ο μήνα.
 

mike1988

Active Member
και γω τώρα είμαι στους 5 μήνες που παίρνω 1mg την ημέρα...Το πρώτο 2μηνό μια ελαφριά ενόχληση στους όρχεις και πλέον δεν έχω κάποια παρενέργεια...
 

Kostas97

Well-Known Member
@alexskg Ειναι αυτο που λεει ο @Harris_G επειδη εχει κολλησει το μυαλο σου υποσυνειδητα εκει, θελει να βρει κατι και λεει μια περιεργη αισθηση (ολιγον εγκυος δεν υπαρχει). Μην αγχωνεσαι καθολου.
Η περιεργη αισθηση θα φυγει οταν ξεχασεις οτι παιρνεις το χαπι (με τον καιρο).

Πολλοι οπως βλεπεις κανουν αναφορες σε αυτη την αισθηση η οποια ειναι καθαρα αυθυποβολη αφουυ σκεφτεσαι τους ορχεις οταν ξεκινας και οταν η καθημερινοτητα στο βγαλει απο το μυαλο, φευγει και η αισθηση και λες συνηθισε ο οργανισμος.
 

alexskg

Verified MM member
@alexskg Ειναι αυτο που λεει ο @Harris_G επειδη εχει κολλησει το μυαλο σου υποσυνειδητα εκει, θελει να βρει κατι και λεει μια περιεργη αισθηση (ολιγον εγκυος δεν υπαρχει). Μην αγχωνεσαι καθολου.
Η περιεργη αισθηση θα φυγει οταν ξεχασεις οτι παιρνεις το χαπι (με τον καιρο).

Πολλοι οπως βλεπεις κανουν αναφορες σε αυτη την αισθηση η οποια ειναι καθαρα ανθυποβολη αφουυ σκεφτεσαι τους ορχεις οταν ξεκινας και οταν η καθημερινοτητα στο βγαλει απο το μυαλο, φευγει και η αισθηση και λες συνηθισε ο οργανισμος.
Φίλε Κώστα, η αλήθεια είναι ότι την αυθυποβολή την πιστεύω πολύ. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι στην περίπτωση αυτή, αυτή η ενόχληση είναι στο μυαλό μου, κυρίως γιατί δεν είχα καθόλου στο μυαλό μου την περίπτωση να έχω οποιαδήποτε ενόχληση στους ορχις. Περισσότερο την λίμπιντο φοβάμαι.. Σε κάθε περίπτωση υποθέτω ότι είναι φυσιολογική η ενόχληση (όχι πόνος) και ίσως μια ένδειξη ότι το χάπι δουλεύει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φίλε Κώστα, η αλήθεια είναι ότι την αυθυποβολή την πιστεύω πολύ. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι στην περίπτωση αυτή, αυτή η ενόχληση είναι στο μυαλό μου, κυρίως γιατί δεν είχα καθόλου στο μυαλό μου την περίπτωση να έχω οποιαδήποτε ενόχληση στους ορχις. Περισσότερο την λίμπιντο φοβάμαι.. Σε κάθε περίπτωση υποθέτω ότι είναι φυσιολογική η ενόχληση (όχι πόνος) και ίσως μια ένδειξη ότι το χάπι δουλεύει.
Να μου ελεγες μειωμενη παραγωγη σπερματος, θα ημουν μαζι σου. Αλλα ενοχληση στους ορχεις λογω φινας , κανω αναφορα για ψυχολογικο παραγοντα γιατι στου ορχεις παραγεται η Τεστοστερονη.
Η τεστοστερονη μετατρεπεται σε DHT μεσω του γωστου ενζυμου, αλλα οχι στους ορχεις.
Εσυ επηρεαζεις το ενζυμο αυτο. Πώς προκυπτει η ενοχληση λοιπον, αλλοι συνδεουν τους ορχεις επειδη καπου διαβασαν οτι τους μικραινει. :D
Οταν καποιος διαβασει και για προστατη ξαφνικα εχει ενοχλησεις και στον προστατη.

Προσωπικα δεν θα με αγχωναν αυτα. Απο τη στιγμη που το χαπι δεν σου εκανε ΗΔΗ θεμα, σημαινει οτι ειναι ανεκτο.
Τωρα ΜΗΝ το παρακανεις με τη δοσολογια για μενα. Βρες τη λιγοτερη δυνατη που σο αποδιδει και εχεις βρει τη "υγεια "
σου.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Παιδιά εγώ αυτό που έκανα για να αποφύγω τις παρενέργεις είναι ότι δεν μπήκα σε κανένα θέμα με τους τερατώδεις τίτλους στα Forum παγκοσμιως περί φιναστερίδης, κοινώς ΔΕΝ μπήκα στη διακασία της αυθυποβολής για ενα εγκεκριμένο φάρμακο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jumanji

Active Member
Οσο και να αποφεύγεις να διαβασεις οι παρενέργειες υπάρχουνε και θα έρθουνε είτε σε μικρότερο είτε σε μεγαλυτερο βαθμο σε αλλους.απλα μετα ειναι αποφαση του καθενός αν θελει να ζησει με αυτο.τα εχουμε πει οτι οσα υπερβολικά ακους για παρενέργειες αλλο τοσο υπερβολικά ειναι και αυτα για αυθυποβολή.
 

tasos33

Well-Known Member
Παιδιά εγώ αυτό που έκανα για να αποφύγω τις παρενέργεις είναι ότι δεν μπήκα σε κανένα θέμα με τους τερατώδεις τίτλους στα Forum παγκοσμιως περί φιναστερίδης, κοινώς ΔΕΝ μπήκα στη διακασία της αυθυποβολής για ενα εγκεκριμένο φάρμακο.
to the point
 

Harris_G

Well-Known Member
Ενόχληση και όχι πόνος που γράφεις είναι mind games.Το περνάω χρόνια ολόκληρα το σκηνικό επειδή είμαι αρρωστοφοβικος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alexskg

Verified MM member
Πιθανόν να είναι έτσι και να είναι mind game. Δεν είμαι γιατρός για να το εξηγήσω αλλά υποθέτω ότι ίσως να είναι λόγω της μικρής διαφοράς στις ορμόνες. Μπορεί να είναι και στο μυαλό. Σε κάθε περίπτωση θα συνεχίσω χωρίς να αυξήσω την δόση για κάποιες εβδομάδες και υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

nick90

Well-Known Member
Πιθανόν να είναι έτσι και να είναι mind game. Δεν είμαι γιατρός για να το εξηγήσω αλλά υποθέτω ότι ίσως να είναι λόγω της μικρής διαφοράς στις ορμόνες. Μπορεί να είναι και στο μυαλό. Σε κάθε περίπτωση θα συνεχίσω χωρίς να αυξήσω την δόση για κάποιες εβδομάδες και υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Όσο το σκέφτεσαι τόσο θα νομίζεις ότι κάτι έχεις. Συνέχισε την ζωή σου κανονικά χωρίς να διαβάζεις στα φόρουμ για πιθανές παρενέργειες και όλα θα πάνε καλά!
 
Μπλουζα