Εμφύτευση

Salonikios21

New Member
Καλησπέρα σε όλους , απ που να αρχίσω. 30ριζω σε λίγο και σκέφτομαι μήπως είναι η ώρα να οδεύσω προς εμφύτευση , το θέμα είναι ότι υπάρχει τόσο πολύ μάρκετινγκ στο συγκεκριμένο θέμα και τόσες πολλές εταιρείες που δεν ξέρω, ας πουμε , ποια είναι ποιο «safe» επιλογη

Χρησιμοποιώ Μινοξιδιλη τα τελευταίο 6 χρόνια σε σταθερή βάση στην αρχή είχα δει μεγάλο μπουστ, έχω δοκιμάσει πολλές «αποτελεσματικές» λοσιόν και τοπική φινιστεριδη σε τζελ, πέρσι τον χειμώνα είχα κάνει και 6 συνεδρίες από PRP χωρίς να δω αποτέλεσμα, ευτυχώς δεν μου στοίχισε πολύ.

Το θέμα μου εντοπίζεται κυρίως στο μπροστινό του hairline και στους κροτάφους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους , απ που να αρχίσω. 30ριζω σε λίγο και σκέφτομαι μήπως είναι η ώρα να οδεύσω προς εμφύτευση , το θέμα είναι ότι υπάρχει τόσο πολύ μάρκετινγκ στο συγκεκριμένο θέμα και τόσες πολλές εταιρείες που δεν ξέρω, ας πουμε , ποια είναι ποιο «safe» επιλογη

Χρησιμοποιώ Μινοξιδιλη τα τελευταίο 6 χρόνια σε σταθερή βάση στην αρχή είχα δει μεγάλο μπουστ, έχω δοκιμάσει πολλές «αποτελεσματικές» λοσιόν και τοπική φινιστεριδη σε τζελ, πέρσι τον χειμώνα είχα κάνει και 6 συνεδρίες από PRP χωρίς να δω αποτέλεσμα, ευτυχώς δεν μου στοίχισε πολύ.

Το θέμα μου εντοπίζεται κυρίως στο μπροστινό του hairline και στους κροτάφους
Φιλε χωρις φωτογραφιες δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις

Οσον αφορα τις κλινικες υπαρχει επαρκες δειγμα στο forum, δες τις παρουσιασεις και μπορεις να καταλαβεις πανω κατω τι θα παρεις απο την καθε κλινικη

Το τζελ φινας ποσο καιρο το παιρνεις; Σε βοηθησε;
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου και καλως ήρθες.
Ξεκινάς με μια ανώνυμη φωτό απο όσο πιο πίσω μπορείς πάνω απο τα φρύδια ελαφρά σκυφτός και μια τον σβέρκο (για να δούμε την δότρια περιοχή και τι δυνατότητες έχει). Με αυτές θα δούμε που βρίσκεσαι απο αραίωση και πόσα τριχοθυλλάκια μπορεί να χρειάζεσαι. Επίσης πιθανόν να είναι πιο κατάλληλη κάποια κλινική ανάλογα το μπάτζετ που διαθέτεις και το πόσο διατεθειμένος είσαι να ταξιδεψεις. Μπορεί επίσης να είσαι στο στάδιο το οποίο να μπορείς να αποφύγεις την μεταμόσχευση τελείως εαν ξεκινήσεις θεραπεία με φιναστερίδη. Να γνωρίζεις οτι αρκετοί γιατροί επιμένουν ή ακόμα και δεν κάνουν μεταμόσχευση σε ασθενείς που αρνούνται να πάρουν θεραπεία με φίνα. Ο λόγος είναι οτι θα φυτεύουμε τρίχες και θα πέφτουν περισσότερες απο αυτές που βάλαμε με αποτέλεσμα μια τρύπα στο νερό (και στην τσέπη). Στην ηλικία σου και επειδή παίρνεις μινόξ τόσο καιρό δεν έχει φανεί που θα φτάσει η καράφλα και ο τύπος της καθώς η μινόξ κρατάει με χημικό τρόπο όλες τις τρίχες στο κεφάλι αλλά δεν το κάνει για πάντα. Μόλις σταματήσει να δουλεύει θα πέσουν όλα όσα κράτησε αυτά τα 6 χρόνια.

Σε κάθε περίπτωση η συζήτηση ξεκινάει με τις 2 φωτό που θα ανεβάσεις. Εις αναμονή λοιπόν και καλή επιτυχία φίλε μου, το πρώτο βήμα είναι να αποφασίσεις να κάνεις κάτι για αυτό και εσύ το έκανες οπότε δεν χρειάζονται βιασύνες, διάβασε και ενημερώσου και μάζεψε γνώμες.
 

Salonikios21

New Member
Θα ανεβάσω ποιο μετά κάποιες φωτο

Με το τζελ φίνα δεν είδα κάποιο αποτελεσμα και επειδή δεν ήταν και φτηνό το σταμάτησα.. με το μόνο που έχω δει απίστευτα αποτελέσματα όλα αυτά τα χρόνια ήταν ο αφρός μινοξιδιλης
 

JimKan1

Well-Known Member
Θα ανεβάσω ποιο μετά κάποιες φωτο

Με το τζελ φίνα δεν είδα κάποιο αποτελεσμα και επειδή δεν ήταν και φτηνό το σταμάτησα.. με το μόνο που έχω δει απίστευτα αποτελέσματα όλα αυτά τα χρόνια ήταν ο αφρός μινοξιδιλης
Ποσο καιρο χρησιμοποιουσες το τζελ;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Με το τζελ φίνα δεν είδα κάποιο αποτελεσμα
Τζέλ φίνας, τοπικές φίνες κτλ = Βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα.
Μόνο οραλ φίνα θα σε κρατήσει δυνατά για χρόνια φίλε.
Ρίξε όμως και τις φώτος σου να καταλάβουμε καλύτερα τι παίζει, και να σου πούμε άποψη αν θες.
 

Salonikios21

New Member
Φίνα έπαιρνα για 3σ μηνες
9328D25E-0F89-49C0-BDFB-C0F27E434F1D.jpeg D8A503F2-20A8-49A5-A80C-75633694CF24.jpeg D3C7193C-7E96-4F3F-B747-F25B8C16588A.jpeg 184A1798-983C-4923-B63B-2150BF7E76BB.jpeg 40C2550E-32C8-460E-AA02-99184DB5F4AF.jpeg 59C29BCD-16AB-4DD1-B748-A409D78B87CF.jpeg

Εννοείται άμα κάτσω και το φτιάξω το αποτέλεσμα δεν είναι κακό και καμουφλάρετε η κατάσταση. Στο πίσω μέρος δεν έχω κανένα απόλυτος θέμα για την ώρα.. το θέμα είναι μπροστά
 

JimKan1

Well-Known Member
Φίνα έπαιρνα για 3σ μηνες
Εννοείται άμα κάτσω και το φτιάξω το αποτέλεσμα δεν είναι κακό και καμουφλάρετε η κατάσταση. Στο πίσω μέρος δεν έχω κανένα απόλυτος θέμα για την ώρα.. το θέμα είναι μπροστά
3 μηνες δεν ειναι αρκετος καιρος για να δεις αποτελεσμα με τη φινα. Μπροστα υπαρχει θεμα , πιστευω με 3000-3500 κλεινεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μαλιστα. Οχι πολυ κατατοπιστικες οι φωτος αλλα σαν μια πρωτη εικονα μπροστα αδειαζεις σιγα σιγα.
Για την ηλικια των 30 ισως η περιπτωση χρειασθει φιναστεριδη για να μην αδειασεις και πισω που εισαι τουμπανο.
Δεν ξερω ποσο επιθετικα σου παει η τριχοπτωση ομως. Δοτρια δειχνει αρκετα καλη εκ του ασφαλους παντα.
Με μια πετυχημενη μεταμοσχευση θα εχεις καλο αποτελεσμα λογο και της στηριξης των υπολοιπων μαλλιων.
Θα ελεγα σε πρωτη φαση να περιμενεις 2 χρονακια να αρχισεις θεραπεια και να επανεξετάσεις
την κατασταση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Επειδή δεν έχω πάρει φίνα ξανά , αυτό πωλείται σε 5mg και το σπας εσυ;
Φαρμακείο, ζητάς προσκάρ(14 χάπια των 5mg = 56 κομματάκια για 56 μέρες), πληρώνεις 6,40€ ζητάς και ενα κόφτη χαπιών 1€. Πας σπίτι και κόβεις 1-2 χάπια (μην κόβεις κάθε μέρα)στα 4 το κάθε ένα και φυλάς τα κομματάκια μέσα στον κόφτη. Παίρνεις 1 κομματάκι κάθε μέρα και καθάρισες. Δεν έχει σημασία αμα ενα είναι μεγαλύτερο κομμάτι και ενα μικρότερο. Μαλλιά θα πέσουν σε 2-3 μήνες, μαλλιά θα δυναμώσουν ή θα βγούν σε 6-8 μήνες. Σε 1-2 χρόνια ότι δεν έχει κλείσει απο μαλλιά κάνεις μια ΜΜ και ζείς την ζωή σου με μαλλιά.
 

panosss23

Active Member
Φαρμακείο, ζητάς προσκάρ(14 χάπια των 5mg = 56 κομματάκια για 56 μέρες), πληρώνεις 6,40€ ζητάς και ενα κόφτη χαπιών 1€. Πας σπίτι και κόβεις 1-2 χάπια (μην κόβεις κάθε μέρα)στα 4 το κάθε ένα και φυλάς τα κομματάκια μέσα στον κόφτη. Παίρνεις 1 κομματάκι κάθε μέρα και καθάρισες. Δεν έχει σημασία αμα ενα είναι μεγαλύτερο κομμάτι και ενα μικρότερο. Μαλλιά θα πέσουν σε 2-3 μήνες, μαλλιά θα δυναμώσουν ή θα βγούν σε 6-8 μήνες. Σε 1-2 χρόνια ότι δεν έχει κλείσει απο μαλλιά κάνεις μια ΜΜ και ζείς την ζωή σου με μαλλιά.
Φίλε καλησπέρα, μπορείς να δεις το νήμα μου. Και να μου πεις τι προτείνεις από φίνα στην δική μου περίπτωση; είμαι σχεδόν 41.η στείλε μ πμ
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε καλησπέρα, μπορείς να δεις το νήμα μου. Και να μου πεις τι προτείνεις από φίνα στην δική μου περίπτωση; είμαι σχεδόν 41.η στείλε μ πμ
Αδερφέ καλησπέρα, απο ότι είδα δεν έχεις σχεδόν καθόλου μαμά μαλλιά επάνω. Ότι έχεις είναι απο τις 2 ΜΜ που έχεις κάνει με τελευταία φέτος τον Μάη. Δεν ξέρω τι θα σου κάνει η φίνα τώρα όταν έχεις σχεδόν χρησιμοποιήσει όλη την δότρια. Μπορείς να βάλεις φίνα για να δυναμώσεις τα υπάρχοντα και να βελτιωθεί το πάχος τους το οποίο λεπταίνει απο την ορμόνη (αυτό θα σου κάνει το κεφάλι πιο γεμάτο). Αν θέλεις αυτό τότε προσκάρ στα 4 και 1 κομματάκι κάθε μέρα για 1 χρόνο για να δείς τι μπορεί να γίνεικαι αμα σε καλύπτει. Άμα τώρα σε νοιάζει να κρατήσεις αυτά που έχεις και να μην πέσει τίποτα άλλο και να δυναμώσει η δότρια(για ίσως μια τελευταία ΜΜ) τότε και με 3χ κομματάκια την εβδομάδα το πετυχαίνεις. Κράτα χαμηλά πάντως τον πήχη γιατί πήγες λίγο ανάποδα.
 

Salonikios21

New Member
Τελευταία ερώτηση περί φινας. Παίρνω τ4 μια δέκα αιτία τώρα , θα έχουμε καμία παρενέργεια με φίνα & τ4 μαζί ; Ή να ρωτήσω καλύτερα τον αιματολόγο μου ;
 

dlazaros

Well-Known Member
Τελευταία ερώτηση περί φινας. Παίρνω τ4 μια δέκα αιτία τώρα , θα έχουμε καμία παρενέργεια με φίνα & τ4 μαζί ; Ή να ρωτήσω καλύτερα τον αιματολόγο μου ;
Λεβοθυροξίνη? Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου καθώς είναι ορμονικό φάρμακο. Ξέρω ότι η Φινα δεν κάνει αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα αλλά εδώ υπάρχει η περίπτωση αλληλοακυρωσης ή υπερβολικής μεταβολής.
 

Salonikios21

New Member
Ο παθολόγος μου έδωσε το οκ , μου είπε και αυτά περί στυσης και βλέπουμε. Θα αρχίσω λοιπόν με 5 στα 7 φίνα και βλέπουμε πως θα πάει γιατί ένα άγχος για τις παρενέργειες το έχω. Όποτε μινοξ , ρολλερ και φίνα
 
Μπλουζα