Εμφύτευση γενιών

k_xatz

New Member
Γεια σας και από εμένα!

Είμαι λίγο ανάποδος, ελπίζω να μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Είμαι 33 χρονών, νομίζω θα με έλεγα nw5 (από μπροστά μέχρι πίσω πολύ αδύναμη και αραιή τρίχα και προχωράμε).
Επειδή στα μαλλιά μου το θέμα είναι μεγάλο και δεν λύνεται (και ο Lorenzo μου είπε όχι και ο Βέλγος, δεν θυμάμαι το όνομα :) )
αποφάσισα να ξυρίσω το κεφάλι (με μηχανή τέρμα, όχι ξυραφι) και να αφήσω και κοντά γενάκια-μουστάκι, μ αρέσει το αποτέλεσμα μπορώ να πω, αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω πολλά στα μάγουλα, οπότε σκέφτηκα να εμφυτεύσω εκεί μερικά από το πίσω μέρος του κεφαλιού.
Διάβασα στο forum ποιες είναι οι δυο κλινικές που παίζουν στην Ελλάδα, οπότε έκανα μια επίσκεψη στην μια από τις δυο επιλογές (a*c) και με ενημέρωσαν ότι είναι εφικτό.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
-Είναι τόσο απλό όντως, όσο λένε, ώστε να το κάνω εδώ και να μην αφιερώσω παραπάνω χρόνο, χρήμα, κόπο κτλ για να ταξιδεύω έξω?
-Τα white scars της δότριας γίνεται να μην είναι πολύ ορατά στο σχεδόν ξυρισμένο κεφάλι? (έχω και κάποια scars ήδη, δεν ξέρω που βρέθηκαν, ίσως παλια χτυπήματα κτλ αλλά ντάξει μην το παρακάνουμε. :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βοηθήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

θεωρω οτι το αποτελεσμα θα ειναι απαραδεκτο πολυ λεπτες τριχες μαλλιων σε σχεση με τα γεννια... θα φενεται παραξενο περα απο την πλακα οσο αστειο και να ακουγεται οι καλυτερες τριχες για γεννια ειναι απο την γεννετικη περιοχη ... ειναι παρομοιες με τα γεννια σε υφη σε παχος και σε κατσαροτιτα
 

k_xatz

New Member
Νομίζω περίπου το ίδιο πάχος και χρώμα και εμφάνιση γενικά έχουν οι υπάρχουσες στα μάγουλα με αυτές της δότριας.
Έβγαλα και φώτο και τις ζούμαρα στον υπολογιστή στην ίδια κλίμακα, δεν καταλαβαίνω διαφορά.
 

Veron

Well-Known Member
Γεια σας και από εμένα!

Είμαι λίγο ανάποδος, ελπίζω να μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Είμαι 33 χρονών, νομίζω θα με έλεγα nw5 (από μπροστά μέχρι πίσω πολύ αδύναμη και αραιή τρίχα και προχωράμε).
Επειδή στα μαλλιά μου το θέμα είναι μεγάλο και δεν λύνεται (και ο Lorenzo μου είπε όχι και ο Βέλγος, δεν θυμάμαι το όνομα :) )
αποφάσισα να ξυρίσω το κεφάλι (με μηχανή τέρμα, όχι ξυραφι) και να αφήσω και κοντά γενάκια-μουστάκι, μ αρέσει το αποτέλεσμα μπορώ να πω, αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω πολλά στα μάγουλα, οπότε σκέφτηκα να εμφυτεύσω εκεί μερικά από το πίσω μέρος του κεφαλιού.
Διάβασα στο forum ποιες είναι οι δυο κλινικές που παίζουν στην Ελλάδα, οπότε έκανα μια επίσκεψη στην μια από τις δυο επιλογές (a*c) και με ενημέρωσαν ότι είναι εφικτό.
Αρχικά μου είπαν για 3.οοοg και 3.000euro, στην επόμενη επικοινωνία (τηλεφωνικά) 2000-2500g στην ίδια τιμή.
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
-Είναι τόσο απλό όντως, όσο λένε, ώστε να το κάνω εδώ και να μην αφιερώσω παραπάνω χρόνο, χρήμα, κόπο κτλ για να ταξιδεύω έξω?
-Τα white scars της δότριας γίνεται να μην είναι πολύ ορατά στο σχεδόν ξυρισμένο κεφάλι? (έχω και κάποια scars ήδη, δεν ξέρω που βρέθηκαν, ίσως παλια χτυπήματα κτλ αλλά ντάξει μην το παρακάνουμε. :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βοηθήσει.

μπορεις να ανεβασεις καμια φωτογραφια!?
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλε μου για μοσχευματα στο προσωπο εχω βαλει εγω στην advance* h clini* οταν εκανα μεταμοσχευση. Γυρω στα 15 μοσχευματα στο χειλος σε ουλη που ειχα εκ γενετης. Φυτρωσαν ολα και δεν ξεχωριζουν απο τις υπολοιπες τριχες καθολου.
Αν δεν υπαρχει ελπιδα για το μαλλι καλα εκανες και σκεφτηκες γενια να υπαρχει καπου ολοκληρωμένη τριχοφυια ;)
 

k_xatz

New Member
Καλημέρα σας.
 

Συνημμένα

  • 20180905_115401.jpg
    20180905_115401.jpg
    887.1 KB · Προβολές: 101
  • hl.jpg
    hl.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 108
  • hl2.jpg
    hl2.jpg
    875.8 KB · Προβολές: 107
  • sdaf.jpg
    sdaf.jpg
    905.8 KB · Προβολές: 93

Tsek

Well-Known Member
Γιατι δεν βάζεις μοσχεύματα Α-Β ζώνη ρε φιλε να σπάει η γυαλάδα?
Κοντό λουκ με στενή hairline και θα σου παει. Υπάρχουν λυσεις. Αυτό που λες να κανεις το αναποδο ειναι ακραίο και πιστεύω δεν το θέλεις πραγματικά.
 

k_xatz

New Member
Ν
Γιατι δεν βάζεις μοσχεύματα Α-Β ζώνη ρε φιλε να σπάει η γυαλάδα?
Κοντό λουκ με στενή hairline και θα σου παει. Υπάρχουν λυσεις. Αυτό που λες να κανεις το αναποδο ειναι ακραίο και πιστεύω δεν το θέλεις πραγματικά.

Νομίζω ότι οι διαθέσιμες τρίχες είναι λίγες για να γίνει κάτι που θα έχει αξιόλογη διαφορά (ότι και να έκανα, πιθανότατα πάλι θα το ξύριζα).
Το σκεφτόμουν και το ήθελα παλιότερα, αφού όμως και ο Lorenzo και ο άλλος από το Βέλγιο είπαν όχι, αποφάσισα να μην μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία για αμφίβολο αποτέλεσμα.
Μάλλον βλέπω πολλές ταινίες με τον Rock, Willis, Steitham και Diesel :p
 

ItsAllGone

Active Member
Ωραιος φαινεσαι για ξυρισμενο look εχεις καλο σχημα κεφαλιου που παει το ξυρισμα, εισαι αδυνατος και ψηλος επισης.Εγω στη θεση σου θα εκανα smp αν εχεις χρονο και χρημα να ασχοληθεις με τα touch ups και σε δευτερη φαση αφου σου αρεσουν τα μουσια μπορεις να βαλεις και μουσια.
Η hairline παντως ειναι αυτη που μετραει πιο πολυ και σου αλλαζει το προσωπο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

k_xatz

New Member
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και τα καλά λόγια κύριοι.

Το smp μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον, αλλά κάπου άκουσα ότι από κοντά φαίνεται περίεργα και ότι δείχνει ωραίο μόνο άμα είναι συνέχεια ξυρισμένο με ξυράφι το κεφάλι, άμα υπάρχει και χνούδι δεν κολλάνε. Δεν ισχύει αυτό?
Σαν ιδέα μου αρέσει, απλά προτιμώ ξύρισμα με μηχανή κάθε 3-4 μέρες, με ξυράφι δεν μου αρέσει και το βαριέμαι.
Touch ups τι είναι?
 

ItsAllGone

Active Member
Δεν το εχω ψαξει καλα το θεμα τατου αλλα ξερω οτι ειναι δυο ειδων μονιμο και μη μονιμο,για το μονιμο δεν εχω ακουσει καλα λογια, το αλλο ξεθωριαζει με τον καιρο και χρειαζεται ανανεωση καθε περιπου 1-2 χρονια(δηλαδη touch up).Το μη μονιμο ειναι πολυ πιο ασφαλες γιατι και βλακεια να γινει η να μην σου αρεσει θα φυγει με τον καιρο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Το smp μια χαζομαρα ειναι. Κανει μπαμ απο κοντα και μοιαζει ψευτικο. Ισως στους εγχρωμους να φαίνεται λιγο καλύτερα. Αν ηταν μια καλη λυση θα το βλεπαμε περισσότερο.
Εφοσον εισαι οκ με το ξυρισμενο κεφαλι συμφωνω με τα γενια.
 

k_xatz

New Member
Όσον αφορά τα γένια, το θέμα που με καίει είναι, αν γίνει σωστή δουλειά, οι άσπρες κουκίδες με τα ''μαλλιά'' σ αυτό το μήκος θα φαίνονται πολύ? (με την μηχανή στο τέρμα κοντό τα ξυρίζω, ανα 3-4 μέρες, όχι ξυράφι)
Γενικά έχω ανοιχτόχρωμο δέρμα.
Από την κλινική με διαβεβαιώνουν ότι αν πάρουν περίπου 2000 graft από διάφορες περιοχές της δότριας, θα είμαι οκ, δεν θα φαίνεται κάτι στη δότρια και θα έχουμε παράλληλα και ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα στα γένια, χωρίς βέβαια να δείχνω σαν τους χιπστερ. :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Akis-multi

Well-Known Member
Καλημερα φιλε μου.Να σε ρωτήσω σχετικά με τη μεταμόσχευση στα μαλλιά. Αφου αποφασισες να τα ξυρίζεις δε θα προτιμούσες να έχεις μαλλια σε ωραίο σχήμα ξυρισμενα για να μη φαίνεσαι τελείως άδειος; Άλλο ένα ξυρισμένο καραφλο κεφάλι και άλλο ξυρισμένο με μαλλιά κεφαλι. Έχει μεγάλη διαφορά.
 

k_xatz

New Member
Καλημέρα Άκη.
Με δοκιμές κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι στα δικά μου ανοιχτά χρώματα, όταν είναι άσπρο το πάνω (πάντα δλδ, χαχα) είναι καλύτερο να ασπρίζει όσο γίνεται και το πλαινό-πισινό, κάνει τη λιγότερη δυνατή αντίθεση.
Αν αφήσω λίγο τα πλαινά και πισινά, ''μαυρίζουν'' πολύ σε σχέση με τα πάνω τα οποία γυαλίζουν ανεξαρτήτως μήκους και δεν μου αρέσει τόσο, όσο με την ξούρα πλάι-πίσω.
 

piros75

Well-Known Member
Γεια σου φίλε, δες παρακάτω μερικές ενδιαφέρουσες περιπτώσεις που μοιάζουν με εσένα για μμ σε γένια. Όσον αφορά τα σημάδια στη δότρια, αν όντως υπάρξει μεγάλη διασπορά και η εξαγωγή γίνει με μικρό εργαλείο, τότε μάλλον δεν θα φαίνονται ιδιαίτερα ή τέλος πάντων δεν θα χρυπάνε περίεργα ακόμα και με ξυρισμένο.

https://www.hairrestorationnetwork.com/topic/44640-fue-beard-transplant-via-artas/
http://dhi.gr/apotelesma/apotelesma-emfytefsis-sta-genia-2/
http://dhi.gr/apotelesma/apotelesma-emfytefsis-sta-genia-1290-grafts/
 

mimis

Member
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα!ρίξε ότι έχεις στο κεφάλι!σου πάει το ξυρισμένο Αλλά ξυρισμένο χωρίς τόση γυαλάδα θα είσαι σούπερ!με ωραια κατανομή και σωστή δουλειά πάντα!στα μούσια παίξε με μινοξιδιλι με λιγότερο από 0.5μλ την ημέρα σε 8 μήνες θα δεις τρελλή διαφορά..
 
Μπλουζα