Εκτιμηση, γνωμη, καθοδηγηση

tenten1908

Member
Καλησπέρα συντροφοι :)

Ειμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη πολυτιμη συμβουλη αυτών που το δοκιμασαν το τολμησαν και έμειναν ικανοποιημένοι.

Επισυνάπτω μια φωτό με το πρόβλημα μου και θα ήθελα να ρωτήσω

1. ποσα τριχοφ/κια θα χρειαστώ?

2. Που συστήνετε να πάω?

3. ότι άλλο νομίζετε διοτι διαβάζω το forum 2 μέρες τώρα και έχω χαθεί-αγχωθεί.

ΥΓ: πριν από κάποιες ημέρες επισκέφθηκα ( 1η φορά μου γενικά) το Γραφείο του Dr Aν....κη στο Μαρούσι Περικλεούς ... και με καθοδήγησαν κυρίως στη μεθοδο με την ουλή νιώθοντας ότι αποφεύγουν την επιλεκτική χωρις να αφήσεις ουλή. Θέλω και για αυτό την άποψη σας ( στη γλώσσα της μμ καταλαβαίνεται δεν εχω μαθει να μιλάω, ότι σας φαινεται περίεργο πειτε μου)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

Με εκτίμηση,

Γιώργος
 

Συνημμένα

  • g.o.jpg
    g.o.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 277
  • g.o2.jpg
    g.o2.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 210

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Καλως ηρθες
τι ηλικια εχεις?πολυ βασικο αυτο
τι οικογενειακο ιστορικο εχεις στο θεμα αραιωσης-φαλακρας?εξισου σημαντικο για να ξερεις πως θα κινηθεις.
θεραπεις εχεις κανει ποτε?εισαι διατεθημενος να κανεις

1.ειναι σχετικο ποσα τριχοθυλακια θα χρειαστεις.Εξαρτατε απο σχημα τριχας(οι σγουρες δινουν ογκο σε αντιθεση με τα ισια μαλλια),καθως και το παχος τριχας(αλλοι εχουν χοντρη,αλλοι εχουν λεπτη τριχα).Φυσικα παιζουν ρολο και οι προσδοκιες σου.Περιπτωσεις σαν την δικη σου θελουν πανω κατω 4500-5000 grafts για ενα αξιοπρεπη αποτελεσμα

2.Ο γενικος κανονας στα περισσοτερα πραγματα ειναι οτι πληρωσεις παιρνεις.Αναλογα με το διαθεσιμο μπατζετ αποφασιζεις

Η μεθοδος με την ουλη(strip) θεωρειτε ξεπερασμανη και οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν την μεθοδο εναν-εναν θυλακα ξεχωριστα(fue).Παρολα αυτα η ουλη εχει καποια πλεονεκτηματα:μικροτερο κοστος και συνηθως μεγαλυτερη διαθεσιμη δοτρια.Εχει και παρα πολλα αρνητικα ομως
 

piros75

Well-Known Member
Όπως τα λέει ο naruto... δώσε και κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Από τις φώτος θα έλεγα ότι θες σίγουρα πάνω από 3.000-3.500 μοσχεύματα για να δεις αποτέλεσμα, με δεδομένο ότι έχεις στενή γέφυρα εκεί που αρχίζουν τα μαλλιά σου. Αλλιώς θα ήθελες πάνω από 4.000 σίγουρα.
 

nikolakis

Well-Known Member
Εγω πάντως εκτός απο αυτα που σου πρότειναν κ πολυ σωστά τα παιδια θα σου έλεγα να μην πηζεις κ αγχώνεσαι αφου το κεφάλι σου εχει διαμορφωθεί κατα 90% πιστευω. Δεν ειναι κάτι νέο για εσενα οποτε πάρε το χρόνο σου κ αφου συλλέξεις τις πληροφορίες που πρέπει προχωράς.
 

tenten1908

Member
Καλησπέρα
Ειμαι 35 χρονών ειχα ελαχιστα σπαστα μαλλια στο πάνω μέρος, ο πατερας μου είναι σαν και εμένα αλλά εχει προχωρήσει ο αεροδιάδρομος αρκετα πολύ σε αυτον :)
Θεραπείες δεν εχω κανει ποτέ.Τι εννοεις αν είμαι διατεθειμένος να κάνω? Μετα τη ΜΜ εννοείς ή πριν?

Στον Αν...η που πηγα προχθες στο Μαρούσι για 1η φορα στη ζωη μου ετσι για μια αναγνωριστική ( by the way, δεν μίλησα με αυτόν αλλα με μια κοπέλα) μου μίλησε για 2500 μοσχ. με σκόστος 3.500€ με μέθοδο strip την οποια ψιλοκατευθηνε προς τα εκει δείχνοντας μου ασχημες φωτο με τη μέθοδο fue και σχετικά καλοπισμενες με τη μεθοδο strip.
Αποψη μου είναι ότι δεν έφυγα με καλες εντυπώσεις.
*****

Aαααα επισης στη μετρηση που κανα ειδαν ότι έχω καλη δοτρια περιοχή δηλαδή με αυτό το ματζαφλαρι με το μπαρδον που φωτογράφησαν είδαν 25 ριζες μεσο όρο
Αυτά...

Αναμένω τα φώτα σας Κυριοι :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

naruto

Well-Known Member
Εισαι σε καλη ηλικια για μεταμοσχευση
Θεραπειες για μετα τη μεταμοσχευση.Σε τελειως αδειες περιοχες οπως εισαι μπροστα δεν κανουν τιποτα οι θεραπειες.Σε περιοχες με λιγα κ αραιωμενα μαλλια,οπως εισαι πιο πισω,οι θεραπειες κανουν απο λιγα εως παρα πολλα.Αναλογα τη θεραπεια κ την αντιδραση του οργανισμου σου.Βεβαια οπως ολες οι φαρμακευτικες αγωγες μπορει να εχουν παρενεργειες...

Ο Αν...ης σου ειπε 3500 Ε για 2500 grafts?Πολυ λιγα τα μοσχευματα για το προβλημα που εχεις πρωτον.Κ δευτερον τσιμπημενη τιμη,δεδομενου οτι ειναι κ strip με οτι αυτο συνεπαγετε.

Σε συμβουλευω να κανονισεις συναντηση και με dhi και με Bε...η.Τις μοναδικες ελληνικες κλινικες με αρκετο feedback.Να σου πουν την γνωμη τους για αναγκες σου σε grafts-κοστος-ποιοτητα δοτριας.Η συναντηση με τις κλινικες τζαμπα ειναι οποτε δεν χανεις τιποτα
 

tenten1908

Member
Όπως τα λέει ο naruto... δώσε και κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Από τις φώτος θα έλεγα ότι θες σίγουρα πάνω από 3.000-3.500 μοσχεύματα για να δεις αποτέλεσμα, με δεδομένο ότι έχεις στενή γέφυρα εκεί που αρχίζουν τα μαλλιά σου. Αλλιώς θα ήθελες πάνω από 4.000 σίγουρα.
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Επισυνάπτω και από το πίσω μερος της δότριας περιοχής και αναμένω συμβουλές :)
 

Συνημμένα

  • Capture3.PNG
    Capture3.PNG
    381 KB · Προβολές: 169
  • Capture4.PNG
    Capture4.PNG
    689.8 KB · Προβολές: 168
  • Capture5.PNG
    Capture5.PNG
    339.9 KB · Προβολές: 158
Τελευταία επεξεργασία:

tenten1908

Member
Αγαπητέ σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου
Ερωτήσεις παλι θα σου κάνω :)
1. Θεραπείες θα μου δωσουν στη? D...I για το τωρα πρόβλημα?
2. Αστον τον Α...κη διοτι όταν πηρα τηλ και τους ρώτησα για 2500 μεταμ. τι κόστος έχει μου είπα 2.500. Όταν πηγα εκεί μου είπαν αλλα. Οποτε Χ από εμένα. Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΊΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ για καποιους.
3. Με d..I έχω σκοπό να κανονίσω ραντεβού διότι συμβουλεύτηκα ένα παιδικο φιλο γιατρό ( όχι κολλητές σχεσεις απλα γειτονόπουλα καλα) o οποιός δουλευε εκει πριν από 7-8 χρονια (τώρα είναι στο εξωτερικό με ειδικότητα όχι σε μμ) και μου είπε να πάω συστημένος στο Πα..ου ή στη Μπ...κα. Για να δουμε. Αυτους τους ξερετε παρεπιπτοντως?
4. Μπορω να γνωρίσω καποιον με παρομοια ΑΑ και να δώ αποτέλεσμα μετα από 1 χρόνο live? Ξέρετε κανένα?
5. O άλλος που αναφέρεις ο/η Βε...η, μπορεις να μου στείλεις private ποιος είναι κτλ?

Γιώργος


Εισαι σε καλη ηλικια για μεταμοσχευση
Θεραπειες για μετα τη μεταμοσχευση.Σε τελειως αδειες περιοχες οπως εισαι μπροστα δεν κανουν τιποτα οι θεραπειες.Σε περιοχες με λιγα κ αραιωμενα μαλλια,οπως εισαι πιο πισω,οι θεραπειες κανουν απο λιγα εως παρα πολλα.Αναλογα τη θεραπεια κ την αντιδραση του οργανισμου σου.Βεβαια οπως ολες οι φαρμακευτικες αγωγες μπορει να εχουν παρενεργειες...

Ο Αν...ης σου ειπε 3500 Ε για 2500 grafts?Πολυ λιγα τα μοσχευματα για το προβλημα που εχεις πρωτον.Κ δευτερον τσιμπημενη τιμη,δεδομενου οτι ειναι κ strip με οτι αυτο συνεπαγετε.

Σε συμβουλευω να κανονισεις συναντηση και με dhi και με Bε...η.Τις μοναδικες ελληνικες κλινικες με αρκετο feedback.Να σου πουν την γνωμη τους για αναγκες σου σε grafts-κοστος-ποιοτητα δοτριας.Η συναντηση με τις κλινικες τζαμπα ειναι οποτε δεν χανεις τιποτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
γεια σου ρε φίλε.. καταρχήν για να φανεί το πραγματικό πρόβλημα ,πρέπει να τα αφήσεις λίγο τα μαλλιά να μακρίνουν και να βάλεις καλύτερες φωτό,πιο καθαρές.με σχεδόν ξυρισμένο κεφάλι δύσκολα βλέπεις τι ακριβώς συμβαίνει..από αυτά που φαίνονται όμως,προσωπικά εγώ βλέπω ένα κεφάλι με norwood 4 θα έλεγα,αλλά 4a όχι 4V που να έχεις άδειο το crown,το μπιφτέκι πισω..εισαι οκ εκει απο οτι βλεπω..μπροστα ειναι το προβλημα..έχεις χάσει και τα temple points..δηλαδή έχεις υποχώρηση και στα πλαϊνά..τα οποία σου χαλάνε την ισορροπία του προσώπου σου..δες το 2ο νήμα που έχει ανοίξει ο Cvial που έκανε επέμβαση σε αυτά τα σημεία +με α και β ζώνη..κάτι αντίστοιχο χρειάζεται και εσύ..για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα με καλή πυκνότητα να υπολογισεις περίπου 4000grafts..όσο για strip κτλ ρε φίλε επειδή εκεί που πηγές δεν την κατέχουν την fue,σου είπαν για strip..άλλα με χρέωση απίστευτη όμως.!ούτε καν..fue και πάλι fue
 

tenten1908

Member
Σε ευχαριστω φιλε, θα το κοιτάξω. Σε λιγες μερες εχω ενα αλλο ραντεβου και θα επανέλθω με περισσοτερα

Παραθέτω και τη διαγνωση όπως μου το έδωσαν από τον Αν..κη για τη δότρια και τη πυκνότητα

Πυκνότητα Δοτριας (τριχοθ/κες μονάδες /cm2) 84.
Πυκνότητα τριχών ( τριχες ανα τριχ/κη μονάδα) 2,4

Αποψεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
γεια σου Γιωργο. καταρχην η γνωμη μου ειναι ξεχασε το στριπ. δεν υπαρχει λογος για ουλες και ραμματα οταν μπορεις να παρεις το αποτελεσμα που θες με μεταφορα τριχοθυλακιων (fue).
πιστευω οτι για ολο το κεφαλι θες 3500-4000 μοσχευματα. αυτο μπορει να γινει με διπλη συνεδρια.
στην Ελλαδα θες γυρω στο 5χιλιαρο. κυπρο 9-10000ε και εξωτερικο σε καποιες περιπτωσεις και περισσοτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tenten1908

Member
γεια σου Γιωργο. καταρχην η γνωμη μου ειναι ξεχασε το στριπ. δεν υπαρχει λογος για ουλες και ραμματα οταν μπορεις να παρεις το αποτελεσμα που θες με μεταφορα τριχοθυλακιων (fue).
πιστευω οτι για ολο το κεφαλι θες 3500-4000 μοσχευματα. αυτο μπορει να γινει με διπλη συνεδρια.
στην Ελλαδα θες γυρω στο 5χιλιαρο. κυπρο 9-10000ε και εξωτερικο σε καποιες περιπτωσεις και περισσοτερα.

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου.
Αυριο θα πάω D..I και θα πάρω και από εκεί τη διάγνωση τους για δότρια, πυκνότητα, κόστη κτλ.

Στο 1ο που πήγα πάντως διέγνωσε τα παρακάτω.
Πυκνότητα Δοτριας (τριχοθ/κες μονάδες /cm2) 84.
Πυκνότητα τριχών ( τριχες ανα τριχ/κη μονάδα) 2,4

Anyway ίδωμεν

Εσυ τι άποψη έχεις για τη δοτρια και τη πυκνότητα μου?

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Η δοτρια σου ειναι φυσιολογικη και η ηλικια σου καλη αφου το πιο πιθανο ειναι οτι εχει διαμορφωθει η αραιωση που εχεις. Αυτο θα σου δωσει τη δυνατοτητα με μια πετυχημενη μμ να χαρεις τα μαλλια σου για αρκετα χρονια.
Για κλινικες παρε πληροφοριες και τιμες απο τις δυο που εχουν δωσει καλα αποτελεσματα εως τωρα d*i και advanc*d ha*r clinic. Γραψε μας αν θες μετα τι σου προτειναν.
 

tenten1908

Member
Η δοτρια σου ειναι φυσιολογικη και η ηλικια σου καλη αφου το πιο πιθανο ειναι οτι εχει διαμορφωθει η αραιωση που εχεις. Αυτο θα σου δωσει τη δυνατοτητα με μια πετυχημενη μμ να χαρεις τα μαλλια σου για αρκετα χρονια.
Για κλινικες παρε πληροφοριες και τιμες απο τις δυο που εχουν δωσει καλα αποτελεσματα εως τωρα d*i και advanc*d ha*r clinic. Γραψε μας αν θες μετα τι σου προτειναν.

ok, αυριο το απόγευμα θα πάρω το πρώτο feedback από d..i και θα επανέλθω με τα results για να ακούσω γνώμες
 

tenten1908

Member
Καλημερα

Επανερχομαι στο θεμα μετα απο επισκεψη που ειχα και στ d..i.
Συγκριτικα με τ αν..κη η μερα με τη νυχτα. Ποιο εξυπηρετικοι πιο αναλυτικοι ενω θα επρεπε να ειναι λιγο παραπανω listeners to be honest. Η αληθεια ειναι οτι δεν με πειραξε αυτο μιας και αυτοι ειναι οι ειδικοι και εγω αναμενω να ακογσω τη διαγνωση τους και τις προτασεις τους. Μετα απο 2.5 ωρες κουβεντας μου προτειναν οπως και μερικοι απο πανω ανεφεραν να προχωρησω με ζωνη α και β. Ειμαι οντως 4α και θα χρειαστω απο 1500-2000 grafts δηλ περιπου 4000 τριχες , εννοειται με fue. Η δοτρια μου αρκετα καλη (111). Αρκετα επανω απο τη διαγνωση στον ακατανομαστο.
To sum up, εχω μια αρκετα καλη εντυπωση και συγκριτικα με το οικονομικο που για μενα ειναι σημαντικος παραγοντας, εχουν παρει points.
Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι για το Πασχα οποτε εχω αρκετο χρονο να συνεχισω ερευνες κτλ.(β..ρη δηλ) για να καταληξω.
Αυτα...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τα 1500 ειναι πολυ λιγα και τα 2000 καθολου αρκετα για την πρωτη φορα.
Και 100% φυτρωση να εχεις θα φενεται μετριο οπτικα και δεν θα εισαι ευχαριστημενος.
Μετα θα χρειαστεις αλλες 2 σιγουρα αν βαλεις μονο 1500
 

tasos33

Well-Known Member
tzon εχεις δικιο οτι τα 2000 ειναι λιγα, πιστευω πως πρεπει να βαλει πολλα περισσοτερα για αρχη μπροστα, βεβαια επειδη ειναι σχεδον ξυρισμενα δεν εχουμε εικονα για τα μαμα μαλλια που υπαρχουν, επισης ενα πολυ σημαντικο στοιχειο για τον φιλο μας εκτος της καλης φαινομενικα δοτριας ειναι το εξης, η αντιθεση στο χρωμα των μαλλιων με αυτο του δερματος ειναι πολυ μικρη και αυτο ειναι πολυ θετικο, δες πχ το αλλο μελος που ενεβασε πριν λιγες μερες την εξελιξη του απο dhi με την ακουρευτη fue, παρατηρησε πως ενω δεν εχει ολοκληρωθει η μμ του ακομα και παρολο που δεν εχει σημαντικη πυκνοτητα το μεχρι τψρα αποτελεσμα δειχνει πολυ καλο για αυτον τον λογο
 

tenten1908

Member
Αγχωθηκα λιγο...παρολαυτα ισως και να εχετε δικιο ως προς το οτι τα μαλλια μου ειναι αρκετα ξυρισμενα και ορθα δεν νπορειτε να εχετε μια πληρη εικονα. Γιαυτο θα τα αφησω τα μαλλια για να ανεβασω φωτο και με αυτη την εκδοχη.ευελπιστω να εχετε κανει λαθος διοτι μετα ανεβαινει το μπατζετ και δεν θα ειμαι σε θεση να ανταπεξελθω.
 

Adriano

Well-Known Member
Tentet. Τα 2000 είναι πολύ λίγα για λόγους που έχουν αναλυθεί άπειρες φορές. Μην το αφήσεις το μαλλάκι γιατί δεν θα φαίνεται ωραίο. Άκου τα παιδιά. Δεν έχουν λάθος. Μην σκεφτείς την μεταμόσχευση με όρους budget μόνο. Προσπάθησε να τους πιέσεις να πάρουν περισσότερα grafts. Αλλιώς μην την κάνεις καθόλου. Δεν έχει νόημα. 2000 δεν φτάνουν ούτε για ζήτω.
 

tenten1908

Member
tzon εχεις δικιο οτι τα 2000 ειναι λιγα, πιστευω πως πρεπει να βαλει πολλα περισσοτερα για αρχη μπροστα, βεβαια επειδη ειναι σχεδον ξυρισμενα δεν εχουμε εικονα για τα μαμα μαλλια που υπαρχουν, επισης ενα πολυ σημαντικο στοιχειο για τον φιλο μας εκτος της καλης φαινομενικα δοτριας ειναι το εξης, η αντιθεση στο χρωμα των μαλλιων με αυτο του δερματος ειναι πολυ μικρη και αυτο ειναι πολυ θετικο, δες πχ το αλλο μελος που ενεβασε πριν λιγες μερες την εξελιξη του απο dhi με την ακουρευτη fue, παρατηρησε πως ενω δεν εχει ολοκληρωθει η μμ του ακομα και παρολο που δεν εχει σημαντικη πυκνοτητα το μεχρι τψρα αποτελεσμα δειχνει πολυ καλο για αυτον τον λογο
Για ποιον λες? Στειλε μου ενα λινκ μη κανω κανενα λαθος. Νομιζω οτι ξ φωτο μου γενικα με αδικει διοτι δειχνει μεγσλυτερο το προβλημα. Επισησ σωστα λες για το χρωμα των μαλλιων μου με υο δερμα
 
Μπλουζα