ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tropheus

Well-Known Member
Η παρακάτω έρευνα (Φεβρουάριος 2009) δείχνει ότι η χρήση τοπικού τζελ φιναστερίδης 1% έχει τα ίδια αποτελέσματα με την καθημερινή λήψη από το στόμα φιναστερίδης 1mg !!!


Comparing the therapeutic effects of finasteride gel and tablet in treatment of the androgenetic alopecia.

Hajheydari Z, Akbari J, Saeedi M, Shokoohi L.

Department of Dermatology, Boo Ali Sina (Avicenna) Hospital, Mazandaran University of Medical Sciences, Sari, Iran. [email protected]

BACKGROUND: Finasteride, a type II-selective 5alpha-reductase inhibitor, as a causative agent of decreasing dihydroxy testosterone (DHT) level, is effective in the treatment of male androgenic alopecia. AIM: We compared the local and oral finasteride in the treatment of androgenic alopecia. METHOD: This is a double blind, randomized clinical trial study of 45 male patients, who were referred with alopecia to the private clinics and departments in Boo-Ali Sina Hospital, in Sari. Patients with male androgenic alopecia were selected according to the history and physical examinations. The patients were randomly divided into two: topical finasteride (A) and oral finasteride (B) groups. Topical finasteride group (A) received a topical gel of 1% finasteride and placebo tablets, while the oral finasteride group (B) received finasteride tablets (1 mg) and gel base (without drug) as placebo for 6 months. The patients were followed by clinical observation and recording of side effects prior to the treatment and at the end of first week, and then by a monthly follow-up. The size of bald area, total hair count, and terminal hair were studied. Data were analyzed by descriptive and Chi-square statistical test. RESULTS: The mean duration of hair loss was 18.8+/-23.10 months. Each month the terminal hair, size of bald area and hair count between the two groups were compared. There were no significant differences between the two groups as a viewpoint of hair thickness, hair counts and the size of bald area. Serial measurements indicated a significant increase in hair counts and terminal hair counts between the two groups. CONCLUSIONS: The results of this study showed that the therapeutic effects of both finasteride gel and finasteride tablet were relatively similar to each other.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vayero

Member
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Καλησπέρα. Αρκετά ενδιαφέρον μου φαίνεται διότι είμαι στην φάση αναζήτησης "όπλων" (DHT blocker)! :D Αν όμως θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν και οι παλαιότεροι που έχουν μεγαλύτερη γνώση θα ήταν ακόμη καλύτερα.
 

Άκης

Administrator
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Thanks για την ενημέρωση. Επιτέλους και κάτι επίσημο για την τοπική χρήση της.
Την έρευνα την πρόσθεσα και εδώ, να υπάρχει.
 

vayero

Member
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Καλημέρα. Άκη ποιά η γνώμη σου για το τζελ φιναστερίδης; (Σου έστειλα τον σύνδεσμο rapidshare)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Με μια πιο ψύχραιμη ματιά προκύπτει μια μεγάλη απογοήτευση διότι :

Για να φτιάξεις διάλυμα φιναστερίδης 1% σημαίνει ότι χρειάζεσαι 1g φιναστερίδης για διάλυμα των 100ml.
Όμως για 1g φιναστερίδης απαιτούνται 14 κουτάκια Proscar !!!
Συνολικό κόστος : 228€ :'(

Επιπλέον σε άλλη έρευνα με τίτλο "Local and Systemic Reduction by Topical Finasteride or Flutamide of Hamster Flank Organ Size and Enzyme Activity"

flutamidevh3.jpg

την οποία έχω σχολιάσει και εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,476.0.html φαίνεται ότι η δράση της τοπικής Finasteride προέρχεται από την συστηματική της απορρόφηση !!!

Που σημαίνει ότι η χρήση της τοπικής φιναστερίδης με σκοπό να αποφύγει κανείς τις γνωστές παρενέργειες όταν λαμβάνεται από το στόμα είναι άσκοπη και πανάκριβη.

Πάντως, θα ήμουν πολύ περίεργος να δω σχετικές έρευνες με τοπική ντουταστερίδη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

πολυ καλο tropheus

με αυτην την ερευνα μας δειχνει οτι εχει τα ιδια αποτελεσματα ειτε τοπικα ειτε οργανικα

αλλα εμενα με ενδιαφερει να δω την διαφορα ποσοτητας στο αιμα

γιατι οκ ειτε τοπικα ειτε οραγνικα εχει τα ιδια αποτελεσματα ως προς την αποτελεσματικοτητα της θεραπειας

αλλα αμφιβαλλω λιγο αν υπαρχει η ιδια ποσοτητα στο αιμα
 

Άκης

Administrator
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Αν θυμάστε, είχαμε μια συζήτηση για τοπική χρήση φινας και αποτελέσματα.
Είχαμε παραθέσει και του dr Lee προϊόντα, αναφορές και links.
Δείτε τι απάντησε σε έναν ο Lee σχετικά.

Kiel,
It is a waste of your time and money. No. I would have a lot of doubt in regards to the mixture's efficacy for treating MPB, considering that there have not been any significant references to topical finasteride's use. If topical finasteride did have positive results for MPB, I would have expected that after 10+ years, the medical community would advocate the use of topical finasteride.
One of the reasons there may be no enthusiasm in the medical community is that finasteride is almost exclusively a type 2 5AR inhibitor. In the scalp, there is predominantly type 1 5AR.

You'd be interested in knowing that Merck submitted a patent application for topical finasteride
in December 2001. The patent has not been granted, and I'm not aware of any scientific studies that confirms the benefits of topical finasteride for the treatment of MPB.

Richard Lee, M.D.

Οπότε, για να μην ψαχνόμαστε με το αν κάνει δουλειά τοπικά, η απάντηση είναι όχι.
 

Άκης

Administrator
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Ο Lee πουλά για να βγάλει λεφτά και δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει αν έχει αποτέλεσμα ή όχι.
Άσε δε που το πουλά σε minox 15% (αν δεν κάνω λάθος).
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

ναι ρε ακη αλλα δεν ειναι απο αστειο ως τραγικο
να πουλας κατι που δεν το υποστηριζεις
 

magic810

New Member
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Νομιζω ομως οτι τα αποτελεσματα του azyx και πολλων χρηστων στοεξωτερικο δειχνουν αλλα....
Εχω διαβασει πολλους ευχαριστημενους χρηστες που χρησιμοποιουν μονο τοπικα φιναστεριδη μεσα σε σπιρονολακτονη....
Ακη ο lee πουλαει σε μινοξιδιλη 6%
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

magic810 είπε:
Νομιζω ομως οτι τα αποτελεσματα του azyx και πολλων χρηστων στοεξωτερικο δειχνουν αλλα....
Εχω διαβασει πολλους ευχαριστημενους χρηστες που χρησιμοποιουν μονο τοπικα φιναστεριδη μεσα σε σπιρονολακτονη....
Ακη ο lee πουλαει σε μινοξιδιλη 6%
Μπορεί και να έχει αποτέλεσμα, δεν ξέρω. Ο Azyx δεν το πόσταρε το παραπάνω email?
Ναι magic, αλλά άμα βάζεις και πόσα άλλα; Εντάξει δεν επιμένω ότι δεν κάνει δουλειά, απλώς μιλάμε τι είπε (αν είπε) ο Lee

Magic το προϊόν που είχα στο μυαλό είναι το "#948 Xandrox 15% Plus"
Quantity and Ingredients: 125 mL liquid. 15% minoxidil (150mg minoxidil/mL), 5% azelaic acid (50mg azelaic acid/mL), 0.1% finasteride in a true solution with a base of 80% ethyl alcohol, 20% glycerin and a trace of phosphoric acid.
 

magic810

New Member
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

Ακη νομιζω οτι ο azyx το αποτελεσμα το πηρε μεσα σε τρεις μηνες απο το big3 τροποποιημενο με τοπικη φιναστεριδη και τρετινοινη.....
Αναφερομαι στον azyx γιατι το αποτελεσμα του ειναι πραγματι εξωπραγματικο αφου και δεν περασε εξαμηνο που ειναι ο ενδεδειγμενος χρονος αποκρισης καθε θεραπειας αλλα πηρε και αποτελεσμα στο πλεον δυσκολο σημειο των κροταφων.....
Εγω με μακροχρονια χρηση του απλου big 3 δεν πηρα τετοιο αποτελεσμα στους κροταφους που ειναι και το κυριο προβλημα μου......
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΙΣΩΣ Ο AZYX ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΑ......
Παντως τωρα τελευταια επειδη το ψαχνω πολυ με την τοπικη φιναστεριδη ολο και πιο ευχαριστημενοι χρηστες ξεφυτρωνουν.....

Μαλιστα τωρα τελευταια διαβαζω σε διαφορα φορουμ για την σπιρονολακτονη με σπασμενα 6 προσκαρ μεσα που θεωρειτε απο πολλους πιο ισχυρο απο το ru και την dutasteride...

Τωρα οσον αφορα το e-mail οντως υπαρχει και εχει φτιαχτει ενα ολοκληρο θεμα στο hairlosstalk..τιτλο "dr.lee changed his mind about topical finasteride?"

http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=61&t=56851

Αλλα.....μηπως ο dr.lee αλλαξε το σκεπτικο μιας και η pfizer οντως ετοιμαζει κατι.....και απλα ο lee προλαβε τις εξελιξεις....?
Μιας και γινεται λογος για το propecia σε μορφη gel.....απο την pfizer για τοπικη χρηση....
Λεω τωρα εγω με το πονηρο μου το μυαλο..... 8) :-\
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

οπως εχω ξαναπει και σε παλαιοτερα ποστ ο δερματολογος μου μου εχει πει οτι μονο απο το στομα ειναι αποτελεσματικη δυστηχως
 

heyya

New Member
Απ: ΕΡΕΥΝΑ δείχνει ότι τοπική finasteride 1% = χάπι 1mg/μέρα

magic810 είπε:
Ακη νομιζω οτι ο azyx το αποτελεσμα το πηρε μεσα σε τρεις μηνες απο το big3 τροποποιημενο με τοπικη φιναστεριδη και τρετινοινη.....

Λάθος... παίρνει και από το στόμα φίνα με 0.5 eod αν δεν κάνω λάθος. Τοπικά με κανα 4-5 χαπάκια φίνας μες στην μινοξιδίλη...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα