Δυστροφικες τριχες

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στα αρχικά στάδια δεν είναι ορατή η αραίωση σε τέτοιου είδους magnification. Αν σου βάλω φωτό του γιού μου (υπάρχει σε άλλο νήμα), έχει περίπου ίδια εικόνα και όμως με τριχοσκοπιο η διαφορά είναι εμφανής, έχει καραμπινάτη διάχυτη αραίωση. Θες x50 μεγέθυνση. Βέβαια το 60% δείχνει τεράστιο πρόβλημα που δεν συνάδει με την εικόνα. Αν όμως είναι στην αρχή της λέπτυνσης, δηλαδή έχουν χάσει ένα 10-20% της διαμέτρου πρακτικά η εικόνα είναι περίπου ίδια ενός υγιούς κεφαλιού αλλά με ένα τεράστιο θέμα που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Σε αυτά τα στάδια πέραν της λέπτυνσης η διαφορά με το μικροσκόπιο είναι και στο χρώμα. Μια δυστροφικη τρίχα σαν πρώτο σημάδι έχει την αλλαγή στο pigmentation, δηλαδή με x50 μεγέθυνση έχει άλλο χρώμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sofi86

New Member
Στα αρχικά στάδια δεν είναι ορατή η αραίωση σε τέτοιου είδους magnification. Αν σου βάλω φωτό του γιού μου (υπάρχει σε άλλο νήμα), έχει περίπου ίδια εικόνα και όμως με τριχοσκοπιο η διαφορά είναι εμφανής, έχει καραμπινάτη διάχυτη αραίωση. Θες x50 μεγέθυνση. Βέβαια το 60% δείχνει τεράστιο πρόβλημα που δεν συνάδει με την εικόνα. Αν όμως είναι στην αρχή της λέπτυνσης, δηλαδή έχουν χάσει ένα 10-20% της διαμέτρου πρακτικά η εικόνα είναι περίπου ίδια ενός υγιούς κεφαλιού αλλά με ένα τεράστιο θέμα που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Σε αυτά τα στάδια πέραν της λέπτυνσης η διαφορά με το μικροσκόπιο είναι και στο χρώμα. Μια δυστροφικη τρίχα σαν πρώτο σημάδι έχει την αλλαγή στο pigmentation, δηλαδή με x50 μεγέθυνση έχει άλλο χρώμα.


Αυτό το ποσοστο μου είχε βγάλει το 2012 και ξεκίνησα τη μινοξιδιλη για 7 χρόνια. Και το ίδιο πανω κάτω ποσοστο μου έβγαλε και τώρα το Σεπτέμβριο. Εκανα ένα χρόνο διακοπή της μινοξιδιλης και από εκεί εγινε πιο εμφανής η λεπτυνση. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Βάζω ήδη μινοξιδιλη 5%.και έβαζα κ άλλη λοσιόν με κορτιζόνη και ένα της ducray. Εκανα prp, μεσοθεραπεία με νευροπεπτιδια κ κάτι αλλά, λέιζερ LLT κάπως έτσι με το κόκκινο φως.. Αλλά πλεον βάζω μόνο μινοξιδιλη το βράδυ και το πρωί μια λοσιόν έτοιμη που μ έδωσε η δερματολόγος της genosys. Αλλά δε νομίζω ότι θα αλλάξει η λεπτυνση της τρίχας. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχήν το γεγονός ότι είχες το ίδιο ποσοστό πριν 7 χρόνια και μετά από 7 χρόνια με χρήση μινο έχεις αυτή την εικόνα με μια μικρή αραίωση λόγω διακοπής μινο για 1 χρόνο (λάθος γιατί 1 χρόνος διακοπής μινο είναι μεγάλο διάστημα και σπάνια μπορεί να γίνει αναστροφή αυτών που έχασες) δείχνει ότι ανταποκρίνεσαι καλά και είσαι σταθεροποιημένη. Ρώτα τον γιατρό σου για οραλ μινο και σπίτι λακτόζη. Η όραλ μινο είναι πιο εύκολη (χάπι) και έχει πολύ καλά αποτελέσματα.
 

Denvi

Well-Known Member
Στα αρχικά στάδια δεν είναι ορατή η αραίωση σε τέτοιου είδους magnification. Αν σου βάλω φωτό του γιού μου (υπάρχει σε άλλο νήμα), έχει περίπου ίδια εικόνα και όμως με τριχοσκοπιο η διαφορά είναι εμφανής, έχει καραμπινάτη διάχυτη αραίωση. Θες x50 μεγέθυνση. Βέβαια το 60% δείχνει τεράστιο πρόβλημα που δεν συνάδει με την εικόνα. Αν όμως είναι στην αρχή της λέπτυνσης, δηλαδή έχουν χάσει ένα 10-20% της διαμέτρου πρακτικά η εικόνα είναι περίπου ίδια ενός υγιούς κεφαλιού αλλά με ένα τεράστιο θέμα που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Σε αυτά τα στάδια πέραν της λέπτυνσης η διαφορά με το μικροσκόπιο είναι και στο χρώμα. Μια δυστροφικη τρίχα σαν πρώτο σημάδι έχει την αλλαγή στο pigmentation, δηλαδή με x50 μεγέθυνση έχει άλλο χρώμα.
Οποτε, αν καταλαβαινω καλα,
Στα αρχικά στάδια δεν είναι ορατή η αραίωση σε τέτοιου είδους magnification. Αν σου βάλω φωτό του γιού μου (υπάρχει σε άλλο νήμα), έχει περίπου ίδια εικόνα και όμως με τριχοσκοπιο η διαφορά είναι εμφανής, έχει καραμπινάτη διάχυτη αραίωση. Θες x50 μεγέθυνση. Βέβαια το 60% δείχνει τεράστιο πρόβλημα που δεν συνάδει με την εικόνα. Αν όμως είναι στην αρχή της λέπτυνσης, δηλαδή έχουν χάσει ένα 10-20% της διαμέτρου πρακτικά η εικόνα είναι περίπου ίδια ενός υγιούς κεφαλιού αλλά με ένα τεράστιο θέμα που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Σε αυτά τα στάδια πέραν της λέπτυνσης η διαφορά με το μικροσκόπιο είναι και στο χρώμα. Μια δυστροφικη τρίχα σαν πρώτο σημάδι έχει την αλλαγή στο pigmentation, δηλαδή με x50 μεγέθυνση έχει άλλο χρώμα.
Με ενα υποτιθεμενο τεραστιο θεμα το 2012, δεν ειναι περιεργο που μετα απο 7 χρονια με τη διακοπη της μινοξιδιλης για 1 ολοκληρο χρονο δεν υπηρξε αυτη η εντονη τριχοπτωση/αραιωση που ολοι περιγραφουν, αλλά κυριως μια λεπτυνση? Γιατι και τα ποσοστα παρεμειναν ιδια...
 

Denvi

Well-Known Member
Οποτε, αν καταλαβαινω καλα,

Με ενα υποτιθεμενο τεραστιο θεμα το 2012, δεν ειναι περιεργο που μετα απο 7 χρονια με τη διακοπη της μινοξιδιλης για 1 ολοκληρο χρονο δεν υπηρξε αυτη η εντονη τριχοπτωση/αραιωση που ολοι περιγραφουν, αλλά κυριως μια λεπτυνση? Γιατι και τα ποσοστα παρεμειναν ιδια...
Απαντησες ηδη @CVIAL , με προλαβες
 

Panos1982

Well-Known Member
ΑΓΑ σιγουρα Δεν εχει ,αφορα εμας τους αντρες :)
Σε μια φαση πισω στο κροουν μου φανηκε οτι ειδα 2 tapered αλλα κοιταξα (οσο μπορω) την περιοχή κ δεν ειχε αλλες αρα προφανως με ξεγελαει η φωτο ηταν δυστροφικες και δεν υπαρχει θεμα areata. Εφ οσων ειδα τωρα κ τα ποστ οτι πανε τοσα χρονια αποκλειεται η οποια πιθανότητα areata.
Γενικα δυστροφικες βλεπω ομως κ μαλιστα πιο πολλες στο κροουν.
Κι αν τις βλεπω σε τετοιες φωτο παει να πει οτι σε 50x magnification σιγουρα θα εβλεπα κι αλλες οποτε δεν μ φαινεται απιθανο το αυξημένο ποσοστο τους.
Οι δυστροφικες εκτος των εσωτερικων παραγοντων που συνηθως τις προκαλει, κάποιες φορες προκαλούνται κ απο εξωτερικους παραγοντες οπως π.χ πιστολάκι πολυ κοντα στο μαλλι (καυτος αερας) ή βαφες , ή ντεκαπαζ ή επιπονο κ εντονο βουρτσισμα κλπ.
Οποτε αν αποκλείσουμε το γεγονος οτι δεν φταιει καποιος εξωτερικος παραγοντας που δημιουργεί βλαβη στους θυλακες κ παράγονται δυστροφικες τοτε φταιει καποιος εσωτερικος που μπορει να ειναι απο κληρονομικοτητα μεχρι θυρεοειδής ειτε ρευματοειδης αρθριτιδα κλπ...
Το πιο συνηθες παντος σε νεες γυναικες ειναι να πασχουν απο telogen effluvium κ σε μεγαλύτερες ηλικίες απο δυστροφικες.
Η θεραπεια σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις ειναι κυριως μινοξ, και γενικα να αποφεύγετε οσο μπορειτε πιστολακι με πολυ καυτο αερα και να κανετε βαφες με οσο πιο ηπια κ αγνα συστατικα ειτε φυτικα αν ειναι δυνατον δεν ξερω αν υπαρχει κατι που αντικαθιστά το οξυζενέ, κ επισης να αποφεύγετε το ντεκαπαζ αν ειναι δυνατον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sofi86

New Member
Σπιρονολακτονη μαλλον, εγινε τυπογραφικο

Γενικα με τη διακοπή της μινοξιδιλης δεν είδα καμια έντονη τρελή τριχόπτωση. Λογικά εχανα με έναν αργό ρυθμό γιατί σίγουρα έχω αλλαγή κ στην πυκνοτητα. Το καταλαβαινω με πολλα διαφορετικά styling τη μείωση της πυκνοτητας. Κ όταν πριν ένα χρόνο ξανά ξεκίνησα την μινοξιδιλη δεν ήταν λόγω τριχόπτωσης αλλά λόγω της λεπτυνσης. Εμενα πιο έντονη τριχόπτωση μου εκανε απο τέλος Μαΐου να αυξανεται το καλοκαίρι και κορυφώθηκε τώρα το φθινόπωρο ενω έβαζα ήδη 6-7 μήνες μινοξιδιλη. Βέβαια αυτό το διάστημα περασα φουλ στρες κ στενοχώρια κ δεν ξέρω κ αυτό τι ρόλο έπαιξε.
Τι είναι αυτή η σπιρονολακτονη? Γενικά είμαι σε μια ηλικία που αργά ή γρήγορα θα θελησω μια εγκυμοσυνη γι αυτό ήθελα να τη διακόψω τη μινοξιδιλη.
Επίσης η γιατρός που πήγαινα περα απ τις λοσιόν ήθελε συνεχεια θεραπείες στο ιατρείο της για να αλλάξουμε την ποιοτητα της τριχας αλλά δεν αντέχεται οικονομικά.
Τέλος το γονιδιακο τεστ που έκανα το καλοκαίρι μου έδειξε ελαφρώς αυξημένη την DNT και ελαφρώς μειωμένη την αρωματαση. Και πολυ μειωμένα επίπεδα μιας ουσίας που λέγεται ινσουλινομορφος αυξητικος παραγοντας. Ο τότε γιατρός μου προτεινε τότε μαι λοσιόν με μινοξιδιλη, οιστραδιολη και I-grantine και από το στόμα φτιαχτες κάψουλες με σελήνιο κ saw palmetto. Βέβαια επεμενε να κόψω τη μινοξιδιλη κ να βαζω τα αλλά. Εν τέλει με το που αρχισα να τα βγάζω τέλος αυγουστου εκεί ήταν που άρχισε η ακόμα πιο έντονη τριχόπτωση, την έβαλα μια εβδομαδα τη λοσιόν κ επειδή φοβήθηκα τη σταμάτησα. Κ μετα πήγα σ αυτη τη γιατρό που σαν ανέφερα με τις θεραπειες η οποία είχε ως μέντορα τη γνωστή γιατρό στο Συγγρός ουσιαστικά αυτη την εκπαίδευσε κ λογικά εκεί έγινε κ το τριχοριζογραμμα μου.
Συγγνώμη για το κατεβατο μήνυμα αλλά προσπαθω να δώσω όσες περισσοτερες πληροφοριες μπορώ για να υπάρχει καλυτερη εικόνα της κατάστασης.
 

Panos1982

Well-Known Member
Εν τέλει με το που αρχισα να τα βγάζω τέλος αυγουστου εκεί ήταν που άρχισε η ακόμα πιο έντονη τριχόπτωση, την έβαλα μια εβδομαδα τη λοσιόν κ επειδή φοβήθηκα τη σταμάτησα.
Να ξερεις παντος οτι η καλύτερη ενδειξη οτι.μια θεραπεια λειτουργει καλα ειναι το shedding.
Κακως φοβηθηκες κ σταματησες γιατι η εντονη αρχικη τριχοπτωση που είδες ειναι πολυ καλο σημαδι οτι σύντομα στην θεση αυτων που επεσαν θα βγουν νεες πιο δυνατες κ χοντρες τριχες κ θα αλλαξει προς το καλύτερο η εικονα του τριχωτου, δυστηχως δεν υπαρχει αλλος τροπος να γινει αυτο διχως το shedding.
Θα ελεγα να δωσεις στη λοσιον αλλη μια ευκαιρία και να μην φοβηθεις αυτο το μικρο διάστημα που θα υπαρξει η τριχοπτωση.
 

Sofi86

New Member
Να ξερεις παντος οτι η καλύτερη ενδειξη οτι.μια θεραπεια λειτουργει καλα ειναι το shedding.
Κακως φοβηθηκες κ σταματησες γιατι η εντονη αρχικη τριχοπτωση που είδες ειναι πολυ καλο σημαδι οτι σύντομα στην θεση αυτων που επεσαν θα βγουν νεες πιο δυνατες κ χοντρες τριχες κ θα αλλαξει προς το καλύτερο η εικονα του τριχωτου, δυστηχως δεν υπαρχει αλλος τροπος να γινει αυτο διχως το shedding.
Θα ελεγα να δωσεις στη λοσιον αλλη μια ευκαιρία και να μην φοβηθεις αυτο το μικρο διάστημα που θα υπαρξει η τριχοπτωση.
Δεν ξέρω αν ηταν shedding ακριβώς γιατί την έβαλα μια μέρα κ άρχισε η πιο εντονη τριχόπτωση. Κ γενικά αυτό συνεχίστηκε μέχρι κ Νοέμβριο. Όποτε θεώρησα ότι είναι η εποχιακή τριχόπτωση του φθινοπώρου. Εκείνο που σκέφτομαι πολλες φορες είναι ότι και το 2012 Και γενικά αυτος ο τελευταίος χρόνος ήταν περιοδοι της ζωης μου με τεράστια στενοχώρια στρες κ άγχος. Κ ακριβώς τότε το 2012 ήταν που έγινε η λεπτυνση. Μπορεί το ανοσοποιητικό μου να έκανε κάτι σαν επίθεση στα τριχοθυλακια κ να χτυπησε εκεί?? Γενικά ο πατέρας μου είναι 60 και έχει φουλ μαλλί. Η μάνα μου με φουλ χημειοθεραπείες ακόμα έχει καλή πυκνοτητα. Αρα εσυ @Panos1982 θεωρείς ότι δεν έχω ΑΓΑ? Στενοχωριέμαι γιατί λέω αν το 2012 δεν με είχε ρίξει η γιατρός στη μινοξιδιλη (δεν ήξερα τότε καν τι ήταν) ίσως να μην έφτανα σ αυτη την κατάσταση κ να την παλευα με αλλά πραγματα.
Αν τη διακόψω τώρα τη μινοξιδιλη θα παρω θεωρείται τρελό κατήφορο?
 

Sofi86

New Member
Δεν ξέρω αν ηταν shedding ακριβώς γιατί την έβαλα μια μέρα κ άρχισε η πιο εντονη τριχόπτωση. Κ γενικά αυτό συνεχίστηκε μέχρι κ Νοέμβριο. Όποτε θεώρησα ότι είναι η εποχιακή τριχόπτωση του φθινοπώρου. Εκείνο που σκέφτομαι πολλες φορες είναι ότι και το 2012 Και γενικά αυτος ο τελευταίος χρόνος ήταν περιοδοι της ζωης μου με τεράστια στενοχώρια στρες κ άγχος. Κ ακριβώς τότε το 2012 ήταν που έγινε η λεπτυνση. Μπορεί το ανοσοποιητικό μου να έκανε κάτι σαν επίθεση στα τριχοθυλακια κ να χτυπησε εκεί?? Γενικά ο πατέρας μου είναι 60 και έχει φουλ μαλλί. Η μάνα μου με φουλ χημειοθεραπείες ακόμα έχει καλή πυκνοτητα. Αρα εσυ @Panos1982 θεωρείς ότι δεν έχω ΑΓΑ? Στενοχωριέμαι γιατί λέω αν το 2012 δεν με είχε ρίξει η γιατρός στη μινοξιδιλη (δεν ήξερα τότε καν τι ήταν) ίσως να μην έφτανα σ αυτη την κατάσταση κ να την παλευα με αλλά πραγματα.
Αν τη διακόψω τώρα τη μινοξιδιλη θα παρω θεωρείται τρελό κατήφορο?


Επίσης γενικά δε βάφω τα μαλλιά μου δεν τα ταλαιπωρω με προιοντα styling , κάνω πιστολακι για ισιωμα αλλά όχι να καίω τη ρίζα. Πιο πολυ στην τρίχα ίσα ίσα να ισιώσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Δεν μπορούμε να κρινουμε ευκολα αν εχεις fphl γιατι εισαι σε πολυ αρχικα σταδια και οι φωτο που βλεπουμε δεν βοηθανε τοσο χριεαζεται τριχοσκοπηση κ μικροκαμερα σε 50x μεγέθυνση να φανει καλυτερα η εικονα.
Υπαρχει μονο μια ενδειξη οτι εχεις δυστροφικες κ αυτες μπορει οπως ειπα να προκληθουν απο πολλους κ διαφορετικους παραγοντες.
Το αγχος σιγουρα παιζει ρολο ναι, μπορει να συμβει αυτο που ανεφερες οπως κ να γινει σαν επιθεση τυπου αυτοανοσο σε τριχες.
Η μινοξιδιλη να μην σε αγχωνει, ακομα κ τσαμπα να την πηρες γιατι ηταν αχρειαστη αυτο δεν σημαινει οτι τωρα που θα την κοψεις θα ερθει κατηφορα, η κατηφορα ερχεται μονο αν η μινοξ λειτουργουσε οσο την επερνες, αν δεν λειτουργούσε δεν θα αλλαξει κατι.
 

Sofi86

New Member
Δεν μπορούμε να κρινουμε ευκολα αν εχεις fphl γιατι εισαι σε πολυ αρχικα σταδια και οι φωτο που βλεπουμε δεν βοηθανε τοσο χριεαζεται τριχοσκοπηση κ μικροκαμερα σε 50x μεγέθυνση να φανει καλυτερα η εικονα.
Υπαρχει μονο μια ενδειξη οτι εχεις δυστροφικες κ αυτες μπορει οπως ειπα να προκληθουν απο πολλους κ διαφορετικους παραγοντες.
Το αγχος σιγουρα παιζει ρολο ναι, μπορει να συμβει αυτο που ανεφερες οπως κ να γινει σαν επιθεση τυπου αυτοανοσο σε τριχες.
Η μινοξιδιλη να μην σε αγχωνει, ακομα κ τσαμπα να την πηρες γιατι ηταν αχρειαστη αυτο δεν σημαινει οτι τωρα που θα την κοψεις θα ερθει κατηφορα, η κατηφορα ερχεται μονο αν η μινοξ λειτουργουσε οσο την επερνες, αν δεν λειτουργούσε δεν θα αλλαξει κατι.

Προσπαθώ να καταλάβω κ το λεξιλόγιο της τριχόπτωσης που χρησιμοποιείς fphl???
Να ψάξω γενικά κ για αυτοάνοσα νοσήματα?? Λίγο που τα είχα δει δεν έχω κάποιο συμπτώμα. Αλλά ίσως κάτι μου ξεφευγει.
Επίσης για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν η μινοξιδιλη με έχει βοηθήσει γιατί δεν μπορώ να καταλάβω καλά την εικόνα του κεφαλιου. Χάνω σίγουρα λίγο λιγότερες από τέλος Νοεμβρίου αλλά παλι χάνω όταν Λουζομαι κυρίως μέρα παρα μέρα. Παλιά με τη μινοξιδιλη έβλεπα να μη φευγει σχεδόν τιποτα στο μπάνιο. Τώρα δε συμβαίνει το ίδιο. Σίγουρα δεν έχει αλλάξει προς το καλυτερο η διαμετρος της τρίχας. Επίσης όταν έκανα τις θεραπειες με το φως και τη μεσοθεραπεία προς το τέλος τους θυμάμαι έκλαιγα γιατί ένιωθα ότι χειροτερευε η κατάσταση παρα βελτιωνόταν. Έφτασα η γιατρός να μ πει να πηγαίνω σου φορές την εβδομάδα εκεί να κάνω θεραπεία γιατί δεν αρκουν οι λοσιόν. Ε με τα πολλα κοντεψα να τρελαθω με όλα αυτά μαζί.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι πολύ elementary, θα μπορούσαν να σου κάνουν ένα πιο πλήρες όπως πόσταρε η Denvi, καλό είναι να κάνεις ένα Οι μεγαλύτερες πιθανότητες , κατά την προσωπική μου άποψη, είναι να πάσχεις από female hair loss (FHL). Ως εκ τούτου μια χαρά έκανες και πήρες μινο νωρίς. Σφάλμα που την έκοψες για 1 χρόνο, αν θες να απεξαρτήθεις από την καθημερινότητα του αφρού πήγαινε σε χάπι αφού πρώτα δεις έναν γιατρό που να έχει εμπειρία σε αυτό. Το ότι παλιά δεν έχανες και τώρα χάνεις ειναι σύνηθες, οι θεραπείες έχουν ένα πλαφόν αφού η τριχόπτωση πιθανώς να επιταχύνεται και να μην μπορούν να την σταθεροποιήσουν. Για αυτό πρέπει ανά διάστημα τα να προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα. Γενικά δεν πρέπει να μπαίνεις-βγαίνεις συχνά σε θεραπείες, χρειάζεται commitment και ψυχραιμία.
 

Sofi86

New Member
Αυτό είναι πολύ elementary, θα μπορούσαν να σου κάνουν ένα πιο πλήρες όπως πόσταρε η Denvi, καλό είναι να κάνεις ένα Οι μεγαλύτερες πιθανότητες , κατά την προσωπική μου άποψη, είναι να πάσχεις από female hair loss (FHL). Ως εκ τούτου μια χαρά έκανες και πήρες μινο νωρίς. Σφάλμα που την έκοψες για 1 χρόνο, αν θες να απεξαρτήθεις από την καθημερινότητα του αφρού πήγαινε σε χάπι αφού πρώτα δεις έναν γιατρό που να έχει εμπειρία σε αυτό. Το ότι παλιά δεν έχανες και τώρα χάνεις ειναι σύνηθες, οι θεραπείες έχουν ένα πλαφόν αφού η τριχόπτωση πιθανώς να επιταχύνεται και να μην μπορούν να την σταθεροποιήσουν. Για αυτό πρέπει ανά διάστημα τα να προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα. Γενικά δεν πρέπει να μπαίνεις-βγαίνεις συχνά σε θεραπείες, χρειάζεται commitment και ψυχραιμία.
Χμμμμ δεν με κουραζει η καθημερινότητα της λοσιόν. Με ανησυχεί ότι θα αναγκαστώ να την κόψω σε μια ενδεχόμενη εγκυμοσυνη κ όσο περισσοτερο αφήνω πάλι να εξαρτάται ο οργανισμός μου από αυτή τόσο χειρότερα θα ναι όταν τη διακόψω παλι. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Επίσης δεν βλέπω να αλλάζει την ποιοτητα της τρίχας.. Δεν ξέρω αν μου δίνει κάτι. Αυτό..
 

veg

Active Member
δεν διαβασα ολα τα ποστ , που μπορει να αναφερεται , αν η φιλη δεν εχει παει σε δερματολογο , γνωμη μου οτι δεν θα ηταν ασχημο να παει ,οχι γιατι βλεπω αραιωση ,μια χαρα μαλλια βλεπω , ομως βλεπω καποιες κοκκινιλες στο δερμα , μια 'διχρωμια ' δηλαδη στο δερμα .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χμμμμ δεν με κουραζει η καθημερινότητα της λοσιόν. Με ανησυχεί ότι θα αναγκαστώ να την κόψω σε μια ενδεχόμενη εγκυμοσυνη κ όσο περισσοτερο αφήνω πάλι να εξαρτάται ο οργανισμός μου από αυτή τόσο χειρότερα θα ναι όταν τη διακόψω παλι. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Επίσης δεν βλέπω να αλλάζει την ποιοτητα της τρίχας.. Δεν ξέρω αν μου δίνει κάτι. Αυτό..

Καταρχήν πρέπει να σιγουρευτείς ότι μιλάμε για FHL. Ξεκινάς από εκεί. Αυτό σημαίνει επίσκεψη σε έναν καλό δερματολόγο που ειδικεύεται σε τριχόπτωση και αναλυτικές μετρήσεις με τριχοσκόπιο (ίσως και τριχόγραμμα). Από την στιγμή που διαγνωστεί FHLη μίνο βοηθάει. Αυτό είναι βέβαιο. Το ότι δεν βλέπεις ότι αλλάζει η ποιότητα της τρίχας δεν λέει και πολλά. Τέτοιου είδους τριχοπτώσεις (diffused) πάνε αργά αλλά δεν σταματάνε. Συνήθως τα φάρμακα δεν επαναφέρουν την τρίχα στην προγενέστερη μορφή (αυτό συνήθως γίνεται αν το πιάσεις στα αρχικά στάδια, πολύ νεα και πάλι δεν είναι μεγάλο το ποσοστό) αλλά την κρατάνε εκεί που είναι ή επιβραδύνουν σημαντικά την τριχόπτωση. Ως εκ τούτου τα βήματα είναι, 1) σιγουρεύεις την διάγνωση FHL, 2) κάνεις πλάνο θεραπείας με ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. That's all you can do.
 
Μπλουζα