Δυστροφικες τριχες

Kostas97

Well-Known Member
δεν διαβασα ολα τα ποστ , που μπορει να αναφερεται , αν η φιλη δεν εχει παει σε δερματολογο , γνωμη μου οτι δεν θα ηταν ασχημο να παει ,οχι γιατι βλεπω αραιωση ,μια χαρα μαλλια βλεπω , ομως βλεπω καποιες κοκκινιλες στο δερμα , μια 'διχρωμια ' δηλαδη στο δερμα .
Veg πώς τα πας με τη θεραπεια? :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Στα αρχικά στάδια δεν είναι ορατή η αραίωση σε τέτοιου είδους magnification. Αν σου βάλω φωτό του γιού μου (υπάρχει σε άλλο νήμα), έχει περίπου ίδια εικόνα και όμως με τριχοσκοπιο η διαφορά είναι εμφανής, έχει καραμπινάτη διάχυτη αραίωση. Θες x50 μεγέθυνση. Βέβαια το 60% δείχνει τεράστιο πρόβλημα που δεν συνάδει με την εικόνα. Αν όμως είναι στην αρχή της λέπτυνσης, δηλαδή έχουν χάσει ένα 10-20% της διαμέτρου πρακτικά η εικόνα είναι περίπου ίδια ενός υγιούς κεφαλιού αλλά με ένα τεράστιο θέμα που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Σε αυτά τα στάδια πέραν της λέπτυνσης η διαφορά με το μικροσκόπιο είναι και στο χρώμα. Μια δυστροφικη τρίχα σαν πρώτο σημάδι έχει την αλλαγή στο pigmentation, δηλαδή με x50 μεγέθυνση έχει άλλο χρώμα.
θα ξεκινησει φινα ο ιος;
 

Sofi86

New Member
Καταρχήν πρέπει να σιγουρευτείς ότι μιλάμε για FHL. Ξεκινάς από εκεί. Αυτό σημαίνει επίσκεψη σε έναν καλό δερματολόγο που ειδικεύεται σε τριχόπτωση και αναλυτικές μετρήσεις με τριχοσκόπιο (ίσως και τριχόγραμμα). Από την στιγμή που διαγνωστεί FHLη μίνο βοηθάει. Αυτό είναι βέβαιο. Το ότι δεν βλέπεις ότι αλλάζει η ποιότητα της τρίχας δεν λέει και πολλά. Τέτοιου είδους τριχοπτώσεις (diffused) πάνε αργά αλλά δεν σταματάνε. Συνήθως τα φάρμακα δεν επαναφέρουν την τρίχα στην προγενέστερη μορφή (αυτό συνήθως γίνεται αν το πιάσεις στα αρχικά στάδια, πολύ νεα και πάλι δεν είναι μεγάλο το ποσοστό) αλλά την κρατάνε εκεί που είναι ή επιβραδύνουν σημαντικά την τριχόπτωση. Ως εκ τούτου τα βήματα είναι, 1) σιγουρεύεις την διάγνωση FHL, 2) κάνεις πλάνο θεραπείας με ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. That's all you can do.


Αρχικά τι είναι αυτή η female hair loss? Τι διαφορά έχει? Επίσης το να βρεις ενα καλο δερματολόγο ειδικα σε γυναικεια τριχόπτωση είναι σαν να ψάχνεις μυγα μες στο γάλα. Εχω παει σε δυο, εναν το καλοκαίρι στη Θεσσαλονίκη κ σ αυτήν εδώ στην Αθήνα. Κ το 2012 σ αυτη τη γνωστή του Συγγρός. Αυτή η τελευταία μου είπε ότι έχω ήπια ΑΓΑ. Οι άλλοι τίποτα. Επίσης θυμήθηκα ότι ο άλλος γιατρος το καλοκαίρι μου έκανε ένα τριχοριζογραμμα πιο αναλυτικό. Μου έκοψε μια τουφα δεξιά πισω στη χωριστρα. Θα σας ανεβάσω κ αυτα τα αποτελέσματα. Ενώ ήταν η τελευταία γιατρος με το χθεσινό τριχοριζογραμμα μου το έκανε με τον κλασικό τρόπο που τραβάνε τριχες από 2-3 σημεία. Και οι δυο βρήκαν πάνω κάτω τις ίδιες αναγενεις αλλά ο πρώτος έβγαλε 58% τελογενεις ενώ η τελευταία γιατρος 60% δυστροφικες. Ο πρώτος δεν έλεγε το τριχοριζογραμμα για δυστροφικες. Δεν ξέρω ποια μεξοδος Screenshot_2022-01-12-08-06-01-088_com.google.android.gm.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το σωστό είναι FPHL. Δηλαδή Female Pattern Hair Loss. Γυναικείου τύπου τριχόπτωση αφού η ανδρική ακολυθεί άλλα μοτίβα σε σχέση με την γυναικεία. Αυτό το τριχόγραμμα που πόσταρες είναι το δικό σου;
 

Sofi86

New Member
Το σωστό είναι FPHL. Δηλαδή Female Pattern Hair Loss. Γυναικείου τύπου τριχόπτωση αφού η ανδρική ακολυθεί άλλα μοτίβα σε σχέση με την γυναικεία. Αυτό το τριχόγραμμα που πόσταρες είναι το δικό σου;

Οκ κατάλαβα!! Στο αποτέλεσμα όμως και οι δυο είναι μορφές τριχόπτωσης που δεν αντιμετωπιονται 100% πχ όπως αυτές από έλλειψη βιταμινών κλπ αλλά μπορείς μόνο να την επιβραδύνεις κ όσο μπορεις να την ελεγξεις. Αλλά δεν σταματάει εντελώς
Ναι δικό μου τριχοριζογραμμα είναι. Θυμήθηκα ότι ο πρωτος γιατρός μου το είχε κάνει το καλοκαίρι με κόψιμο μιας τουφας προς τα πίσω δεξιά στη χωριστρα. Ακόμα να φανταστείς δεν έχει μεγαλώσει πολυ το τσουλούφι κ πεταει κάποιες φορές . Το άλλο τριχοριζογραμμα που σας έστειλα πρωτα είναι αυτό που μου έκανε η δευτερη γιατρός με τον κλασικό τρόπο τραβώντας τρίχες από 2 σημεία νομίζω . Σ αυτό το αναλυτικό όμως δεν αναφέρει πουθενα δυστροφικες τρίχες.. Το ποσοστο των τελογενων είναι περίπου ίδιο με το αντίστοιχο των δυσυτοφικων που έβγαλε το άλλο. Δεν ξέρω τι ισχυει εν τέλει απ ολα αυτα!
Αυτό το τελευταίο το αναλυτικό τι δείχνει?? Μπορουμε να βγαλουμε κάποιο συμπερασμα @CVIAL ?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To 58% telogen είναι πολύ μεγάλο σαν ποσοστό. Είναι διαπιστωμένο ότι τα τριχογράμματα με χρήση υπολογιστή κάνουν λάθος στον διαχωρισμό τελογενών/αναγενών γιατί ο τρόπος που μετρούν τις τελογενείς είναι ηλεκτρονικός και εύκολα γίνεται λάθος. Ακόμα και 35-40% να είναι όμως είναι σαφές ότι υπάρχει θέμα. Το ποσοστό vellus hair που έχεις είναι καλό, όπως και η πυκνότητα άρα το θέμα σου είναι οι τελογενείς. Αυτό σημαίνει 2 πράγματα FHPL ή/και CTE (chronic telogen effluvium). Για να το διαπιστώσουμε καλύτερα κάνε το εξής. Μην λουστείς για 5 μέρες και μετά κάνε ένα λούσιμο βάλε γάζες στην αποχέτευση του νιπτήρα και ξέπλυνε τα μαλλία σου. Μάζεψε τις τρίχες από την γάζα, μέτρησε τον αριθμό τους και χώρισε σε 3 κατηγορίες τις μετρήσεις <3cm, 3-5cm, >5cm. Πόσταρε τα αποτελέσματα.
 

Sofi86

New Member
To 58% telogen είναι πολύ μεγάλο σαν ποσοστό. Είναι διαπιστωμένο ότι τα τριχογράμματα με χρήση υπολογιστή κάνουν λάθος στον διαχωρισμό τελογενών/αναγενών γιατί ο τρόπος που μετρούν τις τελογενείς είναι ηλεκτρονικός και εύκολα γίνεται λάθος. Ακόμα και 35-40% να είναι όμως είναι σαφές ότι υπάρχει θέμα. Το ποσοστό vellus hair που έχεις είναι καλό, όπως και η πυκνότητα άρα το θέμα σου είναι οι τελογενείς. Αυτό σημαίνει 2 πράγματα FHPL ή/και CTE (chronic telogen effluvium). Για να το διαπιστώσουμε καλύτερα κάνε το εξής. Μην λουστείς για 5 μέρες και μετά κάνε ένα λούσιμο βάλε γάζες στην αποχέτευση του νιπτήρα και ξέπλυνε τα μαλλία σου. Μάζεψε τις τρίχες από την γάζα, μέτρησε τον αριθμό τους και χώρισε σε 3 κατηγορίες τις μετρήσεις <3cm, 3-5cm, >5cm. Πόσταρε τα αποτελέσματα.


Το θέμα είναι ότι η δευτερη γιατρος όταν είδε αυτό το τριχοριζογραμμα πρωτον το θεώρησε αναξιόπιστο γιατί δεν έχουν βγει οι τρίχες από τη ρίζα κ Βλεποντας την κλινική μου εικόνα μ λέει αποκλείεται να έχεις τέτοιο ποσοστο τελογενων. Κ στο αντίστοιχο δικό της όντως οι τελογενεις ήταν πολυ πιο χαμηλά οι δυστροφικες 60%
Αυτό που μου προτεινεις να κανω κ σ ευχαριστώ παρά πολυ είναι δυσκολο γιατί βάζω πρωι βράδυ δυο λοσιόν κ μερα παραμερα Λουζομαι γιατί γίνεται χάλια το μαλλί κ η δουλειά μου δεν μου το επιτρέπει.
Εγώ όπως κ να χει βάζω ήδη μινοξιδιλη 5% το βράδυ. Πιο πολυ προσπαθω να καταλάβω τι εξέλιξη μπορεί να έχει το μαλλί μου τα επόμενα χρόνια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οποία και να έχει δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω από αυτό που κάνεις ήδη. Άντε να βάλεις στο παιχνίδι και την σπιρολακτόνη αφού το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Αν θες να πας σε κάποιον που ασχολείται ειδικά με τριχόπτωση στείλε pm.
 

Sofi86

New Member
Οποία και να έχει δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω από αυτό που κάνεις ήδη. Άντε να βάλεις στο παιχνίδι και την σπιρολακτόνη αφού το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Αν θες να πας σε κάποιον που ασχολείται ειδικά με τριχόπτωση στείλε pm.
Προσπαθώ να σου στείλω pm αλλά δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Αν μπορεις στείλε μου εσυ για να σου απαντήσω εκεί για τον ειδικό σχετικά με την τριχόπτωση. Ευχαριστώ πολυ.
 

Anna_

Member
Κι απο φυτικα, το μονο που δοκιμασα κι εχω δει αρκετ


Σε καταλαβαινω φιλη μου, κι ελπιζω καποιος απο τα παιδια εδω μεσα που εχουν πιο ολοκληρωμενη αποψη να εχει μια προταση που θα σε βοηθησει. Βρες εναν τροπο να αποβαλεις το στρες εξολοκληρου, δεν αξιζει τιποτα να σε ριχνει και επιπλεον σε επιβαρυνει με βεβαιοτητα. Δωσε ολη σου την ενεργεια στο παραμικρο προσον σου. Κι αν θες να νιωσεις λιγο καλυτερα, σου στελνω καμια φωτο το μαλλι μου να γελασεις :p Απο φυτικα, που οπως καταλαβαινω τα δοκιμαζεις, εγω λουζομαι τελευταια με σαμπουαν τσουκνιδας και πινω και τσάι και κρινω οτι εχει βελτιωθει η εικονα της τριχας απο αποψη ογκου και στο πως στρωνει. Δεν ξερω αν οφειλεται οντως σ'αυτο, αλλα θα το συνεχισω προς το παρον.
Demvi έχεις κανα καλό δερματολόγο για μεσοθεραπεια μαλλιών με βιταμίνες;
 
Μπλουζα