Δυστροφικες τρίχες

Gaga

New Member
Καλημέρα, είμαι καινούργια, και θέλω την βοήθεια σας. Διάγνωση, δυστροφικες τρίχες. Έχει θεραπεία, τι είναι αυτό ακριβώς
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DimiForg

Member
Καλησπέρα αγαπητή και καλώς ηρθες.
Γιατί δεν ρώτησες αρχικα τον δερματολόγο σου περι τίνος πρόκειται?
Πάντως αν μπορούσα να κάνω μια υπόθεση, λογικά φαντάζομαι πως οι τρίχες δεν είναι υγιείς και είναι κάπως ατροφικες και αδύναμες. Αυτό ουσιαστικά πολεμάμε και ολοι εμεις εδώ οι άνδρες με την α.α., τώρα το τι το προκαλεί σε μια γυναίκα πέραν των γονιδίων δεν το γνωρίζω, αλλα φαντάζομαι οποιος σου έκανε τη διάγνωση μπορεί να στο εξηγήσει περαιτέρω.
 

Gaga

New Member
Αυτό ακριβώς μου είπε, και η δερματολογος, αλλά δεν κατάλαβα καλά αν θεραπεύεται, μου έδωσε ένα λοσιόν που έχει μέσα μινοξιδιλι, εδώ και τρεις εβδομάδες βάζω αλλά δεν βλέπω βελτίωση
 

DimiForg

Member
Αυτό ακριβώς μου είπε, και η δερματολογος, αλλά δεν κατάλαβα καλά αν θεραπεύεται, μου έδωσε ένα λοσιόν που έχει μέσα μινοξιδιλι, εδώ και τρεις εβδομάδες βάζω αλλά δεν βλέπω βελτίωση

Ρε συ αγαπητή @Gaga, αν είναι δυνατόν να περιμένεις αποτέλεσμα μέσα σε τρεις εβδομάδες, κανε λιγο υπομονη. Ο κύκλος ζωής της τρίχας είναι αρκετα μεγάλος και για να δεις βελτίωση πρεπει να περάσουν μήνες. Αν ηταν έτσι, κι εμεις θα καναμε ολοι μια θεραπεία που θα ειχε αποτέλεσμα και οποιος ηταν φαλακρός μεσα σε τρεις εβδομάδες θα ειχε μαλλια
Δωσε περιθώριο 3-6 μήνες και τοτε θα κρίνεις αν σου εκανε δουλειά η οχι.
Στο μεταξύ αν θέλεις ενημέρωνε το νήμα με την εξέλιξη σου, ώστε να βοηθήσεις και τυχόν αλλες ενδιαφερόμενες με το ίδιο πρόβλημα. Επίσης αν δεν κάνω λαθος, υπάρχουν και βιταμίνες που βοηθούν στο θέμα της αδύναμης τρίχας (εάν δεν πρόκειται για α.α.).
Απλα μου κάνει εντύπωση πως δεν σου επεξήγησε η δερματολόγος σου ακριβώς την πάθηση σου αναλυτικά.
 
  • Like
Reactions: tol

Gaga

New Member
Συγνώμη παιδιά, απλά, και εγώ δεν ξέρω πολλά, για αυτό γράφω εδώ, μάλλον θέλω να δω γρήγορα αποτέλεσμα. Όσο για βιταμίνες, περνώ εδώ και 6 μήνες, έκανα πέρσι τέτοια εποχή μεσοθεραπεια. Έκανα και Φεβρουαρίου prp. Δεν είδα αποτέλεσμα. Έχω πάει σε αρκετούς, και υποτίθεται πος είναι από τους ποιο καλούς. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Θα ενημερώσω βέβαια, απλά χρειάζομαι βοήθεια,γιατί εσείς ξέρετε πολλά, και κλινικές, και θεραπείες,και τα έχετε ακούσει και άλλους με τέτοια διάγνωση.
 
Μπλουζα