Δυστροφικές τρίχες

Caherine

Member
Hello,

Εκανα κι εγώ το πολύ συζητιμένο τριχοριζόγραμμα, μου βγάλε 90% δυστροφικές (κλάματα κλπ) η κυρία στο Συγγρός με διαβεβαίωσε ότι δεν έχουν τίποτα τα μαλλιά μου, μου δώσε και 3% minox με elocon και hair stabil lotion...! Με 90% δυστροφικά η απογοήτευση είναι τεράστια.. Αλλά η γλυκούλα επιμένει ότι με τη θεραπεία γίνονται αναγενή - δουλευόμαστε.... Σωστά?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
90% ειναι τρελος αριθμος... βεβαια, απο την εμπειρια μου, το τριχοριζογραμμα δε δειχνει απαραιτητα αν εχεις αραιωση ή οχι. παρουσιαζει την υγεια των τριχων σου. Θες να βαλεις καμια φωτο? Σε διεγνωσε με ΑΑ?
elocon ειναι κορτιζονη και μαζι με τη μινοξ κανει δουλεια και στην ΑΑ και στην γυροειδη αλωπεκια. Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια μινοξ + υδροκορτιζονης, σ ενα εξαμηνο ειχα μειωση των δυστροφικων και αυξηση των αναγεννων κατα 5%... αργα αλλα σταθερα. Τωρα σε σενα ου εισαι κοπελα δεν ξερω ποσο γρηγορα θα δεις αποτελεσμα. Μπαρουφες δε σου λεει παντως. (αν εχεις ΑΑ)

Και cheer up! κλαινε οι γυναικες? ;)
 

Caherine

Member
Γενικά υπάρχει αραίωση αλλα λόγω εξασθένησης της τρίχας, φοράω και τρέσες γιατί δε μπορώ να το αντιμετωπίσω αλλιώς και καλό δε κάνουν!!!
Εχω ψάξει πάντου να δώ τι σημαίνουν τα δυστροφικά συνήθως τα συνδέουν με alopecia areata και οχι τόσο με κληρονομικό πρόβλημα.
Στην οικογένειά μου δε παίζει κάτι τέτοιο, όλοι έχουν πολλά μαλλιά. Επίσης σε μένα αυτό συμβαίνει σε όλο το τριχωτό και αρχισε απο πίσω, απ τη βάση του λαιμού.
Ξέρει κανείς τι είναι τα δυστροφικά και αν με 90% πάω straight για περούκα? Η υδροκορτιζόνη ήταν με συνταγή? μπορείς να μου πείς το όνομα του label? Με τη 5% αύξηση είδες διαφορά?
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

kolotoubas

New Member
Είναι γενικά τρίχες με αλλοιώσεις οι οποίες οφείλονται σε διάφορα αίτια όπως αναφέρεται στο παρακάτω:
http://www.syggros-hosp.gr/files/file/trixorizogramma-fotorizogramma.pdf

Στην ανδρωγενή αλωπεκία φαντάζομαι θα είναι οι τρίχες που έχουν προσβληθεί και βρίσκονται σε στάδιο συνεχιζόμενης σμίκρυνσης. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι η πορείας τους είναι προδιαγεγραμμένη. Με την κατάλληλη θεραπεία μπορούν όντως πολλές από αυτές να επανέλθουν σε πλήρη αναγενή κατάσταση.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ξέρει κανείς τι είναι τα δυστροφικά και αν με 90% πάω straight για περούκα? Η υδροκορτιζόνη ήταν με συνταγή? μπορείς να μου πείς το όνομα του label? Με τη 5% αύξηση είδες διαφορά?

Η υδροκορτιζονη ναι ειναι με συνταγη δερματολογου, δεν εχει label, δηλαδη δεν παραγεται απο καποια εταιρεια, στο φαρμακειο φτιαχνουν το διαλυμα με μινοξιδιλη. Οπως γραφει και ο φιλτατος παραπανω, δυστροφικες ειναι οι ''μη υγιεις αναγενεις'' τριχες, δηλαδη αυτες που δε βρισκονται σε φαση πτωσης οπως οι τελογενεις, αλλα ειναι προσβεβλημενες απο καποια παθηση, στη συγκεκριμενη δικια σου περιπτωση (μαλλον απ 'τι σου λεει η γιατρος παντα) απο την ΑΓΑ.

Δε σημαινει οτι πας για περουκα παντως το 90%. Ακολουθα την αγωγη της γιατρου προτεινω εγω και βλεπεις
 

Sandy

Active Member
Να κάνω μια ερώτηση !
Οι παρακάτω ειναι Φύτρες τις οποίες τις έκοψα για να τις δείτε !
Κάποιες ειναι χοντρές οπως οι δεξιά κ άλλες οπως οι αριστερές λιγο πιο λεπτές αυτο τι σημαίνει;
Γτ ο δερματολόγος που με εξέτασε 2 φορες μέσα σε 2 χρόνια με τριχοσκοπηση μου είπε ότι δεν εχω ΑΑ κ αυτο που αποκαλούμε δυστροφικεςσε μεγάλο βαθμό ! Εχω αλλά σε μικρό βαθμό το οποίο ειναι φυσιολογικό !
Εχω πολλές Φύτρες σαν τις αριστερές ειδικότερα στην κορυφή κ πλαγια,, πισω δεν ξερω γτ δεν βλέπω αν είχα θέμα θα το έβλεπε ο δερματολόγος νομίζω! Κ όταν έκανε την τριχοσκοπηση έβλεπα κ εγω την οθόνη κ δεν έβλεπα γύρω γύρω αδύναμες φυτρουςλς!
Τι να πω!

image.jpeg
 

FreeThinker

Well-Known Member

Sandy

Active Member
Οχι καλε δεν μπερδεύτηκα ! :p
Με λίγα λόγια εχω Φύτρες χοντρές σαν τις δεξιά στην φωτο
Κ αδύναμες σαν τις αριστερές στην φωτο ,απλα εγω βλέπω με το μάτι μ ότι υπερτερούν οι αριστερές !
Στην τριχοσκοπηση ομως που έκανα κ τις 2 φορες δεν είδα αδύναμες τρίχες στην οθόνη ούτε εγω ούτε ο γιατρός,ηταν όλες φυσιολογικες !
Μήπως ειναι η ιδέα μ ότι αυτες απο τα αριςτερα ειναι δυστροφικες ενώ μπορει να ειναι κανονικές Φύτρες άλλου μεγέθους ! ;;;μπέρδεμα !
 

FreeThinker

Well-Known Member
Sandy ετσι κοιτώντας τις τριχες σου μεσα απο φωτογραφια κιολας δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα. Αν σου ειπαν οτι δεν εχεις ΑΓΑ τοτε -μαλλον- δεν εχεις. Μην ασχολεισαι
 

Gaga

New Member
Hello,

Εκανα κι εγώ το πολύ συζητιμένο τριχοριζόγραμμα, μου βγάλε 90% δυστροφικές (κλάματα κλπ) η κυρία στο Συγγρός με διαβεβαίωσε ότι δεν έχουν τίποτα τα μαλλιά μου, μου δώσε και 3% minox με elocon και hair stabil lotion...! Με 90% δυστροφικά η απογοήτευση είναι τεράστια.. Αλλά η γλυκούλα επιμένει ότι με τη θεραπεία γίνονται αναγενή - δουλευόμαστε.... Σωστά?
Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια και ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια εξέλιξη. Διαγνωστικα και εγώ, και δεν έχω ιδέα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Αν θεραπεύεται, τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα