Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

xDante

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

κοίτα υγιεινή διατροφή θεωρείται και το ψωμί (ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥΣΠΟΡΑ ΚΑΙ ΣΙΚΑΛΕΩΣ ΚΑΙ @@ΔΙΕΣ) το ψωμί ως επι το πλείστον λίγο έχει αλλάξει στο πέρασμα των χρόνων...

Το ΜΟΝΟ που μπορώ να δώσω στη διατροφή ΜΕΊΟΝ για τις νεαρές ηλικίες για την ΑΑ είναι η Ινσουλινοαντίσταση...

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2616.msg46363.html#msg46363

απο εκεί και πέρα (εγώ έχασα τα μαλλιά μου στα 22-24-25 λόγω ΜΗ διατροφής γιατί εκείνη την περίοδο δεν έτρωγα καλά) ΑΛΛΑ αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι έχω ΑΑ pattern και φταίει το οτι τρώω περισσότερα πιτόγυρα απο εσένα ..... μιλωντας για την προδιάθεση είμαι προγραμματισμένος για ΤΕΖΑ Νοργουντ ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

ΑΛΛΑ αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι έχω ΑΑ pattern και φταίει το οτι τρώω περισσότερα πιτόγυρα απο εσένα ..... μιλωντας για την προδιάθεση είμαι προγραμματισμένος για ΤΕΖΑ Νοργουντ

Mα τόση ώρα δε διαφωνώ. Βλεπεις πουθενά να λέω πως η διατροφή μόνη της προκαλεί φαλάκρα; Εγώ λέω το εξής απλό... Ο πατέρας μου είναι norwood 5, με κατηφόρα από τα 35+. Εγώ πάω για τα ίδια, με τα πρώτα σημάδια όμως να εμφανίστηκαν στα 25+. Μήπως ο τρόπος ζωής επιτάχυνε αυτή τη διαδικασία; Αναφέρεις την ινσουλινοαντίσταση.Οπότε συμφωνείς αυξημένα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα = παραπάνω παραγωγή DHT. Αν είδες αυτό που έγραψα απ'το wikipedia, αναφέρει την ινσουλίνη σαν επιταχυντή. Με λίγα λόγια, αν κάνεις μαμημένη διατροφή (ξέρω γω donut κάθε μέρα), αυξάνεις τα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα σου, και άρα την παραγωγή DHT. Που διαφωνείς;
 

kos1987

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

somari είπε:
Mα τόση ώρα δε διαφωνώ. Βλεπεις πουθενά να λέω πως η διατροφή μόνη της προκαλεί φαλάκρα; Εγώ λέω το εξής απλό... Ο πατέρας μου είναι norwood 5, με κατηφόρα από τα 35+. Εγώ πάω για τα ίδια, με τα πρώτα σημάδια όμως να εμφανίστηκαν στα 25+. Μήπως ο τρόπος ζωής επιτάχυνε αυτή τη διαδικασία; Αναφέρεις την ινσουλινοαντίσταση.Οπότε συμφωνείς αυξημένα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα = παραπάνω παραγωγή DHT. Αν είδες αυτό που έγραψα απ'το wikipedia, αναφέρει την ινσουλίνη σαν επιταχυντή. Με λίγα λόγια, αν κάνεις μαμημένη διατροφή (ξέρω γω donut κάθε μέρα), αυξάνεις τα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα σου, και άρα την παραγωγή DHT. Που διαφωνείς;

Εγω πιστευω οτι συσσωρευονται ολο και περισσοτερο τα γονιδια που προκαλουν α/α για καποιες γενιες...και ειναι απλα θεμα τυχης αν θα σου κατσει το λαχειο.
Για την ινσουλινο-αντισταση υπαρχει συσχετισμος με την α/α χωρις ομως να ειναι βασικη αιτια.
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Θα μπορούσε... απλά το λέω εμπειρικά τι πιστεύω... γιατί πχ ο παππούς μου ο πατέρας μου και ο θείος μου έχουν ακριβώς το ίδιο norwood pattern... μόνο ο θείος μου όμως δεν έχει μεγάλο πρόβλημα, και είναι ο μόνος από τους 3 που κάνει / εκανε υγιεινή ζωή...

Επίσης σήμερα που χτύπησα λαδόκολλα μου ανέβηκε η λίμπιντο... τυχαίο; δε νομίζω :p :p
 

edyuser1

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

για τισ προτομες που λετε ρε παιδια βαζαν τα μοντελα τοτε χωρις αυτο να σημαινει οτι ολοι οι νεοι ειχαν μαλλια
 

xk

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

somari είπε:
Θα μπορούσε... απλά το λέω εμπειρικά τι πιστεύω... γιατί πχ ο παππούς μου ο πατέρας μου και ο θείος μου έχουν ακριβώς το ίδιο norwood pattern... μόνο ο θείος μου όμως δεν έχει μεγάλο πρόβλημα, και είναι ο μόνος από τους 3 που κάνει / εκανε υγιεινή ζωή...

Επίσης σήμερα που χτύπησα λαδόκολλα μου ανέβηκε η λίμπιντο... τυχαίο; δε νομίζω :p :p

αχαχαχαχαχα... :D

ασε σομαρι γαμα τα αυτο που ειπε ο kos ισχυει ειναι θεμα μιξης dna δε βγαζεις ακρη...οπως με τα δοντια για παραδειγμα εγω τα χω γραμησει στην καταχρηση δε τα επλενα κτλ και δεν εχω προβλημα κι αλλος κανει τα παντα κι εχει συνεχεια τραβηγματα και ιστοριες,ειμασταν για φαι τρωγαμε μπριζολιδια και δινει μια και του φυγε το μισο δοντι...μετα μου ειπε ο πατερας του ειναι φαφουτης...οσο και να το ψαχνουμε στα κωλογονιδια καταληγουμε,με τη διατροφη που λες ειναι αμα πεις οτι κανεις 100% καλη διατροφη αυτο σημαινει οτι απο το 100% το 10% παει στο εντερο το 10% στα ματια ξερω γω το αλλο 10% στη καρδια και παει λεγοντας...παει κι ενα 10% στα μαλλια τι να σου κανει απλα δε σπανε ευκολα ή φαινονται πιο ομορφα τιποτα παραπανω...αν εγω επλενα τα δοντια μου καθε μερα θα γλυτωνα 3-4 σφραγισματα...ο αλλος τα πλενει καθε μερα μια ζωη και του διαλυονται...μονο η βιοχημεια θα μας σωσει..
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Ωραία λοιπόν... Έστω ότι κάποιος κληρονομεί το pattern του μπαμπα, αλλά την παραγωγή DHT από το σόι της μαμάς -που τυχαίνει να είναι παραπανίσια από του μπαμπά. Έτσι λοιπόν, του έρχεται συντομότερα η ράφλα. Αφού είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο όμως ότι η ινσουλίνη εμποδίζει την ανάπτυξη της ορμονοδεσμευτικής σφαιρίνης (η οποία ανταγωνίζεται το δέσιμο τεστοστερόνης-5αρ) και έτσι δικαιολογείται γιατί τα άτομα με ινσουλινοαντίσταση παρουσιάζουν mpb γρηγορότερα από το υπόλοιπο σόι, γιατί, πείτε μου έναν λόγο να μην προσέχουμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και τη διατροφή μας. Δηλαδή, παράλληλα με propecia, zix, peroxide ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιούμε σαν anti-DHT, ταυτόχρονα μέσω της διατροφής, να έχουμε ένα ακόμη όπλο στο inventory μας -της φυσική παραγωγή SHBG η οποία παράγεται στο σώμα κάνοντας υγιεινή διατροφή. Που στην τελική μια διατροφή με χαμηλό δείκτη υδατάνθρακα και ζωικών λιπαρών, ακόμα και να μη σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα, μόνο κακό δε θα σου κάνει.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

το καπνισμα παντως επηρεαζει την τριχοπτωση και λεπτενει και τις τριχες του τριχωτου!!!!

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=539.0
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

"Το κάπνισμα αυξάνει τον κίνδυνο τριχόπτωσης, καθώς καταστρέφει τις ρίζες των μαλλιών επηρεάζοντας αρνητικά το κυκλοφορικό στο κρανίο, επισημαίνει ο ερευνητής Σιν Λι Χου, επικεφαλής της μελέτης. "

Δηλαδή σαν αντι-μινοξιδιλη ένα πράμα :p lol
 

kos1987

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

somari είπε:
Ωραία λοιπόν... Έστω ότι κάποιος κληρονομεί το pattern του μπαμπα, αλλά την παραγωγή DHT από το σόι της μαμάς -που τυχαίνει να είναι παραπανίσια από του μπαμπά. Έτσι λοιπόν, του έρχεται συντομότερα η ράφλα. Αφού είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο όμως ότι η ινσουλίνη εμποδίζει την ανάπτυξη της ορμονοδεσμευτικής σφαιρίνης (η οποία ανταγωνίζεται το δέσιμο τεστοστερόνης-5αρ) και έτσι δικαιολογείται γιατί τα άτομα με ινσουλινοαντίσταση παρουσιάζουν mpb γρηγορότερα από το υπόλοιπο σόι, γιατί, πείτε μου έναν λόγο να μην προσέχουμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και τη διατροφή μας. Δηλαδή, παράλληλα με propecia, zix, peroxide ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιούμε σαν anti-DHT, ταυτόχρονα μέσω της διατροφής, να έχουμε ένα ακόμη όπλο στο inventory μας -της φυσική παραγωγή SHBG η οποία παράγεται στο σώμα κάνοντας υγιεινή διατροφή. Που στην τελική μια διατροφή με χαμηλό δείκτη υδατάνθρακα και ζωικών λιπαρών, ακόμα και να μη σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα, μόνο κακό δε θα σου κάνει.

somari μην τρελαινεσαι με το θεμα διατροφη - καραφλα.ΘΑ σου πω ενα παραδειγμα.Ξερω 3 αδερφια απο καραφλο μπαμπα ηλικιας 32 29 27 ειναι νοργουντ 3 5 0 αντιστοιχα.Μεγαλωσαν με την ιδια διατροφη στο ιδιο περιβαλλον.

Τωρα η υγιεινη διατροφη ναι ειναι must αλλα για αλλους λογους.Εκεινο που ξερουμε ειναι οτι καποιες ουσιες που τις θεωρουμε απλα ως αντιοξειδωτικα μειωνουν την δραση των ενεργοποιημενων ανδρ.υποδοχεων.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

kos1987 είπε:
somari μην τρελαινεσαι με το θεμα διατροφη - καραφλα.ΘΑ σου πω ενα παραδειγμα.Ξερω 3 αδερφια απο καραφλο μπαμπα ηλικιας 32 29 27 ειναι νοργουντ 3 5 0 αντιστοιχα.Μεγαλωσαν με την ιδια διατροφη στο ιδιο περιβαλλον.

Τωρα η υγιεινη διατροφη ναι ειναι must αλλα για αλλους λογους.Εκεινο που ξερουμε ειναι οτι καποιες ουσιες που τις θεωρουμε απλα ως αντιοξειδωτικα μειωνουν την δραση των ενεργοποιημενων ανδρ.υποδοχεων.

παιζει ρολο αλλα δεν παιζει οσο το καπνισμα!!!εγω πηστευω το νουμερο ενα ειναι το καπνισμα!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

MANKAR είπε:
παιζει ρολο αλλα δεν παιζει οσο το καπνισμα!!!εγω πηστευω το νουμερο ενα ειναι το καπνισμα!!!!

Αυτος που ειναι νοργ.0 καπνιζει φουλ ο αλλος που ειναι 5 δεν τον εχω πετυχει ποτε με τσιγαρο...
 

n094

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Ξεφύγαμε όμως από την εισαγωγή του θέματος, η οποία δείχνει, μεταξύ άλλων, ότι η φιναστερίδη δίνει επίσης καλύτερα αποτελέσματα μετά τους 16 μήνες και σίγουρα για να τσεκάρεις την αποτελεσματικότητά της χρειάζεται να περιμένεις 2 χρόνια….
 

akol

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

n094 είπε:
Ξεφύγαμε όμως από την εισαγωγή του θέματος, η οποία δείχνει, μεταξύ άλλων, ότι η φιναστερίδη δίνει επίσης καλύτερα αποτελέσματα μετά τους 16 μήνες και σίγουρα για να τσεκάρεις την αποτελεσματικότητά της χρειάζεται να περιμένεις 2 χρόνια….
αυτη ειναι η μεγαλη αληθεια.θελει να περιμενεις δυο χρονακια..εγω μετα απο δυο χρονια χρησης δεν εχω την παραμικρη τριχοπτωση.βάζω αφρο για τα μαλλια, λακ μεγαλη ποσοτητα και παρολα αυτα δεν πεφτει τριχα.φοβερη η δραση της τελικα...
 

thimios72

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

μαγκες ουτε τσιγαρα ουτε διατροφη παιζουν μεγαλο ρολο στο προβλημαμας , εγω πριν καποια χρονια που επαιρνα φινα το μαλλι ηταν μπαρουτι!! τατελευταια 6-7 χρονια που τη σταματησα χανω συνεχεια και δεν καπνιζω τωρα και καλυτερη διατροφη κανω σε σχεση με τοτε.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Και εγώ θα συμφωνήσω στο ότι η διατροφή το τσιγάρο ακόμα και το αλκοόλ δεν επηρεάζουν το θέμα τριχόπτωσης αρκεί βέβαια να μην μιλάμε για ακραίες καταστάσεις (π.χ ασιτία) ...

Όσο αφορά την έρευνα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την αξιοπιστία της κυρίως λόγο του μηδαμινού ποσοστού των παρενεργειών που αναφέρει ...

Σίγουρα η φιναστερίδη (μαζί με τη ντουταστερίδη) μπορούν να κρατήσουν για περισσότερα χρόνια τα μαλλάκια μας στο κεφάλι μας αλλά δεν αποτελούν λύση στο πρόβλημα για
λόγους που αναφέρω και στην υπογραφή μου ...
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

παντως μαγκες και εγω πιστευω οτι τα σημερινα σκηνικα(φαλακρα απο τα 20) οφειλονται στο σημερινο τροπο ζωης..

σκεφτειτε λιγο:για ποιο λογο λεμε οτι η ραφλα προσθετει χρονια σε κανει σαρανταρη κλπ?για το πολυ απλο λογο οτι η δαιμονικη εμφανιση της αναμενοταν μετα τα 40 φυσιολογικα και οχι στα 25

μην λεμε οτι θελουμε,δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα αυτα τωρα φαλακρα απο τα 20..
 

savalas

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Φαλάκρα από τα 20 έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό ανδρών , τόσο παλιά όσο και πρόσφατα . Εσείς πόσους γνωστούς ή φίλους από 20 έως 25 έχετε ή είχατε με εμφανή φαλάκρα ; Εγώ , από τόσα άτομα που μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα από τη σχολή ή το σχολείο ή παρέες και είμαστε συνομήλικοι ένα μονοψήφιο ποσοστό εμφάνισε τριχόπτωση σε εκείνη την ηλικία ( από τη ζήλια και το κακό μου έκανα τα στατιστικά μου και έβγαινα μονίμως τρομερά γκαντέμης )

Στατιστικά δεν έχω , αλλά δεν νομίζω να εμφανίζεται φαλάκρα σε νεαρή ηλικία σε μεγαλύτερο ποσοστό απ οτι παλιότερα.

Εγώ πάντως που λόγω οικογένειας και αθλητισμού έκανα από καλή έως εξαιρετική διατροφή και δεν κάπνισα ποτέ μου , στα 23 ήμουν ... όπως και ο παππούς μου στα 23
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Don Corleone είπε:
παντως μαγκες και εγω πιστευω οτι τα σημερινα σκηνικα(φαλακρα απο τα 20) οφειλονται στο σημερινο τροπο ζωης..

σκεφτειτε λιγο:για ποιο λογο λεμε οτι η ραφλα προσθετει χρονια σε κανει σαρανταρη κλπ?για το πολυ απλο λογο οτι η δαιμονικη εμφανιση της αναμενοταν μετα τα 40 φυσιολογικα και οχι στα 25

μην λεμε οτι θελουμε,δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα αυτα τωρα φαλακρα απο τα 20..

και εγω συμφωνω μαζι σου και επισης πιστευω οτι αν δεν παρουσιασεις καραφλα μεχρι να 30 τοτε δεν θα εμφανισεις παρα μονο στα 60 που πεφτουν φυσιολογικα!!!!!δυστηχως εμφανιζεται στους περισσοτερους στα 25!!!!και μια αλη απορια:ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΙΚΟΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΤΕΛΕΧΟΙ γυρω στα 40 γιατι οοι ειναι καραφλοι και σπρομαλλιδες????
 
Μπλουζα