Διακοπή φινα

Rhcp

Member
Καλησπέρα, εδώ και σχεδόν 3 μήνες χρησιμοποιώ φίνα, μινο(και τα δύο τοπικά)και σήμερα έκανα δεύτερη συνεδρία prp. Έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό πως η φίνα επηρεάζει την στύση και το σπέρμα μου. Εδώ και 1 μηνα και παραπάνω το καταλαβαίνω πολύ έντονα. Σήμερα είναι 6 μέρα χωρίς φίνα και η στύση έχει διάφορα. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα? Και τα 3 μαζί με βοήθησαν και έγινε πολύ γρήγορα οπότε αγχώνομαι και ξενερωσα. Χωρίς φίνα είναι game over η με μίνο και prp σώζομαι? Μήπως πρέπει να το κόψω πιο ελεγχόμενα και όχι μαχαίρι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

δοκιμασε να μειωσεις την δοση της φινας,μπορεις πχ να παιρνεις 1 mg 3 φορες την βδομαδα, εχει δοκιμαστει οτι δινει αποτελεσμα και μειωνει τις ανεπιθυμητες ενεργειες, για μενα η φινα ειναι το δυνατοτερο οπλο.
 

Markonhs

New Member
Καλησπέρα, εδώ και σχεδόν 3 μήνες χρησιμοποιώ φίνα, μινο(και τα δύο τοπικά)και σήμερα έκανα δεύτερη συνεδρία prp. Έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό πως η φίνα επηρεάζει την στύση και το σπέρμα μου. Εδώ και 1 μηνα και παραπάνω το καταλαβαίνω πολύ έντονα. Σήμερα είναι 6 μέρα χωρίς φίνα και η στύση έχει διάφορα. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα? Και τα 3 μαζί με βοήθησαν και έγινε πολύ γρήγορα οπότε αγχώνομαι και ξενερωσα. Χωρίς φίνα είναι game over η με μίνο και prp σώζομαι? Μήπως πρέπει να το κόψω πιο ελεγχόμενα και όχι μαχαίρι?
Δοκιμασε να αγορασεις saw palmetto 320 mg απτην evdermia.Θα βαλεις 20 καψουλες απτις 30 της συσκευασιας σε ενα μπουκαλι regaine(θα τις ανοιξεις με πινεζα και θα αδειασεις το περιεχομενο μεσα στο μπουκαλακι).Βαλε dermaroller 1.5mm μια φορα την εβδομαδα,και χρησιμοποιησε και ενα σαμπουαν με κετοκοναζολη 2%.Αυτα συγκεντρωτικα θα σε κρατησουν αρκετα χρονια
 

dlazaros

Well-Known Member
δοκιμασε να μειωσεις την δοση της φινας,μπορεις πχ να παιρνεις 1 mg 3 φορες την βδομαδα, εχει δοκιμαστει οτι δινει αποτελεσμα και μειωνει τις ανεπιθυμητες ενεργειες, για μενα η φινα ειναι το δυνατοτερο οπλο.
Αυτό. Και εγώ με αυτό το πρόγραμμα πάω και είμαι σαν να μην την παίρνω απο παρενέργειες και λιμπίντο. Κάνε 1-2 εβδομάδες ρεπό απο την φίνα πρίν ξεκινήσεις ξανά για να καθαρίσει τυχόν υπερσυγκέντρωση στους ιστούς.
 

Andreas10

Active Member
@Rhcp έχεις παρενέργειες από τοπική φινα; Μήπως αυθυποβαλλεσαι γιατί μου φαίνεται πραγματικά περίεργο. Αν έχεις θέμα με τοπική φινα πάντως με το χάπι θα είναι χειρότερα τα πράγματα. Αν πάλι είναι θέμα μυαλού μια είναι η λύση, μην το σκέφτεσαι καν.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά.
Είμαι 13 μήνες τοπική φίνα, δεν είδα ούτε μιση παρενέργεια.
Λίγο δύσκολο (αν και όχι απίθανο) να βγάλει η τοπική φίνα τέτοια παρενέργεια, πόσο μάλλον και στην ηλικία σου φίλε @Rhcp που είσαι 21 ενώ εγώ 34.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αν ειναι το παληκαρι στην τοπικη και παρατηρησε αυτα που αναφερει. Αποδεικνυεται το γεγονος οτι η τοπικη φινα εχει τουλαχιστον 0.7% πιθανοτητα παρενεργειας.
Πώς βγαινει αυτο;
Δεδομενου οτι στις αρχικες ερευνες στο placebo group το 0.7% εφμανισε παρενεργειες εξαιτιαςnocebo effect.
Επαιρναν ζαχαρη και εφμανισαν παρενεργεια με λιγα λογια
Αρα και στην περιπτωση της τοπικης ενα 0.7% τουλαχιστον θα εμφανισει παρενεργεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rhcp

Member
Σκέφτηκα και εγώ ότι ίσως υπερβάλλω και για την στύση φταίει το άγχος αλλά για το σπέρμα πως γίνεται? Είναι σαν νερό καμία σχέση με πριν. Δεν παίρνω την fargon παίρνω από το advanced hair clinic. Πάντως αφού το έψαξα λίγο και σε ξένα φόρουμ είδα ότι και σε άλλους έχει βγάλει. Μήπως είναι μεγάλη η συγκέντρωση της φίνα που έχει το τζελ και φταίει αυτο? Περιέχει 0.25 φίνα ETOH 50% και PG 50%
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rhcp

Member
Δεν με ενοχλεί το θέμα με το σπέρμα αλλά δείχνει ότι αφού επηρεάζεται το σπέρμα και το θέμα με τις στυσεις μπορεί να είναι από την φινα και να μην είναι από το άγχος
 

Alexpetropoul

New Member
Καλησπέρα παιδιά.
Είμαι 13 μήνες τοπική φίνα, δεν είδα ούτε μιση παρενέργεια.
Λίγο δύσκολο (αν και όχι απίθανο) να βγάλει η τοπική φίνα τέτοια παρενέργεια, πόσο μάλλον και στην ηλικία σου φίλε @Rhcp που είσαι 21 ενώ εγώ 34.
Ειμαι 10+ χρόνια σε μινοξ κ το τελευταίο οκτάμηνο μινοξ+φίνα (μαζί σε διάλυμα) με καμία παρενέργεια από κανενα
 

nine

Active Member
Κι εγω τοπικη φιναστεριδη χρησιμοποιηω 2μιση-3 μηνες περιπου και θα ελεγα οτι εχω δει διαφορα στην ποιοτητα της στυσης και του σπερματος
 

jersey

Well-Known Member
Κι εγω τοπικη φιναστεριδη χρησιμοποιηω 2μιση-3 μηνες περιπου και θα ελεγα οτι εχω δει διαφορα στην ποιοτητα της στυσης και του σπερματος
οι περισσότεροι που παίρνουν φίνα έχουν δει διαφορά στο σπέρμα, και σε ποσότητα (λιγότερο σπέρμα κατά την εξπερμάτωση) και γίνεται πιο "νερουλό", χωρίς να έχουν πρόβλημα στη στύση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Κι εγω τοπικη φιναστεριδη χρησιμοποιηω 2μιση-3 μηνες περιπου και θα ελεγα οτι εχω δει διαφορα στην ποιοτητα της στυσης και του σπερματος
οι περισσότεροι που παίρνουν φίνα έχουν δει διαφορά στο σπέρμα, και σε ποσότητα (λιγότερο σπέρμα κατά την εξπερμάτωση) και γίνεται πιο "νερουλό", χωρίς να έχουν πρόβλημα στη στύση.
Γνωρίζεται τι είναι εκείνο που κάνει το σπέρμα "νερουλό" ή όχι? Να σας διαφωτίσω όσο μπορώ. Το σπέρμα κατοικεί στους όρχεις και ανεβαίνει και "ανακατεύεται" με το προστατικό υγρό του προστάτη. Μαζί παίρνουν τον δρόμο μεσω της ουρήθρας και πάνε έξω. Αν κάποιος κάνει αρκετές φορές σεξ μέσα στην ημέρα ή αυνανίζεται συχνά τότε η εκσπερμάτιση είναι ποιό "νερουλή" γιατί τρέχει να δημιουργηθεί προστατικό υγρό. Επειδή η φίνα χαλαρώνει τον προστάτη (για αυτό δημιουργήθηκε..) αδειάζει περισσότερο σε κάθε εκσπερμάτιση με αποτέλεσμα να θέλει γέμισμα απο την αρχή κάθε φορά ενω αμα "κάθεται" για μερικές ώρες η μέρες είναι πιο "πυχτό". Είναι ωραίο να ξέρεις τι γίνεται μέσα στο σώμα σου..
 
Μπλουζα