ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

οτι τριχες πεφτουν κατα την διαρκεια μιας θεραπειας ειδικα ΔΕ η μαλλον κυριως τριχες αχρωμες αδυναμες
βγαινουν συντομα πολυ καλυτερες σε ποιοτητα

οσο για για την σμηγ, δερματιτιδα η το σαμπουαν fungoral δεν ειναι λαθος
αλλα η μινοξιδιλη ειναι λαθος καθως μπορει να την επιβαρυνει την δερματιτιδα λιγο
τωρα γιατι το ειπε και για το fungoral δεν μπορω να γνωριζω

αν ειναι ετσι αγπαητη mel και τα μαλλια σου πεσαν οπως λεει ο γιατρος λογο σμηγ.
τοτε αναμενουμε νεα σου λογικα με την θεραπεια που σου εδωσε σε 2 μηνακια
θα εισαι οπως πριν αν δεν εχεις οπως λεει ΑΑ

επισης αγαπητη mel να γνωριζεις πως αν συγκρινεις ολικες τεστο ελευθερες και διυδροτεστοστερονη απο ανδρες που πασχουν απο Ανδρογενετικη αλωπελεια
και απο ανδρες που δεν πασχουν απο τιποτα και εχουν μαλλια με το κιλο

θα διαπιστωσεις οτι οι τιμες των εξετασεων δεν ειναι διαφορετικες
που σημαινει οτι ειναι ο αλλος ειναι φαλακρος ειτε οχι τα επιπεδα δεν επιρεαζονται

προφανως οι θυλακες ειναι ευπαθεις

τεσπα να μην το κουραζω και πολυ
αν ειναι οτι σου διεγνωσε τοτε θα εισαι ΟΚ σε λιγες εβδομαδες

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν πιστευω να γινει κατι τετοιο
ωστοσο δοκιμασε το
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Παναγιώτη αφού οι εξετάσεις θα είναι και στους δυο οι ίδιες από τί εξαρτάται η τριχόπτωση στον ένα? Αφού έχουμε πει ότι η αυξημένη dht είναι η κύρια αιτία τριχόπτωσης :chinscratch
 

lalakos

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Olympia Larisas είπε:
Παναγιώτη αφού οι εξετάσεις θα είναι και στους δυο οι ίδιες από τί εξαρτάται η τριχόπτωση στον ένα? Αφού έχουμε πει ότι η αυξημένη dht είναι η κύρια αιτία τριχόπτωσης :chinscratch

Olympia, ποτέ δεν είπαμε ότι η αιτία είναι οι αυξημένες τιμές της DHT, αλλά η ευαισθησία των τριχοθυλλάκων στην DHT.
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

καλημερα παιδια θελω να σας πω λιγο αναλυτικα τα λογια του γιατρου μπας και βγαλουμε ακρη γιατι πραγματικα οι γνωμες των γιατρων που εχω παει ειναι τελειως διαφορετικες μεταξυ τους λοιπον αυτος ο δερματολογος που θεωρειτε κορυφη και περνει 80 ε μου ειπε οτι βαζοντας fungoral ειναι σαν να ριχνω σφαλιαρες στο κεφαλι μου γιατι το fungoral κανει απωλεπιση και το δερμα μου εμενα θελει φροντιδα .μου εξηγησε οτι λογο σμηγματος στο θυλακα πεφτουν τα μαλλια γιατι δεν παιρνουν τα συστατικα που χρειαζονται και αδυνατουν με εξετασε να δει αν εχω τριχες στην κοιλια και στο στηθος ....δεν εχω και μου ειπε δεν εχεις προβλημα απο θεμα testo οι τριχες στο κεφαλι σου ειναι ζωντανες αλλα υπαρχει μικρη αραιωση που πιστευει οτι με τη θεραπεια θα συνελθω επεισης μου συνεστησε να μην ξυπναω κατα τη διαρκεια του υπνου ουτε για νερο αυτο δεν ξερω γιατι μου το ειπε και θελει να δει σε κανα μηνα τις επανλ/κες ορμονικες εξετασεις που θα κανω παλι .εχω κλεισει παιδια για φευβρουαριο να παω και στο συκγρου ετσι για δευτερη γνωμη μιας και η κατασταση μου τον τελευταιο καιρο παει προς το χειροτερο
 

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Mel νομίζω συμφωνώ με τον γιατρό σου! Διότι σε μένα από απλή πυτιρίδα μου προκλήθηκε σμηγ. δερματίτιδα όταν άρχισα fungoral. Έχω παρατηρήσει ότι ξηραίνει το δέρμα της κεφαλής και ανάλογα το περιβάλλον, τις θερμοκρασίες που βρίσκεσαι, τον χώρο εργασίας, κ.τ.λ. μπορεί να σου προκαλέσει κάτι τέτοιο. Βέβαια το χρησιμοποιώ ακόμα (πιο αραιά 1-2 φορές την εβδομάδα) ενναλάξ με t/gel, αλλά μιας και δεν έχει καταπολεμηθεί ακόμα η σμ. δερματίτιδα πλήρως και σύμφωνα και με τον γιατρό σου σκέφτομαι να εφαρμόζω την κετοκοναζόλη σε καθαρό κεφάλι :chinscratch
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

μου εξηγησε οτι λογο σμηγματος στο θυλακα πεφτουν τα μαλλια γιατι δεν παιρνουν τα συστατικα που χρειαζονται και αδυνατουν

Νομίζω ότι κάπου εδώ κολλάει το ποστ που αφορά μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση σχετικά με το σμήγμα που είχε ξεκινήσει ο Άκης και είχε ειπωθεί ότι το λάδι jojoba μπορεί να βοηθήσει.... :chinscratch
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

heyya θα σου προτεινα να σταματησεις το fungoral γιατι δεν θα σου περασει ετσι η σμιγ δερματιτιδα συμφωνα παντα με ταλεγομενα του γιατρου μου....σε προηγουμενο ποστ ειχα γραψει τη συνταγη αν θες ριξε μια ματια και η αληθεια ειναι οτι μου περασε ο κνησμος και κανω τη θεραπεια 4 μερες αλλα ειμαι ακομη επιφυλακτικη μεχρι να δω αποτελεσματα και να σταματησει φυσικα και η τριχοπτωση αν προκληθηκε απο το σμηγμα αν και εχει περιοριστει αλλα μπορει να ειναι και λογω της κορντιζονης :angel:
 

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Mel, η αλήθεια είναι ότι το πρόλαβα πολύ νωρίς και τώρα έχει περίπου εξαλειφθεί κατά 80-90%. Μου έγραψε αρχικά και μένα κορτιζόνη για χρήση: για την πρώτη εβδομάδα κάθε μέρα 1 φορά και για την δεύτερη βδομάδα μέρα παρά μέρα, για να σου δώσω να καταλάβεις ότι ήταν σχετικά μικρό το πρόβλημα σε σχέση με εσένα που βάζεις 2 φορές την ημέρα και για μήνα. Τελικά δεν ακολούθησα αυτή την θεραπεία λόγω επαγγελματικού ταξιδιού εκείνη την περίοδο και ακολούθησα μόνο με τα σαμπουάν που μου πρότεινε (t/gel και fungoral ενναλάξ) αλλά έκανε την δουλειά και το πολύ κοντό κούρεμα που έκανα (είμουν αφάνα ;D) και άρα καλύτερη διείσδυση στην καταπολέμηση του προβλήματος. Όταν ξαναπήγα για επίσκεψη δερματολόγο, μου είπε ότι δεν χρειάζεται το κορτιζονούχο διάλυμα πλέον.
Να σημειώσω ότι βάζω συχνά gel αλόη βέρα ενώ για λάδι jojoba (και μένα σμήγμα μου διέκρινε) μια φορά που εφάρμοσα (και θα εφαρμόζω 1-2 φορές την εβδομάδα λίγο πριν το λούσιμο μιας και αυτό που έχω αφήνει απίστευτη λίγδα) μετά το λούσιμο είχαν ωραία αίσθηση τα μαλλιά μου! Επίσης, έχω και γώ την μάσκα hair force, δεν είμαι ιδιαίτερα τακτικός στην χρήση 1 φορά την εβδομάδα την χρησιμοποιώ. Βασικά 1-2x week λένε και οι οδηγίες, εσένα πόσες φορές σου είπε ο doctor??
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

heyya 3 φορες τη βδομαδα μου ειπε και λουσιμο μονο με το dermoprotect της eubos 2 χερια
θελω να σε ρωτησω οταν εκοψες το κορντιζονουχο διαλυμα ειδες μεγαλη απωλεια τριχων?
 

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός... δεν το άρχισα καν!!

Πάντως γτ να έχεις τριχόπτωση από κορτιζόνη; πρώτη φορά το ακούω!!
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

οκ το πιασα : :) το λεω γιατι πριν 5 μηνες που ειχα παρει το κορτιζονουχο διαλυμα με μινξ μεσα και αλλα συστατια οταν το σταματησα γινοταν χαμος μπορει να φταιγε η μινοξ ομως και οχι η κορτιζονη δεν ειμαι και γιατρος να ξερω γι αυτο ρωταω προσωπικες εμπειριες να βρω ακρη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Η διακοπή μινοξ το προκάλεσε! Πάντα αναφέρεται ότι η διακοπή μινοξιδίλης προκαλεί έντονο shedding!
 

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

mel1980 είπε:
heyya 3 φορες τη βδομαδα μου ειπε και λουσιμο μονο με το dermoprotect της eubos 2 χερια
θελω να σε ρωτησω οταν εκοψες το κορντιζονουχο διαλυμα ειδες μεγαλη απωλεια τριχων?

Αν επιτρέπεται ποια η δραστική ουσία του σαμπουάν; Φαντάζομαι πρόκειται για εναλλακτικό του Stieprox που χρησιμοποιείται για σμηγμ. δερματίτιδα!
Τελικά δε μας είπες, hair force mask πόσες φορές;;
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

3 φορες τη βδομαδα να την αφηνω 3 με 5 λεπτα και ξεβγαλμα επισης το σαμπουαν λεγεται dermoprotectiv της eubos και ενδεικνετε για ξηρο δερμα με προβιταμινη β5 πρωτεινη σιταριου αυτο λεει!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

mel1980 είπε:
το λεω γιατι πριν 5 μηνες που ειχα παρει το κορτιζονουχο διαλυμα με μινξ μεσα και αλλα συστατια οταν το σταματησα γινοταν χαμος μπορει να φταιγε η μινοξ ομως και οχι η κορτιζονη δεν ειμαι και γιατρος να ξερω γι αυτο ρωταω προσωπικες εμπειριες να βρω ακρη

οταν βαζεις κορτιζονουχο
οι διαδικασιες στο κεφαλι σου γινονται πιο αργα
ετσι οι τριχες πεφτουν με πιο αργο ρυθμο
αυτες οι ουσιες ειναι καταστολικες

ετσι οταν διακοψες μπηκες σε normal ρυθμους

η μινοξ εχει και αυτην την ευθυνη της
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

thanks πανο οι συμβουλες και οι γνωσεις σας στο θεμα μας βοηθανε πολυ!
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

πανο καλημερα! μεχρι στιγμης ο ορνανισμος μου εχει ανταποκριθει στη θεραπεια και η τριχοπτωση οπως και η φαγουρα εχουν σταματησει λογω της κορτιζονης υποθετω....αλλα δεν εχουν σταματησει να πεφτουν μικρες τριχουλες και παλι με προβληματιζει οχι πολλες μην υπερβαλω 3 με 4 στο νιπτιρα και μερικες στο γραφειο μετα απο λυσιμο μαλλιων αν και μου χεις πει οτι ειναι καλο εμενα με προβληματιζει γιατι καπως ετσι γινετε στην ΑΑ δηλ δεν μεγαλωνουν κανονικα και πεφτουν λογο dht αν και σε μια βδομαδα θα παω δερματολογο να με δει και θα μου πει αν θα συνεχισω με κορτιζονη θελω την γνωμη σου!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

χαχαχα αλοι στην θεση σου αν χαναν 10 τριχες την μερα θα καναν Παρτυ


δεν ξερω ποσο καιρο χρησιμοποιεις κορτιζονουχα
αν εισαι στη αρχη κανα 2μηνο περιπου θα μεινεις στα ιδια
επειτα ισως παραγωγα κορτιζονουχα καλο θα ηταν να τα ελαττωσεις λιγακι
ας πουμε μερα παρα μερα . . . αλλα αν ειναι μεσα στην μινοξ ισως θα επρεπε να κατεβασεις λιγο την δοσολογια , , , αλλα αυτα για αργοτερα

μιλα και με τον γιατρο σου
και πες του για την παρατεταμενη χρηση αυτων των ουσιων

ελπιζω η συνεχεια να ειναι ακομη καλυτερη για σενα
δεν ξερω αν σε καλυψα
παρολα αυτα αν εχεις καμια αλλη απορια η και μπορω βεβαια να απαντησω
ευχαριστως ! !
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

axaxxaax μαλλον δεν καταλαβες 10 μικρες εννοουσα οχι γενικα αν ηταν ετσι θα κανα open party οχι απλα παρτυ!! το διαλυμα οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο ποστ εχει κορτιζονη και κατι αλλα συστατικα αλλα δεν εχει μινοξ σιγουρα!απλα σχετιζω αυτες τις μικρες τριχες με την ΑΑ μιας και παλαιοτερα δεν εβλεπα τετοιες μικρες τριχες!
 
Μπλουζα