ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

vayero

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Σπύρος είπε:
τα συζητούσαμε και παλιότερα,
=> μετά από 1 επιθετική αντι-dht θεραπεία,
αν σταματήσεις μαχαίρι τα επίπεδα dht επανέρχονται και σταδιακά ξεπερνούν τα προ-θεραπείας επίπεδα,
μέχρι να επανέλθουν στα επίπεδα της τριχόπτωσης που είχες αρχικά :eek:

Αυτό είναι αρκετά τρομακτικό ρε παιδιά, δηλαδή ρε γμτ πρέπει μία ζωή να ακολουθούμε κάποια θεραπεία για να έχουμε μία υποτυπώδη εικόνα ..."αντιφαλάκρας"! Δεν ξέρω τι άλλο να πω ή να κάνω γιατί βλέπω ότι όλες οι προσπάθειες μου ως τώρα έχουν αποβεί μη καρποφόρες! Το μόνο που σκέφτομαι τελευταία είναι αυτό που εξαρχής ήθελα να αποφύγω δηλαδή το "χαπάκωμα'' με φιναστερίδη απλώς φοβάμαι ότι θα είναι ίσως ανώφελο διότι μετά από 3 μεταμοσχεύσεις και με τις λιγοστές τρίχες που έχω νομίζω ότι οι θύλακες έχουν καταστραφεί... δυστυχώς :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vasp

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Να εκφράσω κι εγώ μια απορία μου;
Λέμε ότι όταν δεν βλέπουμε αποτελέσματα από μια θεραπεία π.χ. ύστερα από 1 χρόνο ενδείκνυται να κάνουμε διακοπή της.
Εγώ βάζω regaine (και μόνο αυτό) περίπου 5 χρόνια. Δεν είδα ούτε βελτίωση, ούτε έστω ξεκάθαρη στασιμότητα στο πρόβλημα. Επειδή όμως ο ρυθμός εξέλιξης της αραίωσης στον καθένα είναι διαφορετική το ερώτημα είναι: πρέπει να τη διακόψω; Και που ξέρω αν όντως δεν έκανε σε μένα δουλειά; Που ξέρω ότι αν δεν έπαιρνα καθόλου θα είχα το ίδιο ποσοστό αραίωσης; Και αν η αραίωση χωρίς regaine είχε προχωρήσει περισσότερο; Εσείς με αυτό πώς βγάζετε άκρη;
Γιατί αν δεν βγαίνει άκρη είμαστε αναγκασμένοι να παίρνουμε κάτι για μια ζωή από το φόβο ότι αν δεν το παίρναμε ίσως η κατάσταση να ήταν πολύ χειρότερη...
Τώρα ξεκίνησα revivogen. Με τι κουράγιο θα το διακόψω αν δεν δω σημάδια βελτίωσης;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

συνδυασε το regain με reivivogen και fungoral-μόνο συνδυαστικά έρχονται αποτελέσματα
το λέω γιατί έκανα 4 χρόνια regain και στο φινάλε ανέβηκα από 3=>3ν norwood :-[
 

vasp

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Σπύρος είπε:
συνδυασε το regain με reivivogen και fungoral-μόνο συνδυαστικά έρχονται αποτελέσματα
το λέω γιατί έκανα 4 χρόνια regain και στο φινάλε ανέβηκα από 3=>3ν norwood :-[

Συμφωνώ, συνδυαστικά θα τα πάρω.
Αλλά η παραπάνω απορία μου παραμένει: Πού θα ξέρω (μετά από μήνες προφανώς) αν κάνουν ή δεν κάνουν δουλειά στην περίπτωση μου;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

πρέπει σταδιακά να βλέπεις βελτίωση- στο 3μηνο-4μηνο να σταματήσει η τριχόπτωση,στο 6μηνο να δυναμώσουν/πυκνώσουν οι τρίχες κοντά στις περιοχές αραίωσης και με τύχη στον 1 χρόνο να έχεις επανέκφυση
 

ikon

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

GOMI είπε:
ευθύνες για κάτι πονοκέφαλους που έχω έντονους και χρόνιους.

είχα ακριβώς το ίδιο πράγμα...
Με το που σταμάτησα το regaine σταμάτησαν και αυτοί
Είμαι 90% σίγουρος ότι έφταιγε το regaine.
 

proedros

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Σαν χρήστης Μινοξιδίλης για περίπου 3.5 χρόνια, έχω δει και εγώ κάποια sides όπως πρήξιμο κ.α. Όλοι θα θέλαμε να μπορέσουμε να ξεφύγουμε από αυτή την ουσία μιας και όσο περνάνε τα χρόνια μειώνεται η δράση της.
Κάποιος παραπάνω αναφέρθηκε στον μηχανισμό της αναφέροντας πως επηρεάζει την επίδραση του Νιτρικού οξέος μέσω διόδου καναλιών Καλίου.Κάτι που κάνει και η Αργινίνη αλλά με φυσικό τρόπο μιας και είναι Αμινοξύ. Το παρακάτω άρθρο που παραθέτω μιλάει για την επίδραση της τοπικής Αργινίνης στο κεφάλι και συσχετίζει τον μηχανισμό της με την μινοξιδίλη.
http://www.hairlosstalk.com/hair-loss-news/article195.php

Ερώτημα 1:Μπορεί η χρήση τοπικής Αργινίνης να αντικαταστήσει την Μινοξίδιλη?
Ερώτημα 2:Η παράλληλη χρήση χαπιού L-Arginine και τοπικής Αργινίνης μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα?
Τροφή για σκέψη:Εάν η L-Arginine επηρεάζει τα επίπεδα της αυξητικής ορμόνης πως μπορεί να προσφέρει στην αντιμετώπιση της φαλάκρας μιας και η αυξητική συνδέεται πιο πολύ με hair loss παρά με hair growth ή μήπως όχι :chinscratch???
Περιμένω τις απόψεις σας...
 

proedros

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Γιατί λες πως μειώνεται η δράση της;
[/quote]
Γιατί είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι με το πέρασμα του χρόνου η μινοξιδίλη γίνεται εθισμός στους θύλακες. Κάποιος σε ένα άλλο post είχε ένα διάγραμμα που έδειχνε την πτώση της δράσης της με το πέρασμα των χρόνων. :-[
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

proedros είπε:
Γιατί είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι με το πέρασμα του χρόνου η μινοξιδίλη γίνεται εθισμός στους θύλακες. Κάποιος σε ένα άλλο post είχε ένα διάγραμμα που έδειχνε την πτώση της δράσης της με το πέρασμα των χρόνων. :-[

Πρόεδρε (ωραίο nickname) δεν υπάρχει κλινική έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο...
Το διάγραμμα στο οποίο αναφέρεσε δεν είναι αποτέλεσμα κλινικής έρευνας...

Πάντως δεν υπάρχει και έρευνα που να δείχνει την αποτελεσματικότητα της minox μετά από αρκετά χρόνια ...

Και εγώ είμαι οπαδός της άποψης ότι η minox χάνει την αποτελεσματκότητα της με την πάροδο των χρόνων.
 

SE-freak

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Παιδιά η αλλωπεκία προχωράει, ακόμα και με χαμηλότερο dht... Δεν μπορείς να το χρεώνεις σε ενα διεγερτικό. Μόνο αυτό δεν μπορεί να σε κρατήσει δυστυχώς. Δεν νομίζω οτι είναι εθισμός του θύλακα, σου δίνει κάτι (έξτρα τρίχες) το οποίο το χάνεις με το που σταματήσεις. Το έχεις όσο το χρησιμοποιείς.

Εκεί που μάλλον θα συμφωνούσα, είναι οτι ο συνεχής βομβαρδισμός με αλκοολ και ppg των περιοχών μπορεί να εκφυλίζει το δέρμα και να μειώνει την δυνατότητα του να απορροφά, η ακόμα και να επηρρεάζει την υγεία των θυλάκων. Σκέφτομαι το συνδυασμό με τρετινοϊκό οξύ που πρότεινε ο azyx, η άλλους τρόπους να διατηρείς το δέρμα υγειές ωστε να συνεχίσει να φτάνει ο,τι πρέπει να φτάσει στο θύλακα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

SE-freak είπε:
Παιδιά η αλλωπεκία προχωράει, ακόμα και με χαμηλότερο dht... Δεν μπορείς να το χρεώνεις σε ενα διεγερτικό. Μόνο αυτό δεν μπορεί να σε κρατήσει δυστυχώς. Δεν νομίζω οτι είναι εθισμός του θύλακα, σου δίνει κάτι (έξτρα τρίχες) το οποίο το χάνεις με το που σταματήσεις. Το έχεις όσο το χρησιμοποιείς.

Εκεί που μάλλον θα συμφωνούσα, είναι οτι ο συνεχής βομβαρδισμός με αλκοολ και ppg των περιοχών μπορεί να εκφυλίζει το δέρμα και να μειώνει την δυνατότητα του να απορροφά, η ακόμα και να επηρρεάζει την υγεία των θυλάκων. Σκέφτομαι το συνδυασμό με τρετινοϊκό οξύ που πρότεινε ο azyx, η άλλους τρόπους να διατηρείς το δέρμα υγειές ωστε να συνεχίσει να φτάνει ο,τι πρέπει να φτάσει στο θύλακα.

Μπορεί το τρετινοϊκό οξύ να τριπλασιάζει την απορόφηση της minox οπότε να δίνει και πιο θεαματικά αποτελέσματα τα πρώτα χρόνια χρήσης, από την άλλη όμως η καθημερινή - συνεχείς- χρήση τρετινοϊκού οξέος οδηγεί σε ερεθισμούς κάτι το οποίο δε με πείθει ότι διατηρεί το δέρμα σε καλή υγεία ... Ειδικά σε όσους έχουν και ευαίσθητο δέρμα και δεν ανέχονται ούτε καν το ppg.

Μακροχρόνια , το τελικό αποτέλεσμα για τα μαλλιά μπορεί να είναι χειρότερο γιατί μπορεί να προκαλεί βλάβες στους θύλακες... και δυστυχώς και σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει (τουλάχιστον δεν έχω εγώ υπόψιν μου) μακροχρόνια έρευνα επί του θέματος.
Αλλά νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο ότι τελικά κανείς δεν επιμένει για καιρό στο συνδυασμό minox και tretinoin...

Προσωπικά χρησιμοποιώ 2-3 φορές την εβδομάδα πολύ μικρές ποσότητες tretinoin στο πρόσωπο (όχι κάτω από τα μάτια) ... καθώς διεγείρει την σύνθεση των πρωτεϊνων ελαστίνης και κολλαγόνου και αυτό θεωρητικά οδηγεί στη μείωση των ρυτίδων (αυτό για τους γέρους :( σαν και εμένα ).
 

proedros

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Φίλε Tropheus δεν θα διαφωνήσω.Απλά ότι βλέπω πάνω μου λέω. Πιστεύω ότι χάνεται η δραστικότητα της.Όσο για το διάγραμμα νόμιζα πως ήταν αποτέλεσμα κάποιας έρευνας. Κάτι άλλο. Βλέπω χρησιμοποιείς Flax Lignan. Σκέφτομαι να πάρω Ωμέγα 3-6 αλλά δεν ήξερα ποια μορφή(salmon, fish, flax lignan).Μπορέις να μου πεις αν γνωρίζεις κάποια έρευνα ότι βοηθάνε στην καλύτερη κατάσταση του τριχωτού τα συγκεκριμένα?
Ευχαριστώ.
 

romario

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

αρεεεεεεεεεεεεεεεεεε χημικοι ολοι σας ειστε..............βρειτε το φαρμακο να σωθουμε ολοι........
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

εχω μια απορια για οποιον γνωριζει εχω σταματησει fungoral εδω και 2 βδομαδες και παρατηρησα στο λουσιμο και γενικα στο χτενισμα να φευγουν τριχες πιο λεπτες και μικροτερες στο μηκος απο τις τριχες που μου φευγανε που ηταν ολες μακριες και χοντρες!ευθυνετε το fungoral και αν ναι γιατι? δημιουργει τριχες οπως η μινοξ που με την διακοπη φευγουν οσες ειχαν βγει? να σημειωσω οτι χρησιμοπουσα το fungoral 1.5 χρονο! η μπλοκαρε την τριχοπτωση απο dht με αποτελεσμα να φευγουν οι τριχες? ευχαριστω!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

mel1980 είπε:
εχω μια απορια για οποιον γνωριζει εχω σταματησει fungoral εδω και 2 βδομαδες και παρατηρησα στο λουσιμο και γενικα στο χτενισμα να φευγουν τριχες πιο λεπτες και μικροτερες στο μηκος απο τις τριχες που μου φευγανε που ηταν ολες μακριες και χοντρες!ευθυνετε το fungoral και αν ναι γιατι? δημιουργει τριχες οπως η μινοξ που με την διακοπη φευγουν οσες ειχαν βγει? να σημειωσω οτι χρησιμοπουσα το fungoral 1.5 χρονο! η μπλοκαρε την τριχοπτωση απο dht με αποτελεσμα να φευγουν οι τριχες? ευχαριστω!

- Καμία σχέση δεν έχει το fungoral με αυτό που παρατηρείς.
- To fungoral δεν είναι growth stimulant όπως η Minox.
- Άλλωστε μόλις 15 μέρες το σταμάτησες.
- Άραγε γιατί το σταμάτησες;;;
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

το σταματησα λογω εγκυμοσυνης! αλλα......ειχα σκοπο ετσι κ αλλιως να το σταματησω γιατι περιεχει κετοκοναζολη καπως ετσι .. η οποια ειναι φαρμακο και τα φαρμακα αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να τα περνεις αιωνια η εστω να διακοψεις για ενα διαστημα γιατι ο οργανισμος εθιζετε! εδω εθιζετε το μαλλι στα απλα σαμπουαν δεν θα εθιστει σ αυτο? γνωμη μου ειναι παντα! και πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο που αυτες οι μικρες τριχες φευγουν με το που το εκοψα! εξαλλου δεν ειναι τυχαιο που στην εκγυμοσυνη δημιουργει ακομα και τερατογενεσεις πρεπει να προσεχουμε λιγο τα χαπια και τις ουσιες που πολλοι τα περνουν σαν καραμελες γιατι θα χουν μαλλι αλλα οχι υγεια......και θα πλουτιζουν οι φαρμακευτικες ... παντα αποψη μου φιλικα
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

mel1980 αν σου περφτουν τετοιου ειδους τριχες αυτο ειναι θετικο

επισης προσεχε τι χρησιμοποιεις τωρα με την εγκυμοσυνη
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

πανο γιατι ειναι θετικο? αυτο δεν το καταλαβαινω? δυστηχως με το θεμα της εγκυμοσυνης ειχα μια ατυχια παληνδρομηση και γι αυτο ειμαι πεσμενη και δεν γραφω εδω και καιρο! μην σας ζαλιζω ομως με τετοια θεματα εδω ειμαστε για την τριχοπτωση! θελω να σας πω οτι την προηγουμενη βδομαδα επισκεφτηκα ιδιωτικα πλεον δερματολογο και μου διεγνωσε σμηγ.δερματιτιδα του εξηγησα ολο το ιστορικο μου και εξετασεις μαζι! απο τις εξετασεις δεν διεκρινε λεει προβλημα ΑΑ ορμονικες τεστο free testo κλπ και απο την εξεταση που εκανε στην καρκαλα μου μου ειπε οτι υπαρχει αραιωση μικρη η οποια ωφειλετε στην σμηγμ δερματιτιδα και τα μαλλια πεφτουν απο αυτο εκρινε λαθος τις θεραπειες με μινοξ και fungoral που ειχα κανει στο παρελθον απο γιατρο του ικα μου εγραψε θεραπεια φτου κ απ την αρχη διαλυμα κορτιζονουχο 2 φορες την ημερα σαμπουαν eubos μασκα hair force frezyderm και 2 φορες την ημερα καψουλες hair force ! αυτα θα κανω για ενα μηνα τουλαχιστον και βλεπουμε! η ιστορια επαν/νεται δυστηχως και ελπιζω να δω κατι ........ :worshipper :worshipper
 
Μπλουζα