Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος

lydios__

New Member
Oλα ειναι κατασταση συνειδησης.

Αρα ξυπνα.

Αφυπνισου.

ΞΥΠΝΑ.ΑΦΥΠΝΙΣΟΥ

Το λεω και στον ευατο μου.

Η λυση:''Μια σπιθα στα ματια των ανθρωπων''.

Και κανε με ενα μπαν ρε chs/ακη να μας αποδειξειτε οτι ουτε
αυτος χωρος ειναι διαφορετικος απο τη λογοκρισια και τον αποκλεισμο
στην κοινωνια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Μην με κάνεις να πιστέψω πως τελικά μόνο ψάχνεσαι...και ότι ο μόνος λόγος που θέλεις να είσαι στο forum είναι απλά για να τρολλάρεις και να πιάνεσαι με λογοπαίγνια..

Επίσης πόσο καιρό είσαι και πάλι μέλος; Σε banαρε κανείς;

Όσο είσαι σωστός απέναντι σε άλλα μέλη και στους κανόνες του forum δεν σε κουνάει κανείς ούτε "ο αλήτης" ο Chs.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ δεν θα τοποθετηθώ επι του θέματος, ωστόσο θα πω κάτι για την Κύπρο που ποτέ δεν είχα πάει και βρέθηκα στις γιορτές για την μεταμόσχευση μου... υπάρχει ακόμη πολύ χρήμα εκεί. Παίζουν με το Αγγλικό σύστημα, πεντακάθαροι δρόμοι, ίχνος πακιστανών και λοιπών αλλοδαπών, τάξη και ασφάλεια, χλιδή και πολυτέλεια, Μ6 στον δρόμο μπόλικα και φεραρικά, σπάνια εξωτικά jdm αμάξια όπως silvia και supra, mitsubishi eclipse και άλλα τρελά, και γενικά, ειναι πολυ μπροστά τα άτομα και ζουν ωραία!!! Άνετα θα ζούσα εκεί.
 

Bouklas

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
Εγώ δεν θα τοποθετηθώ επι του θέματος, ωστόσο θα πω κάτι για την Κύπρο που ποτέ δεν είχα πάει και βρέθηκα στις γιορτές για την μεταμόσχευση μου... υπάρχει ακόμη πολύ χρήμα εκεί. Παίζουν με το Αγγλικό σύστημα, πεντακάθαροι δρόμοι, ίχνος πακιστανών και λοιπών αλλοδαπών, τάξη και ασφάλεια, χλιδή και πολυτέλεια, Μ6 στον δρόμο μπόλικα και φεραρικά, σπάνια εξωτικά jdm αμάξια όπως silvia και supra, mitsubishi eclipse και άλλα τρελά, και γενικά, ειναι πολυ μπροστά τα άτομα και ζουν ωραία!!! Άνετα θα ζούσα εκεί.
Η Κύπρος είναι-ήταν μια ωραία χωρα για να ζεις. Πεντακάθαροι δρόμοι και αμαξαρες παντού όπως τα λέει ο Dance, Πακιστανούς και ανθρώπους από Aσια έχει αρκετούς απλά δεν είναι σαν αυτούς που έχουμε στην Ελλάδα. :D
Και εγώ φιλε εκεί θα ζούσα ακόμα και μου άρεσε η ζωή που έκανα αλλα τα πράγματα γίνανε και εκεί πολύ άσχημα, ούτε ο Κυπραίος δεν βρίσκει δουλειές που κάνανε συνήθως μετανάστες πριν. Μη βλέπεις πάντως τα αυτοκίνητα και τα σπίτια που έχουν είναι από τον παλιό τρόπο ζωής όπως ήμασταν και εμείς παλιά επί Τσοβόλα δώστα όλα. Απλά εκεί το δείχνανε με πολύ χλίδα! Πολύ λίγοι είναι αυτοί που έχουν τα πολλά λεφτά, όλοι με δάνεια είναι σαν και εμάς και το παίζουν μούρη, είχαν όμως πολύ υψηλούς μισθούς μέχρι το 2012 (1000 ευρώ κατώτατος μισθός!) και έτσι τα ξεπληρώνανε. Και τι χωρα, μιλάνε όλοι αγγλικά οποτε από θέμα τουρισμού και μονιμων μεταναστών (Άγγλοι,Ρώσοι,Τσέχοι-Σλοβάκοι,Ρουμανοι,Πολωνοί,Ουκρανοι κτλπ) είναι πάντα full. Ειδικά για έναν άντρα η Κύπρος είναι-ήταν μια ωραία χωρα για να ζεις ( οι Κυπραίες ντύνονται στην τρίχα ακόμα και όταν πάνε για καφέ. Όσο για τις ξένες άσε... ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!!! :D )
Και εγκληματικότητα σε πολύ χαμηλά επίπεδα καμια σχέση με εδώ! Θυμάμαι μου λέγανε άσε πριν 5-6 χρονια κοιμόμασταν με ανοιχτές τις πόρτες και λέω από μέσα μου τι λέτε καλε που να μένατε αθηνα να δείτε πως είναι. :D
 

Atermon

Member
Δεν ανησυχώ τόσο για τον Γ' παγκόσμιο πόλεμο. Ανησυχώ με τους ανθρώπους που πιστεύουν σε προφητείες και ότι όλα, με κάποιο μαγικό τρόπο, θα πηγαίνουν πάντα καλά για μας.
 

Bouklas

Well-Known Member
GOMI είπε:
Μην μας βάζετε ιδέες...:p
Τώρα που μπήκανε και οι τροικανοι πάει. :(
Και ρε φιλε θυμάμαι το 210-2011-2012 οι τράπεζες τους είχαν συνεχεια αυξήσεις και κέρδη! Χώνανε οι Ρώσοι λεφτά πολλές μεταφορές καταθέσεων από Ελλάδα για τον φόβο πτώχευσης και πάνε και τους κάνουν το κακό λες και άλλες χώρες δεν δουλεύουν με το ίδιο σύστημα. Τα λαμόγια. :(
 

lydios__

New Member
danceworld_2001 είπε:
Εγώ δεν θα τοποθετηθώ επι του θέματος, ωστόσο θα πω κάτι για την Κύπρο που ποτέ δεν είχα πάει και βρέθηκα στις γιορτές για την μεταμόσχευση μου... υπάρχει ακόμη πολύ χρήμα εκεί. Παίζουν με το Αγγλικό σύστημα, πεντακάθαροι δρόμοι, ίχνος πακιστανών και λοιπών αλλοδαπών, τάξη και ασφάλεια, χλιδή και πολυτέλεια, Μ6 στον δρόμο μπόλικα και φεραρικά, σπάνια εξωτικά jdm αμάξια όπως silvia και supra, mitsubishi eclipse και άλλα τρελά, και γενικά, ειναι πολυ μπροστά τα άτομα και ζουν ωραία!!! Άνετα θα ζούσα εκεί.

Διακρινω ενα ειδος μικροαστικης οπτικης των πραγματων μεσα απο το σχολιο σου για ακριβα αυτοκινητα και για τους μεταναστες.

Αυτο ακριβως εννοω οταν μιλω για αλλαγη συνειδησης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Η Κύπρος δεν ήταν ακριβώς ονειρική....καταρχήν οι μισθοί ναι μεν ήταν υψηλοί αλλά το ίδιο ήταν και το κόστος ζωής ειδικά στα ενοίκια...

το μεγαλύτερο συν που είχε η Κύπρος ήταν η χαμηλή φορολόγηση σε κάποια πράγματα όπως πχ στα αμάξια...ένας που είχε 1300-1500 ευρω μισθό με δικό του σπίτι έφερνε GTR από Ιαπωνία χωρίς δασμούς,Μ5-Μ6 κτλ πήγαινε ο Έλληνας εκει πέρα έβλεπε τα supercars και νόμιζε ότι παίζουν τρελά λεφτά...ο αντίστοιχος Έλληνας έπαιζε με seat leon 2λιτρο κι έλεγε κι ευχαριστώ....επίσης ζήσαν λίγο καλύτερα απο μας γιατι οι τραπεζες τους ήταν πιο ''ευελικτες'' και ''ξεπλένανε'' πράμα και δίνανε χαμηλότοκα δάνεια στους Κυπρίους...αφου κι εδω Ελλάδα η τράπεζα Κύπρου είχε τα καλύτερα προγράμματα....αλλά έχουν παράπονα και αυτοί σαν εμάς γιατι χρημα ερχόταν κι εφευγε και δρόμους/υποδομές πχ ήταν χειρότερα απο μας...εγώ το μόνο που ζήλευα από τους Κυπρίους είναι οτι είναι Κράτος με 800.000 κόσμο κα ιγι αυτό μπόρεσαν κι έβγαλαν και κανα πατριώτη πολιτικό(Παπαδόπουλος) εμείς από Καποδίστρια και μετά όλο σκουπίδια,όλο προδότες....και παίζει ρόλο που είμαστε κράτος των Αθηνών,φτιάξαν μια γιάφκα εκει πέρα και παρατήσανε την υπόλοιπη Ελλάδα στο έλεος μοιρ΄;αζοντας φυσικά χρηματα στους επαρχιώτες για να το βουλώσουν και μην έχουν απαιτήσεις...αν είμασταν σα την Ελβετία με ''πόλεις κράτη'' και αμεσοδημοκρατία(Καποδίστριας) θα είμασταν άρχοντες...
 

lydios__

New Member
Συμφωνω περι μικρων αυτονομων πολεων -κοινωνιων.
Μιας και η ιδια η παγκοσμιοποιηση μας το απεδειξε.

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΕ ΦΑΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ.
Για αυτο και ολες οι θεωριες περι επιστροφης σε προηγουμενους τροπους διακυβερνησης
ποτε μα ποτε δεν θα εχουν απηχηση στα ατομα.

Ζουμε στην εποχη του λογου,οπως και να το κανουμε
και τωρα βλεπουμε μια μικρη ενασχοληση με πιο μεταφυσικα πραγματα.

Η λυση σημερα ειναι καθαρα και αυστηρα λογικη,γιατι σε τετοια εποχη ζουμε.
Δεν εχει να κανει με τους ψευτο συναισθηματισμους περι μιας κοινωνιας ειρηνικης που καποτε υπηρχε( κομμουνισμος,χουντα-ολα αυτα πεθαναν).
Εχει να κανει με μια κοινωνια οπου ολοι οι ανθρωποι θα μπορουν
και θα καλυπτουν τις αναγκες τους.


Και δεν ειναι αναγκη τα supercars ,το φαινεσθαι και οι σπιταρωνες.
Παει αυτο το ειδος ανθρωπου.Δοκιμαστηκε,κατεληξε στη μιζερια και στη δυστυχια και απετυχε.

Αν και πιστευω οτι ολες οι κοινωνιες παντα θα ειναι αδικες και παντα ηταν.
Γιατι η κοινωνια επιβιωνει μονο μεσα απο την αποτυχια σου.
Η ενασχοληση μου με τα πραγματα δειχνει οτι η κοινωνια υπαρχει
για να σε κανει να αποτυχεις.Αυτο τη συντηρει.
Τη συντηρει ο θανατος,η ανεργια,η εκμεταλλευση,ο πονος,η δυστυχια.
Γιατι εαν οντως νοιαζοταν για την ανελιξη σου τοτε δεν θα υπηρχε η διακριση αναμεσα στην κοινωνικη ζωη σου και την προσωπικη ζωη σου.

Πραγματικα εξυπνο και ευτυχισμενο ειναι το ατομο που μπορει να διεκπεραιωσει τις κοινωνικες του υποχρεωσεις γνωριζοντας την ασημαντοτητα τους και που παραλληλα ειναι ευτυχισμενος στην προσωπικη του ζωη ,με τους φιλους του ,την οικογενεια του και την ιδια του την υπαρξη.
Χρησιμοποιησε την κοινωνια ως μεθοδο ισορροπιας για την προσωπικη σου ζωη.
 

edyuser1

Active Member
λυδιε ο χκ για τον παπαδοπουλο που λεει μαλλον λεει για τον πρωθυπουργο της κυπρου οχι της χουντας.ο παπαδοπουλος της χουντας την γαμισε την κυπρο.
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
ειχαμε μια κουβεντα με κατι φιλους απο τα παλια για το θεμα.
ειπαμε, τα νεα δεν ειναι καλα,
και επιγραμματικα αναφερω :

παιζει αναζωοπυρωση σε Ουκρανια Κριμαια
παιζει αναμμα φωτιας σε Αλβανια, Σερβια, Κοσσοβο
Νεος Μουσολινι βγαινει ο Μπερλουσκονι, και πεταει ιταλια εξω απο το ευρω με οτι αυτο συνεπαγεται
Γερμανια ΔΕΝ θα κανει κυβερνηση, και οι AFD παιρνουν εξουσια, και παμε για νεα Βαιμαρη, και νεου τυπου "χιτλερ".
Το ΝΑΤΟ την πεφτει στο ΙΡΑΝ, και αρχιζουν ΟΛΑ.....

Ελλαδα :
Κανεις πια δεν πιστευει οτι θα παμε καλα, ακομα και εαν μας εμφανιστει ο ΑΛ6 με γραβατα, σταχτη στα ματια θα ειναι : Βασιλης Βιλαρδος διαβαστε τι γραφει,
ο καθηγητης Βαμβουκας λεει 600 δις κρυμμενο χρεος,
ο γνωστος Δημητρης Καζακης, υπονοουν οτι ερχεται ΚΡΑΧ επισημο....

και κατι λινκ :
http://anargyros61.blogspot.gr/2013/06/blog-post_21.html
http://anargyros61.blogspot.gr/2013/10/48.html

μακαρι να μην γινει τιποτα....
μακαρι να τα διαβαζουμε και να γελαμε....
αλλα, χλωμο το βλεπω.....
 
Μπλουζα