Γυροειδης αλωπεκία....βοηθεια

Ark4n

New Member
Καλησπέρα σας,πριν από δύο μήνες εμφάνισα μια μικρή πλάκα,δεν έδωσα σημασία μέχρι που διογκώθηκε και πήγα σε δερματολόγο.Μου έδωσε αλοιφή κορτιζόνης και regaine.Στην συνέχεια εμφάνισα και άλλες πλάκες παράλληλα παρατήρησα ότι έχει αρχίσει τριχόπτωση.Προχωρήσαμε σε έγχυση κορτιζόνης πριν από τρεις εβδομάδες και στα σημεία που έγιναν παρατηρώ ότι έχουν εμφανισθεί άσπρες μικρές τρίχες σαν χνούδι που είναι θετικό σημάδι.Όμως,τις τελευταίες δύο εβδομάδες η τριχόπτωση έχει αυξηθεί κατακόρυφα σε σημείο να χάνω πάρα πολλές τρίχες στο μπάνιο αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας με αποτέλεσμα να έχω τρομερή αραίωση ειδικά στο επάνω μέρος του κεφαλιού,όπου είχα και τις λιγότερες πλάκες.Πηγαίνω για καθολική αλωπεκία;
Είναι φυσιολογική η εκτεταμένη τριχόπτωση που παρουσιάζω;
Σας ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Καλησπέρα σας,πριν από δύο μήνες εμφάνισα μια μικρή πλάκα,δεν έδωσα σημασία μέχρι που διογκώθηκε και πήγα σε δερματολόγο.Μου έδωσε αλοιφή κορτιζόνης και regaine.Στην συνέχεια εμφάνισα και άλλες πλάκες παράλληλα παρατήρησα ότι έχει αρχίσει τριχόπτωση.Προχωρήσαμε σε έγχυση κορτιζόνης πριν από τρεις εβδομάδες και στα σημεία που έγιναν παρατηρώ ότι έχουν εμφανισθεί άσπρες μικρές τρίχες σαν χνούδι που είναι θετικό σημάδι.Όμως,τις τελευταίες δύο εβδομάδες η τριχόπτωση έχει αυξηθεί κατακόρυφα σε σημείο να χάνω πάρα πολλές τρίχες στο μπάνιο αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας με αποτέλεσμα να έχω τρομερή αραίωση ειδικά στο επάνω μέρος του κεφαλιού,όπου είχα και τις λιγότερες πλάκες.Πηγαίνω για καθολική αλωπεκία;
Είναι φυσιολογική η εκτεταμένη τριχόπτωση που παρουσιάζω;
Σας ευχαριστώ!

εισαι σιγουρος οτι εχεις λιγες πλακες στο επανω μερος του κεφαλιου? οταν λουζεσαι και μουλιαζουν και πας να χτενιστεις ξεκολανε ασπρες νιφαδες μαζι με τριχες?
 

Ark4n

New Member
εισαι σιγουρος οτι εχεις λιγες πλακες στο επανω μερος του κεφαλιου? οταν λουζεσαι και μουλιαζουν και πας να χτενιστεις ξεκολανε ασπρες νιφαδες μαζι με τριχες?

Έχω λιγότερες σε σχέση με άλλα σημεία.Οι άσπρες νιφάδες δεν φεύγουν,αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πραγματικά πέφτουν πάρα πολλές τρίχες,ακόμη και αν περάσω το χέρι μου μέσα από τα μαλλιά μου χωρίς να τα τραβήξω θα μου μείνουν αρκετές τρίχες στο χέρι.Αυτό έρχεται σε αντιδιαστολή με το αποτέλεσμα των ενέσεων.Αυτή η τριχόπτωση δεν συνέβαινε πριν δυο εβδομάδες,πραγματικά είναι τρομακτικό και ξεκίνησε στο σημείο που είχα δει τις άσπρες νιφάδες και ήλπιζα ότι όλα πηγαίνουν καλά.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Τι σαμπουαν σου εχει δωσει ο δερματολογος; αυτο που χρειαζεσαι αμεσα ειναι να θεραπευτει το τριχωτο και να καθαρισει και οχι μινοξιδιλη. Επισης η λοσιον μινοξιδιλης μπορει να εντεινει το προβλημα. Να εισαι σε επικοινωνια με τον δερματολογο σου και αν δεν σε καλυπτει να πας και αλλου.
 

Des

New Member
Καλή χρονιά! Έχω (πάλι) γυροειδή αλωπεκία και οι ενέσεις με triamvirgi (τριαμσινολονη) με βοήθησαν. Όμως το σκέυασμα αυτό βρίσκεται σε έλλειψη. Έχετε δοκιμάσει με επιτυχία κορτικοστεροειδές σκέυασμα για τέτοια περίπτωση; Θεσσαλονικη ειμαι. Δεν θέλω άλλες θεραπείες.
 

Adamantia_22

New Member
Καλή χρονιά! Έχω (πάλι) γυροειδή αλωπεκία και οι ενέσεις με triamvirgi (τριαμσινολονη) με βοήθησαν. Όμως το σκέυασμα αυτό βρίσκεται σε έλλειψη. Έχετε δοκιμάσει με επιτυχία κορτικοστεροειδές σκέυασμα για τέτοια περίπτωση; Θεσσαλονικη ειμαι. Δεν θέλω άλλες θεραπείες.
Καλησπέρα!! Μόλις εχθές ανακαλυψα και εγω μια τρύπα στο κεφαλι μου. Πως τα πας με την θεραπεία?? Ειναι τελικα κατι το οποίο μπορει να αντιμετωπιστεί???
 

denis2712

Member
Καλησπέρα!! Μόλις εχθές ανακαλυψα και εγω μια τρύπα στο κ
Καλησπέρα!! Μόλις εχθές ανακαλυψα και εγω μια τρύπα στο κεφαλι μου. Πως τα πας με την θεραπεία?? Ειναι τελικα κατι το οποίο μπορει να αντιμετωπιστεί???
Να επισκεφθείτε σύντομα δερματολόγο.Αν και η γυροειδης αλωπεκία είναι αναστρέψιμη,αν το παραμελήσετε μπορεί να πάρει άσχημη τροπή.Μεγαλα κενά σημεία και περισσότερα από ένα.Συνηθως συστήνουν κορτικοστεροειδή λοτιον, χάπια κορτιζόνης ή και ένεσης στο σημείο που λείπουν μαλλιά.Θελει το χρόνο τού αλλά επανέρχεται.
 

Kostas1

New Member
Καλησπέρα . Θα μπορούσατε να μου συστήσετε έναν καλό δερματολόγο στην Αθήνα με ειδίκευση στην γυροειδη αλωπεκία ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mimis

Member
Καλημερα σε όλους!Μπορει κάποιος να προτείνει κάποια κορτιζονούχα αλοιφή για γυροειδης αλωπεκία στα μούσια;;;
 

dlazaros

Well-Known Member
Η Alopecia barbae είναι άλλο απο την γυροειδή στο κεφάλι. Δερματολόγος και θα σου δώσει αλοιφή κορτικοστειροειδη και σε μερικούς μήνες ελέγχεται η εξάπλωση και μπορεί ακόμα και να βελτιωθεί. Δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου, κλείσε ραντεβού στου Συγγρού αμα είσαι Αθήνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

IOANNA8

New Member
Γειά σου Ρένα. Με αυτό που γράφει ο nikolakis, αναγκάζομαι να πω κάποια πράγματα που θα τα έλεγα μετά από ένα μήνα, δείχνοντας ταυτόχρονα φωτογραφίες. Λοιπόν , το μυστικό με το φαινικό οξύ, το έμαθα από έναν συνταξιούχο παππού κουρέα. Μου είχε πει ότι έκανε καλά τη γυροειδή με αυτό, εξηγώντας μου ότι το φαινικό οξύ το χρησιμοποιούσαν οι παλιοί κουρείς για να απολυμαίνουν τα ξυράφια τους. Επειδή δε δούλευε πια λόγο σύνταξης, με παρέπεμψε σε γνωστό του φαρμακοποιό που ήξερε τη χρήση του. Δοκίμασα πριν 3-4 χρόνια πρώτη φορά που είχα πάλι πρόβλημα και το πρόβλημα λύθηκε. Τώρα που ξανάβγαλα, πήγα προχθές στο φαρμακείο, επειδή όμως δεν είχε σε υγρό, με παρέπεμψαν σε μαγαζί που πουλάει χημικά. Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι με το φαινικό οξύ παλιά έφτιαχναν αλοιφές για τον τριχοφάγο (τη γυροειδή αλωπεκία με άλλα λόγια). Πήρα ένα μπουκαλάκι 10ml, μόνο με 2 ευρώ, ποσότητα που φτάνει για διακόσιες φορές τουλάχιστον. Τι θέλω να πω με όλα αυτά? Ποιός μου λέει εμένα, ότι όπως ο παππούς κουρέας ανακάλυψε τη χρήση αυτή του φαινικού οξέος, δεν το ανακάλυψε με κάποιο τρόπο και το Πάκι κουρέας στη ομόνοια, του έβαλε μια βάση και το έκανε δήθεν μυστική αλοιφή. 10 ευρώ δεν είναι τίποτα, αλλά πέντε φορές πάει πενήντα. Το φαινικό οξύ δε στοιχίζει σχεδόν καθόλου, αν μάλιστα πας σε φαρμακείο και τους πείς να σου βάλουν μια φορά, δε στοιχίζει τίποτα, είναι εντελώς ΔΩΡΕΑΝ. Είναι σα να λές, βάλε μου λίγο οινόπνευμα στην πληγή γιατί χτύπησα, ποιός θα σου πάρει λεφτά για αυτό? Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει, οι συσχετισμοί είναι δικοί μου. Ρένα, αυτό που ξέρω, είναι ότι είναι μόνο δεύτερη μέρα, και ήδη βλέπω και πιάνω μέσα στην τρύπα χνούδι. Και το βλέπουν και οι άλλοι. Με το που θα μπαλωθεί εντελώς, ανεβάζω κατ' ευθείαν φωτογραφίες. Τόσο απλά.
Καλημέρα σας,αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με τα μαλλιά μου σε 4 σημεία...Μήπως μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με το φαινικο οξύ?Σας ευχαριστώ πολύ.
 

IOANNA8

New Member
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΩΠΕΚΙΑΣ ( ΜΕ ΤΟ ΦΑΙΝΙΚΟ ΟΞΥ) ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
 
Τελευταία επεξεργασία:

IOANNA8

New Member
και να το πιστεψουμε που να τον βρουμε
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΒΑΛΑΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ ΦΑΙΝΙΚΟ ΟΞΥ;Κ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ,ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ.(ΤΟΝ ΒΡΗΚΑΤΕ ΠΟΤΕ?)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα