Γυροειδής αλωπεκία λίγους μήνες πριν τον γάμο μου..

karagiov

New Member
:'(
Καλησπέρα σε όλο το forum!Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να μοιραστώ και γώ το δικό μου πρόβλημα μήπως και βρώ βοήθεια!Σε λίγους μήνες παντρέυομαι και προσπαθώ να μακρύνω τα μαλλιά μου. Πρίν ένα μήνα όμως περίπου ανακάλυψα ότι στα σημεία του κεφαλιού μου πλάγια πάνω από τα αυτιά μου έχω κάνει τρύπες και συνεχώς πέφτουν πάρα πολλές τρίχες στο λούσιμο και στο χτένισμα!Στην αρχή νόμιζα ότι είναι της εποχής όμως το πρόβλημα γινόταν πιο έντονο με τον καιρό και έτσι πήγα στην δερματολόγο η οποία μου διέγνωσε γυροειδή αλωπεκία και μου έδωσε μια συνδυαστική λοσιον polmogen+elocon να κάνω μασάζ 20 σταγόνες κάθε βράδυ για 2μήνες!Είδη ο ένας μήνας πέρασε και ακόμη η τριχόπτωση συνεχίζεται και τα σημεία δεν έχουν γεμίσει με τρίχες αλλά παραμένουν πολλά κενά σε διάφορα σημεία του κεφαλιού (κυρίως πλάγια μπροστά) και το elocon ειναι κορτιζονούχο(ανησυχώ). Λούζομαι και με το Priorin αλλά δεν έχω δει αποτελέσματα. Έχω κανει τις εξετάσεις του θυροειδή μιας και έχω υποθυροειδισμό αλλά οι ορμόνες μου είναι οκ με το χάπι που παίρνω στα φυσιολογικά επίπεδα. Επίσης σίδηρος όλα οκ και εκεί. Το άγχος μου φταίει αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη και ψύχραιμη! Θέλω την γνώμη σας και τι άλλο μπορώ να κάνω για αποκτήσω ξανά τα δυνατά και πλούσια μαλλιά μου μιας και θέλω να είμαι τέλεια στο γάμο μου χωρίς πρόσθετα ποστιζ κτλ...Σας ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυροειδής αλωπεκία λίγους μήνες πριν τον γάμο μου..

θελει ενεσεις κορτιζονης τοπικα ::)
 

kkathi

Member
Απ: Γυροειδής αλωπεκία λίγους μήνες πριν τον γάμο μου..

Δεν πας μια βόλτα καλύτερα στο Συγγρός;
Αν δεν μειώσεις το άγχος σου θα επιδεινωθεί η κατάσταση μέχρι τότε. Αυτή η περίπτωση είναι ψυχογενής ξεκάθαρα.
Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί αυτή η εμμονή την ημέρα του γάμου σου στα δικά σου τέλεια και φυσικά μαλλιά. Τι θα συμβεί δηλαδή αν βάλεις ενα ποστίς καλής ποιότητας που θα μοιάζει απόλυτα φυσικό;
Μήπως τρώμε τον εαυτό μας τελικά βρε παιδιά με τις εμμονές και τον καταναγκασμό μας;
 

karagiov

New Member
Απ: Γυροειδής αλωπεκία λίγους μήνες πριν τον γάμο μου..

Καλησπέρα και πάλι!Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τις λάβω υπόψην και θα το ψάξω καλύτερα! Απλά όταν ξαφνικά εμφανίζεται ένα τέτοιου είδους πρόβλημα ενώ μέχρι στιγμής όλα ήταν φυσιολογικά σου ταράζει την ψυχική ηρεμία και σου χαλάει την διάθεση!Όσο για τις ενέσεις κορτιζόνης μόλις χθές ένας φίλος μου που αντιμετωπίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και κάνει ανα 15 μέρες ενέσεις έχει ήδη γεμίσει τις τρύπες και όταν μου το έδειξε το αποτέλεσμα ήταν πολύ ενθαρρυντικό! Το αναφέρω σε περίπτωση που αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με εμάς!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυροειδής αλωπεκία λίγους μήνες πριν τον γάμο μου..

karagiov είπε:
Καλησπέρα και πάλι!Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τις λάβω υπόψην και θα το ψάξω καλύτερα! Απλά όταν ξαφνικά εμφανίζεται ένα τέτοιου είδους πρόβλημα ενώ μέχρι στιγμής όλα ήταν φυσιολογικά σου ταράζει την ψυχική ηρεμία και σου χαλάει την διάθεση!Όσο για τις ενέσεις κορτιζόνης μόλις χθές ένας φίλος μου που αντιμετωπίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και κάνει ανα 15 μέρες ενέσεις έχει ήδη γεμίσει τις τρύπες και όταν μου το έδειξε το αποτέλεσμα ήταν πολύ ενθαρρυντικό! Το αναφέρω σε περίπτωση που αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με εμάς!
Μόνο με ενέσεις κορτιζονης θα φύγει η συγκεκριμένη αλωπεκια,μην σε τρομάζει δεν είναι τίποτα.
Πήγαινε σε έναν δερματολογο και μην ρωτήσεις τι να κανεις,πες του απλά θέλω να κάνω ενέσεις κορτιζονης
 

karagiov

New Member
Απ: Γυροειδής αλωπεκία λίγους μήνες πριν τον γάμο μου..

Ευχαριστώ πολύ έχω κλείσει ήδη ραντεβού!!Καλό απόγευμα!! ;)
 

erika

New Member
αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με σενα. απο ανασφαλεια και ταμπου τα αφησα περιμενοντας να διορθωθεια απο μονο του...αλλα περασαν 3 χρονια και μαλλον χειροτερεψε. παρασουσιασα στα ιδια σημεια κενα και θελω να σε ρωτισω τις εκανες τελικα τις ενεσεις?? ειχαν επιτυχια?? πως εισαι τωρα??
 

Aspa1987

New Member
diendoublee είπε:
αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με σενα. απο ανασφαλεια και ταμπου τα αφησα περιμενοντας να διορθωθεια απο μονο του...αλλα περασαν 3 χρονια και μαλλον χειροτερεψε. παρασουσιασα στα ιδια σημεια κενα και θελω να σε ρωτισω τις εκανες τελικα τις ενεσεις?? ειχαν επιτυχια?? πως εισαι τωρα??

Οσον αφορα την κοπελα που ανοιξε το θεμα,αντιμετωπιζω το προβλημα απο 5 χρονων! Ησουν σε κατασταση αγχους κ απλα ξεσπασεεκει, ειναι παροδικο.

Εσυ που το αφησες 3 χρονια, προφανως ακομα δεν εχεις παει στο γιατρο για να ρωτας για τις ενεσεις!

Αρχικα να σου πω οτι οι ενεσεις κανουν δουλεια, αλλα ειναι και αυτες παροδικες το ξερω απο πρωσοπικη εμπειρια,ειναι επιπονες κ ακριβες.Αλλα αυτα ειναι ψηλα γραμματα νομιζω εχουν βγει καινουργιες βελονες οι οποιες ειναι λιγο ακριβες κ οι γιατροι δεν τις χρεισιμοποιουν αλλα αν τις ζητησεις σε χρεωνουν εξτρα!

Παλευοντας με το προβλημα 15χρονια κ εχοντας υποψιν την περιπτωση σου αν και δε ξερω την ηλικια σου,αφου δεν επουλωθικε μονο του, χρηζεις ψυχολογικης υποστηριξης!

Μονο ετσι θα γμισουν τα κενα χωρις θεραπεια κιολας....

Παιζει μεγαλη σημασια παντως η ηλικια και δεν μπορω να σου πω σιγουρα.

Εαν εισαι ενηλικας επρεπε να ειχε επουλωθει απο μονο του μεσα σε ενα χρονο περιπου,αλλα συντρεχουν ψυχλογικοι λογοι γι αυτο δεν επουλωθικε!
 

panoslydios

New Member
Οχι οχι ...Παλι καλα που το βρηκα αυτο το ποστ.

Η γυροειδης αλωπεκια εμφανιζεται σε μεγαλα ποσοστα στη Μεγαλη Βρετανια
και 8 ατομα απο αλλο φορουμ την αντιμετωπισαν με εναν απλο τροπο:

Εβαλαν φιλτρο νερου στο μπανιο και στη βρυση που πινουν νερο...

Το συγκεκριμενο ατομο εχει βαλει και φωτογραφιες που αποδεικνυουν οτι την αντιμετωπισε
και ισχυριζεται οτι ακομα και σε περιοδους εντονου αγχους δεν εμφανιζει alopecia areata ουτε
αυτος ουτε οι συγγενεις του.

Οποτε βαλτε φιλτρο επειγοντως .Ερευνες λενε οτι το φθοριουχο νατριο
του νερου που κανουμε μπανιο εχεις ως αποτελεσμα να εξασθενει το ανοσοποιητικο συστημα μας.
 

Bouklas

Well-Known Member
Πολύ σωστή η παρατήρηση του φίλου panoslydios. Όχι μονο για τα μαλλία μας, αλλα γενικά στην υγεία. Το νερό της βρύσης περιέχει χλώριο. Το χλώριο είναι μια τοξική ουσία. Χρησιμοποιείτε στην επεξεργασία νερού για να μειώσει και να σκοτώσει κάποιες μορφές βιολογικών παραγόντων, όπως τα βακτήρια και τους ιούς που βρίσκονται στα υδατικά συστήματα.
Το χλώριο είναι επιβλαβές όταν το πίνουμε, όταν απορροφάται από το δέρμα μας, όταν εισπνέεται στους πνεύμονες μας, όταν κάνουμε ντούς. Το χλώριο δεν είναι μονο ότι απορροφάται από το δέρμα, αλλα και εκ νέου που εξατμίζεται στο ντούς, εισπνέεται στους πνεύμονες, και διαμεσου του αίματος μεταφέρεται στα διαφορα όργανα και ιστούς. Έχει υπολογιστεί ότι οι υδρατμοί στο μπάνιο μας μπορεί να περιέχει έως και 100 φορες παραπάνω χλώριο απ'ότι το νερό της βρύσης, γιατί το χλώριο εξατμίζεται από το νερό σε σχετικά χαμηλή θερμοκρασία. Αν κάνετε μπάνιο ή ντούς με αφιλτράριστο νερό βρύσης εισπνέεται και απορροφάται το χλώριο στο σώμα σας!!!
Οποιος θέλει μπορεί να βρει εύκολα στο google τι παθήσεις και ποσο κακό κάνει το νερό που πίνουμε. Tα διάβασα και φρίκαρα!

Και ένα video που με σόκαρε.
http://www.youtube.com/watch?v=FziG5LgrXPo
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mimis giova

Active Member
αδερφε γιατι φιλτρο μιλας?????το χλωριουχο νατριο πωσ με το φιλτρο θα το σταματησεισ?????με πεδευει κ εμενα η αρεατα..χωρια την α/α..κ αυτο π λεσ ισωσ ισχυει..ειμουν διακοπεσ αγγλια κ εκει εχασα τησ μησεσ βλεφαριδες...κ λιγο φρυδια...ισωσ επεζαι το νερο καπιο ρολο...γιατι κ στης διακοπεσ ανχοσ ειχα????τι στο καλο πια....ελεοσ!!
 

panoslydios

New Member
mimis giova είπε:
αδερφε γιατι φιλτρο μιλας?????το χλωριουχο νατριο πωσ με το φιλτρο θα το σταματησεισ?????με πεδευει κ εμενα η αρεατα..χωρια την α/α..κ αυτο π λεσ ισωσ ισχυει..ειμουν διακοπεσ αγγλια κ εκει εχασα τησ μησεσ βλεφαριδες...κ λιγο φρυδια...ισωσ επεζαι το νερο καπιο ρολο...γιατι κ στης διακοπεσ ανχοσ ειχα????τι στο καλο πια....ελεοσ!!

Βασικα πατα στο google ''φιλτρο νερου για το μπανιο''
και ψαξε..Αν κανεις απο εδω μεσα εχει βαλει η ξερει απο αυτα ας βοηθησει.
Κατι σε τετοιο στυλ χρησιμοποιουσε

Reverse osmosis
http://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_osmosis

σε τετοιο στυλ προτεινουν: http://www.waterwise.com/productcart/pc/showerwise.asp
Αν εχεις κανεναν που να ξερει ρωτα σε αυτο το στυλ.
 

weznem

Well-Known Member
τα φιλτρα αυτα ειναι συνηθως απλα φιλτρα ανθρακα που λες δεν κανουν κακο αλλα τιποτα το ιδιαιτερο. .. αν θελεις κατι καλο για να φιλτραρεται το νερο για να το πινεις θες γυρω στο 600ευρω υπηρξα υδραυλικος και ξερω.. και πινεις αλλο νερο..μετα της βρυσης σου μυριζει.. για το μπανιο υπαρχουν μεγαλα φιλτρα γυρω 30 εκατοστα μηκος που μπαινου στην ειασγωγη της υδρευσης του σπιτιου εκει κυμαινονται οι τιμες υπαρχουν με 10ευρω τα φθηνα υπαρχουν και με 50 ευρω τα οποια αλλαζεις καθε 3μηνες κανονικα.. εγ ω εχω τα απλα σπιτι μου.. που κρατανε μονο χωματα και απλα σωματιδια..οποιος εχει φραγκα αξιζει κατι καλο..
 
weznem είπε:
τα φιλτρα αυτα ειναι συνηθως απλα φιλτρα ανθρακα που λες δεν κανουν κακο αλλα τιποτα το ιδιαιτερο. .. αν θελεις κατι καλο για να φιλτραρεται το νερο για να το πινεις θες γυρω στο 600ευρω υπηρξα υδραυλικος και ξερω.. και πινεις αλλο νερο..μετα της βρυσης σου μυριζει.. για το μπανιο υπαρχουν μεγαλα φιλτρα γυρω 30 εκατοστα μηκος που μπαινου στην ειασγωγη της υδρευσης του σπιτιου εκει κυμαινονται οι τιμες υπαρχουν με 10ευρω τα φθηνα υπαρχουν και με 50 ευρω τα οποια αλλαζεις καθε 3μηνες κανονικα.. εγ ω εχω τα απλα σπιτι μου.. που κρατανε μονο χωματα και απλα σωματιδια..οποιος εχει φραγκα αξιζει κατι καλο..

δηλαδη δεν κατακρατουν το χλωριο οπως λενε?δεν παιζει αλλαγη στο μαλλι μ αυτα εφ οσον το προβλημα οφειλεται στο νερο(ντουζ)?
 

weznem

Well-Known Member
τα φιλτρα χλωριου τα καλα ειναι ακριβα τωρα αν τα συγκεκριμενα κανουν δουλεια δεν ξερω αλλα αμφιβαλλω..κοιτα το σιτε τι λενε κα κρινε
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πριν κανένα 4μηνο, πήρα ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα πάγκου από το groupon κάπου στα 60 ευρώ. Μέσω ενός φίλου, κανονίσαμε να το μετρήσουμε σε γνωστό χημικό. Μας είπε να τραβήξουμε σε δυο μπουκάλια νερό με και χωρίς φίλτρο και να τα βάλουμε στο ψυγείο και να του τα πάμε την επόμενη ημέρα.
Το μπουκάλι που είχε νερό από το φίλτρο, δεν είχε ίχνος χλώριου σε αντίθεση με το νερό από την βρύση.
Οπότε πιστεύω ένα καλό φίλτρο ενεργού άνθρακα θα κάνει την δουλειά όπως πρέπει. Επίσης ο χημικός μας είπε πως ουσιαστικά κατακράτησε το φίλτρο περίπου 21 ουσίες ενώ τα πολύ ακριβά κρατάνε 25 και ότι δεν θεωρεί ότι αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά.
Τώρα, όσον αφορά το μπάνιο, όπως σωστά ειπώθηκε, το ζεστό νερό ή το νερό γενικότερα που προέρχεται από το κόκκινο της βρύσης, δεν περιέχει χλώριο λόγω της θερμότητας η οποία το διαλύει. Καλό φυσικά είναι να μην γεμίζει το μπάνιο υδρατμούς αλλά να "σπάμε" λίγο την πόρτα ώστε να διαλύονται εύκολα.
Επίσης ενδεικτικά αναφέρω πως συμπλήρωμα μετάλλων όσο το έπαιρνα πίνωντας νερό βρύσης δεν είχα δει την παραμικρή διαφορά, ενώ μόλις έκοψα το χλώριο από την 2η ημέρα τα είδα όλα....Το χλώριο είναι δηλητήριο και τίποτα άλλο και ένα φίλτρο πιστεύω ότι είναι απολύτως απαραίτητο. Περιττό να πω πως αν τύχει και πιώ κάπου νερό βρύσης αηδιάζω από την μυρωδιά και την γεύση.
 

weznem

Well-Known Member
ισχυει αυτο με την γευση εχω επειρια καμια σχεση...αν πιεις 1 ποτηρι νερο φιλτραρισμενο και στο κααπκι νερο βρυσης αντιλαμβανεσε την διαφορα στην γλωσσα!! βαλε κανα λινκ εταιρειας φιλτρου κτλ..να υπαρχει γκομι..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση εγώ έχω αυτό

http://www.center-giotis.gr/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v3.tpl&product_id=103&category_id=17&option=com_virtuemart&Itemid=1

Μέσω κουπονιού από groupon.gr το πήρα 61 ευρώ με τα μεταφορικά μαζί.
 

baldy

Member
τουλαχιστον προλαβες να παντρευτεις κατι ειναι και αυτο,επισπευσε το γαμο


σωστα τα λεει ο weznm,ειχαμε και εμεις φιλτρο δεν αξιζει τα λεφτα,τωρα αν ειναι κανα πανακριβο δεν ξερω αλλα το θεωρω πολυτελεια.Και αντιμετωπιζαμε το ιδιο προβλημα το αλλο νερο μας βρωμαγε
 
Μπλουζα