Γυριζοντας απο δερματολογο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

comb

Member
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

Tελευταία υπάρχει μια κινητοποιηση γύρω από αυτό το θέμα από κάποιου γιατρούς στην Αμερική. Υποτίθεται οτι τα πρώτα αποτελέσματα ήταν ενθαρρυντικά, αλλά είναι νωρίς ακόμη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sovagg

New Member
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

Georgex6 είπε:
δε μπορω φιλε απο τη στιγμη που δεν εχω κανει ακομη
το μονο που ξερω ειναι οτι σου περνουν λιπος με λιποαναροφηση απο τη κοιλια και με καποιες διεργασιες (φυγοκεντρηση οπως εχω διαβασει) απομωνονουν τα βλαστοκυτταρα και μετα στα τοποθετουν στο κεφαλι με ενεσιτσες μαζι με καποιες πρωτεινες κατι τετοιο
το σεπτεμβριο που θα κανω θα γραψω με λεπτομερειες

Αντε να δουμε ρε γιγαντα...Θα περιμενω 2 μηνες ακομα..Παντως αυτο που ακουγεται με το χρωμα της τριχας οταν κανουμε επεμβαση με βλαστοκυτταρα(δηλ. βγαινουν αχρωμες ή ξανθες),δεν λυνεται με το να βαψουμε τα μαλλια μας??? ??? ::)
 

NGL

Member
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

george να κρατησεις αρχειο με φωτο πριν και μετα απ την πρωτη κιολας επισκεψη κι αν ειναι δυνατον να μας ενημερωνεις
συχνα και με λεπτομερειες φιλε.βλεπεις περιμενουμε ουρα.... :)
 

vrm

Member
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

Γυριζοντας απο τον παθολογο!((αλλαζοντας λιγο τον τιτλο)


Προσφατα επισκευτηκα εναν παθολογο για να δει τα αποτελεσματα των αιματολογικων εξετασεων που ειχα κανει...Επι τη ευκαιρια λοιπον τον ρωτησα για τη φιναστεριδη.Η απαντηση του με προβληματισε αρχικα καθως δεν γνωριζε οτι η συγκεκριμενη ουσια χορηγειται (πλεον) για την ανδρογενετικη αλωπεκια! :eek: :(Εντουτοις οταν τον ρωτησα αν η φιναστεριδη σε μικροτερη ποσοτητα (1mg και οχι 5)ειναι πιθανον να προκαλεσει μη αναστρεψιμες παρενεργειες στον οργανισμο ή αν υπαρχει η περιπτωση μακροπροθεσμα να διαταραχει η νεφρικη λειτουργια. Η απαντηση του ηταν η εξης:ποιος σου ειπε οτι εκεινοι που παιρνουν φιναστεριδη 5 mg δεν εχουν <<καλη>> σεξουαλικη ζωη.Αν ηταν τοσο επικινδυνα τα πραγματα οπως μου τα παρουσιαζεις (μικρη παρενθεση:του ανεφερα ολες τις παρενεργειες που κυκλοφορουν στο διαδικτυο απο τη χρηση της φιναστεριδης!) δεν θα συνταγογραφουσαν τοσα ευκολα.Δεν ειναι κατι τοσο επικινδυνο ειδικα σε 1mg.Η αληθεια ηταν οτι τα λογια του ενεπνεαν σιγουρια(παντα τον εμπιστευομουν σα γιατρο και οχι αδικα!)και μου θυμισαν αυτα που μου ειχε πει ο (δευτερος) δερματολογος που ειχα επισκευτει το χειμωνα.Παντως επεμεινε να συνεχισω με regaine 5% και αν δεν δω αποτελεσματα τοτε να χρησιμοποιησω φιναστεριδη.Κατι επισης που μου προκαλεσε θετικη εντυπωση ηταν οτι γνωριζε πολλα σε οτι αφορα τη δραση της σπειρονολακτονης στην αντιμετωπιση της τριχοπτωσης ??? ???.Μαλιστα μου προτεινε να τη χρησιμοποιησω (τοπικα) καθως εχει καλα αποτελεσματα :).

Μα καλα η σπειρονολακτονη ειναι πιο παλια απο τη φιναστεριδη ως θεραπεια τριχοπτωσης;;;
 

Άκης

Administrator
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

Καλός ο γιατρός σου, vrm.
Άλλωστε υπάρχουν και έρευνες σχετικά με την ασφάλεια της.
Τα έχουμε πει, θα τα ξαναπούμε και θα τα ξαναματαξαναπούμε ( ;) ) όταν θα μπει κάποιος και θα αρχίσει τα ψαρωτικά του...

Και το καλό είναι ότι αν μπει ένας και πει μια λέξη πχ "ημικρανία", αμέσως ψαρώνουμε και σκεφτόμαστε "ουάοοο, επιστήμονας" και αρχίζουμε και τον ρωτάμε "ε και ποια η γνώμη σου master για 18% μινοξ με 22mg/εβδομάδα φινας και πως να κόψω την φίνα και να αρχίσω το palmetto αααα και που είσαι μάστορα, τι να πάρω για το τάδε" κλπ, κλπ...
Από την στιγμή που οι γιατροί, οι δικοί μας, που τους έχουμε face2face μας λένε τα πράγματα θετικά...

Πάντως, vrm, για την spiro, υπάρχει έρευνα του '88 με τίτλο "Topical spironolactone inhibits dihydrotestosterone receptors in human sebaceous glands: an autoradiographic study in subjects with acne vulgaris", που σημαίνει την ήξεραν από παλιά.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

η απαντηση του οτι δεν γνωριζει για την φιναστεριδη και την χρηση της δεν με παραξενευσε εξαλλου η ειδικοτητα του ειναι διαφορετικη
ομως με παραξενευσε που δεν στο απαγορευσε να χρησιμοποιεις συνηθως οι περισσοτεροι αυτο λενε
 
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

Georgex6 δεν μας ειπες εντελλει τι εγινε με το θεμα των βλαστοκυταρων επισκεπτικες τον δερματολογο σου για να ξεκινησεις θεραπεια η το μετανοιωσες;
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

http://www.adistem.com/product.htm
πιθανοτατα ειναι αυτο που μου εχει αναφερει ο δερματολογος μου για προιοντα με ετοιμα βλαστοκυτταρα (αν και ο ιδιος προτιμα εξαγωγη απο τον ασθενη)
οι προβληματισμοι μου ειναι οι εξης στην αναζητηση μου στο νετ δεν εχω βρει να το χρησιμοποιουν κι αλλοι γιατροι και 2 αμα το εχουν βρει καποιοι η histogen και η follica τι κανουν να το κλεισουν σωστα?
τελοσπαντων ειναι μια ακριβη διαδικασια αυτη και το PRP και αυτο το καιρο δε μπορω να τη κανω :mad:
αυτες τις μερες θα εχω μια ξεκαθαρη συζητηση με το δερματολογο μου αν κανει σοβαρη δουλεια (ειναι καλος ανθρωπος και δε δινει φρουδες ελπιδες)
αλλιως το αφηνουμε γιατι μαζευω και λεφτα για κανονικη μεταμοσχευση
εννοειτε οτι οποιος θελει και εχει την οικονομικη δυνατοτητα ας δοκιμασει
περισοτερα νεα θα εχω πιθανοτατα αυριο
 

Georgex6

Well-Known Member

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Γυριζοντας απο δερματολογο

λοιπον παιδια ειχα μια συζητηση με το δερματολογο μου τη προηγουμενη βδομαδα
και μου ανεφερε οτι τα βλαστοκυτταρα απο το λιπος δεν λειτουργουν πρακτικα γιατι θεωρητικα θα επρεπε
τεσπα μου ειπε να συνεχισω την θεραπεια μου(big 3) οπου παω πολυ καλα και οσον αφορα το μπροστινο μερος οπου εχω το προβλημα μου ειπε οτι η μονη λυση ειναι η μεταμοσχευση
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα