Γυναικομαστια από φινα

turnfiji123

Active Member
Μου έβγαλε γυναικομαστια αλλά όχι αυτό το τρανταχτό που πονάει κλπ, είναι απλά σαν λιπώδης ιστός και μάλλον από την προγεστερονη/προλακτινη. Υποστηρίζεται ότι με βιταμίνη β6 και Ε φεύγει μέσα σε ένα μήνα. Ξέρει κάποιος μια καλή μάρκα β6 (p5p) και Ε; Δοσολογίες 600mg / μέρα β6 και 800 - 1200 IU / μέρα Ε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Μου έβγαλε γυναικομαστια αλλά όχι αυτό το τρανταχτό που πονάει κλπ, είναι απλά σαν λιπώδης ιστός και μάλλον από την προγεστερονη/προλακτινη. Υποστηρίζεται ότι με βιταμίνη β6 και Ε φεύγει μέσα σε ένα μήνα. Ξέρει κάποιος μια καλή μάρκα β6 (p5p) και Ε; Δοσολογίες 600mg / μέρα β6 και 800 - 1200 IU / μέρα Ε.

Φιλε μου, αν ριξεις μια ματια γυρω σου, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που οι λεπτες μπλουζιτσες δεν μπορουν να κρυψουν τις σωματικες ατελειες, θα δεις πολλους αντρες να διαθετουν "βυζια" μεγαλυτερα των γυναικων!!!

Αυτο δε σημαινει οτι κανουν χρηση φιναστεριδης.

Η καθιστικη ζωη, η κακη διατροφη, η ελλειψη γυμναστικης, ειναι λογικο να εχουν ως συνεπεια σωματικες ατελειες (οπως "σωσιβιακια", γυναικομαστιες, χαλαρους-πλαδαρους μυες κ.α.).

Αφιερωσε λιγο χρονο καθημερινα σε γυμναστικη με βαρη, τρεξιμο, κοιλιακους και μετα απο αρκετους μηνες συγκρινε το σωμα σου με την προγενεστερη κατασταση. Το πιο πιθανο ειναι να διαπιστωσεις οτι η φινα υπηρξε στο μυαλο σου το "εξιλαστηριο θυμα".

Σκεψου, λοιπον, μηπως το προβλημα που διαπιστωσες οφειλεται σε αλλους παραγοντες και οχι στη χρηση φινας.

Υ.Γ. Αυτη η συμβουλη απο εναν πενηνταρη, χρηστη φιναστεριδης εδω και 2 χρονια........που ομως ταυτοχρονα ασχολειται με τον αθλητισμο και την υγιεινη διατροφη δεκαετιες.
 

FreeThinker

Well-Known Member
@turnfiji123 ολο λες οτι την κοβεις μια για παντα κι ολο την ξαναρχιζεις... πρεζακια μας εχει κανει. σουτιεν 75C και λυθηκε το προβλημα
 

turnfiji123

Active Member
Φιλε μου, αν ριξεις μια ματια γυρω σου, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που οι λεπτες μπλουζιτσες δεν μπορουν να κρυψουν τις σωματικες ατελειες, θα δεις πολλους αντρες να διαθετουν "βυζια" μεγαλυτερα των γυναικων!!!

Αυτο δε σημαινει οτι κανουν χρηση φιναστεριδης.

Η καθιστικη ζωη, η κακη διατροφη, η ελλειψη γυμναστικης, ειναι λογικο να εχουν ως συνεπεια σωματικες ατελειες (οπως "σωσιβιακια", γυναικομαστιες, χαλαρους-πλαδαρους μυες κ.α.).

Αφιερωσε λιγο χρονο καθημερινα σε γυμναστικη με βαρη, τρεξιμο, κοιλιακους και μετα απο αρκετους μηνες συγκρινε το σωμα σου με την προγενεστερη κατασταση. Το πιο πιθανο ειναι να διαπιστωσεις οτι η φινα υπηρξε στο μυαλο σου το "εξιλαστηριο θυμα".

Σκεψου, λοιπον, μηπως το προβλημα που διαπιστωσες οφειλεται σε αλλους παραγοντες και οχι στη χρηση φινας.

Υ.Γ. Αυτη η συμβουλη απο εναν πενηνταρη, χρηστη φιναστεριδης εδω και 2 χρονια........που ομως ταυτοχρονα ασχολειται με τον αθλητισμο και την υγιεινη διατροφη δεκαετιες.

Φίλε μου ευχαριστώ για τα καλά λόγια απλά η κατάσταση είναι ξεκάθαρα από την φιναστεριδη δεδομένου ότι πάντα το παρακολουθούσα αλλά επέλεξα να μην σταματήσω το φάρμακο μέχρι τον 4ο μήνα. Οφείλεται στην προγεστερονη / προλακτινη, δεν έχω όγκο η’ πόνο κάτω από τις θηλές και αν έχει κρύο εξαφανίζεται. Το θέμα είναι ότι ψάχνω β6 p5p την οποία πρέπει να πάρω σε μεγάλες ποσότητες καθώς και βιταμίνη Ε συγκεκριμένη και αναρωτιέμαι αν κάποιος είχε δοκιμάσει παρόμοια λύση η’ αν ξέρει από που τα βρίσκουμε (τα φαρμακεία έχουν κυρίως τις βλακείες της Solgar). Τα νολβαντεξ δεν την διόρθωσαν. Αν γνωρίζεις κάποιο σάιτ για τα εξής, μπορείς να μου πεις:
Vit B6 as (pyridoxine Hydrochloride) 600mg a day


Vit E as (di-alpha Tocopheryl Acetate) 800 - 1200 iu a day

Οι δοσολογίες βέβαια στην β6 τουλάχιστον είναι τραγικές και θέλει λίγο σε κάθε γεύμα όχι όλο μαζί αλλά τεσπα.

@FreeThinker δεν ανέφερα ότι ξεκίνησα ξανά. Τα έχω 1η σκάλα και είμαι μια χαρά. Έδεσε με το πρόσωπο και πλέον δεν με φαντάζομαι με μαλλί.
 
Μπλουζα