Γυναικεία τριχόπτωση,λατανοπρόστη, αντιαδρογόνα, prp

gatsby

Member
Καλησπέρα,

Συχνά πυκνά, όποτε με παίρνει από κάτω με τα μαλλιά μου μπαίνω στο forum να μαθαίνω τι νέο παίζει. Η δική μου ιστορία όπως των περισσότερων γυναικών. Διάχυτη αραίωση ΑΑ. Αν κ μπορώ να πω ότι κανένας γιατρός δεν με έχει πείσει ότι ξέρει ακριβώς τα πάντα για την τριχοπτωση πόσο μάλλον να κάνει διάγνωση.
Προσωπικά, δεν έχω κόψει ποτέ το regain. Και ούτε πρόκειται.
Τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ regain + λατανοπρόστη . έχω δει φοβερά αποτελέσματα αλλά επειδή για κάποιο διάστημα το σταμάτησα έχασα ότι είχα καταφέρει και τώρα ξαναπροσπαθώ. Ακόμα κ ανν χρειάζεται να τα παίρνω μόνιμα όλα αυτά μου αρκεί να έχω αποτέλεσμα.
Σε ότι αφορα το prp είναι κάτι που έχει αποτέλεσμα μόνο εάν το κάνεις κάθε μήνα. Δίνει ένα φούντωμα κ δύναμη στις φύτρες, τα μαλλιά μακραίνουν πιο γρήγορα. Είναι ωστόσο τζάμπα κόπος εάν το κάνεις μόνο 1 φορά. κ προς θεού μακρυα από ΒΚ κλέφτες με το παραπάνω.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω τους πιο έμπειρους είναι 1)αν τα αντιανδρογόνα κάνουν για ΑΑ (φαντάζομαι ναι..). είναι κάτι που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κ ίσως το τολμούσα. 2)εάν γνωρίζετε κάποια θεραπεία που έχει να κάνει με την διατροφή. Στην αμερική βγαίνουν διάφοροι με βιβλία που δίνουν διατροφές με χυμούς κ κρεμύδα κτλτ κτλ αλλά θα το δοκιμάζατε? το έχει δοκιμάσει κανείς. 3) επίσης έχει βγει καμιά νέα θέραπεία?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

btg

New Member
1)ναι , αλλα απο την εικονα που εχω δε δουλευουν απαραιτητα για τη γυναικεια τριχοπτωση , σε αλλες δουλευουν καλα σε αλλες καθολου
2)Δυσκολο να δεις κατι απο τη διατροφη εκτος αν εχεις ελλειψη σε σιδηρο , βιταμινες κλπ. Ισως καποια συγκεκριμενη διαιτα να βοηθησει αλλα ψιλα πραγματα
3)Τιποτα αξιολογο
 

gatsby

Member
Καλησπερα, ευχαριστω για τις απαντήσεις. Η αληθεια ειναι οτι δεν θα σταμτησω να ψαχνω θεραπειες, γι αυτο κ εχω βαλει στοχο καθε χρονο να πηγαινω σε εναν νεο γιατρο ή να τηλεφωνώ στους υπαρχοντες για το εαν εχει βγει κατι νεο. Δεν πρεπει να χανουμε τις ελπιδες μας και υπαρχουν ανθρωποι με πραγματικα προβληματα που τα εχουν ξεπερασει με υπομονη, επιμονη κ πιστη στον εαυτο τους! Μπορει καποιοι να καπηλευονται τις ελπιδες μας κ ενα εχουν χτιστει ενα εμποριο πανω στον δικο μας πονο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει ν σταματησουμε την προσπαθεια! Απο εκει κ περα οι θεραπειες γ τα μαλλια αποδιδουν σε ενα 5 με 20% (αυτες π εχω δοκιμασει εγω τουλαχιστον). Κατα την διαρκεια των χρονων εχω δει σημαντικη βελτιωση η οποια ομως ειναι "ευθραυστη".

Εκει π εχω καταληξει ειναι οτι καλο ειναι να κοιταμε το τριχωτο αλλα βοηθαει πολυ να κοιταμε κ το σωμα της τριχας. Επομενως προσωπικα χρησιμοποιω εναλλαξ ενα σαμπουαν θεραπειας κ ενα σαμπουαν γ ογκο. Κανω τις θεραπειες μου. Παιρνω βιταμινουλες..λγ τοπικ κ ολα καλα!

Να σημειωσω οτι εχω χρησιμοποιησει κ dermaroller. Στις κοπελες δεν ειναι καθολου ευχρηστο δυστυχως καθως μπλεκεται με τα μαλλια κ μετα αστα να πανε... Επισης, ο γιατρος μ ειπε οτι γ να το βαζω στο κεφαλι πρεπει να παρω ειδικη minoxidili κ οχι να βαζω κατευθειαν regain.. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Τελος για οσους το εχουν παρει πολυ μεγαληβπροσοχη στην αποστειρωαη υπαρχει μεγαλος κινδυνος μολυνσεων. Εαν βρει καποιος dermaroller 1 χρησεως θα βοηθουσε να μας το πει :).

Τελος, θα ηθελα να πω σε ολους τους φιλους! Η πιο αποτελεσματικη θεραπεια απο ολες ειναι η αποδοχη του εαυτου μας. Μπορουμε να κοτιομαστε στον καθρεφτη κ να μιζεριαζουμε συνεχως... ή μπορουμε να ανθισουμε αγαπωντας τον εαυτο μας! Δεν ειναι ευκολο κ θα υπαρχουν παντα στιγμες που θα λυγιζουμε.. αλλα για λιγο μπορουμς να ξαποστασουμε...κ μετα προς τη δοξα τραβαμε! Καθε κατασταση εχει κ την θετικη της πλευρα!
Επισης εαν ενδιαφερονται ατομα μπορω να βαλω reviews για σαμπουαν μιας κ εχω χρησιμοποιησει απειρα τα τοσα χρονια! Οποιος θελει let me know!

Φιλικα
 

btg

New Member
Καλησπερα, ευχαριστω για τις απαντήσεις. Η αληθεια ειναι οτι δεν θα σταμτησω να ψαχνω θεραπειες, γι αυτο κ εχω βαλει στοχο καθε χρονο να πηγαινω σε εναν νεο γιατρο ή να τηλεφωνώ στους υπαρχοντες για το εαν εχει βγει κατι νεο. Δεν πρεπει να χανουμε τις ελπιδες μας και υπαρχουν ανθρωποι με πραγματικα προβληματα που τα εχουν ξεπερασει με υπομονη, επιμονη κ πιστη στον εαυτο τους! Μπορει καποιοι να καπηλευονται τις ελπιδες μας κ ενα εχουν χτιστει ενα εμποριο πανω στον δικο μας πονο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει ν σταματησουμε την προσπαθεια! Απο εκει κ περα οι θεραπειες γ τα μαλλια αποδιδουν σε ενα 5 με 20% (αυτες π εχω δοκιμασει εγω τουλαχιστον). Κατα την διαρκεια των χρονων εχω δει σημαντικη βελτιωση η οποια ομως ειναι "ευθραυστη".

Εκει π εχω καταληξει ειναι οτι καλο ειναι να κοιταμε το τριχωτο αλλα βοηθαει πολυ να κοιταμε κ το σωμα της τριχας. Επομενως προσωπικα χρησιμοποιω εναλλαξ ενα σαμπουαν θεραπειας κ ενα σαμπουαν γ ογκο. Κανω τις θεραπειες μου. Παιρνω βιταμινουλες..λγ τοπικ κ ολα καλα!

Να σημειωσω οτι εχω χρησιμοποιησει κ dermaroller. Στις κοπελες δεν ειναι καθολου ευχρηστο δυστυχως καθως μπλεκεται με τα μαλλια κ μετα αστα να πανε... Επισης, ο γιατρος μ ειπε οτι γ να το βαζω στο κεφαλι πρεπει να παρω ειδικη minoxidili κ οχι να βαζω κατευθειαν regain.. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Τελος για οσους το εχουν παρει πολυ μεγαληβπροσοχη στην αποστειρωαη υπαρχει μεγαλος κινδυνος μολυνσεων. Εαν βρει καποιος dermaroller 1 χρησεως θα βοηθουσε να μας το πει :).

Τελος, θα ηθελα να πω σε ολους τους φιλους! Η πιο αποτελεσματικη θεραπεια απο ολες ειναι η αποδοχη του εαυτου μας. Μπορουμε να κοτιομαστε στον καθρεφτη κ να μιζεριαζουμε συνεχως... ή μπορουμε να ανθισουμε αγαπωντας τον εαυτο μας! Δεν ειναι ευκολο κ θα υπαρχουν παντα στιγμες που θα λυγιζουμε.. αλλα για λιγο μπορουμς να ξαποστασουμε...κ μετα προς τη δοξα τραβαμε! Καθε κατασταση εχει κ την θετικη της πλευρα!
Επισης εαν ενδιαφερονται ατομα μπορω να βαλω reviews για σαμπουαν μιας κ εχω χρησιμοποιησει απειρα τα τοσα χρονια! Οποιος θελει let me know!

Φιλικα
λατανοπροστη πως ακριβως παιρνεις ? νομιζα υπαρχει στην αγορα μονο σαν κολλυριο
 

gatsby

Member
Eχει βγει φαρμακο απο την fagron που ανακατευει μαζι μινοξ + λατανοπροστη. Διατηρειται στο ψυγειο αυστηρα. Γενικα ειναι ακριβο. Αλλα λειτουργει.
Για να το παρω πιο φτηνα μου εδωσε η γιατρος μια συνταγη να μου φτιαξει μονος του ο φαρμακοποιος αλλα δυστυχως δεν ηταν καλη συνταγη..(η δεν την εφτιαξε καλα, ποιος ξερει?) Κ εκει εμεινα πισω με οση βελτιωση ειχα κανει. Τωρα πηρα ξανα το κΝονικο φαρμαρκο της εταιρειας.

Αν εχει κανεις κατι νεο παντως let us know!
 

Sandy

Active Member
Καλησπέρα κορίτσι ειμαι παλιά στο φορουμ .
Ερώτηση πόσο χρονών ξεκίνησε η τριχοπτωση κ πόσο είσαι?
Κάποιες λεπτομέρειες για το ιστορικό πως άρχισε η τριχοπτωση .
Εμένα ξεκίνησε με το κόψιμο των αντισσυλιπτικων που έπαιρνα χρόνια έχω μάλλον ΑΑ με χρόνια τελογενη τριχοπτωση.
Χρησιμοποιώ την μινοξ κοντά περίπου 2 χρόνια με τρέλα αποτελέσματα αλλά τώρα μάλλον φθίνει δεν ξέρω κ αρχίζω να αραιωνα σιγά σιγά Αλλά το θετικό είναι ότι δεν έχω τριχοπτωση άντε καμία 30αρια τρίχες να βγάζω μέρα παρά μέρα που κάνω μπάνιο.
Ενώ το καλοκαίρι στανταρ χάνω καμία 150αρα.
Τώρα προσπαθώ για εγκυμοσύνη κ φοβάμαι τρομερά να κόψω την μινοξ ειδικά τώρα που δεν με πιάνει κ καλά κ αρχίζω την κατηφόρα.
Αυτό της fargon είναι καλό? Το έχω ξαναδιαβάσει κ πολλοί από εδώ έμειναν ευχαριστημένοι
 

gatsby

Member
Καλησπέρα,
Εμένα μου αρχισε στα 16. Εχω κακη κληρονομικοτητα δυστυχως κ δεν προλαβα το προβλημα νωρις γιατι οι γονεις μου δεν θελαν να μου πουν οτι εχω προβλημα μην με στενοχωρησουν!!. Κ εγω ΑΑ εχω -προφανως- απλα επειδη εχω παει σε απειρους γιατρους κ μη , εχω καταλαβει οτι η τριχοπτωση ειναι γκριζα ζωνη κ οι γιατροι δεν ξερουν τα παντα γυρω απο αυτην... Τωρα ειμαι πλεον 30 χρονων.
Σε οτι αφορα το fagron περιεχει μεσα minixodili επομενως δεν γλιτωνεις κατι. Θελω να ψαξω το renedyl που εχουν γραψει πιο πανω καθως λενε οτι ειναι αρκετα καλο..

Τωρα γ εγκυμοσυνη δεν ξερω να σου πω. Σιγουρα καλη διατροφη κ σιδηρο..
 

Sandy

Active Member
Καλησπέρα,
Εμένα μου αρχισε στα 16. Εχω κακη κληρονομικοτητα δυστυχως κ δεν προλαβα το προβλημα νωρις γιατι οι γονεις μου δεν θελαν να μου πουν οτι εχω προβλημα μην με στενοχωρησουν!!. Κ εγω ΑΑ εχω -προφανως- απλα επειδη εχω παει σε απειρους γιατρους κ μη , εχω καταλαβει οτι η τριχοπτωση ειναι γκριζα ζωνη κ οι γιατροι δεν ξερουν τα παντα γυρω απο αυτην... Τωρα ειμαι πλεον 30 χρονων.
Σε οτι αφορα το fagron περιεχει μεσα minixodili επομενως δεν γλιτωνεις κατι. Θελω να ψαξω το renedyl που εχουν γραψει πιο πανω καθως λενε οτι ειναι αρκετα καλο..

Τωρα γ εγκυμοσυνη δεν ξερω να σου πω. Σιγουρα καλη διατροφη κ σιδηρο..

Όταν λες κληρονομικότητα εννοείς μητέρα κ πατέρα με ΑΑ ? Εμένα αραίωση η μάνα μ μετά την εμμηνόπαυση.
Άμα πάρω της fargon το ίδιο με το δικό σου κ ανακατεύω τηνregain γίνεται δεν ξέρω αυτήν την εταιρεία γι αυτό σε ρωτάω λεπτομέρειες.
Επίσης κάτω είχα τρελή τριχοπτωση μ είχε βοηθήσει το cg210 καλό ήταν. Το χρησιμοποιώ πάντα αρχές Μαΐου κ το σταματάω Σεπτέμβρη γτ τότε ξεκινάει η τριχοπτωση μ .Το renedyl δεν το ξέρω ακουστά το έχω...
Ποσες τρίχες χάνεις περίπου στο μπάνιο?
 

gatsby

Member
Η μαμα με αραιωση απο μικρη ο μπαμπας με ΑΑ. Ωστοσο εγω ειχα πλουσια μαλλια μεχρι να αρχισω να τα χανω γ αυτο κ δεν το καταλαβα γρηγορα.
Ακου το fagron στο φτιαχνει μονος του ο φαρμακοποιος , ξερω οτι ανακατευει βασει οδηγιων της φαγκρον minixodili 5% + λατανοπροστη. Εσυ το παιρνεις ετοιμο σε μπουκαλακι δεν κανεις κατι. Γενικα ειναι ακριβό να ξερεις περιπου 100ευρω για 3.5 μηνες π κραταει το διαλυμμα αλλα εγω ειδα αποτελεσματα. Χανω σιγουρα 30-40 τριχες. Σε οτι αφορα cg2 το ειχα παρει καποτε δεν μου εκανε αισθηση. Ωστοσο, ο λογος π μενω παντα πισω στις θεραπειες μου ειναι παντα το καλοκαιρι Αυγουστος κ Σεπτεμβρης.
Φετος δεν θα τους κανω την χαρη ομως θα προσεξω!
 

Sandy

Active Member
Η μαμα με αραιωση απο μικρη ο μπαμπας με ΑΑ. Ωστοσο εγω ειχα πλουσια μαλλια μεχρι να αρχισω να τα χανω γ αυτο κ δεν το καταλαβα γρηγορα.
Ακου το fagron στο φτιαχνει μονος του ο φαρμακοποιος , ξερω οτι ανακατευει βασει οδηγιων της φαγκρον minixodili 5% + λατανοπροστη. Εσυ το παιρνεις ετοιμο σε μπουκαλακι δεν κανεις κατι. Γενικα ειναι ακριβό να ξερεις περιπου 100ευρω για 3.5 μηνες π κραταει το διαλυμμα αλλα εγω ειδα αποτελεσματα. Χανω σιγουρα 30-40 τριχες. Σε οτι αφορα cg2 το ειχα παρει καποτε δεν μου εκανε αισθηση. Ωστοσο, ο λογος π μενω παντα πισω στις θεραπειες μου ειναι παντα το καλοκαιρι Αυγουστος κ Σεπτεμβρης.
Φετος δεν θα τους κανω την χαρη ομως θα προσεξω!

Σαν κ μενα κ εσύ κ εγώ το καλοκαίρι μένω πίσω λογο τριχοπτωσης. Κ εσύ χάνεις λίγες τώρα όπως εγώ άρα μαζί πάμε χαχαχαχ.
Τώρα είμαι υπό σκέψη να πάω να πάρω της fargon η να περιμένω μετά εγκυμοσυνης οπότε επέλθει αυτή...

Τώρα τι χρησιμοποιείς στο μαλλί? Κανένα συμπλήρωμα παίρνεις?
Εγώ θα ξεκινήσω κ το fongoral τω άρχισε πολύ λιπαρότητα. Από σαμπουαν ποια χρησιμοποιείς ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gatsby

Member
Παιρνω cystiphane ως συμπληρωμα αλλα ακομα δεν εχω να σου πω γιατι δεν εχουν παρελθει 3 μηνες για να δω αποτελεσματα.
Αυτο π εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν το εχω δοκιμασει για πανω απο 3 μηνες γιατι ειναι ακριβο ειναι το Noukrin. Λεει βλεπεις αποτελεσματα πρεπει να το παιρνεις γ 12 μηνες.
Εγω τωρα βαζω fagron πρωι βραδυ μονο καθημερινες γιατι το σκ θελω να ειμαι περιποιημενη. Τις βιταμινουλες μου. Κ χρησιμοποιω σαμπουαν για ογκο (klorane με λιναρι) κ σπρει για ογκο(ακομα δοκιμαζω δεν εχω καταληξει).

Ιδανικα θα ηθελα να κανω μεταμοσχευση αλλα εχω διαχυτη αραιωση κ ειμαι δυσκολη περιπτωση κ σε αυτο... κ επισης δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. Κ το βασικοτερο δεν εχω βρει ενα γιατρο να εμπιστευτω.
 

Tzeni papa

New Member
Κορίτσια καλησπερα. Εχω κ εγώ μεγάλο προβλημα αραιωσης. Ειδικά από αυγουστο έως κ μέσα Οκτώβρη με πεθαινει.. Ακολουθώ εδώ και τρία χρόνια θεραπεία απ τον δερματολόγο μου με μινοξιδιλη οιστραδιολη και κάτι αλλά εκεί που βάζει μέσα.. Αυτή τη περιοδο νομίζω είμαι στα χειρότερα μου δε ξερω τι άλλο να δοκιμάσω.. Βάζω κ τις λοσιόν πρωι κ βράδυ κ είναι που είναι λίγα φαίνονται κ λαδωμένα κ θέλω κάθε μέρα λούσιμο.. Ποια η γνώμη σας για τα χάπια φιναστεριδης?
 
Μπλουζα