Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

takis7

New Member
Απ οτι νομιζω πλησιαζει η ωρα που δε θα μπορω να βλαιπω τα μαλλιά όπως θα γινουν και θα θελω να τα ξυρισω.Καλώ οσους εφαρμοζετε αυτο το look να διαφωτισετε σχετικα.Να προτεινετε δηλαδη γρήγορους και φθηνους τροπους ξυρίσματος.Να μη διστάσετε επίσης να αναφερθήτε συγκεκριμένα και ονομαστικα σε διάφορα προιοντα που προτεινετε
1. εγώ επείδη βαριεμαι και το ξυρισμα ακόμα και του προσωπου,υπαρχει ξυριστικη μηχανη ειδικα για κεφάλι ή μπορουμε να ξυριστουμε και με αυτες που ειναι για το πρόσωπο???
2.απ οτι εχω δει σε καποια μεγαλα καταστηματα ηλεκτρικων και ηλεκτρωνικων ειδών υπαρχουν κατι μηχανες που νομιζω οτι δεν ειναι ξυριστικες αλλα κουρευτικες δηλαδη τις χρησιμιποιουμε μονοι μας και κοβουμε τα μαλλια πολύ κοντά

Τις αποψεις σας παρακαλω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hopefull

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

καλυτερη ξυριστικη που εχω χρησιμοποιησει και χρησιμοποιω philips babyliss titanium.εχει τη πιο χαμηλη σκαλα για πειραματισμους στα χιλιοστα και ειναι και επαναφορτιζομενη

Για ξυρισμενο τελειος look οπως περιπου με ξυραφι Wahl Balding clippers. ειναι η μοναδικη που πλησιαζει το ξυρισμα αλλα δεν ειναι επαναφορτιζομενη και ειναι ειναι και βαρια στο χερι.

απο κει και περα για ξυρισμα τελειως gilette mach 4


η καλυτερη αρχη για μενα philips babyliss και αποφασιζεις παιζοντας με τη μικρη σκαλα ποσο κοντα θες να πας πριν πας στις αλλες επιλογες

tips: αν χρησιμοποιεις regaine αντιναδρογονα η δε ξερω τι και πας για ξυρισμα κοφτα διοτι water retention, body fat και αλλες τετοιες παρενεργειες δε βοηθανε καθολου το προσωπο και αν τα ξυρισεις το προσωπο σου θα ειναι σε πρωτο πλανο και πρεπει αν δειχνει στα καλυτερα του

ρουχα σε σκουρα χρωματα και επιλογη γκαρνταρομπας προσεχτικα, πουκαμισακια, polo shirts, ζακετακια και γενικα οτι ειναι με γιακα, κουστουμια χωρις γραβατα με ανοιχτο το πουκαμισο ειναι look που παει ωραια με το ξυρισμα

αεροβια και γυμανστικη με βαρη και διατηρηση ενος καλου βαρους ωστε να μην εισαι χοντρος στο προσωπο

αυτοπεποιθηση και μ*λ*κιες δε λεω αυτα θα τα βρεις μονος σου. απλα δωσε χρονο στους αλλους αλλα κυριως στον εαυτο σου να το συνηθισεις. εγω εκανα μπρος πισω τρεις τεσσερις φορες μεχρι να κρατησω το look και απλα το κανα πιο δυσκολο και σε εμνα και στους αλλους να το συνηθισουν.

καλη επιτυχια και αν το κρατησεις ετοιμασου για τη χαρα της απολυτης ελευθεριας, δεν θα ξανασχοληθεις με καθρεπετες και διαφορα περιεργα φωτα στα μαγαζια, δε θα σε νοιαζει μπανιο στη θαλασσα, βολτες με cabrio, ανεμος, βολτες με μηχανακια κτλ....αρκει να περασεις το πρωτο σταδιο και να το συνηθισεις
 

takis7

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

hopefull ,πολυ πολυ χρησιμες οι πληροφορειες σου.
 

tatini

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

Έχω την εντύπωση πως οι μηχανές που πωλούνται στα μαγαζιά με ηλεκτρικά δεν έχουν σκάλες, μόνο καπέλα. Επειδή το είχα ψάξει, τελικά αναγκάστηκα να παραγγείλω μια επαγγελματική της Wella από ένα κομμωτήριο.
 

Hopefull

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

tatini είπε:
Έχω την εντύπωση πως οι μηχανές που πωλούνται στα μαγαζιά με ηλεκτρικά δεν έχουν σκάλες, μόνο καπέλα. Επειδή το είχα ψάξει, τελικά αναγκάστηκα να παραγγείλω μια επαγγελματική της Wella από ένα κομμωτήριο.

Οπως τα λες ειναι δεν εχω βρει καμια που να αξιζει στην αγορα, μονο η συγκεκριμενη της philips ειναι διαφορετικη, εχει το πιο μικρο καπελο με μετρητη απο 05mm εως 2.5μμ σε τεσσερις ενδιαμεσες σκαλες και βρισκω το μηκος που μου αρεσει.

Μπορεις να κανεις μεχρι και fade σε πολυ χαμηλα χιλιοστα αν γουσταρεις. Σχεδον δερμα χαμηλα και ανεβαινεις οσο πας πιο πανω.

Εχω παραγγελει και της Wahls την balding clippers που στα παιρνει σαν ξυραφι αλλα τη χρησιμοποιω μονο καλοκαιρι που μαυριζω κιολας αλλιως το χειμωνα που μαι κατασπρος μου αρεσει να φαινεται λιγο το μαυρο οπως βγαινει η τριχα και χρησιμοποιω μονο την philips
 

badday

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

hopefull είπε:
καλυτερη ξυριστικη που εχω χρησιμοποιησει και χρησιμοποιω philips babyliss titanium.εχει τη πιο χαμηλη σκαλα για πειραματισμους στα χιλιοστα και ειναι και επαναφορτιζομενη

Για ξυρισμενο τελειος look οπως περιπου με ξυραφι Wahl Balding clippers. ειναι η μοναδικη που πλησιαζει το ξυρισμα αλλα δεν ειναι επαναφορτιζομενη και ειναι ειναι και βαρια στο χερι.

απο κει και περα για ξυρισμα τελειως gilette mach 4


η καλυτερη αρχη για μενα philips babyliss και αποφασιζεις παιζοντας με τη μικρη σκαλα ποσο κοντα θες να πας πριν πας στις αλλες επιλογες

tips: αν χρησιμοποιεις regaine αντιναδρογονα η δε ξερω τι και πας για ξυρισμα κοφτα διοτι water retention, body fat και αλλες τετοιες παρενεργειες δε βοηθανε καθολου το προσωπο και αν τα ξυρισεις το προσωπο σου θα ειναι σε πρωτο πλανο και πρεπει αν δειχνει στα καλυτερα του

ρουχα σε σκουρα χρωματα και επιλογη γκαρνταρομπας προσεχτικα, πουκαμισακια, polo shirts, ζακετακια και γενικα οτι ειναι με γιακα, κουστουμια χωρις γραβατα με ανοιχτο το πουκαμισο ειναι look που παει ωραια με το ξυρισμα

αεροβια και γυμανστικη με βαρη και διατηρηση ενος καλου βαρους ωστε να μην εισαι χοντρος στο προσωπο

αυτοπεποιθηση και μ*λ*κιες δε λεω αυτα θα τα βρεις μονος σου. απλα δωσε χρονο στους αλλους αλλα κυριως στον εαυτο σου να το συνηθισεις. εγω εκανα μπρος πισω τρεις τεσσερις φορες μεχρι να κρατησω το look και απλα το κανα πιο δυσκολο και σε εμνα και στους αλλους να το συνηθισουν.

καλη επιτυχια και αν το κρατησεις ετοιμασου για τη χαρα της απολυτης ελευθεριας, δεν θα ξανασχοληθεις με καθρεπετες και διαφορα περιεργα φωτα στα μαγαζια, δε θα σε νοιαζει μπανιο στη θαλασσα, βολτες με cabrio, ανεμος, βολτες με μηχανακια κτλ....αρκει να περασεις το πρωτο σταδιο και να το συνηθισεις


hopefull πολυ ωραιο το ποστ σου !!! :clap2:

Παντως με ξυρισμενο κεφαλι ειναι απολαυση το regain κτλ. Ολες οι θεραπειες εφαρμοζονται πανευκολα
 

xk

Active Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

να πω κι εγω την μικρη ιστοριουλα μου..

ξεκινησα να τα παιρνω με σκαλες.Πρωτα στην 4 μετα απο λιγο καιρο στην 3 μετα 2 μετα 1 μετα δερμα..(χωρις ανταπτορα) με μια κουρευτικη philips.Μετα γυρισα παλι στην σκαλα 2 γενικα πειραματιζόμουν + προσπαθουσα να συνηθίσω εμένα κ να με συνηθισουν κ οι γυρω μου με κοντο μαλλι...

τεσπα ειχα σταθεροποιηθει στο ''δερμα'' με την κουρευτικη αλλα κατι δε μου πηγαινε καλά,μ ετρωγε ο κώλος μου να δοκιμασω κ το ξυραφι.Δεν ημουν ικανοποιημενος με κανενα μήκος..Με τις σκαλες 3-4 μ αρεσε μπροστα που ειχα λιγο μαλλακι αλλα πισω χτυπαγε ασχημα το μπιφτεκι και αισθανομουν παππους.Τα παιρνω με την 1 διορθωνεται το μπιφτεκι και φαινομαι οκ πισω αλλα χαλαω μπροστα γιατι φαινονται ''σκαλοπατια'' μεταξυ των κροταφων κ του τριχωτου στο πανω μερος(εχω καπως ανομοιόμορφη αραιωση)

ε εχω λιγο καιρο τωρα βρηκα την υγεια μου,δε ξερω πως φαινομαι στους γυρω αλλα πραγματικα μολις τα πηρα με ξυραφακι και με ειδα....ε για πρωτη φορα μετα απο 6-7 χρονια μ αρεσει αυτο που βλέπω στο καθρεπτη.Φαινομαι πιο καραφλος απο ποτε αλλα για ενα παραξενο λογο δεν αισθανομαι καραφλος.Ξερω ακουγεται γελοιο αλλα ετσι νιωθω.Μαλλον γιατι πετυχα την ομοιομορφια που εψαχνα

παντως δε περιμενα ποτε οτι θα βαλω ξυραφι στο κεφάλι αλλα ποτε μη λες ποτε τελικά..

κρατα ότι σου ειπε ο hopefull που ειναι ολοσωστα και καλή αρχή
 

mindtrapper

Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

Έχω δοκιμάσει με μια Wahl χωρίς σκάλα, 0 δηλαδή. Τα παίρνει (με προσπάθεια) σαν να έχεις ξυριστεί με ξυράφι 1-2 μέρες πριν αλλά με τη φορά και όχι κόντρα. Έχω δοκιμάσει με μια κουρευτική Phillips πάλι χωρίς το πλαστικό μπροστά αλλά δεν λέει πολύ, αφήνει αρκετές τρίχες στα δύσκολα σημεία. Τη Phillips τη χρησιμοποιώ αν καμια φορά τα έχω αφήσει αρκετά και δεν λέει να τα πάρω με τη μια ξυράφι. Μόνο με ξυράφι είδα φως.

Εγώ χρησιμοποιώ Gillette Fusion με την δόνηση και 4 λεπίδες. Καλή μηχανή και πιστεύω η δόνηση την βοηθάει αρκετά.

Για αρχή πάρε τα με την φορά (πάνω: από το crown προς το μέτωπό, πίσω: από τον crown προς τον σβέρκο, πλάι: από πάνω προς τα κάτω ή αν αφήνει πολλά έτσι τότε από πίσω προς τα μπρος παράλληλα στο πάτωμα). Εγώ τα έκανα κόντρα πρώτη φορά και κοκκίνισε το κρανίο. Επίσης υπάρχουν δύσκολα σημεία (για εμένα είναι εκεί που ενώνεται το πλάι με το πάνω και το πίσω). Εκεί κάνε ελαφρά κόντρα για αρχή και μην το ζορίζεις πολύ για να μην κοπείς. Με το χέρι θα αισθάνεσαι ότι έχει ακόμα τρίχα εκεί αλλά δε θα φαίνεται. Τώρα που το έχω συνηθίσει παίρνω όλο τα κεφάλι 2 φορές (μια με τη φορά και μια κόντρα) σε 10 λεπτά και πολλά λέω.

Είναι ωραία αίσθηση και βασικά για εμένα η μόνη λύση για κάποιον που είχε αραιώσει από τα 21 (εγώ) και δεν θέλει φιναστερίδη και τοπικά. Δε θα πω ψέματα, όταν γίνει mainstream ένας τρόπος που θα δίνει unlimited donor θα το κάνω και δε θα τα ξαναξυρίσω. Αλλά μέχρι τότε είναι η καλύτερη λύση για προχωρημένα NW.
 

xk

Active Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

mind αμα τα παρεις κοντρα αργουν πιο πολύ να ξαναβγουν ετσι δεν ειναι?Ρωταω γιατι μεχρι στιγμης τα παιρνω με τη φορά αλλα κρατανε μονο μια μερα,την επομενη αρχιζουν κ φαινονται.
 

mindtrapper

Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

xk είπε:
mind αμα τα παρεις κοντρα αργουν πιο πολύ να ξαναβγουν ετσι δεν ειναι?Ρωταω γιατι μεχρι στιγμης τα παιρνω με τη φορά αλλα κρατανε μονο μια μερα,την επομενη αρχιζουν κ φαινονται.

Κοίτα ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός αλλά σε εμένα αν τα πάρω με τη φορά τα πίσω φαίνονται πάντα λίγο πιο σκούρα μέσα από το δέρμα (ανοιχτόχρωμο δέρμα, σκούρα τρίχα) και αν κάνω με το χέρι αντίθετα με τη φορά τους είναι σαν στρατσόχαρτο. Την επόμενη γίνονται έτσι και με τη φορά να περάσω το χέρι.

Όταν τα πάρω κόντρα κερδίζω μια μέρα. Δηλαδή μετά το ξύρισμα είναι smooth όπως και αν πας το χέρι και την επόμενη μέρα είναι λίγο τραχύ αλλά όχι πολύ. Μετά από δυο μέρες είναι τα ίδια όπως αν τα είχα πάρει με τη φορά την προηγούμενη.

Προσεχτικά όμως γιατί στην κόντρα αν το πάρεις γρήγορα ή αν έχει στεγνώσει λίγο το σημείο θα σου κάνει κάψιμο το ξυράφι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

takis7

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

εχει δοκιμασει κανεις σας μια μηχανη και για κεφαλι και για πρώσοπο? Αν υπαρχει βεβαια.
 

badday

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

ρε παιδια βαλτε καμια φωτο με ξυρισμενο κεφαλι ..να μας δωσετε θαρος να κανουμε το βημα
 

jk

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

ναι παίδες ανεβάστε καμία
ο καιρος καταφτάνει και για μένα.
 

xk

Active Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

taki κοιτα.υπαρχουν οι ξυριστικες μηχανες που ειναι προσωπου που μερικοι τις χρησιμοποιουν για να ξυριζουν κ το κεφαλι

πχ http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7465


και ειναι και οι κουρευτικες που εχουν στα κουρεια.

http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7463

Οι πρωτες ξυριζουν οπως το ξυραφι οι δευτερες χωρις ανταπτορα σου αφηνουν 1 χιλιοστο μαλλι..

2 σε 1 δεν υπαρχει οποτε πρεπει να σκεφτεις τι θες...

υπαρχουν 2 δρομοι

ο πρωτος ειναι αυτος δηλαδη παιρνεις μια κουρευτικη (πχ την Babyliss που ειπε και ο hopefull Που εχει ανταπτορα να τα κανεις και λιγοτερο απο χιλιοστο τα μαλλια σου http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10039791 γενικα παιζεις με το μηκος οσο θες το πας )και το πας το παραμυθι οπως αυτος δηλαδη βλεποντας και κανοντας (προσωπικα αυτο το βιντεακι μου δωσε το κουραγιο να τα παρω με ξυραφι...γαμω τα βιντεακια :D )

Head Shave


ή παιρνεις κατευθειαν ξυριστικη μηχανη οπως αυτος που ειναι σα να ξυριζεσαι με ξυραφι

AllAboutShaving.com - Definitive Guide To Shaving Your Head


εγω μετα απο ψαξιμο στο google ειδα οτι λιγοι ειναι ευχαριστημενοι με τις ξυριστικες μηχανες οι περισσοτεροι προτιμουν το ξυραφι.Παντως αν παρεις ξυριστικη τοτε για να ξυριζει καλα και να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερους ερεθισμους πρεπει να δωσεις απο 150 ευρω και πανω...αν ειναι να παρεις κατι Braun με 50 ευρω μη παρεις καθολου,τζαμπα λεφτα θα δωσεις.

γνωμη μου παρε την κουρευτικη babyliss που ειπαμε κανε τα κολπα σου για λιγο καιρο και αν δεις οτι θες λειο κεφαλι τελειως παρε μια mach3 και εξαφανιζε τα.
 

tatini

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

Πώς μπορώ να γνωρίσω τον τύπο του πρώτου βίντεο? :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :tease: :tease: :tease:
 

xk

Active Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

τυπάκι τρελο :p

ο δευτερος το παιζει γκομενος, :date ειναι γραφικός,προωθει προϊοντα και για ολους αυτους τους λογους μου τη σπαει απλα το βαλα για να δειξω στον τακη την ξυριστικη
 

tatini

New Member
Απ: Γρήγορο και φθηνό ξύρισμα κεφαλιού

xk είπε:
τυπάκι τρελο :p

ο δευτερος το παιζει γκομενος, :date ειναι γραφικός,προωθει προϊοντα και για ολους αυτους τους λογους μου τη σπαει απλα το βαλα για να δειξω στον τακη την ξυριστικη

I do, i do ;) ;P
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα