Γνώμη για μεταμόσχευση, Ετών 27

yokos

New Member
Γεια χαρά σε όλους, για οικονομία χρόνου θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο λακωνικός,
ζητώντας την άποψη σας κατα πόσο αξίζει να προχωρήσω σε μεταμόσχευση η όχι.

Είμαι 27 ετών και από τα 23-24 έχει αρχίσει και εμένα η αραίωση. Ο πατέρας μου, που προς τα εκεί οδεύω, έχει μεν φαλάκρα στο πάνω μέρος, αλλά τα πλαϊνά του είναι σε καλή μοίρα και δεν έχουν υποχωρήσει (πρέπει να είναι NW5). Με ορμητήριο λοιπόν αυτό, έχω τις παρακάτω σκέψεις.

Αρχικά, σκεφτόμουν για μεταμόσχευση στην ηλικία των 25, επισκέφτηκαν την DHI όπου μου πήραν και τις μετρήσεις που επισυνάπτω. Ευτυχώς για εμένα, τότε είναι που γνώρισα αυτό το φόρουμ και κατάλαβα ότι ήμουν πολύ μικρός και κατα δεύτερον με την hairline που μου σχεδίασαν μελλοντικά δεν θα έιχα μαντίλι να κλάψω (ηταν hairline 16χρονου, χαμηλή, κλπ). Οπότε και δεν έκανα κάτι.

Δύο χρόνια μετά, σκέφτομαι μήπως προχωρήσω τώρα. Επισυνάπτω φωτογραφίες σε κατάσταση βρίσκεται τώρα.
Εκεί που στοχεύω είναι για ένα αποτέλεσμα που λέμε ναι μεν έχει καραφλίτσα αλλά είναι γοητευτική (κροταφικά, crown αλλα με καλό fore head κλπ).
Ξέρω ότι δεν γίνεται να έχω κεφάλι 16χρονου.

Εκεί που καταλήγω λοιιπόν είναι να προχωρήσω τώρα για Ζώνη Α και Β, κάνοντας αρκετά μεγάλα κροταφικά,
και μετέπειτα χρόνια να προχωρήσω πύκνωση προς τα πίσω και τέλος crown ότι μείνει.

Όσον αφορά τα φάρμακα, βάζω εδώ και 1.5 χρόνο regaine σπρέι ή υγρό.
Για άλλα όπως φίνα κλπ δεν είμαι διατεθημένος λόγω παρενεργειών.

Γενικά δεν έχω τόσο κόμπλεξ για όταν προχωρήσει και άλλο να τα πάρω buzzcut, αλλά γιατί όχι αν είναι εφικτό να μπορέσω να το μαζέψω. Βέβαια, σημαντικό και για εμένα είναι η ηλικία, γιατί όσο μεγαλώνω με επηρεάζει όλο και λιγότερο, οπότε θα μετρόυσε να γίνοταν τώρα. Από κλινικές, απο αυτά που έχω διαβάσει, θα επέλεγα κύπρο.

Επισυνάπτω διάφορες φωτό σε λιγκ (λόγω μεγέθους), με βρεγμένο μαλλί κυρίως για να φανεί όσο πιο ξεκάθαρα.
Photo: (https://ibb.co/album/LDDDnK ) - Link
Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mizerix

Active Member
Φίλε γνώμη μου είναι ότι χωρίς φιναστερίδη δύσκολα θα σε αναλάβει σοβαρός γιατρός. Η αραίωση είναι ήδη μεγάλη, οπότε φαντάζομαι η δότριά σου φτάνει οριακά για κάτι αξιοπρεπές τώρα. Αν όμως συνεχίσει η αραίωση και πας πχ NW6 τότε δεν θα έχεις μαντήλι να κλάψεις και θα έχεις πολύ αφύσικο κεφάλι. Ταπεινή μου γνώμη είναι 1)φιναστερίδη +μμ μετά από 1+ χρόνο, 2)ξύρισμα ή αφού δεν σε πειράζει ό,τι αλλο style επιθυμείς. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή πιστεύω θα είναι τρομερά ριψοκίνδυνη. Ας τοποθετηθούν όμως και πιο έμπειρα μέλη…
 

yokos

New Member
Καλημέρα φίλε, ναι καταλαβαινω το σκεπτικό σου
Και ευχαριστώ για τον χρόνο σου .

Για μμ τώρα και τα μετεπειτα χρόνια αν δεν αποδώσει η φτάσει η δότρια, παω σε κοντοκουρεμένο 1-2mm, πίστευεις θα ήταν καλή σκέψη;

η θα φαίνεται άσχημα δότρια-λήπτρια περιοχή.
Σε κάθε περίπτωση ξανά επισημαίνω οτι δεν περιμένω ένα κεφάλι γεμάτο μαλλιά, να υπάρχει δηαλδη ένας εκφυλισμός αλλα όχι τελείως φαλακρό.
 

Mizerix

Active Member
Το γεγονός ότι ο πατέρας σου είναι 5αρης (όσο κι εσύ τώρα), δεν σημαίνει ότι όσο περνάνε τα χρόνια εκεί θα μείνεις κι εσύ. Αν πας πχ 6αρης που λόγω ηλικίας δεν είναι και δύσκολο, θα μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη λήπτρια. Αν τα ξυρίσεις στα 1-2mm όπως λες, τότε ίσως φαίνονται white dots στην δότρια ειδικά αν πας σε κλινική μέτρια. Γνώμη μου είναι ξεκίνα με φιναστερίδη με αυξανόμενες δόσεις ανα μήνα πχ 0.3mg τον 1ο, 0.5mg τον 2ο μέχρι το 1mg. Αν δεις ότι βγάζεις παρενέργειες την κόβεις και τέλος. Χωρίς φιναστερίδη στην ηλικία σου και με την αραίωση να είναι ήδη μεγάλη, πιστεύω είναι εγκληματικό οποιαδήποτε επέμβαση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλημέρα φίλε, ναι καταλαβαινω το σκεπτικό σου
Και ευχαριστώ για τον χρόνο σου .

Για μμ τώρα και τα μετεπειτα χρόνια αν δεν αποδώσει η φτάσει η δότρια, παω σε κοντοκουρεμένο 1-2mm, πίστευεις θα ήταν καλή σκέψη;

η θα φαίνεται άσχημα δότρια-λήπτρια περιοχή.
Σε κάθε περίπτωση ξανά επισημαίνω οτι δεν περιμένω ένα κεφάλι γεμάτο μαλλιά, να υπάρχει δηαλδη ένας εκφυλισμός αλλα όχι τελείως φαλακρό.
Οτι ΜΜ και να κάνεις φαίνεται οτι σε μερικά χρόνια θα αραιώσουν τα υπόλοιπα και θα μείνουν μερικά απο τα μεταμοσχευμένα στην μέση σαν παρατημένα. Αν πάς και αργότερα για δεύτερη δεν θα έχεις αρκετά στην δότρια για να καλύψεις τα κενά και κάπου εκεί θα μείνεις με ενα αποτέλεσμα που δεν θα σου αρέσει. Όλα αυτά καθώς εαν δεν κάνεις κάτι για την ορμόνη που "τρώει" τα μαλλιά τότε δεν θα έχεις μαλλιά. Δές εδώ ενα φίλο με την ίδια κατάσταση με σένα.
 

yokos

New Member
Ο προβληματισμός μου αναφορικά με την φίνα ειναι πως θα επιδρά με αλλά φάρμακα ή σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρω κάποιο άλλο αν συνδυαστικά θα επηρεάζει. Αλλά φανταζομαι πρπεει να μιλήσω με έναν γιατρό για αυτό.
 

Gianney

Well-Known Member
Ο @Panos1982 κάποτε είχε μιλήσει για μόνιμες παρενέργειες από την φίνα δηλ αν κάποιος σταματήσει οι παρένεργειες θα μείνουν.Ισως αυτό φοβούνται ολοι
 

vag25

Well-Known Member
Ο @Panos1982 κάποτε είχε μιλήσει για μόνιμες παρενέργειες από την φίνα δηλ αν κάποιος σταματήσει οι παρένεργειες θα μείνουν.Ισως αυτό φοβούνται ολοι
Στον Πανο δεν εβγαλε παρενεργειες αμεσα απο οσο θυμαμαι. Κρατησαν πολυ αλλα εφυγαν καποια στιγμη. Και αυτο πρεπει να ηταν ισως μια 10ετια πριν. Σημερα εχουμε καλυτερη εικονα του γιατι μπορει να ειχε αυτες τις παρενεργειες ο Πανος.
Συμφωνα με την παρατηρησεις των Αυστραλων, ο Πανος ανηκει στην δευτερη κατηγορια (στην πρωτη εμφανιζουν αμεσα παρενεργειες και επιμενουν λιγοτερο). Δηλαδη σε αυτους που η συσσωρευση της ουσιας τις προκαλει και οι παρενεργειες θα επιμεινουν και μετα την διακοπη. Σε αυτους προτεινουν να μειωσουν συχνοτητα η και ποσοτητα και αν δεν δουλεψει να κανουν και break ανα εξαμηνο νομιζω(ενα μηνα), για να μην συμβαινει αυτο. Και αν ακομα και ετσι συνεχιζουν οι παρενεργειες, διακοπη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Ο προβληματισμός μου αναφορικά με την φίνα ειναι πως θα επιδρά με αλλά φάρμακα ή σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρω κάποιο άλλο αν συνδυαστικά θα επηρεάζει. Αλλά φανταζομαι πρπεει να μιλήσω με έναν γιατρό για αυτό.
Επειδή το παίρνω για τον προστάτη και τα μαλλιά λιγότερο, να σου πω οτι δεν υπάρχει μέχρι σήμερα (μετά απο 30 χρόνια δλδ) κάποια αλληλεπίδραση με άλλο φάρμακο. Φαντάζομαι επειδή είναι τόσο στοχευμένη η δράση του σε ένα ένζυμο το οποίο το σταματά να μετατρέπει την τεστό σε dht. Ξέρω οτι ο φόβος είναι για πράγματα που είναι στο μέλλον και δεν έχουν συμβεί και πιθανόν να μην συμβούν ποτέ, για αυτό πρωτοήρθα και εγώ εδώ για να ενημερωθώ και είναι ανεκτίμητη η γνώση που απέκτησα.
 

Gianney

Well-Known Member
Στον Πανο δεν εβγαλε παρενεργειες αμεσα απο οσο θυμαμαι. Κρατησαν πολυ αλλα εφυγαν καποια στιγμη. Και αυτο πρεπει να ηταν ισως μια 10ετια πριν. Σημερα εχουμε καλυτερη εικονα του γιατι μπορει να ειχε αυτες τις παρενεργειες ο Πανος.
Συμφωνα με την παρατηρησεις των Αυστραλων, ο Πανος ανηκει στην δευτερη κατηγορια (στην πρωτη εμφανιζουν αμεσα παρενεργειες και επιμενουν λιγοτερο). Δηλαδη σε αυτους που η συσσωρευση της ουσιας τις προκαλει και οι παρενεργειες θα επιμηνουν και μετα την διακοπη. Σε αυτους προτεινουν να μειωσουν συχνοτητα η και ποσοτητα και αν δεν δουλεψει να κανουν και break ανα εξαμηνο νομιζω(ενα μηνα), για να μην συμβαινει αυτο. Και αν ακομα και ετσι συνεχιζουν οι παρενεργειες, διακοπη.
Ναι το έχω δει τ βίντεο.Θυμασαι ο Πάνος τι είχε και πόσο κράτησαν;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

yokos

New Member
Σεβαστές ολες οι απόψεις αλλά έχω καταλήξει ότι δεν θέλω να αρχισω το φαρμάκο, ζυγίζοντας τις πιθανές παρενεργεις κ.ο.κ.

Τωρα για την περίπτωση μου, προφανως και θα προχωρήσει η αραίωση, αλλά αφηνοντας μεγάλα κροταφικά και καλύπτοντας μετεπειτα ίσα ίσα το crown, δηλαδή ουσιαστικά για ζώνες Α και Β δεν θα φτάσει η δότρια;

επισης, χωρίς να ξερω αν είναι ξεκάθαρο από τις φωτογραφίες που ανέβασα, μπορεί να γίνει εμφύτευση στα ανάμεσα στα υπάρχοντα μαλλιά, όπως εκεί στο forelock;

ευχαριστώ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σεβαστές ολες οι απόψεις αλλά έχω καταλήξει ότι δεν θέλω να αρχισω το φαρμάκο, ζυγίζοντας τις πιθανές παρενεργεις κ.ο.κ.

Τωρα για την περίπτωση μου, προφανως και θα προχωρήσει η αραίωση, αλλά αφηνοντας μεγάλα κροταφικά και καλύπτοντας μετεπειτα ίσα ίσα το crown, δηλαδή ουσιαστικά για ζώνες Α και Β δεν θα φτάσει η δότρια;

επισης, χωρίς να ξερω αν είναι ξεκάθαρο από τις φωτογραφίες που ανέβασα, μπορεί να γίνει εμφύτευση στα ανάμεσα στα υπάρχοντα μαλλιά, όπως εκεί στο forelock;

ευχαριστώ.

Αυτά θα σε χαιρετήσουν σύντομα. Δεν είσαι καλή περίπτωση για μμ με FUE χωρίς φίνα. Θα προδωθείς στην πορεία.
 

spi

Well-Known Member
Μάλλον έχεις και RETRO απ'ότι φαίνεται στις φωτογραφίες. Επίσης μοιάζει να κατεβαίνει η αραίωση από πίσω. Καλύτερα να αρχίσεις μικρή δόση φινας και βλέπεις σε 1,5 με 2 χρόνια πως θα πας γιατί είσαι μικρός και έχει προχωρήσει η αραίωση
 

giorgosv

Active Member
Έχεις διάχυτη αραίωση παντού και σε μικρή ηλικία οπότε μάλλον θα συνεχίσει η τριχόπτωση και τα επόμενα χρόνια. Μπορείς να το παλέψεις με προϊόντα κατά της τριχόπτωσης και μινοξιδιλη. Η φιναστεριδη για την περίπτωση σου όπως σου είπαν είναι ότι πιο αποτελεσματικό μπορείς να κάνεις για να γεμίσουν όλες οι περιοχές αλλά θα έχει αποτέλεσμα για όσο τη λαμβάνεις.
Αν προχωρήσεις σε μεταμοσχευση μαλλιών όπως είπες πρέπει να γίνει μακροχρόνιο πλάνο με αρκετά συντηρητική hairline και όχι μεγάλο αριθμό μοσχευματων. Σκέψου τα όλα και φτιάξε ρεαλιστικό πλάνο.
 

yokos

New Member
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και το χρόνο. Θα επικοινωνήσω με τον γιατρό μου για το κατά ποσό θα μπορουσα να ξεκινησω φίνα. Σε περίπτωση που το συνιστά και εκείνος, θα επανέλθω για διευκρινίσεις.
 

nick90

Well-Known Member
Μπροστά δεν εχει μείνει και κάτι. Οπότε θα μπορούσες να ξεκινήσεις με μια επεμβαση για μια συντηρητική hairline δηλαδή όχι σε χαμηλό ύψος και όχι πολλά μοσχεύματα. Τα οποία μοσχεύματα δεν θα πάνε χαμένα και δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις και άλλα χρόνια αφού δεν έχεις καν hairline....και 27 χρονών δεν ειναι και ότι καλύτερο τέτοια εικόνα. Παράλληλα θα ξεκινήσεις και φιναστερίδη έστω και σε χαμηλή δόση, ώστε να δυναμώσεις τις πίσω ζώνες.
 
  • Like
Reactions: spi

piros75

Well-Known Member
Μπροστά δεν εχει μείνει και κάτι. Οπότε θα μπορούσες να ξεκινήσεις με μια επεμβαση για μια συντηρητική hairline δηλαδή όχι σε χαμηλό ύψος και όχι πολλά μοσχεύματα. Τα οποία μοσχεύματα δεν θα πάνε χαμένα και δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις και άλλα χρόνια αφού δεν έχεις καν hairline....και 27 χρονών δεν ειναι και ότι καλύτερο τέτοια εικόνα. Παράλληλα θα ξεκινήσεις και φιναστερίδη έστω και σε χαμηλή δόση, ώστε να δυναμώσεις τις πίσω ζώνες.
Θα συμφωνήσω εδώ, νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις την χερλαιν σου και να ξεκινήσεις θεραπεία. Μετά από 1 χρόνο μπορείς να δεις που και αν θα επέμβεις.
 
Μπλουζα