Μια συμβουλή. Φίνα , μεταμόσχευση ή κάτι άλλο;

Inactive

Member
Καλησπέρα σε όλους. Χάρηκα πολύ πριν λίγο καιρό όταν ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Έκατσα και διάβασα πολλά νήματα πολλές απόψεις πολλά αποτελέσματα και έφτασε η ώρα να αναρτήσω το δικό μου νήμα και θα ήμουν ευγνώμων άμα μπορούσατε να μου προτείνατε κάποιες συμβουλές πάνω στο δικό μου «θέμα». Λοιπόν είμαι 31 δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα μόνο κάτι σαμπουάν και κανα χρόνο μίνοξ σε μικρότερη ηλικία. Γνωρίζω διαβαζόταν πολύ αργά όμως από το φορουμ ότι άργησα να δώσω όσο προσοχή θα έπρεπε στο «θέμα». Φτάσαμε εδώ λοιπόν. Θα ήθελα να μου πείτε πως πρότεινε να χειριστώ από εδώ και πέρα την κατάσταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μπει στην διαδικασία να μου απαντήσει.
 

Συνημμένα

  • CC86E82C-DC58-45FB-81F0-EB9120952E01.jpeg
    CC86E82C-DC58-45FB-81F0-EB9120952E01.jpeg
    1.5 MB · Προβολές: 114
  • B9E9277E-9FD9-490F-BAC7-DE33B8B5F9EB.jpeg
    B9E9277E-9FD9-490F-BAC7-DE33B8B5F9EB.jpeg
    2.8 MB · Προβολές: 126
  • 1012127F-32A6-499F-8DF9-727923B179D6.jpeg
    1012127F-32A6-499F-8DF9-727923B179D6.jpeg
    965.4 KB · Προβολές: 117

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giorgosv

Active Member
Τα μαλλιά που έχεις πάνω θα αραιώσουν κι άλλο τα επόμενα χρόνια. Οι επιλογές σου είναι: Μεταμόσχευση μπροστά, σε συνδυασμό με χαπι φιναστεριδης το οποίο πρέπει να παίρνεις για πάντα για να διατηρείς το μαλλί. Η μμ θα σου δώσει hairline και πύκνωση στην κορυφή και το χάπι θα σου πυκνώσει όλα τα υπόλοιπα μαλλιά.
Δεύτερη επιλογή κάνεις μια μεταμόσχευση μπροστά για χτίσιμο hairline και κάποια μοσχευματα κορυφή για κάλυψη χωρίς να πάρεις φίνα. Τα μαλλιά στη μέση του κεφαλιού θα παραμείνουν όσο αραιά είναι και στο μέλλον θα έχεις στο μυαλό σου ότι θα ξανακάνεις μια συνεδρία για να βάλεις στα σημεία που θα υποχωρήσει και θα αραιώσει κι άλλο το μαλλί.

Εντυπωσιακότερο το πρώτο αποτέλεσμα αλλά με την προϋπόθεση λήψης χαπιού for ever.
Στο δεύτερο πάλι θα έχεις μεγάλη βελτίωση και αυτό θα διάλεγα κ εγώ.
Σκέψου τι σου ταιριάζει.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους. Χάρηκα πολύ πριν λίγο καιρό όταν ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Έκατσα και διάβασα πολλά νήματα πολλές απόψεις πολλά αποτελέσματα και έφτασε η ώρα να αναρτήσω το δικό μου νήμα και θα ήμουν ευγνώμων άμα μπορούσατε να μου προτείνατε κάποιες συμβουλές πάνω στο δικό μου «θέμα». Λοιπόν είμαι 31 δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα μόνο κάτι σαμπουάν και κανα χρόνο μίνοξ σε μικρότερη ηλικία. Γνωρίζω διαβαζόταν πολύ αργά όμως από το φορουμ ότι άργησα να δώσω όσο προσοχή θα έπρεπε στο «θέμα». Φτάσαμε εδώ λοιπόν. Θα ήθελα να μου πείτε πως πρότεινε να χειριστώ από εδώ και πέρα την κατάσταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μπει στην διαδικασία να μου απαντήσει.
Λοιπόν φίλε μου καλησπέρα, απο τις φωτό και την περιγραφή σου προτείνω να ξεκινήσεις φίνα ΕΑΝ σε νοιάζει να έχεις μαλλιά (θα προστατεύσεις δότρια για ΜΜ και μπορεί να δείς και καμία τρελή επανέκφυση απο το πουθενά μπροστά). Αν δεν σε νοιάζει σε μερικά χρόνια δεν θα έχεις και είσαι κομπλέ θα κάνεις και οικονομία στα σαμπουάν. Πας γυμναστήριο γίνεσαι φέτες και η εμφάνιση απογειώνεται και χωρίς τρίχες.

Αν σε νοιάζει: Φινα ή αλλιώς Proscar στο φαρμακείο τα 14 χάπια 5.70€ χωρίς συνταγή τα οποία τα κόβουμε στα 4 με ένα κόφτη χαπιών και ξεκινάς με 1 κομματάκι 1,25mg την ημέρα ή συντηρητικά 3 φορές την εβδομάδα ΔΤΠ και βλέπεις πως σου κάθεται (αν σταματάει η τριχόπτωση αν έχεις παρενέργειες κλπ).
Όπως θα έχεις διαβάσει τα μαλλιά θα γίνουν χειρότερα πρίν γίνουν καλύτερα και χρειάζεται περίπου 1 χρόνο να πάρεις απόφαση οτι δεν θα το παρατήσεις. Δεν παίρνει μισές αποφάσεις, ή παίρνεις ή οχι (οπότε το εάν σε νοιάζουν τα μαλλιά έχει σημασία). Εάν έχεις οποιεσδήποτε παρενέργειες είναι σημάδι οτι η δόση είναι μεγαλύτερη και πρέπει να κατεβάσεις και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε σε οτι μπορούμε.
Εάν είσαι σε φάση που πας να κάνεις παιδιά με την σύντροφο τότε δεν είναι καλή περίοδος να ξεκινήσεις φίνα οπότε πάς σε μινόξ αφρό (για λιγότερο ερεθισμό και λαδίλα) για να σταματήσεις οτι σταματιέται και όταν τελειώσεις με την τεκνοποίηση σκέφτεσαι και την φίνα.
Καλή δύναμη οτι και να αποφασίσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα μαλλιά που έχεις πάνω θα αραιώσουν κι άλλο τα επόμενα χρόνια. Οι επιλογές σου είναι: Μεταμόσχευση μπροστά, σε συνδυασμό με χαπι φιναστεριδης το οποίο πρέπει να παίρνεις για πάντα για να διατηρείς το μαλλί. Η μμ θα σου δώσει hairline και πύκνωση στην κορυφή και το χάπι θα σου πυκνώσει όλα τα υπόλοιπα μαλλιά.
Δεύτερη επιλογή κάνεις μια μεταμόσχευση μπροστά για χτίσιμο hairline και κάποια μοσχευματα κορυφή για κάλυψη χωρίς να πάρεις φίνα. Τα μαλλιά στη μέση του κεφαλιού θα παραμείνουν όσο αραιά είναι και στο μέλλον θα έχεις στο μυαλό σου ότι θα ξανακάνεις μια συνεδρία για να βάλεις στα σημεία που θα υποχωρήσει και θα αραιώσει κι άλλο το μαλλί.

Εντυπωσιακότερο το πρώτο αποτέλεσμα αλλά με την προϋπόθεση λήψης χαπιού for ever.
Στο δεύτερο πάλι θα έχεις μεγάλη βελτίωση και αυτό θα διάλεγα κ εγώ.
Σκέψου τι σου ταιριάζει.

Η δεύτερη δεν είναι σοφή επιλογή για αυτή την περίπτωση. Είναι μόλις 31 και η αραίωση στην δότρια στο crown έχει επεκταθεί πολύ χαμηλά. Δεν θα του φτάσει η δότρια για την λήπτρια και ειδικά με την ρέτρο που φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει επιθετικά και στα πλάγια. H μόνη σοβαρή επιλογή αν ενδιαφέρει τον φίλο να κάνει κάτι με το μαλλί του είναι αυτά που του γράφει ο dlazaros.
 

giorgosv

Active Member
Τα πλαϊνά δεν τα είχα προσέξει να πω την αλήθεια. Όντως είναι αραιωμένα.
Το τι θα διαλέξει εξαρτάται από το αν θέλει να παίρνει χάπι φιναστεριδης εφόρου ζωής κάθε μέρα. Κάποιοι συμβιβάζονται με μελλοντική αραίωση και να φτάσουν στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μόνο με μεταμοσχευσεις χωρίς τη λήψη φαρμάκου εφόρου ζωής.
Πόσα χρόνια να το παίρνει; 10; Στα 40 πάλι θα τον καίει το μαλλί. Και αν το κόψει μετά από δέκα χρόνια θα χάσει παλι ότι μαλλιά ήταν να χάσει σαν να μην πήρε φίνα ποτέ.
Η απόφαση δική του. Δεν θέλουν όλοι να φτάσουν στο 100% νομίζω με κάθε κόστος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάποιοι συμβιβάζονται με μελλοντική αραίωση και να φτάσουν στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μόνο με μεταμοσχευσεις χωρίς τη λήψη φαρμάκου εφόρου ζωής. Δεν θέλουν όλοι να φτάσουν στο 100% νομίζω με κάθε κόστος.

Αν ήξερες που θα φτάσει η μελλοντική αραίωση θα ήταν ευκολότερο να σχεδιάσεις μια μμ. Δεν το ξέρεις όμως και το πρόβλημα είναι να μην προδωθείς στην πορεία κάνοντας το κεφάλι σου patchwork. Για αυτό η άλλη λύση είναι να το αφήσεις να αδειάσει και να κάνεις μια μμ σε μεγαλύτερη ηλικία. Υπάρχουν τύποι αραίωσης που μπορείς να ρισκάρεις σε νεαρότερη ηλικία μμ χωρίς φίνα. Δεν είναι όμως αυτή η περίπτωση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Τα πλαϊνά δεν τα είχα προσέξει να πω την αλήθεια. Όντως είναι αραιωμένα.
Το τι θα διαλέξει εξαρτάται από το αν θέλει να παίρνει χάπι φιναστεριδης εφόρου ζωής κάθε μέρα. Κάποιοι συμβιβάζονται με μελλοντική αραίωση και να φτάσουν στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μόνο με μεταμοσχευσεις χωρίς τη λήψη φαρμάκου εφόρου ζωής.
Πόσα χρόνια να το παίρνει; 10; Στα 40 πάλι θα τον καίει το μαλλί. Και αν το κόψει μετά από δέκα χρόνια θα χάσει παλι ότι μαλλιά ήταν να χάσει σαν να μην πήρε φίνα ποτέ.
Η απόφαση δική του. Δεν θέλουν όλοι να φτάσουν στο 100% νομίζω με κάθε κόστος.
Δες αυτό και θα καταλάβεις τι μπορεί να συμβεί.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Παιδιά κάτι άλλο, επειδή συζητιέται συχνά-πυκνά: Στο φίλο εδώ πιστεύετε θα μπορούσε να βοηθήσει η φίνα στο μπροστινό κομμάτι;
Πολλοί λένε ότι βοηθάει μόνο πίσω.
Εγώ πιστεύω ότι μπροστά μπορεί να μην δώσει επανέκφυση αλλά θα ενδυναμώσει όσα έχουν απομείνει εκεί και θα δώσει έστω κάποιον μικρό όγκο.
Στις πίσω ζώνες μπορεί και για επανέκφυση πιστεύω.
 

dlazaros

Well-Known Member
Παιδιά κάτι άλλο, επειδή συζητιέται συχνά-πυκνά: Στο φίλο εδώ πιστεύετε θα μπορούσε να βοηθήσει η φίνα στο μπροστινό κομμάτι;
Πολλοί λένε ότι βοηθάει μόνο πίσω.
Εγώ πιστεύω ότι μπροστά μπορεί να μην δώσει επανέκφυση αλλά θα ενδυναμώσει όσα έχουν απομείνει εκεί και θα δώσει έστω κάποιον μικρό όγκο.
Στις πίσω ζώνες μπορεί και για επανέκφυση πιστεύω.
Είναι απο αυτά τα πράγματα που αμα δεν βάλεις την τρίχα στο μικροσκόπιο να δείς πόσο έχει πάει το miniaturization δεν θα ξέρεις αν θα σε πιάσει η φίνα παντού. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι αμα η βλάβη απο την dht έχει ξεπεράσει το 50% miniaturization τοτε δεν επανέρχεται. Το πού έχει κάποιος την βλάβη δεν την ενδιαφέρει τη φίνα, μπροστά η πίσω ή πλάι. Αυτό που την ενδιαφέρει είναι το ποσοστό της βλάβης. Με το μάτι ναι, μπροστά μάλλον όχι αλλά για αυτό λέω πως ποτέ δεν ξέρεις την ακριβή βλάβη και γίνονται κάτι κουφά.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Είναι απο αυτά τα πράγματα που αμα δεν βάλεις την τρίχα στο μικροσκόπιο να δείς πόσο έχει πάει το miniaturization δεν θα ξέρεις αν θα σε πιάσει η φίνα παντού. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι αμα η βλάβη απο την dht έχει ξεπεράσει το 50% miniaturization τοτε δεν επανέρχεται. Το πού έχει κάποιος την βλάβη δεν την ενδιαφέρει τη φίνα, μπροστά η πίσω ή πλάι. Αυτό που την ενδιαφέρει είναι το ποσοστό της βλάβης. Με το μάτι ναι, μπροστά μάλλον όχι αλλά για αυτό λέω πως ποτέ δεν ξέρεις την ακριβή βλάβη και γίνονται κάτι κουφά.

Τωρα εξηγείται γιατί πολλές φορές η φιναστερίδη μπορεί να μην πιάνει ανθρώπους που έχουν ακόμα μαλλιά. Γιατί ναι μεν μπορεί να υπάρχει η βάση αλλά αν η τρίχα είναι στο 1/3 εκείνης πριν ξεκινήσει να τη δέρνει η ΑΓΑ τι να κάνει με τόσο miniaturization ; Εισαι σωστος. Τουλάχιστον στα κρατάει σταθερά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι απο αυτά τα πράγματα που αμα δεν βάλεις την τρίχα στο μικροσκόπιο να δείς πόσο έχει πάει το miniaturization δεν θα ξέρεις αν θα σε πιάσει η φίνα παντού. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι αμα η βλάβη απο την dht έχει ξεπεράσει το 50% miniaturization τοτε δεν επανέρχεται. Το πού έχει κάποιος την βλάβη δεν την ενδιαφέρει τη φίνα, μπροστά η πίσω ή πλάι. Αυτό που την ενδιαφέρει είναι το ποσοστό της βλάβης. Με το μάτι ναι, μπροστά μάλλον όχι αλλά για αυτό λέω πως ποτέ δεν ξέρεις την ακριβή βλάβη και γίνονται κάτι κουφά.

Έχεις κάποια πηγή για το 50%?
 

vag25

Well-Known Member
Πιστευω οτι δεν υπαρχει τετοια πηγη (αν και πιθανον ηδη το ξερεις και απλα θελεις να ''γαργαλισεις'' την κριτικη σκεψη :p). Μπακαλιστικα το αναφερουν οι Αυστραλοι το 50%. Αλλα οκ ξερουμε οτι καποιες λεπτες επανερχονται. Τωρα αν ειναι αυτες που βρισκονται στο 30% της διαμετρου η στο 70% κανεις δεν το ξερει με ακριβεια μαλλον. Kαπου εκει μεσα παντως θα ειναι.
 

dlazaros

Well-Known Member
Έχεις κάποια πηγή για το 50%?
Δες το όλο η πήγαινε στα 8 λεπτά που κάνει περίληψη. Έχω συναντήσει και αλλού την ίδια παραδοχή αλλά δεν έχω κρατήσει διευθύνσεις.
 

dlazaros

Well-Known Member
Πιστευω οτι δεν υπαρχει τετοια πηγη (αν και πιθανον ηδη το ξερεις και απλα θελεις να ''γαργαλισεις'' την κριτικη σκεψη :p). Μπακαλιστικα το αναφερουν οι Αυστραλοι το 50%. Αλλα οκ ξερουμε οτι καποιες λεπτες επανερχονται. Τωρα αν ειναι αυτες που βρισκονται στο 30% της διαμετρου η στο 70% κανεις δεν το ξερει με ακριβεια μαλλον. Kαπου εκει μεσα παντως θα ειναι.
Εάν είσαι γιατρός μόνο ξέρεις, οι υπόλοιποι μόνο κριτική σκέψη μπορούμε να έχουμε η να το παίζουμε έξυπνοι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δες το όλο η πήγαινε στα 8 λεπτά που κάνει περίληψη. Έχω συναντήσει και αλλού την ίδια παραδοχή αλλά δεν έχω κρατήσει διευθύνσεις.

Το είδα, δεν άκουσα κάτι για 50% (εκτός και αν μου διέφυγε), απλά είπαν (το προφανές) ότι όταν το miniaturization είναι πλέον πολύ μεγάλο η τρίχα δεν επανέρχεται στην πρότερη κατάσταση (πάχος) απλά παραμένει συνήθως σε αυτό το στάδιο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το 50% το εχω ακουσει και γω. Νομιζω απο τους Αυστραλους ηταν. Το κατα ποσο ισχυει ομως ή ειναι κατι αυθαιρετο δεν ξερω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιθανώς εννοούν το κλασικό όταν χάνεις το 50% των μαλλιών και αρχίζεις και παρατηρείς την ΑΑ, κλπ, κλπ
 

vag25

Well-Known Member
Το εχουν αναφερει σε αρκετα βιντεο τους οτι οταν χαθει το 50% σε παχος δεν επανερχεται η τριχα.
 
Μπλουζα