Γνώμες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Βασικά, δεν έχω δοκιμάσει να πάω σε κάποιο ινστιτούτο μεταμοσχεύσης μαλλιών.
Πριν κάμποσα χρόνια πήγα στα LaserLine για την διαδικασία ενεργοτριχογέννεσης (ή κάπως έτσι) όπου σε βάζουν σε μία συσκευή που εκπέμπει ηλεκτρισμό(?) ώστε να διεγερθούν οι ρίζες (ότι κάνουν τα Tricomin και το Rogaine δηλαδή).
Τελικά δεν δούλεψε καθόλου.
Αργότερα, όταν άρχισα να το ψάχνω και είδα ότι την ζημιά μας την κάνει η DHT, κατάλαβα ότι και να δούλεψε, θα ήταν προσωρινό μιας και το πρόβλημα δεν είναι στην ρίζα την ίδια αλλά στο σώμα μας που παράγει παραπάνω dht.
Άρα και να ενεργοποιούσε τις ρίζες που ήταν stand-by, μετά από καιρό η DHT θα κέρδιζε πάλι.
Όπως και όταν σταματήσει κάποιος να πέρνει rogaine ή proscar.
Μετά από καιρό θα δεί ότι όσες τρίχες έβγαλε μετά την χρήση των φαρμάκων (δικές σας εννοώ, όχι άλλες που ποτέ δεν υπήρχαν), αυτές θα ξαναπέσουν άμεσα σε λίγους μήνες.

Πάντως θα ήθελα να διαβάσω απόψεις από όσους πήγανε σε τέτοια μέρη...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

επειδη εχω κανει τα παντα και ξερω πολυ καλα την παιζεται στην βιομηχανια μεταμοσχευσης μαλλιων οποιος ενδιαφερεται για μεταμοσχευση καλο θα ειναι να παει εξω.

διαβαστε την ιστορια μου εδω και δειτε τα αποτελεσματα μου εδω

http://www.hairlosshelp.com/websites/tsakalos www.hairloss.gr
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Ωστε εσύ είχες αυτό το domain ε; :)
Γιατί ήθελα να το κάνω register.
Anyway, βλέπω ότι είχες καλά αποτελέσματα.
Αν και στην τελευταία photo (vacation '06 - Beach dry) δείχει σαν να το έχουν κόψει με laser.
Καμμία photo έχεις να μας δείξεις από πίσω, από την δώτρια περιοχή?
Α, και thanks για το post σου.
Αν μπορείς να μας έγραφες περισσότερα, όπως σε ποιό κέντρο πήγες, λεφτά κλπ θα ήταν πολύ ενδιαφέρων.
 

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

ασχολουμε πολλα χρονια με αυτα και θεωρουμε παρα πολυ ενημερωμενος καθως εχω κανει τα παντα, η αληθεια ειναι πως η βιομηχανια μεταμοσχευσης μαλλιως βρωμαει απο την κορυφη ως τα νυχια και μονο σε 3-4 κλινικες στον κοσμο θα δεις καλο αποτελεσμα, απο παλια ηθελα να κανω ενα ελληνικο portal αλλα δεν το εκανα για διαφορους λογους, (θα εξηγησω αλλη στιγμη)

Σκεφτομαι να κανω και ενα τριτο strip αυτην την φορα με τον Dr. Hasson στο Vancouver για crown filling .

Ειχα παει στον Dr. Armani στο τοροντο αφου πρωτα μια πιασανε κοροιδο εδω και μου καταστρεψανε τα μαλλια εφοσον τοτε δεν ημουν αρκετα ενημερωμενος πανω σε τετοια θεματα.
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Αυτό το πίστευα και εγώ για την βιομηχανια μεταμοσχευσης μαλλιων.Ειδικά από τότε που πήγε ένας γνωστός φίλου μου και τον δουλέψανε κανονικά.
Θα βγάλεις του'λεγαν, πέρνει χρόνο, μην ανησυχείς κλπ.
Η κατάρα που έχει ο καθένας με τριχόπτωση είναι διπλή, η δεύτερη είναι ότι πρέπει να δοκιμάσει τα πάντα μέχρι να μάθει.
Και εγώ ασχολούμε χρόνια.
Μέχρι στιγμής είμαι 2Α (Norwood).
Διάβασα την ιστορία σου. Ειδικά με το Proscar μου το έλεγαν και εμένα.
Το πρόβλημα είναι ότι όσοι δεν το δοκίμασαν, αν τους ακούσουν θα τους πιστέψουν.
Γι'αυτό και έκανα το συγκεκριμο forum, για να υπάρξη πληροφόρηση.

Στο εξωτερικό πήγες ε?
Κλινική?Χώρα?
Πόσο σου βγήκε σύνολο?
 

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

αφου με πιασανε κοροιδο εδω και με αναγκασαν να φοραω περουκα στα 25 μου λεγοντας μου πως εμεις ειμαστε οι ειδικοι και αυτη ειναι η μονη λυση για σενα αρχισα να τα ψαχνω και ειδα ποσο θυμα με κανανε,

Πηγα στον αρμανι www.alviarmani.com και τωρα θα παω στον Hasson www.hassonandwong.com (kanada both)

13000 πριν 4 χρονια 2 χειρουργια μαζι με εξοδα. Αυτα τα ελληνικα του τυπου 1000 ευρω σε 12 ατοκες ξεχαστε τα. δεν αγοραζεις φουρνο μικροκυματων.

Οποιος θελει αποτελεσμα με density κλειστους κροταφους, σωστο angulation και undetactable θα πρεπει να κοιταξει 5-6 το πολυ γιατρους στον κοσμο.

Επισης μακρια απο κλινικες αλυσιδες που ανηκουν σε επειχηρηματιες. ΜΟΝΟ σε διεθνης κλινικες που ανηκουν σε ΓΙΑΤΡΟΥΣ οπως ειναι

Dr. Armani
Dr. Hasson and Dr. Wong
Dr. Rahal
Dr. Cole
Dr. Feller
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Πολλά λεφτά όντως.
Κάπου το είχα γράψει (στο greeksargers αν θυμάμαι) για έναν γιατρό στην Ευρωπη και μάλιστα έλεγα συγκεκριμένα:
"Εδώ κορυφαίος γιατρός που πάνε γνωστοί καλλιτέχνες και πέρνει 12.000 για 1000 τριχοθυλάκια, με 700€ μην περιμένετε και πολλα"
Αλλωστε σε πολλά forums όπως το Mens Health (GR), πολλοί είναι αυτοί που πήγαν και την πάτησαν

Πάντως το αποτέλεσμα σου είναι ικανοποιητικό. Συγχαρητήρια.

Για τον Dr. Armani διαβάζω συχνά.
Είναι κορυφή έ?
 

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

ειναι αναλογα τι θες να κανεις . ΠΧ ο αρμανι ειναι ο καλυτερος στο να κλεινει κροταφους και να φτιαχνει hairline density. Τωρα ομως κανει μονο FUE οποτε ειναι απροσιτος για μας τους ελληνες. Ο Hasson επισης κορυφη στο density crown repair και ειναι ο μονος ο οποιος μπορει να τοποθετησει νεα grafts αναμεσα σε φυσικα μαλλια χωρις να υπαρξει permanent shock loss. και οι αλλοι της λιστας ειναι οι καλυτεροι στον κοσμο κατα την γνωμη μου παντα
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Ενδιαφέρων όλα αυτά.
Θα ήθελα και εγώ να κλείσω τους κροτάφους, αλλά είναι ουκ ολίγα τα λεφτά.
Τώρα κάνεις χρήση τίποτα φαρμάκων-προϊόντων ή είναι τα μαλλιά σου σαν να είσαι 16 χρ.?


Για ενημέρωση άλλων που μπορεί να ενδιαφερθούν:
FUE = Follicular Unit Extraction
Τεχνική FUE ονομάζεται και "μεταμόσχευση χωρίς νυστέρι", "χωρίς ουλή", "χωρίς χειρουργείο". Πρόκειται για μια τεχνική κατά την οποία κάθε μόσχευμα εξάγεται ξεχωριστά και τοποθετείται στις περιοχές ή στην περιοχή του κεφαλιού που παρουσιάζεται το αραίωμα.
 

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

ε πως. χωρις φαρμακα δεν γινεται τπτ. Dutasteride και minox απο τον Dr, Lee που δεν αφηνει αυτην την λαδιλα που εχει το rogain. Επισης θεωρω πως οποιος ειναι στο μικρο ποσοστο που εχει παρενεργειες απο τετοια φαρμακα καλο ειναι να ΜΗΝ κανει μεταμοσχευση
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Δεν τα γλυτώνουμε δηλαδή τα φάρμακα.
Καλά που ποσταρες, για να γνωρίζουν όσοι ενδιαφέροντε.
Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι από τα κέντρα αυτά, μιας και δεν πήγα ποτέ μου, πλήν της φοράς που αναφέρω στο πρώτο ποστ.
Και όπως διάβασα την ιστορία σου, ευτυχώς που δεν πήγα (δεν τους πίστεψα γιατί πάντα ζητούσα να μιλήσω με πελάτες και κάνανε τον Αλέκο).

Thanks και για τις συμβουλές, θα τις λάβω υποψην μου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

Εδω στην Ελλαδα ουτε με ατομα που εχουν υποβληθει σε μεταμοσχευση μπορεις να μιλησεις και αμα σε δουνε λιγο ψαγμενο αρχιζουν να κανουν τον κινεζο.

Καταντησαμε ενα θεμα μεγαλης σημασιας για αρκετους απο εμας να το εκμεταλευονται επιχειρηματιες, κομμωτριες και γιατρουδακια της πλακας που ειχαν μεινει στα αζητητα και ειδαν την μεταμοσχευση μαλλιων σαν το ευκολο χρημα.

Ευτυχως που υπαρχει και ο Πυριοχος δλδ να παρουμε και καμμια σωστη γνωμη, :mad:
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Αφού τον γνωστό που αναφέρω, τον έκαναν να περιμένει ένα χρόνο και όταν δεν είχε αποτελέσματα, πήγε με δικηγόρο.
Εκεί του έδειξαν τα μικρά γράμματα του συμβολαίου και του είπε ο δικηγόρος δεν μπορείς να κάνεις κάτι (έτσι μου είπε τουλάχιστον).
Το πρόβλημα είναι ότι στο Ελλάντα, δεν υπάρχει και μεγάλη διύσδιση του internet, και η παραπληροφόρηση κυριαρχεί.
Τώρα δεν ξέρω, καλώς ή κακώς αν έκανα που ξεκίνησα κάτι τέτοιο, αλλά πιστεύω να βοηθήσει αρκετό κόσμο.

Άσχετο, με την dutasteride είχες καλύτερα αποτελέσματα από τι με το Proscar?
Επίσης είναι ποιό δυνατή του Dr. Lee η minox?
 

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

δεν μπορω να πω με σιγουρα ποσο καλυτερα δουλευει το dut σε εμενα γιατι εχω κανει 2 χειρουργια, το middle παντως κραταει, του Dr Lee το minox περιεχει 5% minox αλλα δεν αφηνει λαδιλα στο μαλλι και δεν προκαλει ερεθισμο τουλαχιστον σε εμενα.

Ναι η αληθεια ειναι πως σε ολα τα χειρουργεια κοσμητικης ιατρικης ειτε ειναι μαλλια ειτε βυζια ειτε μυτη κτλ υπογραφεις πως τα αποτελεσματα δεν ειναι εγγυημενα και πως δεχεσαι να υποβληθεις στην επεμβαση.

Βεβαια αυτο εχει μια λογικη καθοτι ολα αυτα τα χειρουργια δεν ειναι ζωτικης σημασιας που σημαινει πως ΕΣΥ επιλεγεις να τα κανεις για να βελτιωσεις την εμφανιση σου και οχι επειδη ΠΡΕΠΕΙ να τα κανεις λογω καποιας αρρωστιας.

Σημασια εχει να εχεις κανει ΠΟΛΥ καλη ερευνα για γιατρους παγκοσμιας φημη, να εχεις μιλησει με περιστατικα των γιατρων αυτων, να ΜΗΝ κανεις ΠΟΤΕ μεταμοσχευση βαση του χρηματικου budget καθοτι δεν αγοραζεις ηλεκτρικη σκουπα αλλα κανεις ενα χειρουργιο που κραταει μια ζωη και που ειναι προτιμοτερο να εισαι καραφλος, παρα να εχεις ασχημα αραια αφυσικα grafts και hairline σε σχημα U που αμα το δεις απο κοντα φαινεται πως εγινε με ραπτομηχανη,

Σημασια εχουν ΠΑΡΑ πολλα σημεια οσον αφορα την μεταμοσχευση και πως σε καμμια περιπτωση δεν ειναι λεπτομερειες αλλα κρινουν το αποτελεσμα
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Ερεθισμό είχα και εγώ.Μετά μου συνέστησαν το Tricomin και το αλόη βέρα και ευτυχώς σταμάτησαν.
Αυτό με την παρακράτηση νερού μου την δίνει λίγο, αλλά υπομονή.
Εσύ πώς και χρησιμοποιείς minox? Δεν είναι αποτελεσματικό μόνο το duta πλέον?

Ξέρεις γιατί σε ρώτησα για photo της δώτριας περιοχής?
Σε μία καφετέρια, δούλευε κάποιος που έκανε μεταμόσχευση.
Είναι φοιτητής και τον έχασα τώρα με τα γραπτά να τον ρωτήσω, αλλά θυμάμαι είχε ένα κενό πίσω του, ορατό ειδικά στον ήλιο.
 

barman

Member
Απ: Γνώμες

exw psaxtei k gw poly me to thema karaflas... k me farmaka k me metamosxefseis k ola...exw na pw pws i doyleia poy exei ginei sto kefali toy tsakaloy einai apisteyti.. vevaia prwta travikse kanali o anthrwpos.. omws gia tetoia apotelesmata aksizei na dwseis tosa lefta k parapanw!
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Συμφωνώ και προσθέτο ότι πρέπει να είχε και πολύ υπομονή και πεισμα.
Άλλοι θα τα παρατούσαν από τις πρώτες δοκιμές τους.
 

tsakalos

New Member
Απ: Γνώμες

σκεψου πως ειχα τοσα μαλλια και στα 25 μου με καταντησαν nw4 με περουκα εδω στην ελλαδα λεγοντας μου αυτο θα γινοτανε ετσι κι αλλιως και αυτη ειναι η μονη λυση, απο ελληνικη γνωστη κλινικη, μετα πηγα και τους ετριψα την περουκα στην μουρη και ειχαν μεινει με ανοιχτο το στομα
 

Άκης

Administrator
Απ: Γνώμες

Φαντάζομαι τί μούτρα θα έκανα όταν σε είδαν.
Πως και δεν σου είπαν τπτ του στυλ
"θα έτυχε", "και εμείς έτσι θα το κάναμε" και τέτοια.
Αλλα δεν θα τους έπερνε να τα πούνε αυτά μάλλον.

Εμένα, μου τηλεφωνούν από τα laserline.
Ειδικά τώρα τελευταία πολύ.
Μου λένε ότι έχουν φέρει καλύτερα laser, κάνουν καλύτερη δουλειά τώρα (γιατί τους λέω ότι είναι του κ#$ου το αποτέλεσμα τους)
και μερικά σχόλια του στυλ "Εγώ σε πήρα επειδή έχουμε καλύτερα laser και θα δεις αποτέλεσμα. Τώρα εάν εσύ δεν θέλεις και θέλεις να μείνεις με αραιά μαλλιά, επιλογή σου".
Και σκέφτομαι, κου#@λες ξέρετε που να "χτυπήσετε".
Αν δεν γνώριζα κάποια πράγματα παραπάνω, θα με είχαν ψήσει κιόλας...
 

Donnie

Member
Απ: Γνώμες

Η δερματολόγος μου, μου είπε πως αν είναι να κάνω μεταμόσχευση στην Ελλάδα θα με στείλει στον Gilberto Donati. Η δερματολόγος μου έχει συνεργαστεί σχεδόν με όλες τις κλινικές στην Ελλάδα και τον θεωρεί τον μόνο αξιόπιστο. Έχει ακούσει κανείς σας κάποιο σχόλιο;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα