Γνώμες για στρατηγική NW5/6

pkassios

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

παρακολουθώ το forum εδω και αρκετό καιρό και το έχω πάρει απόφαση να κάνω μεταμόσχευση.
Πήγα σε διάφορους γιατρούς και άκουσα μερικές διαφορετικές απόψεις και τελικά έχω μπερδευτεί με τη στρατηγική που πρέπει να ακολουθήσω.
Γενικά όλοι οι γιατροί μου φάνηκαν ευγενικοί και ειλικρινείς αλλά επειδή τα λεφτά είναι αρκετά δεν ξέρει κανείς ποιον να εμπιστευτεί.
Θα ήθελα λοιπόν να ποστάρω κάποιες φωτογραφίες και να ακούσω και μερικές ανεξάρτητες απόψεις από τα μέλη του forum που ασχολούνται με το θέμα χρόνια και έχουν μεγάλη εμπειρία.

Γενικά πήγα σε κλινικές που από ότι έχω καταλάβει από το forum θεωρούνται οι καλύτερες στην Ελλάδα. (DHI, Seneca, Anastasakis, BHR,...)
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με εξωτερικό αφού Ισπανία εχω ακούσει οτι έχουν μεγάλο χρόνο αναμονής και η Τουρκία από ότι έχω καταλάβει είναι απλά πιο φτηνή αλλά όχι απαραίτητα καλύτερη από Ελλάδα.
Το οικονομικό δεν είναι ιδιαίτερο θέμα αλλά δεν διατίθεμαι να δώσω και 25.000 που θέλει ο Bisanga εκτός αν μου υπογράψει χαρτί ότι θα γίνω τρελός μαλλιάς που δεν πρόκειται να το κάνει :)

Σε μια από τις κλινικές που πήγα (BHR) μου έκαναν πιο εκτεταμένη μέτρηση και μου έστειλαν τα παρακάτω στοιχεία:
Donor Density – 50 / 80 / 80
Η δότρια περιοχή έχει 9 cm ύψος και 18 cm μήκος, ενώ στα πλάγια 7 ύψος και 6 μήκος σε κάθε
πλευρά. Τα διαθέσιμα grafts της δότριας περιοχής είναι περίπου 5500
Επισυνάπτω επίσης και κάποιες μετρήσεις από μια δεύτερη κλινικη (Seneca) καθώς και κάποιες φωτογραφίες.

Οι συμβουλές που πήρα ήταν η παρακάτω.
- 2 κλινικές μου έιπαν να κανω μια δίημερη συνεδρία με 3500 grafts στην μπροστινή και κεντρική περιοχή και αλλη μια μετά απο ένα χρόνο για να καλύψω το crown
- 1 κλινικη μου είπε οτι τα grafts δεν φτάνουν για το crown και μου πρότεινε να κανω μια διήμερη συνεδρία με 5000 grafts και να κρατήσω και 500-700 grafts για μικρες διορθώσεις αν χαθουν καποια απο τα μαλλια που υπαρχουν τωρα
- 1 κλινική μου είπε οτι μπορω να κάνω μια διήμερη με περίπου 4000-4500 grafts και να καλύψω τα πάντα με μικρότερη πυκνότητα και αν θελω μεγαλυτερη πυκνότητα να κανω αλλη μια συνεδρία με οτι εχει απομείνει μετά από ενα χρόνο.
- τέλος μια κλινική μου είπε να κάνω μια μονοήμερη συνεδρία γιατί με διήμερη θα τραυματιστεί η δότρια αρκετά και δεν έχει νόημα... Μου ειπε οτι όσοι κάνουν διήμερες είναι για να σου τρώνε πιο πολλά...

Όπως βλέπετε ο καθένας λέει λίγο τα δικα του....

Θα με ενδιέφερε λοιπόν να ακούσω τις απόψεις σας δεδομένης της κατάστασης που βλέπετε στις φώτος και τις μετρήσεις...

Ευχαριστώ πολύ
 

Συνημμένα

  • IMG_5988.jpeg
    IMG_5988.jpeg
    2.3 MB · Προβολές: 68
  • IMG_4123.jpeg
    IMG_4123.jpeg
    1.4 MB · Προβολές: 72
  • IMG_4914.jpeg
    IMG_4914.jpeg
    2 MB · Προβολές: 63
  • IMG_4917.jpeg
    IMG_4917.jpeg
    2.2 MB · Προβολές: 64
  • IMG_4918.jpeg
    IMG_4918.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 61
  • IMG_4132.jpeg
    IMG_4132.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 66
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Εχεις καταλαβει απ το forum οτι η DHI ειναι καλη κλινικη;

Η μεση κλινικη της Τουρκιας ειναι καλυτερη απο την μεση κλινικη της Ελλαδας.

Η δοτρια σου ειναι μετρια.

Τι ηλικια εχεις;

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να βαλεις 4.000 σε Α και Β ζωνη και οτι μεινει μαζι με μουσια στο κραουν.

Σε μεγαλα NW θα προτεινα Αναστασακη και Τυρκαλα που εχουν παραπανω δειγμα γραφης σε τετοια περιστατικα απ οτι οι υπολοιποι.
 

gkms

Member
Καλημέρα.
Θεωρώ ότι είμαστε περίπου ίδια περίπτωση. Δεν θέλω να αδικήσω καμιά κλινική. Εξάλλου εγώ δεν το έψαξα. Είδα κάποια βίντεο του Αναστασάκη.
Ιούνιο του 21 έκανα μαζί του σε μια μέρα strip και λίγο fue 3500graf μπροστά ως κορυφή.
Έμεινα ικανοποιημένος και ιούνιο του 22 έκανα άλλη μια 3000graf μόνο fue διήμερη για πύκνωση και πίσω.
Δεν περίμενα θαύματα αλλά θεωρώ ότι το θαυμα έγινε. Είμαι και 65 συν κάτι ψιλά. Τώρα δεν λέγομαι πια φαλακρός.
Πήγαινε εκεί χθες πες την γνώμη σου και κάνε ότι σου πει.
Αν έμενα Αθήνα θα πήγαινα για πλάκα μια μέρα θα του έλεγα ξήλωσε τη δότρια βγάλε ότι απομένει και βάλτα σε καποια σημεία ακόμα.
Ούτε πρηξίματα ούτε σοκ τίποτα.
 

pkassios

New Member
Ευχαριστώ πολύ και τους
Εχεις καταλαβει απ το forum οτι η DHI ειναι καλη κλινικη;

Η μεση κλινικη της Τουρκιας ειναι καλυτερη απο την μεση κλινικη της Ελλαδας.

Η δοτρια σου ειναι μετρια.

Τι ηλικια εχεις;

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να βαλεις 4.000 σε Α και Β ζωνη και οτι μεινει μαζι με μουσια στο κραουν.

Σε μεγαλα NW θα προτεινα Αναστασακη και Τυρκαλα που εχουν παραπανω δειγμα γραφης σε τετοια περιστατικα απ οτι οι υπολοιποι.

Η αλήθεια είναι ότι στην DHI πήγα μετά από προτροπή ενός φίλου που είχε μείνει ευχαριστημένος και όχι επειδή διάβασα καλά σχόλια στο forum.
Είμαι 46 χρονών.
Και εμένα αυτή η αντιμετώπιση μου φαίνεται η καλύτερη δλδ να βάλω όσα πιο πολλά γίνεται σε πρώτη φάση και αν δεν είμαι ευχαριστημένος να πάω και για δεύτερη...
Απλά αναρωτιόμουν αν τα 4000 grafts η και ακόμα περισσότερα μπορούν να μπουν σε μια μέρα... Οι περισσότεροι γιατροί φαίνεται να το αποφεύγουν.
Είχα κοιτάξει σε κάποια φάση την σελίδα της κλινικής Hattingen στην Ελβετία που έχω διαβάσει καλά λόγια και στο forum και σε κάποια άλλα του εξωτερικού και λένε οτι μπορούνε να εμφυτεύσουν μέχρι και 7000 grafts σε μια μέρα και οτι η πρωτη εμφύτευση γίνεται πάντα με τις καλύτερες συνθήκες που ειναι λογικό.
Αλλά μάλλον αυτό θα το επιτυγχάνουν λογικά με strip που θα ήθελα να το αποφύγω γιατί φοβάμαι πάντα ότι κάποια στιγμή ανεξάρτητα με την μεταμόσχευση ότι μπορεί να χρειαστεί να τα ξυρίσω.
 

pkassios

New Member
Ολες οι κλινικες σου ειπαν διαθεσιμα 5500 μοσχευματα?
Μόνο στην BHR μου έδωσαν αυτό το νούμερο. Η Seneca μου έδωσε αυτό που έκανα attach στο πρώτο post που λεει για την πυκνότητα της δότριας αλλά οχι για τον αριθμό μοσχευμάτων. Και από την κλινική του Αναστασάκη μου έγραψαν πυκνότητα δότριας 74-78 τίποτα άλλο...
Σε κάποιες άλλες κλινικές, πχ Παπανικολάου μου έκαναν μετρήσεις άλλα δεν μου έστειλαν τίποτα και δεν τις ζήτησα γιατί θεώρησα οτι στην BHR έκαναν την πιο αναλυτική δουλεία και ότι όλοι πάνω κάτω τα ίδια θα μου έλεγαν..
 

montecristo

Well-Known Member
Χρειάζεσαι τουλάχιστον γύρω στα 4000 για Α-Β Ζώνη και 2500 για το crown...Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και γένια αν δεν φτάνει η δότρια.
Συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω οτι η Μέση κλινική της Τουρκίας ειναι καλύτερη από τη μέση κλινική της Ελλάδας.
Επειδή ειπες για hattingen hair στο εξωτερικό υπάρχει και η κλινική Eugenix που αναλαμβάνει δύσκολες περιπτώσεις όπως μεγαλα norwood με FUE και γένια με πολυ καλά αποτελέσματα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν υπηρχαν μονο 5500 ισως τα εριχνα ολα με την μια. Η 4000 σε πρωτη φαση και αλλα 2000 αν ηταν μετρημενα τα κουκια μετα ενα χρονο.
 

piros75

Well-Known Member
Εγώ την άποψή μου την έχω ξαναπεί, αν έκανα ξανά μεταμόσχευση, από όλους αυτούς που ανάφερες, θα πήγαινα με κλειστά μάτια στη Seneca.
 

pkassios

New Member
@John_John1 επειδή δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε πυκνότητα αλλά θα με ενδιέφερε περισσότερο η κάλυψη, δεν παίζει η τακτική να βάλω όσα μπορώ σε μια διήμερη να πετύχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κάλυψη και αν θέλω στο μέλλον να κάνω και δεύτερη για μεγαλύτερη πύκνωση? Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα οι περισσότεροι λένε ότι είναι καλύτερο να τελειώνεις μία ζώνη και μετά να πηγαίνεις στην επόμενη και από ότι καταλαβαίνω ο λόγος είναι να μη χρειαστεί στο μέλλον να εμφυτεύσω στην ίδια περιοχή προξενώντας κάποιο πρόβλημα στα ήδη υπάρχοντα το οποίο έχει κάποια λογική.
Από την άλλη με την τεχνική direct FUE υποτίθεται ότι έχεις την ευχέρεια να εμφυτεύσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια ανάμεσα σε ήδη υπάρχοντα μαλλιά έτσι δεν είναι?
@piros75 Η Seneca ήταν η μόνη κλινική πού μου πρότειναν αυτή τη στρατηγική αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν πραγματικά η μόνοι που μου το είπαν αυτό π.χ. ούτε η DHI ουτε ο Παπανικολάου που κάνουν direct FUE μου το πρότειναν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
@John_John1 επειδή δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε πυκνότητα αλλά θα με ενδιέφερε περισσότερο η κάλυψη, δεν παίζει η τακτική να βάλω όσα μπορώ σε μια διήμερη να πετύχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κάλυψη και αν θέλω στο μέλλον να κάνω και δεύτερη για μεγαλύτερη πύκνωση? Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα οι περισσότεροι λένε ότι είναι καλύτερο να τελειώνεις μία ζώνη και μετά να πηγαίνεις στην επόμενη και από ότι καταλαβαίνω ο λόγος είναι να μη χρειαστεί στο μέλλον να εμφυτεύσω στην ίδια περιοχή προξενώντας κάποιο πρόβλημα στα ήδη υπάρχοντα το οποίο έχει κάποια λογική.

Πλεον και εμεις μπορουμε εως 5000 μοσχευματα σε διημερη συνεδρια εφοσον ομως το σηκωνει η δοτρια. Υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν θα το καναμε με την μια.
 

pkassios

New Member
@John_John1 έτυχε να διαβάσω μια από τις δημοσιεύσεις του @CVIAL σήμερα Οι βασικές αρχές των μμ - δότρια | HairlossGR στην οποία καταλήγει (προς έκπληξη μου) Αν θεωρήσουμε μια υψηλή πυκνότητα 80FU/cm2 το maximum που μπορεί να εξαχθεί σε 1μμ με αυτόν τον κανόνα είναι: 80x(90-100)x(14%-17%)= 1000-1400FU ανά επέμβαση..
Λέω προς έκπληξη γιατί εκτός από τον Παπανικολάου που κάνει για αυτό ακριβώς το λόγο μικρές συνεδρίες, όλοι οι υπόλοιποι μου είπαν οτι μπορούν να βγάλουν από 3500 μέχρι και 5000 σε διήμερη συνεδρία...
Οπότε τελικά τι ισχύει Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε που γράφτηκε η δημοσίευση?
 

konelos

Active Member
Εγώ την άποψή μου την έχω ξαναπεί, αν έκανα ξανά μεταμόσχευση, από όλους αυτούς που ανάφερες, θα πήγαινα με κλειστά μάτια στη Seneca.
Δεν έχει παρουσιάσει κάτι σε nw6 η seneca, θα ήθελα να δω ένα δύσκολο περιστατικό από την κλινική, σε ποιο μικρά νούμερα δείχνει να τα πηγαίνει πολύ καλά. Πιστεύω Γούναρης θα έκανε καλή δουλειά σε 6ρη ( μάλλον επειδή μόνο αυτόν ξέρω :) )

Αυτό είναι περιστατικό της κλινικής με τα ποιο πολλά grafts, έκαναν πολύ καλή τοποθέτηση, αν ο ασθενείς θέλει μπορεί να γίνει τούμπανο με άλλη μια συνεδρία, εκτός αν δεν έχει δότρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@John_John1 έτυχε να διαβάσω μια από τις δημοσιεύσεις του @CVIAL σήμερα Οι βασικές αρχές των μμ - δότρια | HairlossGR στην οποία καταλήγει (προς έκπληξη μου) Αν θεωρήσουμε μια υψηλή πυκνότητα 80FU/cm2 το maximum που μπορεί να εξαχθεί σε 1μμ με αυτόν τον κανόνα είναι: 80x(90-100)x(14%-17%)= 1000-1400FU ανά επέμβαση..
Λέω προς έκπληξη γιατί εκτός από τον Παπανικολάου που κάνει για αυτό ακριβώς το λόγο μικρές συνεδρίες, όλοι οι υπόλοιποι μου είπαν οτι μπορούν να βγάλουν από 3500 μέχρι και 5000 σε διήμερη συνεδρία...
Οπότε τελικά τι ισχύει Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε που γράφτηκε η δημοσίευση?

Διάβασε καλύτερα τι έγραψα. Δεν το κατάλαβες. Μιλάω για μέρος της δότριας σε αυτό που αναφέρεις.
 

pkassios

New Member
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια συμπληρωματική ερώτηση για την περίπτωση μου.
Όπως έγραψα είμαι 46 χρονών και αν και ειχα πάρει στο παρελθον φιναστερίδη για κάποια διαστήματα την έχω κόψει δυστυχως εδω και 8-9 χρόνια.
Έχει νόημα να πάρω φινα και μινοξ για ένα χρόνο πριν πάω για μεταμόσχευση και τι δοσολογία στη φίνα το κλασσικό 1mg την ημέρα?
Η είναι προτιμότερο να κάνω απευθείας την μεταμόσχευση και να αρχίσω αμέσως θεραπεία
 
Μπλουζα