Γνώμες για Εικόνα μετα απο μεταμοσχευση

George S.

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Συγχαρητήρια σε όλο το forum για όλες τις πληροφορίες και συμβουλές.

Βρίσκομαι στη 5η ημέρα μετά από μεταμόσχευση και έχω από τη δεύτερη μετεγχειριτικη ημέρα έως και σήμερα αυτά τα "κακαδακια ".

Αμεσως μετα την επέμβαση όταν πήγα σπίτι έβαζα ορο ανά τριάντα λεπτά κ ψιλοαιμοραγουσαν τα σημεία στους κροταφους. Με τον ορο προσπαθουσα να τα καθαρισω όπως μου πε Ο γιατρός.

Την πρώτη μετεγχειργτικη ημέρα ήταν σα πληγές αλλά δεν αιμοραγουσαν. Εκείνη την ημέρα έβαζα ανα μια ώρα ορο . Μετα δε ξαναεβαλα ορο.

Λουζομαι με Johnson and Johnson μια φορά την ημέρα (αφήνω τον αφρό για δέκα λεπτά ), ξεβγαζω και μετά λουζομαι δεύτερο χέρι με πολύ ελαφρό μασάζ άλλη μια φορά κ ξεβγαζω αμέσως.

Όταν τα ακουμπάω είναι πολύ σκληρά "ξεραμενα " κ ανησυχώ μήπως έχουν επηρεάσει ή θα επηρεάσουν τα μοσχεύματα. Ο γιατρός μου λέει ότι σιγά σιγά θα φύγουν με το λούσιμο. Αλλά απ όσο έχω διαβάσει (Δεν έχω πολύ εμπειρία γενικότερα) αυτά τα σημάδια δεν έχω καταλάβει αν είναι φυσιολογικά.

Θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας;
 

Συνημμένα

  • IMG_20201105_235451.jpg
    IMG_20201105_235451.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 85
  • IMG_20201105_235426.jpg
    IMG_20201105_235426.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 79

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bill1991

Active Member
Που έκανες την μμ σου; Κανονικά έπρεπε να σε δουν από κοντά και να σε λούσουν! Έπρεπε να βάζεις όρο παραπάνω από 1,5 μέρα που έβαλες εσύ
 

George S.

New Member
Που έκανες την μμ σου; Κανονικά έπρεπε να σε δουν από κοντά και να σε λούσουν! Έπρεπε να βάζεις όρο παραπάνω από 1,5 μέρα που έβαλες εσύ

Επειδή την έκανα Σάββατο, με ελουσαν την Δευτέρα κ καθάρισε σε σχέση με τη κατάσταση που ήταν την Κυριακή. . Την Κυριακή έβαζα ορο ανά μία ώρα όλη μέρα.

Θεωρείς την εικόνα κακη για 5η ημέρα;
 

Bill1991

Active Member
Επειδή την έκανα Σάββατο, με ελουσαν την Δευτέρα κ καθάρισε σε σχέση με τη κατάσταση που ήταν την Κυριακή. . Την Κυριακή έβαζα ορο ανά μία ώρα όλη μέρα.

Θεωρείς την εικόνα κακη για 5η ημέρα;
Όχι απλά σε 2 μέρες (7η μέρα ) πιστεύω ότι θα πρέπει να πας να στην κλινική να σε λούσουν και να καθαρίσεις
 

Georgie

Well-Known Member
Απο τη κλινική σου είπαν να βάλεις φυσιολογικο όρο για 2 μονο μερες?
Μασάζ έστω και ελαφρύ στο λούσιμο απο τη Πέμπτη μερα ?
Το κανονικό φίλε ειναι το λούσιμο μεχρι και τη δέκατη ημέρα να γινεται ταμποναριστα, και ελαφρύ μασάζ μετα απο αυτη .
Φυσιλολογικο όρο πρεπει να ψεκαζεις ανα 15 -20 λεπτά περισσότερο καιρο .
 

Bill1991

Active Member
@Georgie η κάθε κλινική έχει δικό της πρωτόκολλο,το συνηθισμένο είναι να έχεις καθαρίσει στις 7 με 10 μέρες.... ορό για τις πρώτες 4-5 πρέπει να βάζεις κάθε μισή ώρα οπωσδήποτε
 

George S.

New Member
Απο τη κλινική σου είπαν να βάλεις φυσιολογικο όρο για 2 μονο μερες?
Μασάζ έστω και ελαφρύ στο λούσιμο απο τη Πέμπτη μερα ?
Το κανονικό φίλε ειναι το λούσιμο μεχρι και τη δέκατη ημέρα να γινεται ταμποναριστα, και ελαφρύ μασάζ μετα απο αυτη .
Φυσιλολογικο όρο πρεπει να ψεκαζεις ανα 15 -20 λεπτά περισσότερο καιρο .

Ουσιαστικά, ολοκληρώθηκε η επέμβαση Σάββατο κατά τις 5. Την ίδια ημέρα έως το βράδυ στις 12μιση έβαζα ανά μισή ώρα. Την Κυριακή έβαζα ανά μία-μιά μιση ώρα. Τη Δευτέρα νωρίς το μεσημέρι με έλουσαν και περιποιήθηκαν το τριχωτό αρκετά. Το υπόλοιπο τη Δευτέρας μου πε να βάζω ορό ανά 2 ώρες γιατί δεν ήταν ανάγκη μετά από το λούσιμο που κάναμε.

Ωστόσο, απ' ό,τι βλέπω στο foroum (δεν είχα ψάξει πριν την επέμβαση γιατί εμπιστεύομαι τον γιατρό) ο ορός μπαίνει και για τις επόμενες ημέρες.

Τώρα δε ξέρω, ανησυχώ μήπως και δεν επηρεάσουν τα εμφυτεύματα αυτές οι ξεραμένες πληγές.

Στο λούσιμο που κάνω εγώ το μασάζ που κάνω είναι πολύ πολύ χαλαρό. δε πιέζω για να φύγουνε.

Θα μιλήσω σήμερα και με τον γιατρό για να δω τι θα μου πει βάση της σημερινής εικόνας.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
 

George S.

New Member
@Georgie η κάθε κλινική έχει δικό της πρωτόκολλο,το συνηθισμένο είναι να έχεις καθαρίσει στις 7 με 10 μέρες.... ορό για τις πρώτες 4-5 πρέπει να βάζεις κάθε μισή ώρα οπωσδήποτε

Τι να πω, ο γιατρός μου πε 2μιση ημέρες να βάζω... αλλά απ' ο,τι φαίνεται τώρα έχουν ξεραθεί και σκληρύνει.

Απλά και γω πάντα ακολουθώ τις οδηγίες γιατί αν μπω και ψάξω πάντα θα υπάρχουν άλλες γνώμες. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση ίσως δεν έχω κανει το σωστό βάση "πρωτοκ/λου".
 

George S.

New Member
Ότι σου πει ο γιατρος σου φιλε που είναι υπεύθυνος .
Καλή φυτρωση να έχεις

Να σαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.

Απλά επειδή πολλούς λάθος χειρισμούς διαβάζω σε διάφορα θέματα μεταμόσχευσης στο φόρουμ, ήθελα να ρωτήσω εμπειρικά τη γνώμη όσων γνωρίζουν.

Σήμερα μετά το λούσιμο έχω την ίδια εικόνα. Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι περιμένουμε, δεν είναι κάτι που πρεπει να με ανησυχήσει .

Αν δεν έχει υποχωρήσει έως Κυριακή, θα πάω να με λουσει με προσεκτικό μασάζ για να φύγουν.

Ευχαριστώ πολύ.
 
Μπλουζα