Γνωμες για πρωτη μεταμοσχευση

Therapist

New Member
Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ! Εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα και νηματα γυρω απο την μεταμοσχευση και τις θεραπειες στο φορουμ. Θεωρω οτι ειναι το καλυτερο φορουμ που εχω γινει μελος σε θεμα ενημερωσης, καθως δινει πληροφοριες και παρεχει οπτικο υλικο που ειναι οτι πιο χρησιμο για τον υποψηφιο. Δεν υπαρχει επισης φοβος για ονοματα κλινικων και γιατρων που θεωρω πολυ σημαντικο.
Ειμαι 42 ετων με φαλακρα και στην hairline που εχει υποχωρησει αισθητα και στο crown μεγαλου βαθμου, νομιζω 4-5 και βαδιζω για το 6. Θα ηθελα την γνωμη των εμπειρων μελων του φορουμ και για αυτο. Βαζω regain απο το 2002 δηλαδη 16 χρονια... Νομιζω πλεον δεν με βοηθα ιδιαιτερα αφου βλεπω μεγαλες απωλειες χρονο με τον χρονο. Δερματολογος μου εδωσε προπεκια και το πηρα 1 χρονο χωρις να δω μεγαλη διαφορα σε πυκνοτητα, αλλα σιγουρα ειχα βελτιωση. Διαβαζοντας ενα αρθρο που εγραφε για τις παρενεργειες του χαπιου αφου το κοψεις, θορυβηθηκα και το εκοψα και εγω. Μετα απο μια βδομαδα που το εκοψα, ειχα πεσμενη λιμπιντο για 1 μηνα περιπου αλλα επανηλθα πληρως γρηγορα ευτυχως. Δεν θελω να το ξαναπαρω για ευνοητους λογους αν και βλεπω αρκετοι γιατροι το προτεινουν...Θελω να κανω μεταμοσχευση αλλα απο οτι βλεπω προς Τουρκια πρεπει να τραβηξω συμφωνα με αυτα που διαβασα για την κλινικη του Ερντογαν που ειναι αρκετα ενθαρρυντικα. Το θεμα ειναι αν θα γινει δουλεια στο κεφαλι μου και μαλιστα χωρις προπεκια πριν και μετα. Μηπως ειμαι ακαταλληλος για μεταμοσχευση λογω μεγαλου norwood? Δεν με ενδιαφερει να ειμαι και ο πιο πυκνος αλλα αν κανω μεταμοσχευση δεν θελω να φαινεται οτι εχω 5 τριχες στο κεφαλι και να εχω πληρωσει και 12.500 περιπου. Εστειλα λοιπον στην ASMED και μου ειπαν οτι χρειαζομαι 5000 grafts με FUE και μαλιστα με συντηρητικη frontline λογω αδυναμης δοτριας.. Βαζω και την φωτο με το σχεδιο που μου εστειλαν. Θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων σας παρακαλω για το αν ειμαι καταλληλος υποψηφιος συμφωνα με τις προσδοκιες μου αφου δεν επιθυμω να κατεβασω την hairline και δεν τρελαινομαι για πυκνοτητα. Κυπρο μηπως γινεται δουλεια πιο φθηνα η επειδη ειμαι δυσκολη περιπτωση πρεπει να παω στον καλυτερο? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 

Συνημμένα

  • IMG_7325.jpg
    IMG_7325.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 135
  • IMG_7072.jpg
    IMG_7072.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 129
  • IMG_7070.jpg
    IMG_7070.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 116
  • IMG_7069.jpg
    IMG_7069.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 124
  • IMG_7068.jpg
    IMG_7068.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 116

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Στον καλυτερο θα πας αλλα πρεπει να παρεις φινα.Στις φωτο φενεται η αραιωση να προχωρα προς τη δοτρια και αυτο δεν ειναι καλο.
 

Therapist

New Member
Και αυτος φινα προτεινει αλλα εγω απο την αλλη ειμαι σιγουρος πως ημουν 1 μηνα και παραπανω χωρις "ορεξεις". Αν μεινει κουσουρι την επομενη φορα που θα παρω τι να το κανω το μαλλι? Ξερει κανεις οτι αν την πρωτη φορα επανελθεις οταν την κοψεις θα ειναι ετσι και την επομενη φορα που θα παρεις και την ξανακοψεις? Η παιρνεις εφορου ζωης με οτι επιπτωσεις εχει αυτο? Παιρνει καποιος φινα σταθερα ας πουμε 10 - 20 χρονια και ειναι οκ στο θεμα της λιμπιντο? Η δοτρια δεν ειναι η περιοχη της μονιμης τριχοφυιας? Δηλαδη ενας 6αρης θα μεινει με μαλλακι γυρω γυρω κλασικα πολυ χαμηλα στο τελος. Αυτος μονο απο εκεινη την περιοχη δεν πρεπει να μεταμοσχευσει? Αλλιως παιρνει φινα για να μεταμοσχευσει και τριχες απο περιοχες που μελλοντικα ειναι να πεσει το μαλλι? Δηλαδη μια ζωη φινα και με ρισκο?
 

minoxidilis

Active Member
Και αυτος φινα προτεινει αλλα εγω απο την αλλη ειμαι σιγουρος πως ημουν 1 μηνα και παραπανω χωρις "ορεξεις". Αν μεινει κουσουρι την επομενη φορα που θα παρω τι να το κανω το μαλλι? Ξερει κανεις οτι αν την πρωτη φορα επανελθεις οταν την κοψεις θα ειναι ετσι και την επομενη φορα που θα παρεις και την ξανακοψεις? Η παιρνεις εφορου ζωης με οτι επιπτωσεις εχει αυτο? Παιρνει καποιος φινα σταθερα ας πουμε 10 - 20 χρονια και ειναι οκ στο θεμα της λιμπιντο? Η δοτρια δεν ειναι η περιοχη της μονιμης τριχοφυιας? Δηλαδη ενας 6αρης θα μεινει με μαλλακι γυρω γυρω κλασικα πολυ χαμηλα στο τελος. Αυτος μονο απο εκεινη την περιοχη δεν πρεπει να μεταμοσχευσει? Αλλιως παιρνει φινα για να μεταμοσχευσει και τριχες απο περιοχες που μελλοντικα ειναι να πεσει το μαλλι? Δηλαδη μια ζωη φινα και με ρισκο?
καλυτερα καραφλας παρα ευνουχος
 

koumparos

Well-Known Member
Eγω ειμαι 12 χρονια στην φινα χωρις προβληματα.Το προβλημα με σενα ειναι οτι φενεται η αραιωση να προχωραει προς την κατω μερια της δοτριας (safezone). Αυτο μακροπροθεσμα θα συρικνωσει την διαθεσιμη δοτρια και δεν θα μπορεις να κανεις αλλη μμ.Γιαυτο σου προτεινει να παρεις φινα αλλα και να κρατησεις-δυναμωσεις τα μαλια που σου εχουν απομεινει.
 

tasos33

Well-Known Member
Το μαλλι σε τι φαση ειναι κουμπαρακι μετα απο 12 Χρόνια? Το πουλι καταλαβαμε.


Eγω ειμαι 12 χρονια στην φινα χωρις προβληματα.Το προβλημα με σενα ειναι οτι φενεται η αραιωση να προχωραει προς την κατω μερια της δοτριας (safezone). Αυτο μακροπροθεσμα θα συρικνωσει την διαθεσιμη δοτρια και δεν θα μπορεις να κανεις αλλη μμ.Γιαυτο σου προτεινει να παρεις φινα αλλα και να κρατησεις-δυναμωσεις τα μαλια που σου εχουν απομεινει.
 

piros75

Well-Known Member
Με 5000 μοσχ και κατανομή όπως βλέπω στην σχετική φωτο θα είσαι πολύ καλός. Νομίζω ότι πρέπει να το προχωρήσεις. Όσο για τη φίνα, στην προτείνει περισσότερο για πίσω από ότι καταλαβαίνω (αν και σε όλους προτείνει φίνα και λογικό είναι μιας και "βελτιώνει" και τα δικά του αποτελέσματα κατ' αυτόν τον τρόπο).
 

Therapist

New Member
Θα ηθελα ακομη να ρωτησω για την πυκνοτητα που πρεπει να επιδιωξω να εχω επισης συμφωνα με τις δυνατοτητες τις δοτριας μου, τους γνωστες του φορουμ. Επισης εχει σημασια που θα τοποθετηθουν μονοτριχα και διτριχα grafts?
 

dimitris50423

Well-Known Member

Ρε κουμπαρε παίρνεις φινα 12 χρόνια για να παραμενεις σταθερός στο 3ν;
Κάνε τουλάχιστον μια σωστή μμ να χαρείς ένα ωραίο μαλλί. Με το 3ν πάλι καραφλοι είμαστε.

Therapist κάνε όπου θες μμ αλλά εγώ θα σου πρότεινα εκτός Τουρκίας. Αν θες εξωτερικό έχει πολλούς αξιολογους ιατρους επίσης Κύπρο η ακόμη και Ελλάδα.
Ούτε ευρώ στους Τούρκους δεν πρέπει να δίνουμε. Έτσι όπως είναι τα πράγματα εγώ δεν τους δίνω ούτε ένα ευρώ και αν και έχω πάει κωνσταντινουπολη πριν χρόνια δεν θα ξαναπηγαινα.
 

crossfire

Well-Known Member
Ρε κουμπαρε παίρνεις φινα 12 χρόνια για να παραμενεις σταθερός στο 3ν;
Κάνε τουλάχιστον μια σωστή μμ να χαρείς ένα ωραίο μαλλί. Με το 3ν πάλι καραφλοι είμαστε.

Η φίνα εχει τα μειονεκτήματα της αλλά δεν ισχύει ή φίνα ή μεταμόσχευση...... Γιατί όχι και τα δυο εφόσον δεν εχει παρενεργειες;
Χωρις να ξερω το κεφάλι του κουμπάρου και την κληρονομικότητα του, πιστεύω οτι κέρδισε τα εξής:
- αν δεν έπαιρνε ισως ήταν Norwood 5 ή 6
- αν δεν έπαιρνε ισως να μην μπορούσε να κάνει μεταμόσχευση.... Να μην τον αναλάμβαναν λόγω αραιής δοτριας.
- με τη φίνα ισως εχει τωρα στο κεφάλι του οτι θα έβαζε με μια μεταμόσχευση ......και θα χρειάζονταν κι άλλη...... Γλίτωσε μια μεταμόσχευση.
- τωρα παει για μια με σκοπό το Norwood 2 , κάτι που δεν ειναι εφικτό να γίνει με μεταμοσχεύσεις σε έναν με προδιάθεση Norwood 6.

Όλα τα πέρα πάνω ισχύουν στο κεφάλι μου.

Τωρα θα ρωτήσετε μέχρι ποτε η φίνα;
Και αν την κόψει θα χάσει οτι κέρδισε τόσα χρόνια και με ρίσκο την υγεία του;

Η απάντηση ειναι για πάντα.
Αυτο ειναι το μοναδικό φάρμακο που υπάρχει και αυτο παίρνουμε......αν βγει κατι αλλο το ξανασυζητάμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Να σου κανω μια ερωτηση τι σχεση εχει η μινοξ με το φαρμακο που βγηκε για ερμαφροδιτους αρχικα?

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Το ένα χτυπά στη ρίζα του προβλήματος και το άλλο εγκυμονεί περισσότερους κινδύνους με αντάλλαγμα μια σύντομη και μέτρια βελτίωση. Διαφωνώ δηλαδή με το ratio αποτέλεσμα-κίνδυνος. Και η μινοξιδιλη για υπερτασικούς βγήκε αρχικά, το απεχθάνομαι όσο δεν πάει το φάρμακο αυτό από κακή προσωπική εμπειρία. Εάν μου πέσει το πουλί σε μερικά χρόνια από την φίνα θα είμαι ο πρώτος που θα κράξει. Φίνα + μινοξ η ντουτα + μινοξ πάντως δείχνει να έχει τρομερά αποτελέσματα με βάση εμπειρίες μελών από ξένα φόρουμ. Κανεις δεν αρνείται ότι σαν φάρμακο η μινοξ δουλεύει.
 

minoxidilis

Active Member
Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Το ένα χτυπά στη ρίζα του προβλήματος και το άλλο εγκυμονεί περισσότερους κινδύνους με αντάλλαγμα μια σύντομη και μέτρια βελτίωση. Διαφωνώ δηλαδή με το ratio αποτέλεσμα-κίνδυνος. Και η μινοξιδιλη για υπερτασικούς βγήκε αρχικά, το απεχθάνομαι όσο δεν πάει το φάρμακο αυτό από κακή προσωπική εμπειρία. Εάν μου πέσει το πουλί σε μερικά χρόνια από την φίνα θα είμαι ο πρώτος που θα κράξει. Φίνα + μινοξ η ντουτα + μινοξ πάντως δείχνει να έχει τρομερά αποτελέσματα με βάση εμπειρίες μελών από ξένα φόρουμ. Κανεις δεν αρνείται ότι σαν φάρμακο η μινοξ δουλεύει.
Συμφωνω μαζι σου σαν την φινα τιποτε,στο παρελθον την ειχα παρει και εκανε θαυματα
 

koumparos

Well-Known Member
Aν κοψω την φινα παω καρφι για 5αρης,το καλυτερο σεναριο γιατι με την αα ποτε δεν ξερεις σε ποια κλιμακα θα σταματησει.Μπαμπας 5αρης,αδερφος ξαδερφια 5αρια απο 20χρονων θειος 4αρης παπους 5αρης 80χρονων ,παπους απο την μερια της μαμας 70χρονων norwood απειρο δηλαδη το τερματισε ουτε καν στη δοτρια δεν εχει τριχες.
Χωρις θεραπεια παω για ξυραφι δηλαδη.Για μμ δεν υπαρχει επαρκες μπατζετ προς το παρον.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Therapist, μπορεις με σωστο σχεδιασμο να πετυχεις σημαντικη βελτιωση στην εικονα σου, το οτι εισαι προσγειωμενος βοηθα ακομη πιο πολυ σε αυτο, μην βιαζεσαι το σημαντικοτερο, απευθυνσου σε οσες περισοτερες κλινικες μπορεις, σαφως στην κυπρο γινεται εξαιρετικη δουλεια και ο Μαρρας ειναι σιγουρη επιλογη, παρε γνωμες, παντως το να βγουν 5000 γκραφτς με τη μια σε τετοια δοτρια και μονο απο φωτο μου ακουγεται υπερβολικο, κοιτα στις παρουσιασεις εχει παραδειγματα πολυ ενδιαφεροντα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γεια σου καλως ηρθες φιλε Therapist.
Είσαι από τους τυχερούς που βρήκες το φόρουμ και ενημερώνεσαι.

Είσαι σε πολύ καλή ηλικία για να προχωρήσεις σε μεταμόσχευση.

Έχεις σχετικά μικρο κεφάλι και πιστεύω ότι η εικόνα σου θα βελτιωθεί
αρκετά προς το καλύτερο.
Αν και το crown σου έχει κατεβεί η δότρια φαίνεται να βαστάει καλά ακόμα.
Επίσης το μαλλί σου γκριζάρει που βοηθάει ακόμη πιο πολύ στο οπτικό αποτέλεσμα.

Έκτος από την Asmed εστειλες σε άλλη κλινική τις φωτογραφίες σου?

Στο πρώτο σου Post αναφέρεις ότι είσαι δύσκολη περίπτωση,κι όμως το αντίθετο
γιατί μπορούν να δουλέψουν καθαρά στο κεφάλι σου.
Περίπου είχαμε την ίδια αραίωση εάν έχεις δει το νήμα μου.

Στην Κύπρο και βεβαία θα σου βγει οικονομικοτερα διότι πληρώνουν αεροπορικά,
μεταφορά ταξί από αεροδρόμιο και προς και δωρεάν διαμονή σε διαμερίσματα της κλινικής
για 7-8 μερες.
Ίσως πετύχεις ακόμη καλύτερη τιμή με την Νέα γιατρό Χριστίνα (εκπαιδευομενη του Μαρρα) η οποία έκανε μεταμόσχευση φίλο του γαμπρού μου και έπαθα πλάκα. Πιστεύω είναι ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα από το δικό μου και ακόμη δεν ολοκληρώθηκε.
Στην Κύπρο με το Μαρρα γιατρό δεν χρειάζεται να ανχωνεσε καθόλου,είναι από τους 10 top
γιατρούς εφόσον βλέπω να απορρίπτεις τις Ελληνικές οι επιλογές είναι αυτές.

Το να σε βγάλουν 5.000 grafts στην Τουρκία με μια μεταμόσχευση είναι αρκετά ριψοκίνδυνο
στην δότρια. Από εδώ φαίνεται πως στον Τούρκο αρέσουν η αρπαχτές και δεν το νοιάζει τίποτε άλλο.
Η Κύπρος προς στιγμήν έχει από τις καλύτερες δότριες στην διαχείριση.

Θα συμφωνήσω επίσης με Δημήτρη ότι πλέον με τους Τούρκους με αυτά που μας κάνουν δεν πρέπει να παύαμε πόδι εκεί.

Αυτά από μένα!!!Κάτσε διάβασε καλύτερα,ενημερώσου,κρίνε για το καλύτερο και προχωρά.
 

kolias

Active Member
πολλοι μεσηλικες υποψηφιοι μαζευτηκαμε, τελικα οσο μεγαλωνεις στην βαραει περισσοτερο και θες να τζοβενισεις..... παντως η αα προχωραει μεχρι το διηνεκες μπορει να περασει παρα πολυ καιρος για να αλλαξει το πατερν αλλα προχωραει εγω ειμαι κολλημενος στο 3v απο τα 30 μεχρι τα 47 και χωρις φινα , αλλα η αα προχωραει και ετσι και κανει κανενα μπαμ εμεινα γλομπος για πλακα , να φανταστητε σκεφτομαι να αρχισω φινα μια ανασα απο τα 50 γιατι φοβαμαι οτι τον επομενο μηνα θα γυαλισω
 
Τελευταία επεξεργασία:

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγω παιδες θεωρω πως ο Τουρκος εχει ανεβει τρελα επιπεδο σε σχεση με ολη την Κυπρο. Σαν να λεμε Α Εθνικη αυτος, Β η Κυπρος και Δ η Ελλαδα. Δουλευει με μικροτερα και καλυτερα εργαλεια, κατεχει το splitting, ειναι επιθετικος αλλα δεν χαλαει δοτριες.
 
Μπλουζα