Γνωμες για μεταμόσχευση

Vdupa

Well-Known Member
Οι γέφυρες σου είναι ανεβασμένες (ευτυχώς) και δίνουν μια καλή εικόνα από πλαγία. Χωρίς φιναστεριδη, επειδή εισαι 30, θα τις χάσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tarnished

Member
Οι γέφυρες σου είναι ανεβασμένες (ευτυχώς) και δίνουν μια καλή εικόνα από πλαγία. Χωρίς φιναστεριδη, επειδή εισαι 30, θα τις χάσεις.
Γέφυρες να υποθέσω είναι τα πλαϊνά; Ναι, είναι ψηλά και γεμάτες. Γενικά, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται μια 'νορμάλ' αραίωση ας πούμε, αλλά μου κάνει εντύπωση η ποιότητα στα πλάγια και η μη ποιότητα στο πάνω μέρος. Όπως είπα, πλάγια και πίσω δεν γίνεται να δεις κρανίο όσο και να προσπαθήσεις, πάνω πάλι...

Είμαι υπερ φαρμάκων που θα εμποδίσουν επιδείνωση, δεν με ψήνουν ιδιαίτερα οι θεραπείες που βγάζουν μαλλί όσο απλά τις παίρνεις.
 

Chris34

Active Member
Γέφυρες να υποθέσω είναι τα πλαϊνά; Ναι, είναι ψηλά και γεμάτες. Γενικά, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται μια 'νορμάλ' αραίωση ας πούμε, αλλά μου κάνει εντύπωση η ποιότητα στα πλάγια και η μη ποιότητα στο πάνω μέρος. Όπως είπα, πλάγια και πίσω δεν γίνεται να δεις κρανίο όσο και να προσπαθήσεις, πάνω πάλι...

Είμαι υπερ φαρμάκων που θα εμποδίσουν επιδείνωση, δεν με ψήνουν ιδιαίτερα οι θεραπείες που βγάζουν μαλλί όσο απλά τις παίρνεις.
Τα φάρμακα που θα εμποδίσουν επιδείνωση είναι αυτά που μπορεί να σου βγάλουν και λίγο μαλλί και είναι συγκεκριμένα. Η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη. Αυτά. Και τα δύο τα παντρεύεσαι όχι μόνο τη μινοξιδιλη.
Φιναστεριδη αν την παίρνεις ένα χρόνο πχ και την κόψεις θα φτάσεις εκεί που θα ήσουν σαν να μην την πήρες ποτέ όπως και τη μινοξιδιλη.
Εγώ είμαι της άποψης να το φτιάξεις. Με μέτρο τα μοσχεύματα και με μια φυσιολογική hairline. Όχι κατεβάσματα που κοστίζουν μοσχευματα.
Έτσι θα χαρείς μια ωραία εικόνα του εαυτού σου και στο μέλλον αν χρειαστεί κάνεις μια συμπληρωματική.
Κανένας λόγος για αναμονή όταν ξέρεις τι πας να κάνεις.
 

Didier11

Active Member
Φίλε ξεκάθαρα είσαι για φιναστερίδη 1mg ανά ημέρα καθώς είσαι πολύ μικρός ακόμα και βλέπω έχεις δρόμο με την τριχόπτωση. Στην θέση σου θα περίμενα άλλη μια 3ετία μέχρι να συγκεντρώσω ένα μεγαλύτερο μπατζετ για να προχωρήσω σε μεταμόσχευση.
 

Tarnished

Member
Τα φάρμακα που θα εμποδίσουν επιδείνωση είναι αυτά που μπορεί να σου βγάλουν και λίγο μαλλί και είναι συγκεκριμένα. Η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη. Αυτά. Και τα δύο τα παντρεύεσαι όχι μόνο τη μινοξιδιλη.
Φιναστεριδη αν την παίρνεις ένα χρόνο πχ και την κόψεις θα φτάσεις εκεί που θα ήσουν σαν να μην την πήρες ποτέ όπως και τη μινοξιδιλη.
Εγώ είμαι της άποψης να το φτιάξεις. Με μέτρο τα μοσχεύματα και με μια φυσιολογική hairline. Όχι κατεβάσματα που κοστίζουν μοσχευματα.
Έτσι θα χαρείς μια ωραία εικόνα του εαυτού σου και στο μέλλον αν χρειαστεί κάνεις μια συμπληρωματική.
Κανένας λόγος για αναμονή όταν ξέρεις τι πας να κάνεις.
Κατέβασμα δεν θέλω να κάνω, καθώς δεν έχει ανέβει η hairline. Η 'μύτη' της είναι στο ίδιο ύψος ίσως και χρόνια, οπότε θέλω να ευθυγραμμίσω τους κροτάφους οι οποίοι άδειασαν αλλά τα παρελθοντικά τους όρια είναι εμφανή ακόμα (υπάρχουν μερικές ηρωικές τριχούλες, που δείχνουν τα παλιά σύνορα).

Ξέρουμε για παρενέργειες των φαρμάκων; Μου φαίνεται 'βαρύ' να παίρνω κάτι για τόσο μεγάλο διάστημα, ίσως και χρόνια...
 

Tarnished

Member
Φίλε ξεκάθαρα είσαι για φιναστερίδη 1mg ανά ημέρα καθώς είσαι πολύ μικρός ακόμα και βλέπω έχεις δρόμο με την τριχόπτωση. Στην θέση σου θα περίμενα άλλη μια 3ετία μέχρι να συγκεντρώσω ένα μεγαλύτερο μπατζετ για να προχωρήσω σε μεταμόσχευση.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Όπως είπα και σε άλλη απάντηση, η τριχόπτωση προχωράει με αρκετά αργούς ρυθμούς, αυτό είναι αποτέλεσμα σχεδόν δεκαετίας και νομίζω δεν υπάρχει νόημα να περιμένω άλλα 6-7 χρόνια. Αν κάνω τώρα μεταμόσχευση και με το σκεπτικό πως η αραίωση μου προχωράει τόσο αργά, ίσως χρειαστώ μια δεύτερη στα 45; Μπορεί, μπορεί και όχι. Σε πολλούς απλά σταματάει. Επίσης, ξέρω πως τα περισσότερα μαλλιά (αν είναι να τα χάνεις πραγματικά) τα χάνεις 20-30, όχι 30-40. Τέλος, προτιμώ να έχω μαλλί στα 30, όταν φτάσω 40 το ξανασκέφτομαι. Δε μπορώ να ασχολούμαι επί χρόνια με αυτό, καταλαβαίνεις πως το λέω.
 

Didier11

Active Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Όπως είπα και σε άλλη απάντηση, η τριχόπτωση προχωράει με αρκετά αργούς ρυθμούς, αυτό είναι αποτέλεσμα σχεδόν δεκαετίας και νομίζω δεν υπάρχει νόημα να περιμένω άλλα 6-7 χρόνια. Αν κάνω τώρα μεταμόσχευση και με το σκεπτικό πως η αραίωση μου προχωράει τόσο αργά, ίσως χρειαστώ μια δεύτερη στα 45; Μπορεί, μπορεί και όχι. Σε πολλούς απλά σταματάει. Επίσης, ξέρω πως τα περισσότερα μαλλιά (αν είναι να τα χάνεις πραγματικά) τα χάνεις 20-30, όχι 30-40. Τέλος, προτιμώ να έχω μαλλί στα 30, όταν φτάσω 40 το ξανασκέφτομαι. Δε μπορώ να ασχολούμαι επί χρόνια με αυτό, καταλαβαίνεις πως το λέω.
Φίλε κάνεις λάθος. Η τριχόπτωση δεν σταματάει ποτέ, ειδικά η επιτεθτική όπως έχεις εσύ. Σε ξεγελάει το μακρύ μαλλί και νομίζεις ότι έχεις μικρό θέμα. Από τα 30 έως τα 40 χωρίς φιναστερίδη θα χάσεις σχεδόν όλα όσα έχεις πάνω και πιθανόν τότε να δυσκολέψεις ακόμα πιο πολύ την αποκατάσταση. Επίσης μην ξεχνάς ότι η δότρια δεν είναι άπειρη κι ότι αν κάνεις μεταμόσχευση πρακτικά δεν θα μπορείς ποτέ να τα ξυρίσεις όλα καθώς θα φαίνονται κάποια μικρά σημαδάκια από την εξαγωγή. Κινείσαι βάσει συναισθήματος, σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ 30 θα γίνω σε λίγους μήνες, αλλά χρειάζεσαι σοβαρό πλάνο.
 

nick90

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγο καιρό κλείνω τα 30 και έχω αποφασίσει το φθινόπωρο να προχωρήσω σε μεταμόσχευση και να τελειώνω με κάτι που με απασχολεί καιρό. Σκέφτομαι ahc και Αναστασάκη (αν και για τον 2ο έχω καταλάβει πως ίσως ζητάει υπέρογκα πόσα). Λογικά θα μπορώ να διαθέσω 3500-4000. Δεν ακολουθώ καμία φαρμακευτική αγωγή. Σας παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες να μου πείτε μια γενική γνώμη και πόσα grafts μπορεί να χρειαστούν. Να είστε καλά.
Τουλάχιστον ένα εξάμηνο πριν καλό ειναι να έχεις αρχίσει την θεραπεία. Οπότε θα σου προτεινα να ξεκινήσεις τώρα φιναστερίδη 1mg καθημερινά και από Νοέμβριο-Δεκέμβριο μπαίνεις για επέμβαση.
Σωστά έχεις καταλάβει για τον Αναστασ@κ*. Λύσεις να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις υπάρχουν στην Ελλάδα με το μπάτζετ που διαθέτεις για μια διήμερη επέμβαση, οπότε ψάξε το φόρουμ τις πιθανές λύσεις. Αλλιώς μπορείς να πας και Κύπρο, με παραπάνω λεφτά 1.5 ευρώ/graft (HDC και Γεωργίου) με όλα πληρωμένα.
 

Georgie

Well-Known Member
Φίλε μου ώριμος είσαι ότι θέλεις κάνεις .
Αλλά επειδή άνοιξες νήμα και ζητάς γνώμες να σου πω και εγώ τη δικη μου .
Καταρχήν όπως σου λένε και οι περισσότεροι πρέπει να πάρεις Φιναστεριδη.
Δεύτερο κάνεις λάθος που νομίζεις ότι σε πάει αργά .
Αργά πάει κάποιον που βλέπει την αραίωση και κάνει join στο φόρουμ η ψάχνεται στο διαδίκτυο στα 45 .
Πας για μεγάλο Norwood που σημαίνει ότι θα χρειαστείς πολλά μοσχεύματα για να το καλύψεις .
Δύσκολα θα συμβεί αυτό με one go μεταμόσχευση , ακόμα και μικρότερες αραιώσεις από τη δικη σου και με πιο σταθεροποιημένη τη κατάσταση λόγω ηλικίας 45-50 η θεραπείας ( Φιναστεριδη) απαιτούνται συνήθως 2 μεταμοσχεύσεις.
Αν κάνεις το λάθος και ξεκινήσεις τώρα χωρίς θεραπεία στη καλύτερη περίπτωση θα κυνηγάς την ουρά σου, και στη χειρότερη θα σε αφήσουν με ένα Κηπάκι αραιό στο κεφάλι
Δική σου όμως η επιλογή .
 

Didier11

Active Member
Τουλάχιστον ένα εξάμηνο πριν καλό ειναι να έχεις αρχίσει την θεραπεία. Οπότε θα σου προτεινα να ξεκινήσεις άμεσα φιναστερίδη 1mg καθημερινά και από Νοέμβριο μπαίνεις για επέμβαση. Σωστά έχεις καταλάβει για τον Αναστασ@κη. Λύσεις να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις υπάρχουν στην Ελλάδα με το μπάτζετ που διαθέτεις για μια διήμερη επέμβαση, οπότε ψάξε το φόρουμ τις πιθανές λύσεις. Αλλιώς μπορείς να πας και Κύπρο, με λίγο παραπάνω λεφτά 1.5 ευρώ/g (HDC και Γεωργίου) με όλα πληρωμένα.
Ο φίλος αυτή τη στιγμή θέλει χοντρικά από 3,500 έως 4,000g για το αποτέλεσμα που έχει στο μυαλό του. Δεν ξέρω στο μπατζετ που διαθέτει πόσοι μπορούν να του προσφέρουν αυτό που θέλει.
 

Vdupa

Well-Known Member
Γέφυρες να υποθέσω είναι τα πλαϊνά; Ναι, είναι ψηλά και γεμάτες. Γενικά, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται μια 'νορμάλ' αραίωση ας πούμε, αλλά μου κάνει εντύπωση η ποιότητα στα πλάγια και η μη ποιότητα στο πάνω μέρος. Όπως είπα, πλάγια και πίσω δεν γίνεται να δεις κρανίο όσο και να προσπαθήσεις, πάνω πάλι...

Είμαι υπερ φαρμάκων που θα εμποδίσουν επιδείνωση, δεν με ψήνουν ιδιαίτερα οι θεραπείες που βγάζουν μαλλί όσο απλά τις παίρνεις.
Εννοουσα τα πλαινα προς τα πανω (εκει που αρχιζεις και χανεις μαλλι). Μπορεις να εχεις χασει αλλα δεν ειναι μεγαλη η εκταση με το αραιο μαλλι ακομα. Για να μεινει ετσι χρειαζεσαι εστω low dose φιναστεριδη. Θυμισου λιγο τον Βέγγο και πως είχαν κατέβει τα πλαινα του. Είναι πολυ πιθανό οτι και σε σενα θα αρχισει να κατεβαίνει αριστερα δεξια και πισω. Εκει θα βοηθήσει πολυ η φιναστεριδη, ακομα και αν δεν σε βοηθησει πανω η στους κροταφους.

Αν εχεις παρενεργειες που επιμένουν κοβεις το φαρμακο, αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν καθολου.

Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους οτι η τριχοπτωση συνεχιζεται και μετα τα 40 και μετα τα 50-60 πολλες φορες. Επισης αποψη μου ειναι οτι θα σε ενοχλει αρκετά και οταν μεγαλωσεις. Πιθανον περισσοτερο απο οσο εκτιμάς τωρα. Μακαρι να σε επηρεαζει πολυ λιγοτερο, συμβαινει και αυτο.

Εγώ το σκεφτομαι λιγοτερο σήμερα αλλα οχι τοσο λιγότερο οσο θα περίμενα (κοντα στα 40 μου), για αυτο και ξεκίνησα φινα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Ο φίλος αυτή τη στιγμή θέλει χοντρικά από 3,500 έως 4,000g για το αποτέλεσμα που έχει στο μυαλό του. Δεν ξέρω στο μπατζετ που διαθέτει πόσοι μπορούν να του προσφέρουν αυτό που θέλει.
ε θα παει να ρωτήσει τις κλινικές που είπε και θα δει. Τυρκαλά σίγουρα μπορεί, αφού χρεώνει 4000 ευρώ για 4000+ grafts και στη Seneca που έκανε ενα μέλος πρόσφατα 2300 ευρώ πλήρωσε για 2350 grafts. Αλλιώς και Κύπρο κα μπορεί με λιγο παραπάνω λεφτά 1.5 ευρώ/g.
 

Tarnished

Member
ε θα παει να ρωτήσει τις κλινικές που είπε και θα δει. Τυρκαλά σίγουρα μπορεί, αφού χρεώνει 4000 ευρώ για 4000+ grafts και στη Seneca που έκανε ενα μέλος πρόσφατα 2300 ευρώ πλήρωσε για 2350 grafts. Αλλιώς και Κύπρο κα μπορεί με λιγο παραπάνω λεφτά 1.5 ευρώ/g.
Αυτόν δεν τον ξέρω. Είναι Αθήνα; Αξίζει να ασχοληθώ;
 

nick90

Well-Known Member
Αυτόν δεν τον ξέρω. Είναι Αθήνα; Αξίζει να ασχοληθώ;
Θεσσαλονική είναι αν λες για τον Τυρκαλά και η Seneca Αθήνα. Ε τι να σου πω, δες τις ανεξάρτητες παρουσιάσεις από τη συγκεκριμένη κλινική και αποφάσισε μόνος σου. Μπορείς να ρωτήσεις και στον Δρ. Ιάσων Αργυρίου στην Αθήνα παρόμοιες τιμές έχει νομίζω με τον Τυρκαλά. Δες παρακάτω το λινκ.

 

giannis1991

Well-Known Member
Φίλε "η καράφλα δε σβήνει ζει μέσα μας λένε"...
Πέρα από την πλάκα εμένα άρχισε η τριχόπτωση στα 14,5...Ναι καλά διάβασες...μέχρι τα 26-27 ήμουν nw2,5 μπροστά και είχα και μια αραίωση στο πίσω μέρος...Είχα καθυσηχαστει και έλεγα πήρα από τον πατέρα μου(μάλλον πήρα απλά με πιο γρήγορο Ρυθμό) που είχε και αυτός κροτάφους φουλ στα 18-20 και μέχρι τα 40-45 είχε αξιοπρεπέστατο μαλλί και απλά μετά μέχρι τα 60 έχασε αλλά όχι τελείως...
Λοιπόν σου λέω ότι στα επόμενα 3 καλοκαίρια οι τρίχες και το έδαφος που έχασα ήταν το κάτι άλλο...Άρα καταλαβαίνεις ότι χωρίς φίνα μάλλον πρέπει να πας να κάνεις κάνα τάμα ή βουντού...
 

Tarnished

Member
Ο φίλος αυτή τη στιγμή θέλει χοντρικά από 3,500 έως 4,000g για το αποτέλεσμα που έχει στο μυαλό του. Δεν ξέρω στο μπατζετ που διαθέτει πόσοι μπορούν να του προσφέρουν αυτό που θέλει.
Είσαι σίγουρος για αυτό; Θέλω να πω, υπάρχει εδώ, στη στήλη με τη Seneca ένας τύπος με πανομοιότυπο πρόβλημα με το δικό μου (ίσως και λίγο παραπάνω στο μπροστινό κομμάτι) που έβαλε 2100g και έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Πιο συγκεκριμένα, είναι στο Seneca-Norwood 3 (ή 4, δεν είμαι σίγουρος).
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε "η καράφλα δε σβήνει ζει μέσα μας λένε"...
Πέρα από την πλάκα εμένα άρχισε η τριχόπτωση στα 14,5...Ναι καλά διάβασες...μέχρι τα 26-27 ήμουν nw2,5 μπροστά και είχα και μια αραίωση στο πίσω μέρος...Είχα καθυσηχαστει και έλεγα πήρα από τον πατέρα μου(μάλλον πήρα απλά με πιο γρήγορο Ρυθμό) που είχε και αυτός κροτάφους φουλ στα 18-20 και μέχρι τα 40-45 είχε αξιοπρεπέστατο μαλλί και απλά μετά μέχρι τα 60 έχασε αλλά όχι τελείως...
Λοιπόν σου λέω ότι στα επόμενα 3 καλοκαίρια οι τρίχες και το έδαφος που έχασα ήταν το κάτι άλλο...Άρα καταλαβαίνεις ότι χωρίς φίνα μάλλον πρέπει να πας να κάνεις κάνα τάμα ή βουντού...
Πάντα η αλωπεκία θα μας κρατάει σε αναμένα κάρβουνα.
Τη μια κινείται γρήγορα την άλλη αργά.
Κανείς και ποτέ δε ξέρει τι τον περιμένει σε ΚΑΜΙΑ ηλικία..
 

Didier11

Active Member
Είσαι σίγουρος για αυτό; Θέλω να πω, υπάρχει εδώ, στη στήλη με τη Seneca ένας τύπος με πανομοιότυπο πρόβλημα με το δικό μου (ίσως και λίγο παραπάνω στο μπροστινό κομμάτι) που έβαλε 2100g και έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Πιο συγκεκριμένα, είναι στο Seneca-Norwood 3 (ή 4, δεν είμαι σίγουρος).

Φίλε είδα ότι έχεις crown μεγάλο, συν ότι θέλεις να φτιάξεις κροτάφους και λιγο γέμισμα hairline, συν γεμίσματα στο middle είσαι 100% σίγουρα για αυτά τα νούμερα που σου είπα. Σε ξεγελάει το πολύ μακρύ μαλλί. Πάντως χωρίς φιναστερίδη εφ’ όρου ζωής είναι σαν να οδηγείς νύχτα χωρίς φώτα. Έχεις πολύ μέλλον με την τριχόπτωση και δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.
 

Didier11

Active Member
Φίλε @Tarnished είδα και το αποτέλεσμα που λες. Είναι πολύ κακές οι φωτογραφίες. Κάτσε διάβασε επί εβδομάδες όλες τις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων, θα σώσεις και την τσέπη σου αλλά κυρίως το μαλλί σου γιατί θα ξέρεις πώς θα κινηθείς.
 

Tarnished

Member
Φίλε @Tarnished είδα και το αποτέλεσμα που λες. Είναι πολύ κακές οι φωτογραφίες. Κάτσε διάβασε επί εβδομάδες όλες τις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων, θα σώσεις και την τσέπη σου αλλά κυρίως το μαλλί σου γιατί θα ξέρεις πώς θα κινηθείς.
Να σου πω την αλήθεια, όσο περισσότερο διαβάζω, τόσο περισσότερο μπερδεμένος νιώθω. Είχα την αίσθηση πως σε ένα ανώνυμο φόρουμ θα έβρισκα πολλές παραπάνω πληροφορίες αλλά νιώθω σαν να πρέπει να διαβάζω ανάμεσα στις γραμμές. Τα κόστη, για κάποιο ανεξήγητο λόγο και ενώ είναι από τα σημαντικότερα, κρατάται ως επτασφράγιστο μυστικό από πολλούς, έχω την αίσθηση πως μπορεί και να υπάρχουν διάφοροι που είτε ρίχνουν λάσπη είτε κάνουν διαφήμιση εσκεμμένα και γενικώς υπάρχει παντού απογοήτευση. Έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω πως με 3500 ευρώ (που δεδομένα έχω ακούσει για καλές δουλειές με τόσα ή λιγότερα) δεν θα κάνω τίποτα απολύτως ή θα το παίξω κορώνα-γράμματα να βγω σαν τον Τσάκωνα από την επέμβαση. Ας τα ξυρίσω τότε...

Σόρρι, δε φταις εσύ, αλλά όποιος είναι εδώ μπορεί να καταλάβει την όποια αγανάκτηση, νομίζω...
 
Μπλουζα