Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

dim d

Well-Known Member
Εγω πάντως σε οσα ραντεβού εχω κανει με κλινικές συστήνουν προπεκια και όχι πρόσκαρ αν το σηκωνει η τσέπη σου..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Εγω πάντως σε οσα ραντεβού εχω κανει με κλινικές συστήνουν προπεκια και όχι πρόσκαρ αν το σηκωνει η τσέπη σου..
Ποιες ειναι αυτες οι κλινικες, φιλε μου;

Προσωπικα δε γνωριζω καμια κλινικη που να συνιστα χρηση φιναστεριδης και να αποτρεπει τη χρηση proscar, επειδη δηθεν το proscar δεν προσφερει τιποτα στην τριχοπτωση, οπως εγραψε ο φιλος DimiForg παραθετοντας καποιο αμφιλεγομενο post.

Μπορεις να νας τις αναφερεις, για να μη διαλεγομαστε χωρις συγκεκριμενα στοιχεια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Ποιες ειναι αυτες οι κλινικες, φιλε μου;

Προσωπικα δε γνωριζω καμια κλινικη που να συνιστα χρηση φιναστεριδης και να αποτρεπει τη χρηση proscar, επειδη δηθεν το proscar δεν προσφερει τιποτα στην τριχοπτωση, οπως εγραψε ο φιλος DimiForg παραθετοντας καποιο αμφιλεγομενο post.

Μπορεις να νας τις αναφερεις, για να μη διαλεγομαστε χωρις συγκεκριμενα στοιχεια;
Δεν ειπα αυτο ειπα οτι σε μενα προσωπικά μου πρότειναν προπεκια αν βγαινω γτ η δόση είναι σταθερή σε αντίθεση με το πρόσκαρ. Δεν είπα οτι δεν δρα.
 

tol

Well-Known Member
Δεν ειπα αυτο ειπα οτι σε μενα προσωπικά μου πρότειναν προπεκια αν βγαινω γτ η δόση είναι σταθερή σε αντίθεση με το πρόσκαρ. Δεν είπα οτι δεν δρα.
Αυτο ρωταω, φιλε μου...ποιοι ειναι αυτοι που σου το ειπαν. Αν δεν αναφερεις συγκεκριμενα στοιχεια, δεν εχει νοημα ο περαιτερω διαλογος.
 

dim d

Well-Known Member
Αυτο ρωταω, φιλε μου...ποιοι ειναι αυτοι που σου το ειπαν. Αν δεν αναφερεις συγκεκριμενα στοιχεια, δεν εχει νοημα ο περαιτερω διαλογος.
Δεν εχω σκοπο ουτε λόγο να σου πω ονόματα, ημουν σαφης στο τι είπα. Ειναι κοινη λογική.
 

tol

Well-Known Member
Δεν εχω σκοπο ουτε λόγο να σου πω ονόματα, ημουν σαφης στο τι είπα. Ειναι κοινη λογική.
Ειναι κοινη λογικη το γεγονος οτι γραφεις μια ανυποστατη πληροφορια (αφου δεν υπαρχει καμια κλινικη που να αποτρεπει τη χρηση proscar) και εισαι σαφης;

Ωραια λογικη!!!

Φιλε μου, στο forum γραφουμε τεκμηριωμενες αποψεις και οχι φημες και ο,τι μας κατεβει στο μυαλο.

Ποιος ο λογος που δεν αναφερεις τα ονοματα των κλινικων που σου το ειπαν; Παραβιαζεις προσωπικα δεδομενα; Θα σου κανουν μηνυση; Για ποιο λογο; Επειδη αποκαλυψες καποιο κρυφο μυστικο; Ας ειμαστε σοβαροι και προπαντων αξιοπιστοι.
 

dim d

Well-Known Member
Ειναι κοινη λογικη το γεγονος οτι γραφεις μια ανυποστατη πληροφορια (αφου δεν υπαρχει καμια κλινικη που να αποτρεπει τη χρηση proscar) και εισαι σαφης;

Ωραια λογικη!!!

Φιλε μου, στο forum γραφουμε τεκμηριωμενες αποψεις και οχι φημες και ο,τι μας κατεβει στο μυαλο.

Ποιος ο λογος που δεν αναφερεις τα ονοματα των κλινικων που σου το ειπαν; Παραβιαζεις προσωπικα δεδομενα; Θα σου κανουν μηνυση; Για ποιο λογο; Επειδη αποκαλυψες καποιο κρυφο μυστικο; Ας ειμαστε σοβαροι και προπαντων αξιοπιστοι.
Επειδή δεν έχω κανεναν λογο και όρεξη να μπω σε μεγαλη κουβεντα ξαναλεω οτι απο οσο εχω διαβάσει και μου εχουν πει, υπάρχει μια προτίμηση προς το ενα απο το αλλο για τους λόγους που ανέφερα. Ξεκάθαρα δεν εχω ακούσει κανένα να λεει μην πάρεις το ενα υπερ του αλλου η ότι το προσκαρ δεν δουλεύει. Νομίζω ότι συμφωνούμε αλλα υπάρχει διαφορετική διατύπωση.
 
  • Like
Reactions: tol

kaiba

Active Member
Καλησπέρα εγω εχω κλεισει 9 μηνες με proscar 1/4 κόβουμε 1/4 γιατι μας φευγουν καποια μικρα κομματακιά στο κόψιμο αυτο μου πε ο φαρμακοποιός μου μαζι με μινοξ 2 φορες την μερα και λουσιμο καθε μερα με σαμπουαν της vichy για πυκνωση και αντιπιτυριδικο με p.o εναλλαξ εχω δει τρελή διαφορά. Αν θες στειλε μου σε ενα P.m το mail σου να σου στείλω φωτογραφίες. Στην ουσια πια το μονο που μου έχει μεινει ειναι να κλείσω κροτάφους που θα γίνει λογικά Φεβρουαριο στον Γεωργίου. Η διαφορά τιμής ειναι τέτοια που κερδίζεις μια μεταμόσχευση και σκέψου οτι πρέπει να το παίρνεις και εφορου ζωής!
 
  • Like
Reactions: tol

cabof

Member
Εδω και 2 χρονια περιπου μινο κι απ το Νοεμβρη και μετα παιρνω συνδιασμο με φινα.. Δεν εχω δει καμια διαφορα και δε μπορω να καταλαβω το λογο.. Να μη με πιανει μονο η μινοξιδιλη οκ, αλλα να μη με πιανει ουτε ο συνδιασμος;
 

dim d

Well-Known Member
μπορει να μην βλεπεις πυκνωση αλλα αν δεν προχωρα κι η αραιωση σημαινει παλι οτι δουλευει...δεν λειτουργουν ιδια ολα για ολους...
 

tol

Well-Known Member
Γεια σου κι εσένα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται εδώ να κάνουμε repost από άλλες σελίδες και με συγχωρείτε αν κάνω κάτι μη επιτρεπτό, αλλά σου παραθέτω εδω που ακριβώς το διάβασα:


Επίσης, είδα σε άλλο άρθρο στα αγγλικά τη σύγκριση proscar - propecia και στο πρώτο έλεγε ότι είναι θεραπεία για τον προστάτη ενώ για το δεύτερο έλεγε θεραπεία της τριχόπτωσης. Σίγουρα είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς? Δεν γνωρίζω, ρωτάω για να μάθω, γιατί και στη μινοξιδιλη εχω διαβάσει ότι ενω το Rogaine πχ έχει θεωρητικά ίδια χρησιμότητα με τα υπόλοιπα σκευάσματα μινοξιδιλης, στην πράξη έχουν μεγάλες διαφορές και το μεν είναι υποτίθεται πιο αποτελεσματικό από τα δε.

Αν ισχύει ότι το Proscar έχει ίδια αποτελέσματα με το Propecia, γιατί έχουν τέτοια διαφορά στην τιμή μεταξύ τους; Τα ρωτάω όλα αυτά παιδιά γιατί όπως προείπα, δεν θέλω να κάνω μια βιαστική επιλογή ούτε να χάσω άλλο χρόνο. Ευχαριστώ πολύ.
Φιλε μου, αυτο που αναφερεται στα δυο αρθρα ειναι οτι το proscar των 5mg δεν ενδεικνυται για την τριχοπτωση.

Πολυ σωστο για τον απλουστατο λογο οτι ερευνες εχουν αποδειξει πως η συνιστωμενη και αναγκαια ποσοτητα φιναστεριδης για την καταπολεμηση της αλωπεκιας ειναι 1mg την ημερα. Οποιαδηποτε παραπανω δοση δεν επιφερει καμια αλλαγη.

Αρα δεν εχει κανενα νοημα η ληψη ενος χαπιου proscar 5mg. Γι' αυτο αλλωστε εμεις οι χρηστες το κοβουμε σε 5 ή σε 4 κομματια (προσωπικα το κοβω σε 4, γιατι με το κοψιμο αναποφευκτα χανονται καποια απειροελαχιστα τριμματα και γιατι ποτέ δεν γινεται απολυτα ισομερες κοψιμο του χαπιου...ετσι ειμαι σιγουρος οτι καθημερινα λαμβανω τουλαχιστον την συνιστωμενη δοση του ενος mg).

Μην εχεις καμια αμφιβολια οτι το proscar κομμενο σε δοσεις του ενος mg εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με το propecia....και φυσικα ειναι πολυ οικονομικοτερο.

Τελος, οσον αφορα τη συγκριση του regaine με τα γενοσημα μινοξιδιλης, ισχυει ο ιδιος μυθος που επικρατουσε για χρονια στη χωρα μας...."τα πρωτοτυπα ειναι πολυ ανωτερα των γενοσημων". Μια απολυτα εσφαλμενη νοοτροπια που ευτυχως τα τελευταια χρονια δειλα-δειλα ξεπερνιεται.

Τα γενοσημα εχουν την ιδια ακριβως επιδραση και ειναι πολυ πιο φθηνα. Ετσι και τα γενοσημα της μινοξιδιλης (π.χ. botafex στα 15 ευρω) δε διαφερουν σε τιποτα απο το regaine.

Ελπιζω να σε βοηθησα απαντωντας στις αποριες σου. Καληνυχτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

το έπαιρνα και εγώ, και είχα μάλιστα πολύ καλά αποτελέσματα μιας και κανείς δεν κατάλαβε ότι έχω θέμα τριχόπτωσης, το ζητημα είναι ότι διάβασα στο φύλλο οδηγιών κάτι για καρκίνο στο στήθος στον άντρα και επειδη είμαι αρκετά φοβητσιάρης με αυτά το έκοψα και παρήγγειλα το revivogen ( χωρίς να περιμένω θαύματα) όλο αυτό το διάστημα χρησιμοποιώ minoxidil και ένα σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης (redenil), θα ήθελα να συνεχίσω να παίρνω το proscar, αφενός μεν γιατί είναι φθηνό και αφετέρου δε γιατί δούλευε σε εμένα χωρίς καμία παρενέργεια σε στύση κτλ κτλ, μόλις διάβασα όμως αυτό για τον καρκίνο, φοβήθηκα. Αν μπορεί κάποιος να με καθησυχάσει θα το ξεκινούσα πάλι με χαρά :)
 

dim d

Well-Known Member
το έπαιρνα και εγώ, και είχα μάλιστα πολύ καλά αποτελέσματα μιας και κανείς δεν κατάλαβε ότι έχω θέμα τριχόπτωσης, το ζητημα είναι ότι διάβασα στο φύλλο οδηγιών κάτι για καρκίνο στο στήθος στον άντρα και επειδη είμαι αρκετά φοβητσιάρης με αυτά το έκοψα και παρήγγειλα το revivogen ( χωρίς να περιμένω θαύματα) όλο αυτό το διάστημα χρησιμοποιώ minoxidil και ένα σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης (redenil), θα ήθελα να συνεχίσω να παίρνω το proscar, αφενός μεν γιατί είναι φθηνό και αφετέρου δε γιατί δούλευε σε εμένα χωρίς καμία παρενέργεια σε στύση κτλ κτλ, μόλις διάβασα όμως αυτό για τον καρκίνο, φοβήθηκα. Αν μπορεί κάποιος να με καθησυχάσει θα το ξεκινούσα πάλι με χαρά :)
Δεν λες σε αλλο νημα οτι δεν ειδες ιδιαιτερα αποτελέσματα? Εδω τουλαχιστον τετοια ακραια παρενεργεια δεν εχει ακουστει.
 
Ωχ λογω ταχυτητας το εγραψα,(ειχα στο μυαλο μου κατι βιταμινες που δαβαζα πιο πριν) ηθελα να γραψω "αν και ειδα αποτελεσματα" γραψε λαθος θα το διορθωσω :) το γραφει μεσα το φυλλαδιο του φαρμακου, εκει το ειδα και κώλωσα λιγο!
 

dim d

Well-Known Member
Το φυλλαδιο γραφει τοσα φρικιαστικα μεσα...σιγουρα δε ειναι καραμελα αλλα επισης το θεωρω ως εξαιρετικα σπανιο.
 
είναι εξαιρετικά σπάνιο, όσο είναι και η καρδιακή προσβολή από χάπια για την ταχυκαρδία, όμως επειδη με ξέρω θα καταλήξω να ψάχνομαι συνεχως.
 

kamilopardali

New Member
Γεια σας φιλοι, ειμαι 27 χρονων και εχω μικρη αραιωση.Εδω και 3 μηνες ξεκινησα μινοξιδολι και εχω δει ηδη αποτελεσμα..Αλλα δεν επανηλθαν ακομα πληρως τα μαλλια.. Θελω να μου πειτε αν θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω και φιναστεριδη(γιατι διαβασα οτι δινει τα μεγιστα αποτελεσματα αν την ξεκινησεις απο τα πρωιμα σταδια) η να συνεχισω με μινοξιδιλη για οσο βλεπω αποτελεσμα?
 
Μπλουζα