Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

vayero

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ok. μην παρεξηγείτε τις ερωτήσεις μου, απλώς ποτέ δεν ξέρεις τι να υποθέσεις/σκεφτείς με όλα αυτά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

με συγχωρείς αν φάνηκα απότομος-στο πλαίσιο της πληροφόρησης απλά ποστάρω τι ξέρω/διάβασα

όπως και να έχει,
- ουσίες που παίρνουμε καθημερινά και χρόνια και μεταβολίζονται στο ήπαρ
- χρόνιες παθήσεις του ήπατος
παίζουν αρνητικό ρόλο στην θεραπεία με φινα-από την πλευρά της επιβάρυνσης του ήπατος,όχι όσον αφορά την αλληλεπίδραση
 

NGL

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

vayero79 είπε:
Αν παράλληλα με φιναστερίδη λαμβάνεται δραμαμίνη (κάποιες μέρες σε ταξίδι) κάθώς και κάποιο συμπλήρωμα (σπιρουλίνα ή ιπποφαές ή ω3/6/9) θα υπάρξει πρόβλημα; Το συκώτι ή οτιδήποτε άλλο στον οργανισμό μας θα επιβαρυνθεί; Να σημειώσω ότι έχω όζους θυρεοειδή και στο παρελθόν είχα πάρει και Thyrormone.

καλο φιλε vayero τις αποροιες σου σε σχεση με τις αλληλεπιδρασεις χημικων ουσιων και φαρμακων να τις θετεις απευθειας σε καποιον γιατρο ή φαρμακοποιο. :)
το ιπποφαες παντως αφορα συμπληρωμα βιταμινων κι οχι φαρμακευτικη ουσια..
 

baybars

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

magic810 είπε:
[quote author=baybars link=topic=298.msg17750#msg17750 date=1252935865]
Γνωριζει κανείς αν μπορεί το Proscar να επηρεάσει τη φυσιολογική λειτουργία του θυροειδή?

Συμφωνα με τον δικο μου γιατρο...επειδη παρακολουθω τον θυροειδη μου...μου απαντησε οτι δεν επηρεαζει....
[/quote]

Εχεις κι εσυ οζους θυροειδη magic?
 

vayero

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Σπύρος είπε:
με συγχωρείς αν φάνηκα απότομος-στο πλαίσιο της πληροφόρησης απλά ποστάρω τι ξέρω/διάβασα

όπως και να έχει,
- ουσίες που παίρνουμε καθημερινά και χρόνια και μεταβολίζονται στο ήπαρ
- χρόνιες παθήσεις του ήπατος
παίζουν αρνητικό ρόλο στην θεραπεία με φινα-από την πλευρά της επιβάρυνσης του ήπατος,όχι όσον αφορά την αλληλεπίδραση

κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει παρεξήγηση. πάνω που ήθελα χρόνο να ηρεμήσω στην ζωή μου και να το παλέψω με θεραπείες μήπως και κερδίσω κάποιες τρίχες πίσω βλέπω ότι η τύχη με κοντράρει άγρια, μετά από 3 αποτυχημένες μεταμοσχεύσεις με στέλνει και μακριά από σπίτι και τις όποιες ανέσεις θα μπορούσα να έχω για να ασχοληθώ με homemade κλπ. Πιο εύκολη λύση βλέπω το χαπάκωμα (αυτό που ήθελα να αποφύγω) απλώς δεν ξέρω αν θα είναι ευεργετικό, θα επιφέρει θετικά αποτελέσματα σε μένα αφού σχεδόν όλες αν όχι όλες οι τρίχες είναι μεταμοσχευμένες. Οι θύλακες έχουν "νεκρώσει";
 
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

μια ερωτηση που με καιει για την χρησιμοποιηση του proscar.
θελω να ξεκινησω θεραπεια big3 καταρχην.
απλα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να δημιουργειται προβλημα παρενεργειων απο το proscar σε περιπτωση καταναλωσης αλκοολ.
ξερετε μπυρα, τσιπουρο, κρασι, ουισκι, κλπ.
θα εκτιμησω και θα ευχαριστησω εκ των προτερων σε οποιον μπορει να δωσει μια εγκυρη απαντηση.
ειναι κομβικης σημασιας για το αν θα ξεκινησω τελικα θεραπεια η οχι.

ΥΓ: σημειωτεον οτι δεν ειμαι χρηστης οινοπνευματωδων σε μεγαλες ποσοτητες. απλα για να μου λυθει η σημαντικη αυτη απορια.
 

baybars

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ολα τα φαρμακα δεν πρεπει να συνδιαζονται με χρηση αλκοολ (οχι υπερβολικη τουλαχιστον), γιατι μπορει να επιβαρυνουν το συκωτι
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ΘΒ πρακτωρ 000 είπε:
μια ερωτηση που με καιει για την χρησιμοποιηση του proscar.
θελω να ξεκινησω θεραπεια big3 καταρχην.
απλα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να δημιουργειται προβλημα παρενεργειων απο το proscar σε περιπτωση καταναλωσης αλκοολ.
ξερετε μπυρα, τσιπουρο, κρασι, ουισκι, κλπ.
θα εκτιμησω και θα ευχαριστησω εκ των προτερων σε οποιον μπορει να δωσει μια εγκυρη απαντηση.
ειναι κομβικης σημασιας για το αν θα ξεκινησω τελικα θεραπεια η οχι.

ΥΓ: σημειωτεον οτι δεν ειμαι χρηστης οινοπνευματωδων σε μεγαλες ποσοτητες. απλα για να μου λυθει η σημαντικη αυτη απορια.
με χρήση φινα, η καθημερινή κατανάλωση αλκοόλ απαγορεύεται,όπως επίσης και η υπερβολή (1000+1 μπύρες... :13m:)

αλκοόλ με μέτρο - 1-2 φορές την εβδομάδα και πάντα σε λογικά πλαίσια
 

arhiatros

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Μετα απο 8 μερες θεραπειας με φινα καμια παρενεργεια δεν εχει παρουσιαστει! ο Μητσαρας παντα ακμαιος... Συνεχιζουμε με big 3 και αναμενουμε αποτελεσματα!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

panos1982 είπε:
Προς Ακη,Παναγιωτη,Σπυρο η οποιονδηποτε αλλον ξερει να βοηθησει γιατι εγω δεν βρισκω ακρη......
λοιπον το χω πει παλι αλλα θα το πω κι εδω ξανα.....
περνω φινα 5-6 μηνες......πριν παρω εκανα αιματολογικες για διυδροτεστοστερονη και ειχα 2.1 το οριο ιταν μεχρι 1 το πολυ......ειχα το διπλασιο και βαλε.....τωρα μετα απο τοσο καιρο ξανακανα και εχει πεσει στο 1.6 αφου περνω φινα....
αυτη ομως ειναι μια μειωση στο αιμα της ταξεως του 25-30%...... και οχι του 60-70% οπως θα επρεπε.....ξερει η εχει κανεις καμμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει????

πιθανον να μην παιρνεις την ποσοτητα να σου φευγει σκονη και να παιρνεις κατω απο 1mg
βλεπεις αυτο με το κοψιμο του proscar τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα
μπορεις να δοκιμασεις για λιγες εβδομαδες με propecia που ειναι ακριβος 1mg
και ετσι μετα απο λιγες εβδομαδες να κανεις εξετασεις παλι
επισης τις εξετασεις θα πρεπει να τις κανεις το πρωι αφου παρεις την δοση σου
η φιναστεριδη μπορει να σου ριξει τα επιπεδα εως εκει που αναφερει αλλα δεν ξερω για ποσες ωρες τα κραταει εκει

το πιο πιθανον ειναι μετα απο 10 ωρες τα επιπεδα να ανεβαινουν λιγο

seeker είπε:
Εγω στη θεση σου απλα θα επαιρνα avodart. Αφου συνεχιζεις να χεις υψηλη DHT, παει να πει οτι ταυτοχρονα δεν εχεις sides. Με avodart ειμαι σχεδον σιγουρος (ακομα και αναλογικα αν το παρεις) οτι θα ριξεις τη DHT στο 1 και θα συνεχισεις να μην εχεις sides.

με αυτην την λογικη μπορει απλα να αυξησει την δοση της φιναστεριδης

arhiatros είπε:
αυριο αρχιζω φινα τελικα, δεν μπορω να περιμενω αλλο... ηδη τα μαλλια μου εχουν αραιωσει τραγικα... ευχηθειτε μου καλη τυχη!
(regaine 5%- fungorall-shampoo aloe kai apo aurio 1/5 proscar)

τα καλύτερα σου ευχομαι φιλε !!!!!!!

Georgex6 είπε:
[quote author=panos1982 link=topic=298.msg18302#msg18302 date=1253619614]
Ο χασσον που τον ρωτησα μου ειπε να αυξησω την δοση σε 1.5-2χλγ τη μερα....αλλα δε το ψηνω κατι τετοιο....
οπα σου ειπε ο χασσον να πας στα 2mg???
[/quote]


ναι καθολου παραξενο

βεβαια καλο ειναι να μην πας κατευτειαν αλλα να ανεβασεις σταδιακα

arhiatros είπε:
Μετα απο 8 μερες θεραπειας με φινα καμια παρενεργεια δεν εχει παρουσιαστει! ο Μητσαρας παντα ακμαιος... Συνεχιζουμε με big 3 και αναμενουμε αποτελεσματα!

αν δεν σου παρουσιασει με σταθερη δοση στην αρχη τοτε δυσκολα θα σου παρουσιασει μετα
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

πανο οταν εκανα την εξεταση ηταν 10 η ωρα το πρωι.......και φινα περνω το βραδι κατα τις 2 η ωρα......ενα 8 ωρο διαφορα δηλαδη....και σιγουρα δεν φταιει το οτι τριβεται και χανω ποσοτητα......γιατι κα ιμε καψουλες οταν επερνα και ειχα κανει εξετασεις παλι το ιδιο εβγαλε......αλλα αφου λενε στο 1mg εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα γιατι να ανεβασω ποσοτητα???δεν εχει να λεει.....απλα ειναι περιεργο που μειωνεται μονο τοσο λιγο......δε ξερω γιατι......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

panos1982 είπε:
πανο οταν εκανα την εξεταση ηταν 10 η ωρα το πρωι.......και φινα περνω το βραδι κατα τις 2 η ωρα......ενα 8 ωρο διαφορα δηλαδη....και σιγουρα δεν φταιει το οτι τριβεται και χανω ποσοτητα......γιατι κα ιμε καψουλες οταν επερνα και ειχα κανει εξετασεις παλι το ιδιο εβγαλε......αλλα αφου λενε στο 1mg εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα γιατι να ανεβασω ποσοτητα???δεν εχει να λεει.....απλα ειναι περιεργο που μειωνεται μονο τοσο λιγο......δε ξερω γιατι......

κανεις λαθος στο 1mg δεν εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα

απλα εχεις τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα σε σχεση με τις παρενεργειες
ειναι ενας Χ αριθμος το 1mg που βρεθηκε ο ιδανικος

αν παρεις 2mg σιγουρα θα εχεις πιο καλα αποτελεσματα και πιο γρηγορα Αλλα υπαρχουν sides σε τετοιες ποσοτητες συνήθως
 

magic810

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

baybars είπε:
[quote author=magic810 link=topic=298.msg18334#msg18334 date=1253659826]
[quote author=baybars link=topic=298.msg17750#msg17750 date=1252935865]
Γνωριζει κανείς αν μπορεί το Proscar να επηρεάσει τη φυσιολογική λειτουργία του θυροειδή?

Συμφωνα με τον δικο μου γιατρο...επειδη παρακολουθω τον θυροειδη μου...μου απαντησε οτι δεν επηρεαζει....
[/quote]

Εχεις κι εσυ οζους θυροειδη magic?
[/quote]

οχι φιλε μου...απλα τον παρακολουθω γιατι εχω ιστορικο(γονεις και τετοια) και σε μια εξεταση βρεθηκε ερεθισμενος και εκανα μια θεραπεια με τ4.
απο τοτε παω καθε χρονο για μια τυπικη εξεταση εστω...
 

show_palmettos

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Φιναστερίδη – Finasteride


Παρακάτω θα διαβάσετε μια ερευνά (research paper) μου για το φάρμακο Finasteride (Propecia & Proscar), το οποίο χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση της ανδρογενούς αλωπεκίασης.




FINASTERIDE
N-(1,1-dimethylethyl)-3-oxo-(5α,17β)-4-azaandrost-1-ene-17-carboxamide

ΠΕΡΙ :

H Φιναστερίδη (στην αγορά σαν Proscar, Propecia, Fincar, Finpecia, Finax, Finast, Finara, Finalo, Prosteride, Gefina, Finasterid IVAX) είναι ένα αντί-ανδρογόνο αναστολέας της 5α-ρεδουκτάσης, το οποίο μιμείται ένα ένζυμο που μετατρέπει την τεστοστερόνη σε 5α-διυδροτεστοστερόνη (DHT).

Κυκλοφορεί σαν φάρμακο με τις ονομασίες Propecia και Proscar, τα οποία είναι και τα δύο προϊόντα της Merck & Co. Στο πρώτο φάρμακο Propecia υπάρχει 1 mg φιναστερίδης και στο δεύτερο Proscar 5mg.

Η DHT διυδροτεστοστερόνη είναι ένα από τα κύρια ανδρογόνα στο ανθρώπινο σώμα και παράγεται από την τεστοστερόνη με τη βοήθεια του ενζύμου 5 α-reductase. H διυδροτεστοστερόνη προκαλεί την ανάπτυξη των τριχών σε πρόσωπο και σώμα, αλλά ταυτόχρονα προκαλεί και συρρίκνωση των τριχοθυλακίων εφόσον υπάρχει σε αυτά γενετική προδιάθεση. Το DHT είναι μια στεροϊδή ορμόνη σαν την τεστοστερόνη, αλλά με μεγαλύτερη συγγένεια με του ανδρογονικούς υποδοχείς. Επίσης οι μηχανισμοί της DHT οι οποίοι εμπλέκονται με την απώλεια μαλλιών, δεν έχουν επιβεβαιωθεί πλήρως.

ΔΡΆΣΗ:

Η DHT παίζει σημαντικό ρόλο στην λειτουργία του κεντρικού νευρικού συστήματος (μυαλό), στα όσχεα, στον προστάτη, και σε οτιδήποτε έχει να παίξει ρόλο με του μυϊκούς ιστούς. Στους μυϊκούς ιστούς η τεστοστερόνη είναι μια κυρίαρχη ορμόνη, γι’ αυτο και οι περισσότεροι bodybuilders την χρησιμοποιούν για την ανάπτυξη του μυϊκού ιστού.

Το Propecia (και άλλα προϊόντα τα οποία περιέχουν Φιναστερίδη) αυξάνει τα επίπεδα τεστοστερόνης διότι η τεστοστερόνη η οποία θα έπρεπε να είχε μετατραπεί σε DHT, παρέμεινε τεστοστερόνη. Συνεχές υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης στο σώμα πιθανότατα να οδηγήσουν σε παρενέργειες.

Πολύ χαμηλά ποσοστά και επίπεδα DHT στο σώμα μπορούν να προκαλέσουν ανεπιθύμητες καταστάσεις. Το DHT είναι ένας ανταγωνιστής του οιστρογόνου. Το ανδρικό σώμα παράγει και θηλυκές ορμόνες τα οιστρογόνα στους επινεφρίδιους αδένες, λιγότερο βέβαια απαυτο που παράγουν οι γυναίκες στις ωοθήκες τους (περίπου το ένα δέκατο). Οπότε καθώς μειώνουμε την DHT με φάρμακα, το ανδρικό σώμα δεν προστατεύεται (ανταγωνιστικά) από τα οιστρογόνα, και μπορεί να προκαλέσει γυναικομαστία.

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ:

Η Φιναστερίδη έχει συνδεθεί με κρίσεις κατάθλιψης[6] , έλλειψη libido, φλεγμονές όρχεων και ήπατος, ελάττωση σπερματικού όγκου, σμίκρυνση προστάτη, παντελής έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος .

Από μελέτες που πραγματοποιήθηκαν στον πανεπιστήμιο Stanford, η χρήση φιναστερίδης καταστρέφει και αλλάζει γονιδιακά την έκλυση 5-αλφα ρεδουκτάσης από το ήπαρ, με αποτέλεσμα μέσω ανατροφοδότησης του έλεγχου να μειώνεται ριζικά και μόνιμα ο αριθμός DHT υποδοχέων στους όρχεις και στο πέος και την δημιουργία σεξουαλικών προβλημάτων. Σεξουαλικά προβλήματα μη αναστρέψιμα, καθώς 9 στους 10 χρήστες της ουσίας Φιναστερίδης έχουν επισκεφτεί γιατρό για βοήθεια.

Έρευνα[6] που έγινε υποδηλώνει ότι η χρήση φιναστερίδης ίσως επιφέρει καταθλιπτικά συμπτώματα. Οπότε αυτή η φαρμακευτική αγωγή πρέπει υπαγορεύεται προσεκτικά σε άτομα με υψηλό κίνδυνο παρουσίασης κατάθλιψης.

Σε γενικές γραμμές οι βασικές ορμονικές αλλαγές στους περισσότερους χρήστες είναι οι εξής:

· πτώση της ΔιύδροΤεστοστερόνης

· επακόλουθη αύξηση της Τ, 20-40%

· διαφορική αύξηση ντοπαμίνης/πτώση σεροτονίνης σε μέρη του εγκεφάλου

· αύξηση της SHBG

· αύξηση της Ε2,

· πτώση κυρίως της fsh (γιαυτό και πολλοί διαμαρτύρονται για decreased volume of ejaculate/watery semen)

· σημαντικού βαθμού πτώση της LH (αλλά όχι όσο της FSH)

· μερική μείωση της δυνατότητας μετατροπής χοληστερόλης σε πρεγνενολόνη λόγω της χαμηλής lh πλέον

· αύξηση της χοληστερόλης λόγω πτώσης της δράσης της 5-αρ στο συκώτι (μελέτες υποστηρίζουν ότι αυξάνεται κυρίως η HDL αλλά δεν έχει αποδειχτεί αυτό)

· πτώση της προγεστερόνης αλλά και μείωση της μετατροπής σε διυδρο-προγεστερόνη

· αύξηση επιπέδων κορτιζόλης/πτώση ΔΗΕΑ-s

· διαταραχή στη παραγωγή όλων των 5-αλφα-στεροειδών (ανδροστερόνης, 5α-ανδροστανε3α-17β-διολης κτλ).

Σε περίπτωση διακοπής της Φιναστερίδης έπειτα από μακροχρόνια κατανάλωση σταδιακά υπάρχει πτώση στα επίπεδα Τ με τους μήνες ενώ η FSH/LH δεν ανταποκρίνονται καθόλου στη πτώση αυτή μέσω feedback control αλλά συνεχίζουν να πέφτουν και αυτές. Στο τέλος υπάρχει συρρίκνωση των γεννητικών (αφού περάσει ένα διάστημα με αφόρητους πόνους σε όλη τη γύρω περιοχή- πολύ χαρακτηριστικό για χρήστες φιναστερίδης.
Στο τέλος ο χρήστης φτάνει να έχει[7] τεστοστερόνη γύρω στα 200-250, FSH 1-2, LH 2-5, καθόλου λίμπιντο, E2 ψηλή ή χαμηλή και πάρα πολλές άλλες ορμονικές ανεξήγητες διακυμάνσεις και προβλήματα με τους νευροδιαβιβαστές που δε συμβαδίζουν καθόλου με την ύπαρξη λίμπιντο ή όχι. Επίσης η DHT επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά δεν έχει την ίδια δράση στους υποδοχείς που επιδρούσε πριν.

Η ύπαρξη λίμπιντο μικραίνει με συμπτώματα πλήρους αποχής από σεξουαλικές πράξεις και άλλες ενέργειες, καθώς και ανύπαρκτη επιθυμία για σεξουαλική διέγερση.

Αρκετοί άνθρωποι αισθάνονται καλύτερα κατά την αρχή της θεραπείας, διότι υπάρχει αύξηση της τεστοστερόνης αλλά αυτό έχει καταστροφική δράση στους υποδοχείς κατά την εξέλιξη της. Αυτό γίνεται διότι οι περισσότεροι υποδοχείς της DHT στο προστάτη και στο πέος μικραίνουν ή ατροφούν.

ΜΕΛΈΤΕΣ:

1. http://www.phc.vcu.edu/Feature/oldfeature/finasteride/finasteride.html

2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17026771/

3.http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?sec=health&res=9F02E2DB153FF93AA25752C0A9609C8B63&n=Top%2fReference%2fTimes%20Topics%2fSubjects%2fO%2fOlympic%20Games

4. Layden, J.; Dunlap F, Miller B, Winters P, Lebwohl M, Hecker D, et al. (in press). “Finasteride in the treatment of men with frontal male pattern hair loss”. J Am Acad Dermatol.

5. http://en.wikipedia.org/wiki/Finasteride

6. http://www.biomedcentral.com/1472-6904/6/7

7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9589555?dopt=Abstract

8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?tmpl=NoSidebarfile&db=PubMed&cmd=Retrieve&list_uids=17299062&dopt=Abstract

9. http://jcem.endojournals.org/cgi/reprint/81/2/814.pdf?ck=nck

10. http://www.usrf.org/news/070703_finasteride/Longtermeffectsof6D1E3.pdf

11. http://www.nature.com/npp/journal/v30/n6/pdf/1300688a.pdf

12. http://www.jneurosci.org/cgi/content/full/23/9/3572

13. http://www.propeciahelp.com/forum/index.php
 

Theodore82

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Συγνώμη φίλε μου show_palmetto αλλά δεν είναι αντιφατικό, ενώ μας γράφεις ότι δεν είναι καλό για τον οργανισμό να μειώνουμε τα επίπεδα της DHT (με τη χρήση proscar ή propecia) και ν' αυξάνουμε παράλληλα και την τεστοστερόνη, να μας προτείνεις να παίρνουμε χάπια saw palmetto που στην ουσία μειώνουν με τη σειρά τους τα επίπεδα της DHT;
 

show_palmettos

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Πρεπει να μειωθει η dht αλλα οχι υπερβολικα....δηλαδη οχι και να αφαιρεθει τελειως απο το σωμα μας αλλα να αφαιρεθει κυριως απο τα μαλλια...το σαμπουαν με κετοκοναζολη με συχνο λουσιμο την αφαιρει καθημερινα αλλα πρεπει να μειωσουμε την dht και εσωτερικα...εγω παιρνω καψουλες με 36mg saw palmetto της quest...υπαρχουν και καψουλες που βαζουν μεσα μεγαλο ποσο palmetto οπως 200 και 300 mg ....παιρνω δηλαδη ελαχιστη ποσοστητα οπως ενας που σπαει το προσκαρ σε 5 κομματια για καθημερινη χρηση αλλα προσκαρ δηλαδη φιναστεριδη δεν προκειται να παρω γιατι ειναι χημικο και το θεωρω πιο επικινδυνο...τωρα εσυ κανε ληψη χαπιου φιναστεριδης ή καψουλας παλμετοο...αν φοβασαι τη χρηση απτο στομα λογω πιθανων παρενεργειων τοτε φτιαξε τοπικη σπιρονολακτονη η οποι εμποδιζει την dht να καταστρεψει τα τριχοθυλακια ή αγορασε το revivogen που μειωνει τα επιπεδα της διυδροτεστορονης....δεν ειμαι ειδικος παντως....μια αποψη εξεφρασα....για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μυνημα στον ακη ή στον σπυρο που τους εμπιστευονται οι περισσοτεροι εδω μεσα

Επισης δεν εχω δει ερευνες που να κατηγορουνε το παλμετο για παρενεργειες ενω στη φιναστεριδη θα δεις πολλα στο προηγουμενο μου ποστ
του παλμετο ειναι φυτοκαψουλες δηλαδη καψακια φυτικης προελευσεως και οχι χαπια χημικης επεξεργασιας....πιστευω ποιο πολυ σε φυτικα συμπληρωματα και λιγοτερο σε εργαστηριακα χημικα
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

show_palmettos

αντε αφου μιλησες και για οιστρογονα και για τεστο και και dht
γραψε και για την αρωματοποιηση
 

nikos76

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

show_palmettos είπε:
Πρεπει να μειωθει η dht αλλα οχι υπερβολικα....δηλαδη οχι και να αφαιρεθει τελειως απο το σωμα μας αλλα να αφαιρεθει κυριως απο τα μαλλια...το σαμπουαν με κετοκοναζολη με συχνο λουσιμο την αφαιρει καθημερινα αλλα πρεπει να μειωσουμε την dht και εσωτερικα...εγω παιρνω καψουλες με 36mg saw palmetto της quest...υπαρχουν και καψουλες που βαζουν μεσα μεγαλο ποσο palmetto οπως 200 και 300 mg ....παιρνω δηλαδη ελαχιστη ποσοστητα οπως ενας που σπαει το προσκαρ σε 5 κομματια για καθημερινη χρηση αλλα προσκαρ δηλαδη φιναστεριδη δεν προκειται να παρω γιατι ειναι χημικο και το θεωρω πιο επικινδυνο...τωρα εσυ κανε ληψη χαπιου φιναστεριδης ή καψουλας παλμετοο...αν φοβασαι τη χρηση απτο στομα λογω πιθανων παρενεργειων τοτε φτιαξε τοπικη σπιρονολακτονη η οποι εμποδιζει την dht να καταστρεψει τα τριχοθυλακια ή αγορασε το revivogen που μειωνει τα επιπεδα της διυδροτεστορονης....δεν ειμαι ειδικος παντως....μια αποψη εξεφρασα....για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μυνημα στον ακη ή στον σπυρο που τους εμπιστευονται οι περισσοτεροι εδω μεσα

Επισης δεν εχω δει ερευνες που να κατηγορουνε το παλμετο για παρενεργειες ενω στη φιναστεριδη θα δεις πολλα στο προηγουμενο μου ποστ
του παλμετο ειναι φυτοκαψουλες δηλαδη καψακια φυτικης προελευσεως και οχι χαπια χημικης επεξεργασιας....πιστευω ποιο πολυ σε φυτικα συμπληρωματα και λιγοτερο σε εργαστηριακα χημικα

Δηλαδή φίλε μου με τα 36mg saw palmetto της quest που πέρνεις δεν είδες καμιά παρενέργια από αυτές που αναφέρονται στην φιναστερίδη?Όλα ρολάρουνε κανονικά?Πόσο καιρό κάνεις χρήση αυτών?Το μαλί δυνάμωσε?
 

Άκης

Administrator
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

show_palmettos είπε:
Επισης δεν εχω δει ερευνες που να κατηγορουνε το παλμετο για παρενεργειες ενω στη φιναστεριδη θα δεις πολλα στο προηγουμενο μου ποστ
του παλμετο ειναι φυτοκαψουλες δηλαδη καψακια φυτικης προελευσεως και οχι χαπια χημικης επεξεργασιας....πιστευω ποιο πολυ σε φυτικα συμπληρωματα και λιγοτερο σε εργαστηριακα χημικα
show_palmettos, το palmetto έχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ sides από την φιναστερίδη. Μια αναζήτηση θα σε έπειθε για αυτό.
Πλανάσε οικτρά αν νομίζεις ότι τα χάπια palmetto είναι φυτικά ή ότι άλλο λένε. Η φύση το έβγαλε σε χάπι; Αν ναι, πάω πάσο, αν όχι είναι προϊόν χημικής επεξεργασίας.

Φιλικά πάντα τα παραπάνω.
 

show_palmettos

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ειναι απο φοινικα...ο φοινικας ειναι χημικο ή ειναι στη μανα φυση? ναι ειδα αποτελεσματα αλλα δεν πιστευω οτι τα ειδα απτο παλμετο...πιστευω οτι εχω δει αποτελεσματα απο τη μινοξιδιλη λιγο στους κροταφους..απο τη μινοξιδιλη του σπεκτραλ που πιστευω οτι μπορει να ειναι ποιο δυνατο προιον απο το κλασσικο ρογκεν....που βεβαια εχει και μειωτες της διυδροτεστορονης μεσα αλλα δεν πιστευω να τους εχει σε μεγαλη ποσοτητα αυτους ουτε να ενεργουνε και πολυ...το παλμετο οσο και να χει μειωνει και αυτο με ληψη απτο στομα την διυδροτεστοστερονη και η φινα μπορει να εχει καλες ερευνες...ομως εχει και ερευνες που την ενοχοποιουν για πολλα πραγματα.....για την αρωματοποιηση δεν εχω να γραψω κατι..δεν ειμαι αρωματοποιος
 
Μπλουζα