Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Sam

New Member
Παιδιά καλησπέρα και πάλι! Διαβάζοντας λοιπόν λίγο παραπάνω διάβασα για κάποιες εξετασεις που συστήνετε να κάνει κάποιος. Τις έκανα και εγω και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Ε2 37,87 pg/ml φυσ. τιμές----> 27,1-60,7
PRG 1,27 ng/ml φυσ. τιμές-----> 0,2-1,4
Τεστοστερόνη Ολική 6,97 ng/ml φυσ. τιμές------> 2,49-8,36
DHEA 6,7 ng/ml φυσ. τιμές----> 1,5-12,5
DHEA-S 354,8 μg/dl φυσ. τιμές-----> 211-492
Δ4- Ανδροστενεδιόνη 3,49 ng/ml φυσ.τιμες---> 0,45-4,2

Είμαι 22 χρονών. Αν κάποιος μπορεί και έχει κάποια ιδέα να μου πει κάτι γιατί εγώ και που τις έκανα βλέπω ότι σε όλες είμαι μέσα στις ενδεικτικές τιμές, πουθένα περισσότερο ή λιγότερο.
(Την Ε1 δεν την έκανα γιατί δεν υπήρχε στο σύστημα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Παιδιά καλησπέρα και πάλι! Διαβάζοντας λοιπόν λίγο παραπάνω διάβασα για κάποιες εξετασεις που συστήνετε να κάνει κάποιος. Τις έκανα και εγω και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Ε2 37,87 pg/ml
PRG 1,27 ng/ml
Τεστοστερόνη Ολική 6,97 ng/ml
DHEA 6,7 ng/ml
DHEA-S 354,8 μg/dl

Είμαι 22 χρονών. Αν κάποιος μπορεί και έχει κάποια ιδέα να μου πει κάτι γιατί εγώ και που τις έκανα βλέπω ότι σε όλες είμαι μέσα στις ενδεικτικές τιμές, πουθένα περισσότερο ή λιγότερο.
(Την Ε1 δεν την έκανα γιατί δεν υπήρχε στο σύστημα)

Για να σου πουμε πρεπει να ξερουμε και τις ενδεικτικες τιμες. Αλλα αν λες οτι εισαι μεσα οκ.

DHT εκανες? (διυδροτεστοστερονη)
 

Sam

New Member
Για να σου πουμε πρεπει να ξερουμε και τις ενδεικτικες τιμες. Αλλα αν λες οτι εισαι μεσα οκ.

DHT εκανες? (διυδροτεστοστερονη)

εγω dht ζήτησα αλλά μου είπαν ότι η dht αναλύεται στις dhea και dhea-s ... ελπίζω να μην μου έκανα άλλα αντί άλλων...
έγινε. θα πάω να κάνω edit το σχόλιο οπου αναφέρω τις τιμές μου και θα προσθέσω και τις ενδεικτικές.
 

FreeThinker

Well-Known Member
εγω dht ζήτησα αλλά μου είπαν ότι η dht αναλύεται στις dhea και dhea-s ... ελπίζω να μην μου έκανα άλλα αντί άλλων...
έγινε. θα πάω να κάνω edit το σχόλιο οπου αναφέρω τις τιμές μου και θα προσθέσω και τις ενδεικτικές.

Εγω προσωπικα εχω κανει εξεταση για dht, και δε μου ειπαν για dhea, dhea-s... τα αποτελεσματα γραφαν ξεκαθαρα μονο dht ( διυδροτεστοστερονη)
 

Sam

New Member
Εγω προσωπικα εχω κανει εξεταση για dht, και δε μου ειπαν για dhea, dhea-s... τα αποτελεσματα γραφαν ξεκαθαρα μονο dht ( διυδροτεστοστερονη)

ο,τι να ναι μου έγραψε η γιατρός......μου φαίνεται θα πάω μόνος μου και θα τη ζητήσω κατευθείαν έτσι στο μικροβιολογικό και θα επανέλθω με νεότερα. σε ευχαριστω πολύ fre thinker
 

FreeThinker

Well-Known Member
ο,τι να ναι μου έγραψε η γιατρός......μου φαίνεται θα πάω μόνος μου και θα τη ζητήσω κατευθείαν έτσι στο μικροβιολογικό και θα επανέλθω με νεότερα. σε ευχαριστω πολύ fre thinker

κοιτα αυτο που θυμαμαι, ειναι οτι η dht δεν δικαιολογειται οποτε πρεπει να την πληρωσεις ολοκληρη. τιμη ηταν καπου 20-40 ευρω. αν θες μπορεις να κανεις την εξεταση, αλλα παλι μεταξυ μας, αν δεν εισαι διατεθειμενος να παρεις φιναστεριδη, δεν εχει και πολυ νοημα να κανεις την εξεταση.
 

newfish

Member
Το ειχα γραψει και σε ενα αλλο θεμα. Μετα απο επισκεψη μου σε ενδοκρινολογο , εμαθα οτι η dht δεν εχει πολυ νοημα να μετρηθει γιατι υπαρχει ενα προβλημα με την διαδικασια μετρησης της. Επομενως το αποτελεσμα που θα παρεις δεν δινει σαφη συμπερασματα.
Αν τις εξετασεις στις εγραψε δερματολογος , ρωτα και εναν ενδοκρινολογο για το θεμα της dht. Πιστευω εχει μεγαλυτερη εμπειρια με το θεμα της ορμονης.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Το ειχα γραψει και σε ενα αλλο θεμα. Μετα απο επισκεψη μου σε ενδοκρινολογο , εμαθα οτι η dht δεν εχει πολυ νοημα να μετρηθει γιατι υπαρχει ενα προβλημα με την διαδικασια μετρησης της. Επομενως το αποτελεσμα που θα παρεις δεν δινει σαφη συμπερασματα.
Αν τις εξετασεις στις εγραψε δερματολογος , ρωτα και εναν ενδοκρινολογο για το θεμα της dht. Πιστευω εχει μεγαλυτερη εμπειρια με το θεμα της ορμονης.

Για το θεμα που εμεις την ψαχνουμε την dht δεν εχουν καμια παραπανω εμπειρια οι ενδοκρινολογοι. Για υπογοναδισμο την γραφουν οταν χρειαζεται.

Τεσπα, του ειπα και γω οτι γενικα να μετρησεις την dht δεν εχει και πολυ νοημα, εκτος κι αν ειναι τελειως εκτος φυσιολογικων οριων.

Παντως να τονισω, οτι ακομα και αν η dht ειναι εντος φυσιολογικων οριων, μπορει να δημιουργει τριχοπτωση, αφου αυτη προκαλειται απο την ευαισθησια των μαλλιων στην ορμονη (το κληρονομημενο γονιδιο) και οχι την ιδια την τιμη της ορμονης.
 

Gibik

Active Member
επειδη εχω χρησιμοποιησει και φιναστεριδη και παλμετο και β σιτοστερολη θα ηθελα να σασ αναφερω
1) φιναστεριδη πολυ καλα αποτελεσματα στο μαλλι αλλα παρενεργιες
2)saw palmetto καθολου καλο στο μαλλι (εντονη τριχοπτωση) οχι παρενεργιες
3)b sitosterol μετριο αποτελεσμα στο μαλλι (ελαχιστη τριχοπτωση) οχι παρενεργιες
Φίλε, μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ ποια b sitosterol (μάρκα) έχεις χρησιμοποιήσει και σε τι δοσολογία?
Διαβάζω τα σχόλιά σου με ενδιαφέρον.
Ευχαριστώ.
 

gang

Member
Ήθελα να ρωτήσω αν ειναι πιο αποτελεσματική κάποια ωρα της ημέρας όσον αναφορά την λήψη του χαπιού , δηλαδη ειναι καλύτερα βραδυ πριν τον ύπνο η το πρωι;
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ήθελα να ρωτήσω αν ειναι πιο αποτελεσματική κάποια ωρα της ημέρας όσον αναφορά την λήψη του χαπιού , δηλαδη ειναι καλύτερα βραδυ πριν τον ύπνο η το πρωι;

Εγω ΑΝ το παιρνα θα το παιρνα πριν τον υπνο. Και εννοειται μετα το σεξ! ;-)

Τα επιπεδα δυιδροτεστοστερονης ειναι στο ζενιθ τις πρωτες πρωινες ωρες νομιζω, για αυτο ξυπναμε με στυση. Αρα λογικα πιο αποτελεσματικο θα ηταν να παρεις τη φινα πριν απο αυτες τις ωρες. αρα αργα το βραδυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ρε παιδιά μια απάντηση σας παρακαλώ, φυσικά αν γνωρίζει

δοκίμασα να ξεκινήσω φίνα αλλά με τρέλανε στα brain fog..
γνωρίζεις κανείς αν περνά με τον καιρό? και αν ναι στον πόσο καιρό ?

ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 

Serifis

Active Member
Καλησπέρες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε υπόψιν κάποιο site με καλές τιμές για αγορά φινα, αλλά και κάποια γενόσημη μορφή που έχετε δοκιμάσει. Δεν θέλω να μπλέξω με proscar επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι η δοσολογία θα είναι η ίδια κάθε φορά.
 
Καλησπέρες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε υπόψιν κάποιο site με καλές τιμές για αγορά φινα, αλλά και κάποια γενόσημη μορφή που έχετε δοκιμάσει. Δεν θέλω να μπλέξω με proscar επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι η δοσολογία θα είναι η ίδια κάθε φορά.
Βρήκες τίποτα?
 

giodion

Member
Ρε παιδια ξερετε φαρμακειο στην ευρυτερη περιοχη του Πειραια - Νικαια - Κορυδαλλο , που να πουλαει χωρις συνταγη?
 
Εγώ, πάντως, αναρωτιέμαι:
Αν αυτό το φάρμακο ήταν τόσο αποτελεσματικό και συνάμα αθώο, γιατί το αγνοεί τόσος κόσμος;
Ή μήπως φταίει τ' ότι είναι φάρμακο ημερήσιας, τακτικής έστω, λήψης και πολλοί αποθαρρύνονται με τον καιρό;

Ένα άλλο ερώτημα που έχω είναι:
Γιατί τόσο λίγη επένδυση στον κομμάτι της απώλειας μαλλιών;
Αν υποθέσουμε ότι το 25% των ανδρών επηρεάζεται απ' την ΑΑ, δηλαδή 700-800 εκατομ.,γιατί δεν δελεάζονται οι φαρμακοβιομηχανίες από τον υπέρογκο παρά που θα κέρδιζαν στο ενδεχόμενο αποτελεσματικής θεραπείας;
Άκυρος, το ξέρω.
Tut mir leid.
 

koumparos

Well-Known Member
Γιατι πολυ απλα το προβλημα ειναι γονιδιακο και οταν καποτε και εαν βγουν γονιδιακες θεραπειες τοτε θα δουμε ολοκληρωμενη θεραπεια που θα αντιστρεφει την πορεια των θυλακων.Ως τοτε μονο κατι για προληψη εχουμε να περιμενουμε που μετα απο καποια χρονια θα το συνηθιζει ο οργανισμος και θα συνεχιζετε η προδιαγεγραμμενη καταληξη των θυλακων.
 

Serifis

Active Member
Εγώ, πάντως, αναρωτιέμαι:
Αν αυτό το φάρμακο ήταν τόσο αποτελεσματικό και συνάμα αθώο, γιατί το αγνοεί τόσος κόσμος;
Ή μήπως φταίει τ' ότι είναι φάρμακο ημερήσιας, τακτικής έστω, λήψης και πολλοί αποθαρρύνονται με τον καιρό;

Ένα άλλο ερώτημα που έχω είναι:
Γιατί τόσο λίγη επένδυση στον κομμάτι της απώλειας μαλλιών;
Αν υποθέσουμε ότι το 25% των ανδρών επηρεάζεται απ' την ΑΑ, δηλαδή 700-800 εκατομ.,γιατί δεν δελεάζονται οι φαρμακοβιομηχανίες από τον υπέρογκο παρά που θα κέρδιζαν στο ενδεχόμενο αποτελεσματικής θεραπείας;
Άκυρος, το ξέρω.
Tut mir leid.

Δεν το αγνοεί. Εάν κάποιος ξεκινήσει φινα και το πιάσει, γιατί να μπαίνει σε φόρουμς με την ίδια συχνότητα; Με όλο τον σεβασμό που έχω για το φόρουμ και για την δουλειά που έχει κάνει, αν ξεκινήσω φίνα και είμαι εντάξει από sides και απόδοση, προφανώς και θα κόψω το φόρουμ για κάποιο καιρό. Γιατί σε μερικούς είναι ψυχοφθόρα διαδικασία να ασχολείται όλη μέρα με τα μαλλιά του και να διαβάζει άπειρα ποστς για μια θεραπεία.
 
Δεν το αγνοεί. Εάν κάποιος ξεκινήσει φινα και το πιάσει, γιατί να μπαίνει σε φόρουμς με την ίδια συχνότητα; Με όλο τον σεβασμό που έχω για το φόρουμ και για την δουλειά που έχει κάνει, αν ξεκινήσω φίνα και είμαι εντάξει από sides και απόδοση, προφανώς και θα κόψω το φόρουμ για κάποιο καιρό. Γιατί σε μερικούς είναι ψυχοφθόρα διαδικασία να ασχολείται όλη μέρα με τα μαλλιά του και να διαβάζει άπειρα ποστς για μια θεραπεία.
Θα μιλήσω για τα δεδομένα της Αμερικής.
150 εκατομ. άνδρες, εκ των οποίων περ. το 25% είναι κάτω των 18 (η φίνα απαγορεύεται σε ανήλικους), άρα ~100 εκατομ. ενήλικοι άνδρες. Η Merck ισχυρίζεται ότι το χρόνο εξυπηρετεί 1 εκατομ. χρήστες (1% του πληθυσμού ενδιαφέροντος). Υποτεθέστω ότι άλλα πέντε-έξι εκατομ. εξυπηρετούνται με γενόσημα ή Προσκάρ (δεν υπάρχει συγκεκριμένος επίσημος αριθμός, εξ ου κι η εικασία). Σύνολο 6-7 εκατομ.. Δηλαδή 6-7% του πληθυσμού ενδιαφέροντος. Κι, όμως, μέχρι τα 40 από την ΑΑ έχει προσβληθεί το 20-30% του ανδρικού πληθυσμού. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι το 90% τω χρηστών είναι κάτω των 40 (για να μην επηρεαστούν σημαντικά τα ποσόστα το λέω), μόλις το 1/3 των ανδρών επιλέγει την θεραπεία. Γιατί;
 
Μπλουζα