Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Total Testosterone 20,5
estradiol 31.3
progesterone 1.85
DHEA SO4 4.26
ανδροστενδιονη 2.6
Θανάση γράψε τοις μοναδες μετρησης, καθώς και το ευρως τιμων που δινει το εργαστηριο.

Πάντως έπρεπε να μετρήσεις και την Οιστρονη.

Νομίζω οτι η Ανδροστενδιονη ειναι ανεβασμένη, κι αυτό σημαίνει θα είναι ανεβασμένη και η Οιστρονη.

Αρα πας για θεραπεία για υψηλή Οιστρονη (Ε1).

Δηλ 1. Πρασινο τσαι λουμιδη

2. Βασιλικό Πολτό (Superfoods)
3. Γύρη απο donkeyisland

4.Bioflafonoid απο puritan Pride

http://m.puritan.com/vitamin-c-025/citrus-bioflavonoids-1000-mg-002030
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

saw palmeto εντελει κανει κατι?
Αν παρεις το Palmetto της lamberts ειναι πολύ καλό (δυνατό),
για να ρίξει κανείς την dht.(θελει ομως δυο tabs τη βδομαδα, γιατι ειναι δυνατό).

Ενα μελος απο το forum επερνε καθε μερα ενα tablet και
σε ενα μήνα απο 850 πηγε την dht σε 290(που ειναι βέβαια πολυ χαμηλό).

Γιαυτο αρκουν οι δυο tablets τη βδομαδα.
 

akisk

New Member
Τελικα ποιο ειναι το ''πακετο'' εξετασεων που πρεπει να κανουμε για να δουμε τι φταιει?
 

FreeThinker

Well-Known Member
Αν παρεις το Palmetto της lamberts ειναι πολύ καλό (δυνατό),
για να ρίξει κανείς την dht.(θελει ομως δυο tabs τη βδομαδα, γιατι ειναι δυνατό).

Ενα μελος απο το forum επερνε καθε μερα ενα tablet και
σε ενα μήνα απο 850 πηγε την dht σε 290(που ειναι βέβαια πολυ χαμηλό).

Γιαυτο αρκουν οι δυο tablets τη βδομαδα.

Γιωργο εχεις παρει ποτε το συγκεκριμενο συμπληρωμα της lamberts που λες? εγω το εχω παρει και ξερω, αλλα εσυ?
 
Θανάση γράψε τοις μοναδες μετρησης, καθώς και το ευρως τιμων που δινει το εργαστηριο.

Πάντως έπρεπε να μετρήσεις και την Οιστρονη.

Νομίζω οτι η Ανδροστενδιονη ειναι ανεβασμένη, κι αυτό σημαίνει θα είναι ανεβασμένη και η Οιστρονη.

Αρα πας για θεραπεία για υψηλή Οιστρονη (Ε1).

Δηλ 1. Πρασινο τσαι λουμιδη

2. Βασιλικό Πολτό (Superfoods)
3. Γύρη απο donkeyisland

4.Bioflafonoid απο puritan Pride

http://m.puritan.com/vitamin-c-025/citrus-bioflavonoids-1000-mg-002030
 

Συνημμένα

  • 2016-04-04 19.32.15.jpg
    2016-04-04 19.32.15.jpg
    224 KB · Προβολές: 43
  • 20160404_193229.jpg
    20160404_193229.jpg
    891.1 KB · Προβολές: 45
Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο. Να πω τη αλήθεια ξέχασα να σημειώσω τη Οιστρόνη....
Περιμένω τα σχόλια σου !!!")
 
Τελικα ποιο ειναι το ''πακετο'' εξετασεων που πρεπει να κανουμε για να δουμε τι φταιει?
Αν δεν σε πειραζει το οικονομικο, μετράς την Οιστρονη, την dht και τελος την Εστραδιολη.

Αλλιώς για ποιο οικονομικά μετράς μια μια την ορμόνη για να δεις ποια ειναι ανεβασμένη και προκαλεί την τριχόπτωση.

Βέβαια υπάρχει κι άλλος ανέξοδες τροπος ποιο πρακτικός.

Το λιπαρό μαλλί (με τριχόπτωση) σημαίνει αυξημένη Οιστρονη.

Το ξηρό μαλλί (με τριχόπτωση) σημαίνει αυξημένη dht.

Το κανονικό μαλλί (με τριχόπτωση) σημαίνει αυξημένη Εστραδιολη.
 
Γιωργο εχεις παρει ποτε το συγκεκριμενο συμπληρωμα της lamberts που λες? εγω το εχω παρει και ξερω, αλλα εσυ?
Το saw Palmetto ειναι μονο γιαυτους που εχουν υψηλή dht, (ποιο πρακτικά ξηρό μαλλί)

για τους αλλους (υψηλή Ε1 ή υψηλή Ε2) δεν κανει τίποτα.

Εσύ προφανώς έχεις λιπαρό μαλλί (υψηλή Οιστρονη),
και δεν θα ειχες κάποιο θετικό αποτέλεσμα στο μαλλί.
Θα σε βοηθούσε ομως ο Βασιλικος πολτός της superfoods.
Επίσης υπαρχει και μια μασκα μαλλιων με πρωτεΐνες Μεταξιού(pgd2blocker) θα σου εκανε μεγάλη βελτίωση στο μαλλί,
η πρωτεΐνη μεταξιού με βοηθάει και εμενα.
 
Αν παρεις το Palmetto της lamberts ειναι πολύ καλό (δυνατό),
για να ρίξει κανείς την dht.(θελει ομως δυο tabs τη βδομαδα, γιατι ειναι δυνατό).

Ενα μελος απο το forum επερνε καθε μερα ενα tablet και
σε ενα μήνα απο 850 πηγε την dht σε 290(που ειναι βέβαια πολυ χαμηλό).

Γιαυτο αρκουν οι δυο tablets τη βδομαδα.
ρίξε μια ματιά στη φοτο πιο κάτω είναι η αναλύσεις δεσ τις μονάδες...
 

Gibik

Active Member
Αν δεν σε πειραζει το οικονομικο, μετράς την Οιστρονη, την dht και τελος την Εστραδιολη.

Αλλιώς για ποιο οικονομικά μετράς μια μια την ορμόνη για να δεις ποια ειναι ανεβασμένη και προκαλεί την τριχόπτωση.

Βέβαια υπάρχει κι άλλος ανέξοδες τροπος ποιο πρακτικός.

Το λιπαρό μαλλί (με τριχόπτωση) σημαίνει αυξημένη Οιστρονη.

Το ξηρό μαλλί (με τριχόπτωση) σημαίνει αυξημένη dht.

Το κανονικό μαλλί (με τριχόπτωση) σημαίνει αυξημένη Εστραδιολη.
Ωχ, ωχ Γιώργο τι μήνυμα ήταν αυτό από επάνω, σχίστηκε η καρδιά μου!!

Με απότομη έναρξη λιπαρότητας ξεκίνησε η τριχόπτωση σε εμένα (μετά το σταμάτημα των Melancor), ο γιατρός μου είχε πει ότι η λιπαρότητα αυτή είναι σμηγματοροική δερματίτιδα+ΑΓΑ. Εντωμεταξύ με το Ginkgo που πήρα πολύ αργότερα αυξήθηκε η λιπαρότητα αυτή, όσο ανέβαζα την δόση/ημέρα αυξανόταν και η λιπαρότητα και απο ένα σημείο και μετά αυξανόταν και η τριχόπτωση μαζί με την λιπαρότητα και στο τέλος με την μεγαλύτερη δόση είχα shedding, 200 τρίχες την ημέρα...

Υποθέταμε ότι έχω υψηλή DHT, στην μέτρηση βγήκε 750pg/mL. Μόνο DHT μέτρησα δυστηχώς...

To Saw Palmetto δεν είχε μεγάλο αποτέλεσμα σε μένα με σχεδόν 2 μήνες λήψης, το μόνο που έκανε ότι από τριχόπτωση 80/τρίχες περίπου την ημέρα, μειώθηκε στις 65 περίπου και πολλές παρενέργειες. Επίσης μείωσε την λιπαρότητα κάπως.
Saw Palmetto έπαιρνα 1-2 κάψουλες Lamperts την ημέρα.
Πρόσφατα το ξαναδοκίμασα, έφτασα να παίρνω 4-5 κάψουλες την ημέρα βασιζόμενος σε ένα Γιατρό :

Οι 4-5 κάψουλες την ημέρα Saw Palmetto με το φαγητό δεν φαινόντουσαν στον οργανισμό(ενώ οι 2 κάψουλες με άδειο στομάχι με διέλυσαν στις παρενέργειες), ενας πόνος στην εκσπερμάτωση μόνο αλλά στο τέλος αύξηση τριχόπτωσης/shedding πάλι...

Κάναμε λάθος με την υπόθεση υψηλής DHT?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
επειδη εχω χρησιμοποιησει και φιναστεριδη και παλμετο και β σιτοστερολη θα ηθελα να σασ αναφερω
1) φιναστεριδη πολυ καλα αποτελεσματα στο μαλλι αλλα παρενεργιες
2)saw palmetto καθολου καλο στο μαλλι (εντονη τριχοπτωση) οχι παρενεργιες
3)b sitosterol μετριο αποτελεσμα στο μαλλι (ελαχιστη τριχοπτωση) οχι παρενεργιες
 
Ωχ, ωχ Γιώργο τι μήνυμα ήταν αυτό από επάνω, σχίστηκε η καρδιά μου!!

Με απότομη έναρξη λιπαρότητας ξεκίνησε η τριχόπτωση σε εμένα (μετά το σταμάτημα των Melancor), ο γιατρός μου είχε πει ότι η λιπαρότητα αυτή είναι σμηγματοροική δερματίτιδα+ΑΓΑ. Εντωμεταξύ με το Ginkgo που πήρα πολύ αργότερα αυξήθηκε η λιπαρότητα αυτή, όσο ανέβαζα την δόση/ημέρα αυξανόταν και η λιπαρότητα και απο ένα σημείο και μετά αυξανόταν και η τριχόπτωση μαζί με την λιπαρότητα και στο τέλος με την μεγαλύτερη δόση είχα shedding, 200 τρίχες την ημέρα...

Υποθέταμε ότι έχω υψηλή DHT, στην μέτρηση βγήκε 750pg/mL. Μόνο DHT μέτρησα δυστηχώς...

To Saw Palmetto δεν είχε μεγάλο αποτέλεσμα σε μένα με σχεδόν 2 μήνες λήψης, το μόνο που έκανε ότι από τριχόπτωση 80/τρίχες περίπου την ημέρα, μειώθηκε στις 65 περίπου και πολλές παρενέργειες. Επίσης μείωσε την λιπαρότητα κάπως.
Saw Palmetto έπαιρνα 1-2 κάψουλες Lamperts την ημέρα.
Πρόσφατα το ξαναδοκίμασα, έφτασα να παίρνω 4-5 κάψουλες την ημέρα βασιζόμενος σε ένα Γιατρό :
Οι 4-5 κάψουλες την ημέρα Saw Palmetto με το φαγητό δεν φαινόντουσαν πολύ στον οργανισμό(ενώ οι 2 κάψουλες με άδειο στομάχι με διέλυσαν στις παρενέργειες), ενας πόνος στην εκσπερμάτωση μόνο αλλά στο τέλος αύξηση τριχόπτωσης πάλι...

Κάναμε λάθος με την υπόθεση υψηλής DHT?
Βλέπεις λοιπόν Gibik οτι το αιτιο που προκαλεί την τριχόπτωση προδιδεται μόνο του.

Δηλ όταν υπάρχει λιπαρό μαλλί έχουμε αυξημένη Οιστρονη.

Αρα αφήνουμε κατά μέρος την Φινα, το saw Palmetto και
στους pgd2blockers
και pge2agonists.

Και ετσι γλιτώνουμε εξοδα, στενοχώριες, και χρόνο.

750 η dht φυσικά δεν είναι υψηλή.
 
επειδη εχω χρησιμοποιησει και φιναστεριδη και παλμετο και β σιτοστερολη θα ηθελα να σασ αναφερω
1) φιναστεριδη πολυ καλα αποτελεσματα στο μαλλι αλλα παρενεργιες
2)saw palmetto καθολου καλο στο μαλλι (εντονη τριχοπτωση) οχι παρενεργιες
3)b sitosterol μετριο αποτελεσμα στο μαλλι (ελαχιστη τριχοπτωση) οχι παρενεργιες
ρίξε μια ματιά στη φοτο πιο κάτω είναι η αναλύσεις δεσ τις μονάδες...
Θανάση,
λεπουμε ότι έχεις χαμηλή Προγεστερόνη,
αυτο προφανώς γίνεται γιατί υπάρχει υψηλή Ε1,
και αυτές δρουν ανταγωνιστικά.

http://chestsculpting.com/progesterone-for-men-the-missing-link-in-man-boob-reduction/

Ισχυουν αυτά που σου έγραψα την προηγούμενη φορά,
συν να παρεις και μελι Λυγαριάς,
που ανεβάζει την Προγεστερόνη.

http://www.aeoliashop.gr/αγνο-μελι-λυγαριασ-και-τρυφιλλιου-πελ-2/

μια κουταλιά του γλυκού καθε 2η μέρα για κανα 3μηνο.
 

Gibik

Active Member
Βλέπεις λοιπόν Gibik οτι το αιτιο που προκαλεί την τριχόπτωση προδιδεται μόνο του.

Δηλ όταν υπάρχει λιπαρό μαλλί έχουμε αυξημένη Οιστρονη.

Αρα αφήνουμε κατά μέρος την Φινα, το saw Palmetto και
στους pgd2blockers
και pge2agonists.

Και ετσι γλιτώνουμε εξοδα, στενοχώριες, και χρόνο.

750 η dht φυσικά δεν είναι υψηλή.
Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση.
Επειδή είμαι στενοχωρημένος και κουρασμένος, αν θέλεις πες μου δυο λόγια για το τι πρέπει να γίνει. Τι θα έπρεπε να κάνω.
Αυτό με την λιπαρότητα, ξηρότητα των μαλλιών κλπ, εγώ πρώτη φορά το διαβάζω, πως να το ξέρω δηλαδή?
Και πως προκύπτει αρχής εξ' αρχής αυτό το συμπέρασμα με την λιπαρότητα, ξηρότητα κλπ?
Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostask

New Member
καλησπερα στη παρεα

μπαινω στον 6ο μηνα χρησης propecia και τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης ειναι μονο λιγο αλλαγη στην υφη των μαλιων κυριος τα γυρο γυρο
να σειμιοσω οτι δεν μου παρουσιασε καμια απολυτος παρενεργεια
εχω προβλημα με την dht η τσαμπα το παιρνω??
 

Sam

New Member
παιδιά καλησπέρα. συγνώμη που το ποστάρω εδώ αυτό αλλά επέλεξα το συγκεκριμένο thread ούτως ώστε κάποιος admin αν γνωρίζει καλύτερα να το μεταφέρει σε ένα ανάλογο θέμα γτ δεν εβρισκα κάτι σχετικό.

εφόσον το πρόβλημα είναι οτι η dht μπλοκάρει τα τριχοθυλάκια και δεν πάνε θρεπτικά συστατικά γιατί δεν τους τα δίνουμε εξωτερικά? δηλαδη: καλοκαιράκι μπαίνει, ευκολα στεγνώνει το μαλλι, αν πάρουμε μια αναβράζουσα πολυβιταμίνη την κόψουμε στα 4 και καθε φορα λιώνουμε το 1/4 σε ενα βαποριζατερ και την ψεκάζουμε στο δερμα της κεφαλής δεν θα βοηθούσε τα τριχοθυλάκια να τραφούν πιο σωστα?
 

pithikas

Well-Known Member
παιδιά καλησπέρα. συγνώμη που το ποστάρω εδώ αυτό αλλά επέλεξα το συγκεκριμένο thread ούτως ώστε κάποιος admin αν γνωρίζει καλύτερα να το μεταφέρει σε ένα ανάλογο θέμα γτ δεν εβρισκα κάτι σχετικό.

εφόσον το πρόβλημα είναι οτι η dht μπλοκάρει τα τριχοθυλάκια και δεν πάνε θρεπτικά συστατικά γιατί δεν τους τα δίνουμε εξωτερικά? δηλαδη: καλοκαιράκι μπαίνει, ευκολα στεγνώνει το μαλλι, αν πάρουμε μια αναβράζουσα πολυβιταμίνη την κόψουμε στα 4 και καθε φορα λιώνουμε το 1/4 σε ενα βαποριζατερ και την ψεκάζουμε στο δερμα της κεφαλής δεν θα βοηθούσε τα τριχοθυλάκια να τραφούν πιο σωστα?
χαχαχα Μου θυμιζεις τα νιατα μου οταν πρωτομπηκα στο φορουμ. Δεν ειναι τοσο απλο.:D
 

crossfire

Well-Known Member
Εμένα μου θύμισε τα νιάτα μου πριν γίνει το φόρουμ και μας ξυπνήσει ,όταν νόμιζα ότι πέφτουν λόγω κράνους,διατροφής ή τζελ και κάτι τέτοιες βλακείες.
Για ΑΑ ......ουτε που ξέραμε .
Κάτσε διάβασε το φόρουμ και σε μερικούς μήνες θα γελάς και εσύ ...,
Τα μαλλιά δεν πέφτουν γιατί δεν τρέφονται με βιταμίνες
 

Sam

New Member
μωρε τα ξέρω όλα και εδώ έχω φάει ώρες (κυρίως εδώ έμαθα)...αλλά είπα να ρωτήσω έστω και αυτό σε μια απέλπιδα προσπάθεια γτ δεν βλέπω να έχω κ πολύ χρόνο. ωστόσο ευχαριστώ πολύ παιδια! με καλυψατε πλήρως οπότε ας μην χαλάσω άλλο το thread. We're gonna keep trying :)
 
Μπλουζα