Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

παιδια ..να ρωτησω κατι.. περνω φινα ενα μηνα τωρα και double A κροταφοι παρατηρω πολυ μεγαλη τριχοπτωση ειναι φυσιολογικο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

κοίτα,
τον 1ο μήνα δικαιολογείται - αντίδραση (shed) του οργανισμού στην ουσία (μιλάμε πάντα για το avodart)
το shed θα συνεχίσει και μετά,τον 2ο μήνα με double A

αν απελπιστείς - ΚΟΨ'ΤΟ .... :-\
 

vayero

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Αν πάρω και κόψω τη φιναστερίδη (proscar) στα κομμάτια που χρειάζεται και εννοώ να κόψω αρκετά για 1 μήνα τουλάχιστον και να τα βάλω σε ένα κουτάκι από φαρμακείο που είχε κάψουλες/βιταμίνες για να είναι σφραγισμένα θα υπάρχει πρόβλημα ή πρέπει να κόβω λίγα και πιο τακτικά; Επίσης τι άποψη έχετε για κάψουλες φινα από dr lee 1mg; Μία την ημέρα αντιστοιχεί με το κόψιμο που έχει ειπωθεί για το proscar;
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

vayero79 είπε:
Αν πάρω και κόψω τη φιναστερίδη (proscar) στα κομμάτια που χρειάζεται και εννοώ να κόψω αρκετά για 1 μήνα τουλάχιστον και να τα βάλω σε ένα κουτάκι από φαρμακείο που είχε κάψουλες/βιταμίνες για να είναι σφραγισμένα θα υπάρχει πρόβλημα ή πρέπει να κόβω λίγα και πιο τακτικά; Επίσης τι άποψη έχετε για κάψουλες φινα από dr lee 1mg; Μία την ημέρα αντιστοιχεί με το κόψιμο που έχει ειπωθεί για το proscar;

Δε χρειαζεται να παραγκειλεις φινα απ το εξωτερικο....εγω παω στο φαρμακοποιο μου και παραγγελνω σε καψουλες....
υπαρχουν στην αθηνα χημεια / εργαστηρια και σου φτιαχνουν καψουλες ακριβειας με οση ποσοτητα φινας θες εσυ....
 

Scientist

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

panos1982 είπε:
[quote author=vayero79 link=topic=298.msg16364#msg16364 date=1250275077]
Αν πάρω και κόψω τη φιναστερίδη (proscar) στα κομμάτια που χρειάζεται και εννοώ να κόψω αρκετά για 1 μήνα τουλάχιστον και να τα βάλω σε ένα κουτάκι από φαρμακείο που είχε κάψουλες/βιταμίνες για να είναι σφραγισμένα θα υπάρχει πρόβλημα ή πρέπει να κόβω λίγα και πιο τακτικά; Επίσης τι άποψη έχετε για κάψουλες φινα από dr lee 1mg; Μία την ημέρα αντιστοιχεί με το κόψιμο που έχει ειπωθεί για το proscar;

Δε χρειαζεται να παραγκειλεις φινα απ το εξωτερικο....εγω παω στο φαρμακοποιο μου και παραγγελνω σε καψουλες....
υπαρχουν στην αθηνα χημεια / εργαστηρια και σου φτιαχνουν καψουλες ακριβειας με οση ποσοτητα φινας θες εσυ....
[/quote]

Σε forum του εξωτερικού λένε πως είναι καλύτερο να κόβεις κάθε φορά ένα χαπι proscar και όταν το τελειώσεις τότε να κόβεις άλλο. Και αυτό γιατί αν έχεις κομμένα χαπάκια από αρκετές μέρες τότε αυτά χάνουν τη δραστικότητά τους. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτή η θεωρία. Όσο για το άλλο που λέτε πιστεύω πως είναι καλύτερο να πάρετε ένα proscar και να το κόβετε εσείς οι ίδιοι για να βλέπετε τι ποσότητα παίρνετε και να έχετε το κεφάλι σας ησυχο, παρά να ζητήσετε να σας τα ετοιμάζουν στο φαρμακείο. Και αυτό γιατί δεν ξέρεις αν πράγματι ασχολήθηκε/πρόσεξε τη δοσολογία ο φαρμακοποιός, καθώς σου τα δίνουν σε μορφή κάψουλας και δεν μπορείς να δεις κάθε φορά πόση ποσότητα σου έβαλε μέσα. Εκτός και αν είναι γνωστός σου και του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη. Αλλά και πέρα από αυτό θα σας στοιχήσει πολύ περισσότερο το να ζητήσετε να σας τα ετοιμάσει ο φαρμακοποιός από το να αγοράσετε ένα κουτάκι proscar και να το κόψετε μόνοι σας. Τα παραπάνω σας τα λέω γιατί πέρυσι το Μάιο την πάτησα πολύ άσχημα. Ο δερματολόγος με έστειλε σε συγκεκριμένο φαρμακείο να μου τα ετοιμάσουν, τον εμπιστεύτηκα, και μετά απο χρήση 5 ημερών άρχισα να έχω πόνους στο στήθος και γύρω από την περιοχή της μασχάλης/λεμφαδένων και φούσκωμα/πρήξιμο στις θηλές. Έτσι όταν άνοιξα μια, δυο, τρεις, τέσσερις από τις κάψουλες, με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα ότι καθημερινά για 9 μέρες έπαιρνα εν αγνοία μου τουλάχιστον το 5πλάσιο της συνιστώμενης δόσης (δηλαδή τουλάχιστο 5mg φιναστερίδης ημερησίως). Αν κάποια στιγμη ξεπεράσω το σοκ που πέρασα το περυσινό καλοκαίρι και αποφασίσω να την ξαναρχίσω το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξανακάνω τα ίδια λάθη.
 
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

:-[ μου εβαλες υποψιες ανοιξα μια καψουλα που μου την ειχε ετοιμασει φαρμακειο στην ομηρου αθηνα και προς δυσαρεστη εκπληξη παρατηρησα οτι αλλεσ καψουλες ηταν γεματες ως πανω τηγκα αλλεσ μισο αδειες και τις περνω 1 μηνα τωρα ........ δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα συγχηστικα :(
 

seeker

Verified MM member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Ρε παιδια να πω και γω τη παπ@ρια μου; Δε μπορω να πιστεψω οτι αυτο το μικρο κομματακι του 1/5 του proscar μπορει να κανει κατι. Ειναι πολυ μικρο!! Χωρια που το παιρνω μια εβδομαδα (1mg) και εχω ιδια και περισσότερη στύση απο πριν. Τι γινεται εδω;;
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

seeker είπε:
Ρε παιδια να πω και γω τη παπ@ρια μου; Δε μπορω να πιστεψω οτι αυτο το μικρο κομματακι του 1/5 του proscar μπορει να κανει κατι. Ειναι πολυ μικρο!! Χωρια που το παιρνω μια εβδομαδα (1mg) και εχω ιδια και περισσότερη στύση απο πριν. Τι γινεται εδω;;

εγω εχω τη λυση για σενα......θα σου ριξουμε φιναστεριδη μεσα σε ενα ταψι με κεικ να τρως ενα κομματι καθε μερα να χορταινεις για να πιστεψεις οτι κανει δουλεια.... :tease: :tease:

Ελα περα απ την πλακα.....αν σου φαινεται η φινα μικρη και οτι δε κανει δουλεια τοτε η δουταστεριδη που πρεπει να περνουμε 0.5χλγ πως θα σου φαινοταν???εχεις παρει ποτε κρεατινη???μιση κουταλιτσα του τσαγιου την ημερα σε κανει σαν βοιδι....ισοδυναμει με 1 ολοκληρο κιλο κοκκινο κρεας......Δε ξερω αν σε επεισα....αλλα μετα απο πολλλλλαααααα χρονια ερευνων και δοκιμων κατεληξαν στο οτι η ποσοτητα που κανει δουλεια και ταυτοχρονα δε σου προκαλει παρενεργειες παρα μονο στο 2% ειναι το 1χλγ......οποτε μην αγχωνεσαι.....και παρα πολυς κοσμος με αυτο το 1 χλγ εχει καταφερει να διατηρησει τα μαλλια του......γι αυτο κανε το σταυρο σου που βρηκαμε κι αυτο γιατι αλλιως......οσο για την στυση μη κολωνεις.....αφου την εχεις μη μιλας καθολου....οταν τη χασεις να ανησυχησεις.....
 

seeker

Verified MM member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Πανο μονο με σενα συζηταω εδω μεσα, δε ξερω αν το χεις καταλαβει χαχα

Εχω παρει κρεατινη αλλα το 1 κουταλακι που ηταν η δοση ειναι 5 γραμμαρια, οχι 1 μιλιγκραμ!! Αλλα καταλαβαινω πως το εννοεις και εχεις δικιο.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

seeker είπε:
Πανο μονο με σενα συζηταω εδω μεσα, δε ξερω αν το χεις καταλαβει χαχα

Εχω παρει κρεατινη αλλα το 1 κουταλακι που ηταν η δοση ειναι 5 γραμμαρια, οχι 1 μιλιγκραμ!! Αλλα καταλαβαινω πως το εννοεις και εχεις δικιο.

μηπως θες να πεις οτι πεταγομαι ολη την ωρα?????γιατι αυτο κανω....!!!!χαχχαχα.....και δε φτανει που περνεις και 0.25 παραπανω.....εχεις και παραπονο οτι ειναι λιγο..... :p
ελα μωρε ενταξει....αυτα ειναι στανταρ γιατι οχι μονο το εκαναν εργαστηριακες δοκιμες αλλα το εχει παρει τοσος κοσμος και το επιβαιβεωσε οτι δουλευει.....!!!!
 

Xaris28

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου για όσους σκέφτονται να πάρουν Proscar.
Ξεκίνησα με 1/8 Proscar πριν από 3 μήνες και μετά την πρώτη εβδομάδα χρήσης άρχισα να βλέπω παρενέργειες με την στύση μου.Όχι ότι δεν είχα καθόλου, απλά ήταν πολύ πιο "χαλαρά" τα πράγματα.Πάντως sex δεν μπορούσα να κάνω όσες φορές κι αν προσπάθησα.Αυτό συνεχίστηκε για δύο μήνες, Ιούνιο και Ιούλιο.Μόλις μπήκε ο Αύγουστος αποφάσισα να κόψω τη φίνα για να δω αν επανέλθει η στύση μου.Μετά την πρώτη εβδομάδα διακοπής οι στύσεις μου επανήλθαν στο κανονικό όπως ακριβώς και πριν τη χρήση φίνας.Συνέχισα την διακοπή για ακόμα μια εβδομάδα και μετά ξανάρχισα αλλά με δοσολογία 1/6 αυτή τη φορά.Από τις 15/8 που ξανάρχισα τη φίνα δεν έχω παρατηρήσει καμιά παρενέργεια μέχρι τώρα αν και παίρνω μεγαλύτερη δόση απ'ότι πριν.
Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό.Ίσως λόγω της διακοπής φίνας για δύο εβδομάδες να ανέβηκαν πού τα επίπεδα της DHT και τώρα να αργεί περισσότερο να μειωθεί.Ελπίζω πάντως να μην επανέλθουν οι παρενέργειες αργότερα.Προς το παρόν είμαι πολύ καλά. :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Xaris28 είπε:
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου για όσους σκέφτονται να πάρουν Proscar.
Ξεκίνησα με 1/8 Proscar πριν από 3 μήνες και μετά την πρώτη εβδομάδα χρήσης άρχισα να βλέπω παρενέργειες με την στύση μου.Όχι ότι δεν είχα καθόλου, απλά ήταν πολύ πιο "χαλαρά" τα πράγματα.Πάντως sex δεν μπορούσα να κάνω όσες φορές κι αν προσπάθησα.Αυτό συνεχίστηκε για δύο μήνες, Ιούνιο και Ιούλιο.Μόλις μπήκε ο Αύγουστος αποφάσισα να κόψω τη φίνα για να δω αν επανέλθει η στύση μου.Μετά την πρώτη εβδομάδα διακοπής οι στύσεις μου επανήλθαν στο κανονικό όπως ακριβώς και πριν τη χρήση φίνας.Συνέχισα την διακοπή για ακόμα μια εβδομάδα και μετά ξανάρχισα αλλά με δοσολογία 1/6 αυτή τη φορά.Από τις 15/8 που ξανάρχισα τη φίνα δεν έχω παρατηρήσει καμιά παρενέργεια μέχρι τώρα αν και παίρνω μεγαλύτερη δόση απ'ότι πριν.
Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό.Ίσως λόγω της διακοπής φίνας για δύο εβδομάδες να ανέβηκαν πού τα επίπεδα της DHT και τώρα να αργεί περισσότερο να μειωθεί.Ελπίζω πάντως να μην επανέλθουν οι παρενέργειες αργότερα.Προς το παρόν είμαι πολύ καλά. :)

γεια σου χαρη.....με 1/8 προσκαρ μου φαινεται πολυ δυσκολο να ειδες τοσο προβλημα στη στυση που δε μπορουσες ουτε καν να κανεις σεξ.....Τωρα δεν ειμαι και ο πιο ειδικος να το κρινω αυτο αλλα με τοσο μικρη ποσοτητα πιστευω οτι στο προβλημα σου το 90% ηταν ο ψυχολογικος παραγοντας και το 10% ισως απο προβλημα της φινας.....
Στους πιο πολλους θα εχει τυχει να ειχαν καποια φορα αγχος και να "μην μπορουσαν" ιδιως στις πιο μικρες ηλικιες.....κατι τετοιο συμβαινει κ με το προσκαρ.....πολλοι εχουν αγωνια να δουν αν ολα ειναι καλα και αυτο απο μονο του ειναι αρκετο να μας μπλοκαρει......απλα παρε το χαπι και μη σκεφτεσαι τπτ...να σκεφτεσαι οτι αυτο θα σου δωσει μαλλια και να νιθεις ωραια που το πηρες τιποτα αλλο....βγαλε οτι κακη σκεψη απ το μυαλο σου και θα δεις οτι θα ειναι καλυτερα....
 

tvelocity

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Παίδες σκεύτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να αρχίσω και εγώ να χαπακώνομαι...

Λέτε να μιλήσω πρώτα με κάποιον δερματολόγο, να κάνω καμιά εξέταση αίματος ή οτιδήποτε για πρίν και μετα; Ή είναι υπερβολή; (δεν είμαι στην πόλη μου, οπότε αν πάω σε δερματολόγο θα πάω σε κάποιον στην τύχη)

Δοσολογία 1/6 Proscar / 24h πιστεύετε αρκεί για την περίπτωση μου; Φωτογραφίες εδώ. Έχω αρχίσει ήδη Minoxidil και θα πάρω και το fungoral.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ακομη και χειροτερα να ησουν δεν θα επρεπε να παρεις παραπανω απο 1.25mg την μερα
δεν χρειαζετε να κανεις και πριν και μετα εξετασεις αιματος παρα μονο μετα

τωρα αν εχεις την δυνατοτητα να κανεις και πριν παρεις και μετα αφου παρεις ειναι ακομη καλυτερα

και μαλιστα θα ελεγα να κανουν ολοι οσοι παιρνουν για να δουνε οτι δεν υπαρχει τιμη πανω η κατω απο το ορια
οσο αφορα την τεστο
 

George3V

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

tvelocity είπε:
Παίδες σκεύτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να αρχίσω και εγώ να χαπακώνομαι...

Λέτε να μιλήσω πρώτα με κάποιον δερματολόγο, να κάνω καμιά εξέταση αίματος ή οτιδήποτε για πρίν και μετα; Ή είναι υπερβολή; (δεν είμαι στην πόλη μου, οπότε αν πάω σε δερματολόγο θα πάω σε κάποιον στην τύχη)

Δοσολογία 1/6 Proscar / 24h πιστεύετε αρκεί για την περίπτωση μου; Φωτογραφίες εδώ. Έχω αρχίσει ήδη Minoxidil και θα πάρω και το fungoral.

Το 1/6 νομίζω είναι μια χαρά.
Όσο για το δερματολόγο τα πράγματα δεν είναι στάνταρ.Μπορεί να πετύχεις κάποιον ενημερωμένο με γνώση στο αντικείμενο. μπορεί να πετύχεις και κάποιον της παλιας σχολής (έλα μωρέ μαλλιά είναι,μη το σκέφτεσαι,τι να τα κάνεις τα σπρει και τα χάπια, παντρέψου λίγο νωρίτερα όταν δε θα σου χουν πέσει όλα κτλ κτλ).Το ιδανικό θα ήταν να έχεις πετύχει κάποιον που κουράρει άτομα με τριχόπτωση και έχει μια έμπειρια απο το πως ανταποκρίνονται στη θεραπεία με τα διάφορα σκευάσματα πχ προσκάρ.Αυτό όμως μου φαίνεται αρκετά δύσκολο,ειδικά αν πας στην τύχη.

Οι εξετάσεις όμως είναι ένα άλλο ζήτημα και καλά θα ήταν να κάνεις πριν να πάρεις φίνα. Και για πρακτικούς αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.Μη ξεχνάμε ότι η φίνα πρέπει να χορηγείται κανονικά με συνταγή γιατρού -δηλαδή να υπάρχει ένας άνθρωπος,ειδικός, που θα κρίνει ότι έχεις ανάγκη το συγκεκριμένο φάρμακο και να σε παρακολουθεί κατά τη διάρκεια της θεραπείας και μακροσκοπικά αλλά και μελετώντας τους εργαστηριακούς κ λοιπούς δείκτες από τις εξετάσεις που θα κάνεις σε τακτές χρονικές περιόδους.Βέβαια στο ελλαδιστάν από τη μια η έλλειψη πραγματικά εξειδικευμένων γιατρών και από την άλλη ο δικός μας ωχαδερφισμός μας οδηγούν στο να παίρνουμε χάπια όπως η φίνα στα τυφλά.Για να κλείσω νομίζω ότι καλό είναι να πάρεις φίνα αλλά κάνε και καμιά εξετασούλα να δεις που βρίσκεσαι.Στο φόρουμ θα βρείς όλες τις πληροφορίες για το τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις.
Καλή συνέχεια.
 

baybars

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Γνωριζει κανείς αν μπορεί το Proscar να επηρεάσει τη φυσιολογική λειτουργία του θυροειδή?
 

tvelocity

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Εν το μεταξύ τσίμπισα και το Fungoral και θα το ξεκινήσω απο σήμερα.

Μόλις ευκαιρίσω να επισκευτώ έναν καλό δερματολόγο θα αρχίσω και τα χαπάκια για να συμπληρώσω το "big 3".
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Προς Ακη,Παναγιωτη,Σπυρο η οποιονδηποτε αλλον ξερει να βοηθησει γιατι εγω δεν βρισκω ακρη......
λοιπον το χω πει παλι αλλα θα το πω κι εδω ξανα.....
περνω φινα 5-6 μηνες......πριν παρω εκανα αιματολογικες για διυδροτεστοστερονη και ειχα 2.1 το οριο ιταν μεχρι 1 το πολυ......ειχα το διπλασιο και βαλε.....τωρα μετα απο τοσο καιρο ξανακανα και εχει πεσει στο 1.6 αφου περνω φινα....
αυτη ομως ειναι μια μειωση στο αιμα της ταξεως του 25-30%...... και οχι του 60-70% οπως θα επρεπε.....ξερει η εχει κανεις καμμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει????
 
Μπλουζα