Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

didars

Member
Από τα λίγα μηνύματα του φίλου που έχω διαβάσει , απ'ό,τι κατάλαβα πιστεύει ότι τριχόπτωση μπορεί να προκαλέσει και η ανισορροπία σε άλλες ορμόνες πέραν της dht. Αμφιβάλλω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Ένα λινκ που είχε δώσει μιλούσε για το λόγο estradiol/testosterone ανισορροπία του οποίου μπορεί να είναι ένδειξη τριχόπτωσης. Έλεγε όμως παρακάτω ό(to link) τι ο λόγος αυτός είναι ενδεικτικός της dht. Άρα δεν ευθύνονται αυτές καθαυτές οι ορμόνες αλλά μπορούν να μεταβάλλουν την dht. Ωστόσο, αν έχεις άλλες ανισορροπίες σε άλλες ορμόνες, είναι προτιμότερο να διορθώσεις αυτές προτού πάρεις φίνα που μειώνει την 5A-R. Επίσης, επειδή για την λίμπιντο δεν ευθύνεται (μόνο ; ) η dht αλλά και άλλες ορμόνες( όπως πχ τεστοστερόνη) διορθώνοντας ανισορροπίες σε άλλες ορμόνες μπορείς να βελτιώσεις τη λίμπιντο. μια εικόνα για να καταλάβουμε λίγο τις ορμόνες στις οποίες αναφέρεται: 600px-Test_biosynth_5ARD2.jpg
Παρόλα αυτά ακόμη φυσιολογικές τιμές να έχεις σε όλες τις ορμόνες αυτές, μπορεί να τριχοθυλάκιά σου να είναι ευαίσθητα σε μια φυσιολογική τιμή dht.όλα όσα αναφέρει πρέπει να συζητηθούν. ίσως μας βοηθήσουν τόσο με την τριχόπτωση, όσο και με τις παρενέργειες. Φίλε Γιώργο, καλό θα ήταν αν έφτιαχνες ένα δικό σου θέμα όπου να εξηγούσες τις σκέψεις σου και θα μας έγραφες τι προτείνεις για κάθε περίπτωση!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mimis giova

Active Member
το πιοσ ημαντικο λεει...απλα τα ραγματα...κανεις ορμονολογικεσ εξετασεις να δεις τι γινεται...τωρα ανα φτιαχνουν τα ραγματα με κουκουτσια χυμουσ κτλ..δεν το ξερω.αλλα τα λεει ωραια ο φιλος!
 

lmg 7

Active Member
Ο τροπος που γραφει μπορει να ειναι δυσνοητος αλλα ο σκοπος του δεν ειναι κακος αντιθετα θελει να βοηθησει τωρα αν θελεις μπορεις μονος σου να ψαξεις μεσα απο τις λεξεις κ τους ορους που αναφερει και θα δεις οτι αυτα που ποσταρει εχουν βαση και ερευνητικη τεκμηριωση ...απλα εχουμε μαθει να μας σερβιρουν το φαγητο στο πιατο αυτο εχω καταλαβει και κατι ακομη ...το φορουμ ειναι ανοιχτο σε ολους και μπορει να γραφει οποιος θελει αλοιμονο αν περναμε απ τα μουτρα οποιον δεν μας αρεσει, και εγω κουραζομαι πολλες φορες απο τα ποστ του γιωργου αλλα μου αρεσει που ασχολειται και γραφει οποτε καλα θα ηταν να μη τον αποπερνεις φιλε img7

Πραγματικα δεν προσπαθω να τον αποθαρρυνω,ισα ισα και εγω πιστευω οτι κατι προσπαθει να πει αλλα δεν βγαζω ακρη με τιποτα.....ακομα και σε προσωπικο μηνυμα ενω τον ρωτησα για την στρατηγικη που πρεπει να ακολουθησω συμφωνα με τις γνωσεις του,αρκεστηκε να μου πει οτι ενα συγκερκιμενο λαδι θα ειναι οτι πρεπει για μενα........αν οντως εχει καταλαβει καποιος τον τροπο σκεψης του και γνωριζει ολα τα βηματα που πρεπει να ακολουθησουμε παρακαλω πολυ να τα γραψει αναλυτικα αν δεν του ειναι κοπος....και σορι ρε τζορτζ αλλα πραγματικα θεωρω οτι εχεις να δωσεις κατι, μονο που δεν ξερω τι ειναι αυτο τοσο καιρο που σε διαβαζω
 
[QUOpost: 143922, member: 18542ιωνει την PGE2.
Το λ μειωνει την PGF2.
Η κουρκουμίνη μειώνει την PG.
Το σταφυλαιλεο χρειαζεται για την αυξηση της.

Σε προσωπικό μήνυμα που μου έστειλε ο Γιώργος.

Κανεις τις εξετάσεις που πρέπει και εφαρμόζεις την αντίστοιχη θεραπεία. Τώρα αν δεν μπορείς να κανεις τις εξετάσεις άμεσα λόγο κόστους ή για άλλον λόγο τα εφαρμόζεις όλα και είσαι κομπλέ :D Δεν τα εφαρμόζεις μαζί ταυτόχρονα γιατί αλληλοεξουδετερώνονται.

Οι εξετάσεις που πρέπει να κανεις : ορμονες Τ, DHT, a-dione, Estrone.


Αν δεν τα κατάλαβα λάθος. Αν έκανα κάποιο λάθος Γιώργο διορθώσε με.

Aπο περιέργεια εγώ θέλω ταξινομήσει τις ορμόνες για να βγάλουμε μια άκρη. Δηλάδη η Dht έιναι η PGe2 , η αδιονι είναι η PGF2 κτλ κτλ.[/QUOTE]
Δεν ειναι ορμονες οι PG. Οι PG ειναι πρωτεινες Που βοηθουν εξαιρετικα την τριχοπτωση.
Ειναι η συμπηρωση της θεωρείας πως γινεται η τριχωπτωση!!
Γιατι μεχρι τωρα ξεραμε μονο ενα κομματι της θεωρειας δηλ. οτι η τριχωπτωση οφειλεται στην υψηλη DHT.

Επειδη ομως βρισκονται περιπτωσεις οπου η DHT ειναι κανονικη (αλλα φυσικα εχουμε τριχωπτωση πΠαρολα αυτά, συνεπώς χρειαζόμαστε μια συμπληρωματική Θεωρια)

Αυτη η συμπηρωματικη Θεωρεια ηρθε απτον Κωσταρελη.

Οπου στοις περιπτωσεις που εχουμε αυξημενη Οιστρονη(και Androstedione)τοτε παρουσιαζονται αυξημενες οι πρωτεινες PG που ειναι και το δευτερο κουπι που οδηγουν την βαρκα της τριχωπτωσης.(ΦΦυσικά το άλλο κουπί είναι η DHT).

Μέχρι Τώρα λοιπον τι γινόταν με τη Θεραπειά αυτής της τριχωπτωσης?
Επερνε λοιπον καποιος σαν θεραπεια τη Φινα και χτυπουσε μονο το ενα κουπι (την DHT)
Που ειναι κανονικη και δεν πρεπει να την πειραξει κανεις (γιατι καταστρεφει την λιμπιντο) χωρις ομως να μειωσει τοις υπερβολικες PG που το κατεξοχην προβλημα,
δεν προκειται να σταματησει η τριχωπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmg 7

Active Member
Αφου διαβασα ολες σου τις τοποθετησεις μπορω να πω οτι αρχιζω και βγαζω ακρη. Ποσο κανει να κανουμε ολες αυτες τις εξετασεις;Aμα κανω μονο την dht αυτοματα δεν παει να πει οτι ανηκω σε αυτους που εχουν αυξημενες πρωτεινες pg;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αφου διαβασα ολες σου τις τοποθετησεις μπορω να πω οτι αρχιζω και βγαζω ακρη. Ποσο κανει να κανουμε ολες αυτες τις εξετασεις;Aμα κανω μονο την dht αυτοματα δεν παει να πει οτι ανηκω σε αυτους που εχουν αυξημενες πρωτεινες pg;
Κανε μονο την Dht πρωτα και βλεπουμε, απο 15 εως 20 ευρω, η μια νομιζω, χωρις ασφαλεια.
 

nikolaos2014

New Member
Κανε μονο την Dht πρωτα και βλεπουμε, απο 15 εως 20 ευρω, η μια νομιζω, χωρις ασφαλεια.

Δηλαδή εμεις που αρχισαμε την φινα με 1mg + το Regain μπορει να κανουμε και λάθος; Σκέφτομαι να κανω τις εξετάσεις αλλα ολα αυτα που διαβασα τελευταια δεν υπηρχαν ποτε σε αυτο το forum και αυτο με κανει πολυ μεγαλη εντυπωση. Δηλαδή μετα απο τις εξετασεις αιματος τι θα δουμε αν θα πρεπει να κανουμε; Να κοψουμε την φινα; Τι ακριβως να κάνουμε; Και θα υπαρχει σωστο αποτελεσμα γιατι θα εχω πειραξει τα δειγματα DHT αφου ειμαι χρηστης φινας με 1mg την ημέρα.Ευχαριστω και ελπιζω να εχω καποιες απαντησεις για να δουμε και τι να κανουμε γτ εγω ειχα μεινει οτι ειμαστε με φινα και μινοξιδινη.. που τωρα κλεινω χρονο και οντως βλεπω καλα αποτελεσματα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή εμεις που αρχισαμε την φινα με 1mg + το Regain μπορει να κανουμε και λάθος; Σκέφτομαι να κανω τις εξετάσεις αλλα ολα αυτα που διαβασα τελευταια δεν υπηρχαν ποτε σε αυτο το forum και αυτο με κανει πολυ μεγαλη εντυπωση. Δηλαδή μετα απο τις εξετασεις αιματος τι θα δουμε αν θα πρεπει να κανουμε; Να κοψουμε την φινα; Τι ακριβως να κάνουμε; Και θα υπαρχει σωστο αποτελεσμα γιατι θα εχω πειραξει τα δειγματα DHT αφου ειμαι χρηστης φινας με 1mg την ημέρα.Ευχαριστω και ελπιζω να εχω καποιες απαντησεις για να δουμε και τι να κανουμε γτ εγω ειχα μεινει οτι ειμαστε με φινα και μινοξιδινη.. που τωρα κλεινω χρονο και οντως βλεπω καλα αποτελεσματα..
Παληκαρια οπως βλεπεται η θεωρια, που βασιζεται μονο στο οτι η τριχωπτωση οφειλεται στην υψηλη dht, εχει ξεπερασθεί.
Σημερα ολες οι φαρμακευτικες εταιρειες (θα σας δωσω ενα αρθρο που δημοσιευσαν τα ερευνιτικα εργαστηρια της Bayer) ασχουνται με τοις PG με τοις 4 προσταγλαδινες.
Ηδη ο Dr G. Kotsarelis εβγαλε ενα παρεμποδιστη για προσταγλαδινες και τον πουλησε 29 millions σε φαρμακευτικη εταιρεια.
Τα φορουμ στην Αμερικη εχουν ξεσκονισει τοις ερευνες του Κοτσαρελου

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=99832
 
Τελευταία επεξεργασία:
ε η λυση πια ειναι αδερφε...???οτι υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες ειναι γνωστο..δεν ειναι μονο dht..
Η λυση αδελφε ειναι να κανει μετρησεις σε ορμόνες και prostagladine και μετα να ακολουθησει μια σωστή θεραπεία με τους σωστους blocker.
Και οχι πειραματα να τα δοκιμαζουμε ολα και αν κατσει κατι και μας βοηθήσει, να αναφωνουμε Ευρηκα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolaos2014

New Member
Καλησπερα,να ρωτησω κάτι,θα κανω καποια εξεταση αιματος και σε ουρα,και ειμαι χρηστης του proscar εδω και 1 χρονο και 2 μηνες,θα φανει στις εξετασεις οτι το παιρνω; Και αν ναι με ποια περιγραφη ενοω αν γινει εξεταση σε τι; Γιατι δεν εχω πει κατι στον πατερα μου που ηταν αρνητικος στο να αρχισω θεραπεια πιο παλια. Περιμενω τα νεα σας συντομα,ευχαριστω πολυ
 
Καλησπερα,να ρωτησω κάτι,θα κανω καποια εξεταση αιματος και σε ουρα,και ειμαι χρηστης του proscar εδω και 1 χρονο και 2 μηνες,θα φανει στις εξετασεις οτι το παιρνω; Και αν ναι με ποια περιγραφη ενοω αν γινει εξεταση σε τι; Γιατι δεν εχω πει κατι στον πατερα μου που ηταν αρνητικος στο να αρχισω θεραπεια πιο παλια. Περιμενω τα νεα σας συντομα,ευχαριστω πολυ
Γιατι δεν το αλλαζεις βιολογικο ελαιολαδο, που ειναι ποιο ελαφρυς blocker της dht.
Πρεπει να μετρησεις παντως τη dht, γιατι 1χρονο κ 2μηνες ειναι πολυ διαστημα, κ η dht θα εχει πεσει πολυ.
Πρεπει να ξερεις σε τη τιμη dht βρισκεσαι, γιατι αν μειωθει πολυ θα εχεις παρενεργειες στη λιμπιντο.
Ενω αν αλλαξεις σε ενα ποιο ασθενη blocker (τωρα που μειωθηκε η πολυ αυξημενη τιμη της dht) θα σταθεροποιηθεις σε μια κανονικη τιμη dht, χωρις τριχωπτωση κ χωρις παρενεργειες.
Χρησιμοποιεις λαδι δενδρολιβανο για αυξηση του κυκλοφοριακου?
 

nikolaos2014

New Member
Γιατι δεν το αλλαζεις βιολογικο ελαιολαδο, που ειναι ποιο ελαφρυς blocker της dht.
Πρεπει να μετρησεις παντως τη dht, γιατι 1χρονο κ 2μηνες ειναι πολυ διαστημα, κ η dht θα εχει πεσει πολυ.
Πρεπει να ξερεις σε τη τιμη dht βρισκεσαι, γιατι αν μειωθει πολυ θα εχεις παρενεργειες στη λιμπιντο.
Ενω αν αλλαξεις σε ενα ποιο ασθενη blocker (τωρα που μειωθηκε η πολυ αυξημενη τιμη της dht) θα σταθεροποιηθεις σε μια κανονικη τιμη dht, χωρις τριχωπτωση κ χωρις παρενεργειες.
Χρησιμοποιεις λαδι δενδρολιβανο για αυξηση του κυκλοφοριακου?

Καλησπερα! ευχαριστω για την απαντηση.οχι δεν χρησιμοποιω λαδι,που θα μπορουσα να βρω και πως να κανω χρηση; Ακομα αν κανω αυτο τι θα πρεπει να αφησω δλδ απο την θεραπεια; Τωρα που θα κανω εξετασεις θα φανει η χρηση proscar στο αιμα μου ως κατι το περιεργο δλδ που θα πρεπει να το αναφερω στον πατερα μου; ευχαριστω!
 
Καλησπερα! ευχαριστω για την απαντηση.οχι δεν χρησιμοποιω λαδι,που θα μπορουσα να βρω και πως να κανω χρηση; Ακομα αν κανω αυτο τι θα πρεπει να αφησω δλδ απο την θεραπεια; Τωρα που θα κανω εξετασεις θα φανει η χρηση proscar στο αιμα μου ως κατι το περιεργο δλδ που θα πρεπει να το αναφερω στον πατερα μου; ευχαριστω!
Ο πατερα σου ξερει απο αναλυσεις?
ξερει απο dht ο πατερας σου, κ ποια τιμη πρεπει να εχεις κανονικα?
Και μη το παραδινεις σημασια.
Ποσο χρονων εισαι?
Καποια στιγμη, πρεπει να περνεις αποφασεις για τη ζωη σου που εσυ θα εισαι υπευθυνος, βεβαια να ενυμερωνεις τους γονεις, αλλα πρεπει να σε αφηνουν ελευθερο εσυ να εχεις το τελευταιο λογο.
Σιγουρα δεν εισαι τωρα 14!
Παντως εισαι τυχερος γιατι η αποφαση σου για Φινα, ετυχε να εχεις θεμα με τη reductase κ ετσι σε βοηθα μεχρι τωρα η Φινα.
Αλλα καλο ειναι τωρα να τη μειωσεις δραστηκα η να τη κοψεις.
Και να παρεις βιολογικο ελαιολαδο Χαμαλακη(κρητης),
κανα 10κιλο για σαλατα, αυτο εινσι καλος blocker για dht.
Και λαδι αριστον με δενδρολιβανο, παλι βρωσιμο.
Καθως κ δενδρολιβανο 5ml απο Bioselect για να προσθεσεις στο Σαμπουαν σου, (3ml σε 200mlΣαμπουαν).
 

nikolaos2014

New Member
Ο πατερα σου ξερει απο αναλυσεις?
ξερει απο dht ο πατερας σου, κ ποια τιμη πρεπει να εχεις κανονικα?
Και μη το παραδινεις σημασια.
Ποσο χρονων εισαι?
Καποια στιγμη, πρεπει να περνεις αποφασεις για τη ζωη σου που εσυ θα εισαι υπευθυνος, βεβαια να ενυμερωνεις τους γονεις, αλλα πρεπει να σε αφηνουν ελευθερο εσυ να εχεις το τελευταιο λογο.
Σιγουρα δεν εισαι τωρα 14!
Παντως εισαι τυχερος γιατι η αποφαση σου για Φινα, ετυχε να εχεις θεμα με τη reductase κ ετσι σε βοηθα μεχρι τωρα η Φινα.
Αλλα καλο ειναι τωρα να τη μειωσεις δραστηκα η να τη κοψεις.
Και να παρεις βιολογικο ελαιολαδο Χαμαλακη(κρητης),
κανα 10κιλο για σαλατα, αυτο εινσι καλος blocker για dht.
Και λαδι αριστον με δενδρολιβανο, παλι βρωσιμο.
Καθως κ δενδρολιβανο 5ml απο Bioselect για να προσθεσεις στο Σαμπουαν σου, (3ml σε 200mlΣαμπουαν).

Δεν ξερει απο DHT οχι,αλλα εγω ενοω μην βγει σε κατι αλλο περιεργο στις αναλυσεις αιματος,πχ αυξμενο ή μειωμενο κατι και ετσι πρεπει να πω για την φινα. 27 ειμαι αλλα δεν θελω να τον πω γιατι θα τον στεαναχωρησω φυσικα οχι οτι δεν μπορω να παρω αποφασεις.Με εχει βοηθησει παρα πολυ η φινα ειναι η αληθεια σε συνδιασμο με το regain. Ακομα τα λαδια αυτα πρεπει να παω σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα; Που μπορω να τα ψαξω; Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την βοηθεια σου :)
 
Δεν ξερει απο DHT οχι,αλλα εγω ενοω μην βγει σε κατι αλλο περιεργο στις αναλυσεις αιματος,πχ αυξμενο ή μειωμενο κατι και ετσι πρεπει να πω για την φινα. 27 ειμαι αλλα δεν θελω να τον πω γιατι θα τον στεαναχωρησω φυσικα οχι οτι δεν μπορω να παρω αποφασεις.Με εχει βοηθησει παρα πολυ η φινα ειναι η αληθεια σε συνδιασμο με το regain. Ακομα τα λαδια αυτα πρεπει να παω σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα; Που μπορω να τα ψαξω; Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την βοηθεια σου :)
http://www.hamalakis-oil.gr/index_el.php
Για το λαδι με δενδρολιβανο
http://www.ariston-oliveoil.gr/Index.asp?Code=000387#.VfM0r3jRpAg
Και για το λενδρολιβανο για το Σαμπουαν
http://www.bioselect.gr/productDetails.aspx?categoryid=66&productid=99
 

gkast

Active Member
Δεν ξερει απο DHT οχι,αλλα εγω ενοω μην βγει σε κατι αλλο περιεργο στις αναλυσεις αιματος,πχ αυξμενο ή μειωμενο κατι και ετσι πρεπει να πω για την φινα. 27 ειμαι αλλα δεν θελω να τον πω γιατι θα τον στεαναχωρησω φυσικα οχι οτι δεν μπορω να παρω αποφασεις.Με εχει βοηθησει παρα πολυ η φινα ειναι η αληθεια σε συνδιασμο με το regain. Ακομα τα λαδια αυτα πρεπει να παω σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα; Που μπορω να τα ψαξω; Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την βοηθεια σου :)
Παιχταρά μου εαν θέλεις να το κόψεις φυσικά και μπορείς να το κάνεις αλλα θέλει σταδιακά και όχι μαχαίρι ....
 

molimoli

New Member
καλησπερα
επηρεασμενος απο τον γιωργο εκανα τις εξετασεις που λεει οτι χρειαζονται πριν την επιλογη της θεραπειας
τις πηρα σημερα και ειναι
DHT 0,8
E1 40

περιμενω γνωμες γιωργο
(η αγωγη που ακολουθω μεχρι τωρα ειναι πρωι regaine 5% και βραδυ shen min ,δαφνελαιο μια φορα την εβδομαδα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
καλησπερα
επηρεασμενος απο τον γιωργο εκανα τις εξετασεις που λεει οτι χρειαζονται πριν την επιλογη της θεραπειας
τις πηρα σημερα και ειναι
DHT 0,8
E1 40

περιμενω γνωμες γιωργο
(η αγωγη που ακολουθω μεχρι τωρα ειναι πρωι regaine 5% και βραδυ shen min ,δαφνελαιο μια φορα την εβδομαδα)
Λοιπον φιλε moli, οπως βλεπεις εχεις λιγο αυξημενη dht, προφανώς ηταν πολυ υψηλωτερη οταν αρχισες την θεραπεία.
Αρα πας χρειαζεσαι dht blocker οπως κ χρησιμοποιεις με αυτη τη θεραπεία.
Να υπενθυμίσουμε οτι το shen min περιεχει Saw Palmetto κ fo-ti.
Ομως ποσο καιρο χρησιμοποιεις το shen min?
Γιατι καλύτερα ειναι σε κανα 4μηνο να αντικαταστησεις το shen min με καποιο ποιο ελαφρυ blocker.
Γιατι το fo-ti κ το Palmetto μπορουν να δημιουργησουν προβληματα στο ηπαρ.
 
Μπλουζα