Για αυτούς που λένε ότι ξέρουν το φάρμακο κατά της αα και το κρύβουν

zotrix

Active Member
Οι ετήσιες πωλήσεις Προσκαρ και προπέσια είναι περίπου μισό δις Ευρώ (γκουγκλάρετε το, υπάρχει σε αρκετά sites). Επομένως σε μία γενιά (30 ετη), η Μερκ βγαζει γύρω στα 15 δις και τα στρογγυλεύουμε στα 20.

Ο αριθμός των ανδρών που πάσχουν από ΑΑ μόνο στον αναπτυγμένο κόσμο είναι περίπου 100 εκατομμύρια (βάλτε κάτω πληθυσμό και ας πούμε ότι το 1/3 μέχρι τα 50 έχει ΑΑ και θα δείτε ότι είναι πολύ συντηρητικός ο υπολογισμός). Αν η Μερκ και η κάθε Μερκ είχε τη λύση ας υποθέσουμε ότι θα την πωλούσε όσο μία μικρή μεταμόσχευση 4000 Ευρώ. Ε μη μου πει κανείς ότι το 10% των 100 εκατομμυρίων δεν θα πλήρωνε 4 χιλιάρικα για να έχει μαλλί (και πάλι συντηρητικός ο υπολογισμός γιατί θα ήταν πολύ περισσότεροι από 10%) και μάλιστα χωρίς ορμονικές παρένεργειες. 40 δις.

Τωρα αν ήσασταν η Μερκ, θέλει πολύ μυαλό για το τι θα προτιμούσατε;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Σε γενικες γραμμες συμφωνω αλλα κανεις ενα λαθος, υποθετεις χωρις κανενα στοιχειο οτι η τιμη του προιοντος θα ηταν 4 χιλιαρικα μια τιμη βολικη για τα νουμερα που αναφερες. Αν ομως το προιον αυτο δεν δικαιολογει τιμη παραπανω απο (ας πουμε κατι τραβηγμενο) 50 ευρω τοτε τι θα γινοταν? Ακομα και αν η Μερκ το δινε στα 4000 ολο και καποιος ανταγωνιστης θα βρισκοταν να το πουλησει, νομιμα ή παρανομα, στην πραγματικη του τιμη.

Βεβαια ακομα και ετσι υπαρχουν πολλες εταιριες που θα εκαναν τα παντα να βρουν τη λυση της τριχοπτωσης και ας κοστιζε και 30 ευρω αλλα οι περισσοτερες απο αυτες δεν εχουν τους πορους που εχει να ριξει η Μερκ στην ερευνα του "μαγικου φιλτρου"

Συμπερασματικα θα ελεγα, οτι η Χ εταιρια που γνωριζει τη λυση, θα την κυκλοφορησει μονο αν την συμφερει (ουσιαστικα εδω καταληγεις και εσυ στο δικο σου post)
 

zotrix

Active Member
To ποστ σου θα ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα αν υπηρχε μόνο μια μεγάλη φαρμακευτική εταιρία στον κόσμο. Για παράδειγμα, αν η Μπάγερ γνωρίζει το μυστικό τότε γιατι να μην το ρίξει στην αγορα για 50 ευρώ και να αλλάξει τα φώτα στην ανταγωνίστρια της Μερκ, η οποία από το Προπέσια για τα επόμενα 30 χρονια θα έβγαζε 20 δις, ενώ τώρα δεν θα πάρει μία; Εκτός αν θεωρείς ότι από τις δεκα μεγάλες φαρμακευτικές μόνο η μία γνώριζει το μυστικό και οι υπόλοιπες είναι άχρηστες, πράγμα λίγο χλωμό ως επιχείρημα, ειδικά όταν μιλάμε για μια λύση των 30-50 ευρώ.

Βλέπεις, λοιπόν, ότι σε συνθήκες ελευθερου ανταγωνισμου, η τελευταία σου πρόταση δεν έχει βάση. Γιατί την Χ εταιρία τη συμφέρει να βγάλει ένα φάρμακο ακόμη και για να προκαλέσει ζημία στην Υ εταιρία, άσχετα αν έχει μηδενικό κέρδος από αυτήν.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μήπως γνωρίζεις πόσα χρήματα δαπανά το χρόνο η Μερκ σε έρευνες για την φαλάκρα? Έχω την εντύπωση ότι το ποσό αυτό θα είναι αστείο. (δεν γνωρίζω, απλά δεν έχω δει κάτι σχετικά)

Για την Μερκ δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, αλλά προσωπικά για την follica του "φίλου μας" του Κωτσαρέλη, δεν πιστεύω ότι δεν γνωρίζουν την αιτία, αλλά ενδεχομένως να μην μπορούν να πατεντάρουν την όποια λύση, είτε γιατί κυκλοφορεί ήδη, είτε γιατί γενικότερα οι όποιες λύσεις σε τέτοια θέματα, πρέπει να σε κρατούν δέσμιο σε θεραπείες. Εννοώ πως κανέναν δεν θα σύμφερε να βγάλει κάποιο φάρμακο το οποίο θα έλυνε το πρόβλημα κατευθείαν δίχως να χρειάζεται μόνιμη θεραπεία.

Επίσης αν η λύση έρθει μέσα από αντιστροφή της φυσιολογικής διαδικασίας και όχι με άλλους τρόπους (πχ κλωνοποίηση) τότε μπαίνει στη μέση και το θέμα της πρόληψης που ενδεχομένως να πηγάζει από αυτή και όλοι ξέρουμε πως η σύγχρονη ιατρική επιστήμη είναι κατά της πρόληψης, η οποία δεν έχει κανένα απολύτως κέρδος.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
To ποστ σου θα ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα αν υπηρχε μόνο μια μεγάλη φαρμακευτική εταιρία στον κόσμο. Για παράδειγμα, αν η Μπάγερ γνωρίζει το μυστικό τότε γιατι να μην το ρίξει στην αγορα για 50 ευρώ και να αλλάξει τα φώτα στην ανταγωνίστρια της Μερκ, η οποία από το Προπέσια για τα επόμενα 30 χρονια θα έβγαζε 20 δις, ενώ τώρα δεν θα πάρει μία; Εκτός αν θεωρείς ότι από τις δεκα μεγάλες φαρμακευτικές μόνο η μία γνώριζει το μυστικό και οι υπόλοιπες είναι άχρηστες, πράγμα λίγο χλωμό ως επιχείρημα, ειδικά όταν μιλάμε για μια λύση των 30-50 ευρώ.

Βλέπεις, λοιπόν, ότι σε συνθήκες ελευθερου ανταγωνισμου, η τελευταία σου πρόταση δεν έχει βάση. Γιατί την Χ εταιρία τη συμφέρει να βγάλει ένα φάρμακο ακόμη και για να προκαλέσει ζημία στην Υ εταιρία, άσχετα αν έχει μηδενικό κέρδος από αυτήν.

Το ιδιο πραγμα λεμε, η εταιρια που θα το βρει θα το βγαλει αν την συμφερει (ειτε αυτο λεγεται απειρο χρημα, ειτε λεγεται καταστροφη του ανταγωνισμου κτλ)
 

zotrix

Active Member
Μήπως γνωρίζεις πόσα χρήματα δαπανά το χρόνο η Μερκ σε έρευνες για την φαλάκρα? Έχω την εντύπωση ότι το ποσό αυτό θα είναι αστείο. (δεν γνωρίζω, απλά δεν έχω δει κάτι σχετικά)

δεν το γνωρίζω.
Εννοώ πως κανέναν δεν θα σύμφερε να βγάλει κάποιο φάρμακο το οποίο θα έλυνε το πρόβλημα κατευθείαν δίχως να χρειάζεται μόνιμη θεραπεία.

πάλι τα ίδια. 2 ποστ πάνω. ειτε 30 ευρώ να έκανε η μόνιμη λύση είτε 3000 ευρώ, πάλι συμφέρει αυτόν που έχει τη λύση να τη βγάλει, ή να βρεθεί κάποια φαρμακευτικη να τον χρηματοδοτήσει να τη βγάλει.

Επίσης αν η λύση έρθει μέσα από αντιστροφή της φυσιολογικής διαδικασίας και όχι με άλλους τρόπους (πχ κλωνοποίηση) τότε μπαίνει στη μέση και το θέμα της πρόληψης που ενδεχομένως να πηγάζει από αυτή και όλοι ξέρουμε πως η σύγχρονη ιατρική επιστήμη είναι κατά της πρόληψης, η οποία δεν έχει κανένα απολύτως κέρδος.

τώρα το γυρίσαμε στη πρόληψη. δες αρχαιοελληνικές προτομές, πόση ΑΓΑ παίζει, και ξανασκέψου αυτό που υπονοείς για δήθεν σύγχρονο τροπο ζωής κλπ κλπ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
zotrix, έχω δόξα το Θεό αρκετά προβλήματα υγείας και κάποια από αυτά, αν οι γιατροί ήταν σωστοί, θα τα είχα προλάβει. Από κει πηγάζει η αποψή μου. Θα μου πεις η ΑΓΑ είναι αρρώστια? Ίσως όχι, αλλά μπορεί να είναι σημάδι κάποιας άλλης, κρυφής πάθησης. Τέσπα, δεν είναι ανάγκη να συμφωνούν οι απόψεις μας. Εξ ου και η ανταλλαγή αυτών.

Πάντως πιστεύω πως πολύ απλά η Μερκ έχει επαναπαυθεί στα ήδη εισερχόμενα κέρδη και ίσως γι αυτό να μην ασχολείται με χρηματοδότηση ερευνών. Απ όσο θυμάμαι, η νέα θεραπεία στη φαλάκρα θα είναι η έγκριση από FDA της ντουταστερίδης. Σε καλύπτει εσένα αυτό?
 

zotrix

Active Member
Ούτε η φίνα ούτε η ντουτα με καλύπτει. Αλλα δε δεχομαι ότι ξέρουν τη λύση και μου την κρύβουν. Ειναι ψεκασμενη λογική αυτη
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα μπορούμε να διαφωνούμε επ άπειρον μιας και κανείς από τους 2 μας, δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα. Οι ψεκασμένες λογικές έχουν το κοινό χαρακτηριστικό της απόλυτης συμφωνίας σε όλα. Η διαφορετική άποψη - και από τις 2 πλευρές- είναι υγιής.

Όπως και να χει, σεβαστή η αποψή σου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
για γελια και για κλαμματα,ξεκινησαν ολα απο την φιναστεριδη για να καταληξουν στην ντουταστεριδη.
πρακτικα το ιδιο φαρμακο.ιδια αποτελεσματα ιδιες παρενεργειες,η μονη διαφορα οτι το ενα τεμαχιζεται.
ειμαι πρωην χρηστης και των δυο.:cool:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zotrix

Active Member
όχι όποιος δεν συμφωνεί. αλλά όταν κάποιος λέει οτι ξέρουν το φάρμακο κατα της ΑΑ και μας το κρύβουν, ε τότε με συγχωρείς αλλά και κακώς που συζητάω δηλαδή
 

zotrix

Active Member
μην το πάρεις προσωπικά πάντως. απλά εκνευριζομαι όταν ακούω συνωμοσιολογίες. δηλαδή όποιος και να τα ελεγε αυτά, το ίδιο θα εκνευριζομουν, δεν έχει να κάνει με σένα ειδικά.
Το αφηνω εδώ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
μην το πάρεις προσωπικά πάντως. απλά εκνευριζομαι όταν ακούω συνωμοσιολογίες. δηλαδή όποιος και να τα ελεγε αυτά, το ίδιο θα εκνευριζομουν, δεν έχει να κάνει με σένα ειδικά.
Το αφηνω εδώ

Ναι zotrix, δεν τρέχει τίποτα...να σαι καλά.
 

mystikisths

New Member
καλησπερα σε ολους!!!!!!!γνωμη μου ειναι πως το φαρμακο για την ΑΑ υπαρχει!!!!!!!και αποψη μου ακομα ειναι πως υπηρχε απο τα αρχαια χρονια!!!!!!αλλα οπως και σημερα το ξερουν πολλοι λιγοι!!!!!!!!!!!!!!!!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
καλησπερα σε ολους!!!!!!!γνωμη μου ειναι πως το φαρμακο για την ΑΑ υπαρχει!!!!!!!και αποψη μου ακομα ειναι πως υπηρχε απο τα αρχαια χρονια!!!!!!αλλα οπως και σημερα το ξερουν πολλοι λιγοι!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχεις κάποιο παράδειγμα?
 
Μπλουζα