Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

giamakr1

Active Member
Οι συστηματικοί ποδηλάτες να ξέρεις βγάζουν θέματα στους όρχεις ...δεν είναι και πολύ καλό το ποδήλατο .....αν κάνει τόσο δουλειά το κουδουνακι περπατά με το ποδήλατο και οποία περνάει βάρα!
Εχεις δικιο, εν μερει. Οι πολλες ωρες στην σελα, ειδικα εαν αυτη ειναι κακου σχεδιασμου, μπορουν να δημιουργησουν προβλημα, οχι τοσο στους ορχεις αλλα στην αιματωση των γεννητικων οργανων. Ομως μια δυνατη προπονηση 45'- 60' ,ειδικα σε ανηφορα, με σωστο εξοπλισμο (ρυθμιση ποδηλατου, ποιοτητα και υψος σελας κλπ) δεν δημιουργει απολυτως κανενα προβλημα, αντιθετως προστατευει τα γονατα με την πληρη απουσια κραδασμων ενισχυοντας παραλληλα τους μυες των ποδιων σε εξαιρετικο βαθμο.
Προσωπικα ανακαλυψα την ποδηλασια ως αποθεραπεια απο πληρη ρηξη προσθιου χιαστου σε ατυχημα σκι και 16 χρονια μετα στα 52 μου δεν ειχα ποτε τον παραμικρο πονο ή προβλημα στα γονατα (ουτε στα υδραυλικα, φτου φτου).
Ο δε συνδυασμος με power walking που αναφερει ο φιλος CVIAL ειναι μια ολοκληρωμενη αεροβικη ρουτινα προπονησης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Εχεις δικιο, εν μερει. Οι πολλες ωρες στην σελα, ειδικα εαν αυτη ειναι κακου σχεδιασμου, μπορουν να δημιουργησουν προβλημα, οχι τοσο στους ορχεις αλλα στην αιματωση των γεννητικων οργανων. Ομως μια δυνατη προπονηση 45'- 60' ,ειδικα σε ανηφορα, με σωστο εξοπλισμο (ρυθμιση ποδηλατου, ποιοτητα και υψος σελας κλπ) δεν δημιουργει απολυτως κανενα προβλημα, αντιθετως προστατευει τα γονατα με την πληρη απουσια κραδασμων ενισχυοντας παραλληλα τους μυες των ποδιων σε εξαιρετικο βαθμο.
Προσωπικα ανακαλυψα την ποδηλασια ως αποθεραπεια απο πληρη ρηξη προσθιου χιαστου σε ατυχημα σκι και 16 χρονια μετα στα 52 μου δεν ειχα ποτε τον παραμικρο πονο ή προβλημα στα γονατα (ουτε στα υδραυλικα, φτου φτου).
Ο δε συνδυασμος με power walking που αναφερει ο φιλος CVIAL ειναι μια ολοκληρωμενη αεροβικη ρουτινα προπονησης.
Μα δεν είναι τυχαίο ότι οι ποδηλάτες φοράνε προστατευτικά για τους όρχεις ...δεν το πέταξα έτσι τυχαία ... γνωρίζω....τώρα να σου πω την αλήθεια όσο αφορά τα γόνατα για να είμαι ακριβής δεν προτείνεται για άτομα με κάποιο μπόι όπως εγώ ας πούμε που και το ιδανικό ύψος σέλας να βάλεις σκύβεις πολύ αλλάζει η στάση του σώματος και σε χτυπάει κ μέση κ γόνατα .....για αυτό δεν το συμπαθώ εγώ .....
 

Georgie

Well-Known Member
Ενταξει αν κανεις 1 ωρα ποδηλατο τη μερα δε νομίζω να σου προκύψει προβλημα.
Σε συνθήκες σκληρής προπόνησης ίσως .
Τα νεα ποδήλατα ειναι αρκετά εξελιγμένα και οι επιλογές ειναι άφθονες , αρκεί να βρεις το κατάλληλο για το σωματότυπο σου .
Ενα διάστημα που διατηρούσα Pub είχα φτάσει 106 kg max
με 1.87 υψος
Τα είχα διατηρήσει αυτα τα κιλά για τουλάχιστον 3 χρονια
Ξεκίνησα ποδηλατο και πίστεψε με χωρις ιδιαίτερη Διαιτα, έφτασα τα 86 σε διάστημα το πολυ 6 μηνών .
Αυτο πριν απο 10 χρονια .
Τωρα ακομα 86 κιλά που στις διακοπες τσιμπάω ενα 3αρι που το χάνω πάντα σφαίρα μετα.
Στα plus και η στάση του σώματος που βελτιώνεται .
Δε χρειαζεται να αναφέρω το ποσο σου αλλάζει και τη διάθεση μια βόλτα με ποδηλατο .
Αυτοί που ασχολούνται το ξέρουν καλα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ενταξει αν κανεις 1 ωρα ποδηλατο τη μερα δε νομίζω να σου προκύψει προβλημα.
Σε συνθήκες σκληρής προπόνησης ίσως .
Τα νεα ποδήλατα ειναι αρκετά εξελιγμένα και οι επιλογές ειναι άφθονες , αρκεί να βρεις το κατάλληλο για το σωματότυπο σου .
Ενα διάστημα που διατηρούσα Pub είχα φτάσει 106 kg max
με 1.87 υψος
Τα είχα διατηρήσει αυτα τα κιλά για τουλάχιστον 3 χρονια
Ξεκίνησα ποδηλατο και πίστεψε με χωρις ιδιαίτερη Διαιτα, έφτασα τα 86 σε διάστημα το πολυ 6 μηνών .
Αυτο πριν απο 10 χρονια .
Τωρα ακομα 86 κιλά που στις διακοπες τσιμπάω ενα 3αρι που το χάνω πάντα σφαίρα μετα.
Στα plus και η στάση του σώματος που βελτιώνεται .
Δε χρειαζεται να αναφέρω το ποσο σου αλλάζει και τη διάθεση μια βόλτα με ποδηλατο .
Αυτοί που ασχολούνται το ξέρουν καλα.
οτιδηποτε αεροβιο κανεις θα χασεις...δεν εκανε κανενα θαυμα το ποδηλατο....και να ετρεχες και αν κολυμπουσες καπως ετσι θα κατεληγες......απλα ειμαι καμια δεκαρια ποντους πανω απο εσενα και ειχα αγορασει πριν 6 χρονια σουπερ ντουπερ ποδηλατο υποτιθεται για να κανω...το επιασα δυο φορες και μετα το πασαρα στον πατερα μου να κανει που και που....δεν το ξανα αγγιξα γιατι με επιασε στα γονατα και στην μεση απο το σκυψιμο.....
 

Georgie

Well-Known Member
......απλα ειμαι καμια δεκαρια ποντους πανω απο εσενα και ειχα αγορασει πριν 6 χρονια σουπερ ντουπερ ποδηλατο υποτιθεται για να κανω...το επιασα δυο φορες και μετα το πασαρα στον πατερα μου να κανει που και που....δεν το ξανα αγγιξα γιατι με επιασε στα γονατα και στην μεση απο το σκυψιμο.....
Γαϊδούρι έπρεπε να πάρεις ρε θηρίο με 1.97 υψος
Τι ποδηλατο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εχεις δικιο, εν μερει. Οι πολλες ωρες στην σελα, ειδικα εαν αυτη ειναι κακου σχεδιασμου, μπορουν να δημιουργησουν προβλημα, οχι τοσο στους ορχεις αλλα στην αιματωση των γεννητικων οργανων. Ομως μια δυνατη προπονηση 45'- 60' ,ειδικα σε ανηφορα, με σωστο εξοπλισμο (ρυθμιση ποδηλατου, ποιοτητα και υψος σελας κλπ) δεν δημιουργει απολυτως κανενα προβλημα, αντιθετως προστατευει τα γονατα με την πληρη απουσια κραδασμων ενισχυοντας παραλληλα τους μυες των ποδιων σε εξαιρετικο βαθμο.
Προσωπικα ανακαλυψα την ποδηλασια ως αποθεραπεια απο πληρη ρηξη προσθιου χιαστου σε ατυχημα σκι και 16 χρονια μετα στα 52 μου δεν ειχα ποτε τον παραμικρο πονο ή προβλημα στα γονατα (ουτε στα υδραυλικα, φτου φτου).
Ο δε συνδυασμος με power walking που αναφερει ο φιλος CVIAL ειναι μια ολοκληρωμενη αεροβικη ρουτινα προπονησης.

Τα τελευταία 10 χρόνια που αποφάσισα να βάλω συστηματικά την άσκηση στο πρόγραμμα μου μετά από μελέτη κατέληξα στο power walking και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Δεν θα πω τι είναι το power walking, αυτό είναι εύκολο να το βρει κανείς, αλλά θα δώσω μια τεχνική λεπτομέρεια που δείχνει την αξία του.

Με βάση την φυσιολογία του ανθρώπου (ύψος, βηματισμός) και θεωρώντας ότι για να γίνει ένα βήμα είτε περπατώντας είτε τρέχοντας χρειάζεται κατανάλωση ενέργειας (η οποία μεταφράζεται σε κάψιμο θερμίδων) ο άνθρωπος με βάση την ανατομία του ξεκινάει να περπατάει (και όχι να τρέχει) σε χαμηλές ταχύτητες (το περπάτημα ας πούμε είναι η 1η ταχύτητα του αυτοκινήτου). Η ενέργεια που χρειάζεται στην αρχή είναι προφανώς χαμηλή και αυξάνεται αναλογικά όσο αυξάνουμε ταχύτητα. Μετά από κάποια ταχύτητα (γύρω στα 7.2Km/h για έναν τυπικό άνδρα) η ενέργεια για να αυξήσουμε ταχύτητα δεν είναι αναλογική αλλά αρχίζει και γίνεται εκθετική, δηλαδή για να διατηρήσουμε το περπάτημα σε υψηλότερες ταχύτητες θέλουμε πολύ περισσότερη ενέργεια. Το μυοσκελετικό σύστημα του ανθρώπου χρειάζεται πλέον άλλη μέθοδο για να βελτιστοποιήσει την κατανάλωση ενέργειας. Αυτό γίνεται περνώντας απο το περπάτημα στο τρέξιμο όπως και στο αυτοκίνητο όπου πρέπει να αλλάξει ταχύτητα στο σασμάν.

Αν όμως κατορθώσεις να συνεχίσεις το περπάτημα και φτάσεις μέχρι τα περίπου 8Κm/h τότε χάνεις ακριβώς τις ίδιες θερμίδες είτε τρέχεις είτε περπατάς. Αν δε τα ξεπεράσεις και πας με 8.5Km/hr τότε σε αυτή την ταχύτητα όποιος περπατάει καίει πολύ περισσότερο από αυτόν που τρέχει με την ίδια ταχύτητα (δείτε παρακάτω διαγράμματα). Κάποιος θα πει, so what, γιατί να μην τρέχω?

Το τεράστιο όφελος του power walking είναι η μηδενική καταπόνηση του σκελετού (με την σωστή τεχνική) και ειδικά των αρθρώσεων (γόνατα). Μπορείς να κάνεις για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα μια αεροβική άσκηση που σου καλύπτει όλη την γκάμα (low to high) χωρίς κανέναν κίνδυνο τραυματισμού και καταπόνισης των αρθρώσεων. Φυσικά θέλει εξάσκηση για να ανέβεις στα 8ΚM/hr και τεχνική. Όχι τίποτα δύσκολα πράγματα όμως.Δεν πρέπει να συγχέεται με το βάδην που θέλει άλλη τεχνική και μιλάμε φυσικά για πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Η δικιά μου ταχύτητα είναι από 7.5 έως 8.5Km/hr ανάλογα με το τι θέλω να πετύχω (loose weight, cardio, etc.) και πόσες μέρες κάνω την εβδομάδα. Δέκα χρόνια δεν είχα κανέναν τραυματισμό ούτε καμμία ενόχληση.

power walking 8km.png running 8km.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Τα τελευταία 10 χρόνια που αποφάσισα να βάλω συστηματικά την άσκηση στο πρόγραμμα μου μετά από μελέτη κατέληξα στο power walking και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Δεν θα πω τι είναι το power walking, αυτό είναι εύκολο να το βρει κανείς, αλλά θα δώσω μια τεχνική λεπτομέρεια που δείχνει την αξία του.

Με βάση την φυσιολογία του ανθρώπου (ύψος, βηματισμός) και θεωρώντας ότι για να γίνει ένα βήμα είτε περπατώντας είτε τρέχοντας χρειάζεται κατανάλωση ενέργειας (η οποία μεταφράζεται σε κάψιμο θερμίδων) ο άνθρωπος με βάση την ανατομία του ξεκινάει να περπατάει (και όχι να τρέχει) σε χαμηλές ταχύτητες (το περπάτημα ας πούμε είναι η 1η ταχύτητα του αυτοκινήτου). Η ενέργεια που χρειάζεται στην αρχή είναι προφανώς χαμηλή και αυξάνεται αναλογικά όσο αυξάνουμε ταχύτητα. Μετά από κάποια ταχύτητα (γύρω στα 7.2Km/h για έναν τυπικό άνδρα) η ενέργεια για να αυξήσουμε ταχύτητα δεν είναι αναλογική αλλά αρχίζει και γίνεται εκθετική, δηλαδή για να διατηρήσουμε το περπάτημα σε υψηλότερες ταχύτητες θέλουμε πολύ περισσότερη ενέργεια. Το μυοσκελετικό σύστημα του ανθρώπου χρειάζεται πλέον άλλη μέθοδο για να βελτιστοποιήσει την κατανάλωση ενέργειας. Αυτό γίνεται περνόντας απο το περπάτημα στο τρέξιμο όπως και στο αυτοκίνητο όπου πρέπει να αλλάξει ταχύτητα στο σασμάν.

Αν όμως κατορθώσεις να συνεχίσεις το περπάτημα και φτάσεις μέχρι τα περίπου 8Κm/h τότε χάνεις ακριβώς τις ίδιες θερμίδες είτε τρέχεις είτε περπατάς. Αν δε τα ξεπεράσεις και πας με 8.5Km/hr τότε σε αυτή την ταχύτητα όποιος περπατάει καίει πολύ περισσότερο από αυτόν που τρέχει με την ίδια ταχύτητα (δείτε παρακάτω διαγράμματα). Κάποιος θα πει, so what, γιατί να μην τρέχω?

Το τεράστιο όφελος του power walking είναι η μηδενική καταπόνηση του σκελετού και ειδικά των αρθρώσεων (γόνατα). Μπορείς να κάνεις για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα μια αεροβική άσκηση που σου καλύπτει όλη την γκάμα (low to high) χωρίς κανέναν κίνδυνο τραυματισμού και καταπόνισης των αρθρώσεων. Φυσικά θέλει εξάσκηση για να ανέβεις στα 8ΚM/hr και τεχνική. Όχι τίποτα δύσκολα πράγματα όμως.Δεν πρέπει να συγχέεται με το βάδην που θέλει άλλη τεχνική και μιλάμε φυσικά για πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Η δικιά μου ταχύτητα είναι από 7.5 έως 8.5Km/hr ανάλογα με το τι θέλω να πετύχω (loose weight, cardio, etc.) και πόσες μέρες κάνω την εμβομάδα. Δέκα χρόνια δεν είχα κανέναν τραυματισμό ούτε καμμία ενόχληση.

Προβολή συνημμένου 31440Προβολή συνημμένου 31441
Σωστός και Σόφη επιλογή για έναν μέσο άνθρωπο..... Και το βασικότερο μηδενιζεις τις πιθανότητες τραυματισμού......
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Τα τελευταία 10 χρόνια που αποφάσισα να βάλω συστηματικά την άσκηση στο πρόγραμμα μου μετά από μελέτη κατέληξα στο power walking και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Δεν θα πω τι είναι το power walking, αυτό είναι εύκολο να το βρει κανείς, αλλά θα δώσω μια τεχνική λεπτομέρεια που δείχνει την αξία του.

Με βάση την φυσιολογία του ανθρώπου (ύψος, βηματισμός) και θεωρώντας ότι για να γίνει ένα βήμα είτε περπατώντας είτε τρέχοντας χρειάζεται κατανάλωση ενέργειας (η οποία μεταφράζεται σε κάψιμο θερμίδων) ο άνθρωπος με βάση την ανατομία του ξεκινάει να περπατάει (και όχι να τρέχει) σε χαμηλές ταχύτητες (το περπάτημα ας πούμε είναι η 1η ταχύτητα του αυτοκινήτου). Η ενέργεια που χρειάζεται στην αρχή είναι προφανώς χαμηλή και αυξάνεται αναλογικά όσο αυξάνουμε ταχύτητα. Μετά από κάποια ταχύτητα (γύρω στα 7.2Km/h για έναν τυπικό άνδρα) η ενέργεια για να αυξήσουμε ταχύτητα δεν είναι αναλογική αλλά αρχίζει και γίνεται εκθετική, δηλαδή για να διατηρήσουμε το περπάτημα σε υψηλότερες ταχύτητες θέλουμε πολύ περισσότερη ενέργεια. Το μυοσκελετικό σύστημα του ανθρώπου χρειάζεται πλέον άλλη μέθοδο για να βελτιστοποιήσει την κατανάλωση ενέργειας. Αυτό γίνεται περνόντας απο το περπάτημα στο τρέξιμο όπως και στο αυτοκίνητο όπου πρέπει να αλλάξει ταχύτητα στο σασμάν.

Αν όμως κατορθώσεις να συνεχίσεις το περπάτημα και φτάσεις μέχρι τα περίπου 8Κm/h τότε χάνεις ακριβώς τις ίδιες θερμίδες είτε τρέχεις είτε περπατάς. Αν δε τα ξεπεράσεις και πας με 8.5Km/hr τότε σε αυτή την ταχύτητα όποιος περπατάει καίει πολύ περισσότερο από αυτόν που τρέχει με την ίδια ταχύτητα (δείτε παρακάτω διαγράμματα). Κάποιος θα πει, so what, γιατί να μην τρέχω?

Το τεράστιο όφελος του power walking είναι η μηδενική καταπόνηση του σκελετού (με την σωστή τεχνική) και ειδικά των αρθρώσεων (γόνατα). Μπορείς να κάνεις για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα μια αεροβική άσκηση που σου καλύπτει όλη την γκάμα (low to high) χωρίς κανέναν κίνδυνο τραυματισμού και καταπόνισης των αρθρώσεων. Φυσικά θέλει εξάσκηση για να ανέβεις στα 8ΚM/hr και τεχνική. Όχι τίποτα δύσκολα πράγματα όμως.Δεν πρέπει να συγχέεται με το βάδην που θέλει άλλη τεχνική και μιλάμε φυσικά για πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Η δικιά μου ταχύτητα είναι από 7.5 έως 8.5Km/hr ανάλογα με το τι θέλω να πετύχω (loose weight, cardio, etc.) και πόσες μέρες κάνω την εβδομάδα. Δέκα χρόνια δεν είχα κανέναν τραυματισμό ούτε καμμία ενόχληση.

Προβολή συνημμένου 31440Προβολή συνημμένου 31441
εχεις καποια εφαρμογη στο κινητο για να μετρας τα χιλομετρα την ωρα?η καποια συσκευη ξεχωριστη?το κανεις σε διαδρομο η εξω?
 

giamakr1

Active Member
Μα δεν είναι τυχαίο ότι οι ποδηλάτες φοράνε προστατευτικά για τους όρχεις ...δεν το πέταξα έτσι τυχαία ... γνωρίζω....τώρα να σου πω την αλήθεια όσο αφορά τα γόνατα για να είμαι ακριβής δεν προτείνεται για άτομα με κάποιο μπόι όπως εγώ ας πούμε που και το ιδανικό ύψος σέλας να βάλεις σκύβεις πολύ αλλάζει η στάση του σώματος και σε χτυπάει κ μέση κ γόνατα .....για αυτό δεν το συμπαθώ εγώ .....
Συμφωνοι ,εσυ εισαι αλλη κατηγορια στα 2 μετρα. Προφανως στην μεση θα εχεις προβλημα. Εγω στο 1.78 και με εκφυλιση στον Ο5-Ι1 δισκο δεν εχω κανενα προβλημα... Αλλωστε και στους επαγγελματιες ποδηλατες δεν γνωριζω αθλητη στο υψος σου.. Παντως διαλλειματικη προπονηση στην ανηφορα σου δινει απιστευτη αεροβικη κατασταση, παντα σεβομενος και "ακουγοντας" βεβαια το σωμα σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
εχεις καποια εφαρμοφη στο κινητο για να μετρας τα χιλομετρα την ωρα?η καποια συσκευη ξεχωριστη?το κανεις σε διαδρομο η εξω?
Έχω ρολοι Garmin που είναι ακρίβειας σε θερμίδες σε χλμ σε θάλασσες πισίνες βουνά δρόμους και άλλα πολλά ...αλλά 850€.....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
εχει κι η ζαιομι το καλυτερο πακετο της με 200 που εχω πολυ καλο value for money.
Καμιά σχέση φίλε μου ....δεν υπάρχει σύγκριση....δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από Garmin σε αθλητικό ρολόι μακράν όμως ....μιλάμε για την ακρίβεια και σε αυτό το τομέα αν θέλεις να το δουλέψεις σε οποιοδήποτε συνθήκες πρέπει να έχεις το καλύτερο....το τσιαομι αν το ρίξεις στην θάλασσα τελείωσε ....το γκαρμιν είναι από τιτάνιο για να μην περνάει και τίποτα και να αντέξει ...έχω 3 χρόνια το fenix 5 και είμαι κατά ευχαριστημένος...εδώ πραγματικά ότι πληρώνεις παίρνεις....
 

giamakr1

Active Member
Καμιά σχέση φίλε μου ....δεν υπάρχει σύγκριση....δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από Garmin σε αθλητικό ρολόι μακράν όμως ....μιλάμε για την ακρίβεια και σε αυτό το τομέα αν θέλεις να το δουλέψεις σε οποιοδήποτε συνθήκες πρέπει να έχεις το καλύτερο....το τσιαομι αν το ρίξεις στην θάλασσα τελείωσε ....το γκαρμιν είναι από τιτάνιο για να μην περνάει και τίποτα και να αντέξει ...έχω 3 χρόνια το fenix 5 και είμαι κατά ευχαριστημένος...εδώ πραγματικά ότι πληρώνεις παίρνεις....
Ο παλμογραφος του fenix ειναι καλος;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο παλμογραφος του fenix ειναι καλος;
Πιο ακριβείας πεθαίνεις...βασικά αν θες καλό αθλητικό ρολόι για μετρήσεις θερμίδων ασκήσεων κινήσεων πουνσ κρατάς ένα σοβαρό ιστορικό και να τεσταρεις τον εαυτό σου με ένα σοβαρό πλάνο δεν υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά ...garmin και μετά το χάος ....και τα garmin της συγκεκριμένης σειράς fenix.... Καλουτσικο το Xiaomi (έχω κινητό) καλουτσικο και τα suunto απ' όπου ξεκίνησαν και γνκ αυτού του είδους τα ρολόγια....αλλά αν θες μετρήσεις ακριβείας και αντοχη μόνο Garmin...
 
Μπλουζα