Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγώ με το κρέας έχω θέμα δεν το αντέχω καθημερινά ,μου αρέσουν πολύ τα όσπρια κτλ και αυγά τρώω και ψάρι αρκετό.αλλα το καθημερινό κρέας δεν το μπορώ.βαριεμαι να το τρώω ,για αυτό ρωτάω
ειναι μονοτονο στην αρχη,εγω στον εβδομο μηνα ειχα αρχισει να ανακατευομαι,μετα αρχισε να γινεται συνηθεια,τωρα μου φαινεται αλλοκοτο να φαω ζυμαρικο.
κιτρινα τυρια,λιγο κρεμμυδι,αυγα,λιγο τοματα,λιγο κολοκυθακι,αφθονα αυγα,αφθονη μαγιονεζα,επιτρεπονται.
απο εκει και περα θελει λιγο φαντασια τι αρεσει στον καθε εναν να κανει συνδιασμους,και εμενα μου αρεσει το πυτογυρο ειναι το αγαπημενο μου φαγητο αλλα ξερω οτι θα εχει συνεπειες σε αυτο που κανω.
μου πηρε 7 ολοκληρους μηνες για να μην εχω την επιθυμια για υδατανθρακα,η απεξαρτηση απο την ζαχαρη ειναι ζορικη για αλλους περισσοτερο για αλλους λιγοτερο,μου εχουν πει οτι καποιοι οτι ζοριστηκαν περισσσοτερο να κοψουν την ζαχαρη παρα το καπνισμα.
εγω για 17 χρονια ολοκληρα χρονια εβαζα ζαχαρη στον καφε,αυτο και αν με ζορισε....
το τραγικο ειναι οτι το λιπος ρυθμιζει ολες τις ορμονες μας,αυτο ευθυνεται για την διπλασιαση των ορμονων του θυροειδη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ζάχαρη δεν τρώω καθόλου ούτε γλυκά ούτε τπτ ,αλάτι ποτέ δεν έχω προσθέσει σε φαγητό ,φαντάσου και ψητά σε σχάρα η κάρβουνα δεν αλατοπιπερωνω ποτέ.αλλα φίλε το να τρώω κάθε μέρα μόνο κρέατα δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ζάχαρη δεν τρώω καθόλου ούτε γλυκά ούτε τπτ ,αλάτι ποτέ δεν έχω προσθέσει σε φαγητό ,φαντάσου και ψητά σε σχάρα η κάρβουνα δεν αλατοπιπερωνω ποτέ.αλλα φίλε το να τρώω κάθε μέρα μόνο κρέατα δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω.
το αλατι ειναι βασικο στην κετωση,μαζι με τα υγρα αποβαλλονται και ηλεκτρολυτες.
τα αλλα ειναι επιλογες...μην το κανεις αν δεν σε ευχαριστει.
ο δρομος της νηστειας φερνει τα ιδια αποτελεσματα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτό μου είναι πολύ πιο εύκολο.αληθεια.ενδιαφερον ακούγεται.
ολα ειναι επιλογες,οτι βολευει στον καθε εναν....
καπιος μπορει να θελει να τρωει εναν γυρο την μερα...
καποιος μπορει να επιλεγει να τρωει 3 πιατα με μπριζολες την μερα με 100 γραμμαρια σαλατα.
τα ιδια αποτελεσματα θα εχουν και οι δυο,εχουμε νηστεια εναντιον κετωσης
 

dwse mali

Member
Βασικα τα καλυτερα αποτελεσματα τα εχεις με οσο δυνατον χαμηλοτερους υδαντανθρακες σε συνδιασμο με οσο το δυνατον λιγοτερα γευματα.

Οπως και να εχει χωρις κρεας μια χαρα γινεται απλα ειναι πιο μονοτονο. Αυγα (αν μπορεις να βρεις κ χηνας η ακομη καλυτερα ορτυκιων) ολοκληρα, ψαρια και θαλασσινα ειναι μια χαρα αν δεν εισαι πολυ χαρντκορ και τρως αρκετες σαλατες με φυλλωδη λαχανικα. ?Ντοματα και κρεμμυδι στην κετο δεν ειναι κ οτι καλυτερο παρολα αυτα εγω τα τρωω, δεν ειμαι τοσο σκληροπυρηνικος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πετυχα 2 κειμενα που αναφερονται στο ψεμα των θερμιδων,αξιζει να τα διαβασετε
 

tol

Well-Known Member
πετυχα 2 κειμενα που αναφερονται στο ψεμα των θερμιδων,αξιζει να τα διαβασετε

Φιλε kapa, αν ειχες αφιερωσει ολες αυτες τις ωρες που ασχολεισαι με τη διατροφη, στην καθημερινη αθληση και στην αλλαγη κακων συνηθειων (καπνισμα, ποτο), να εισαι βεβαιος οτι θα απολαμβανες τη ζωη σου.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το μυαλο σου ειναι κολλημενο με εκατονταδες μελετες για διατροφικες συνηθειες, ασχολεισαι, οπως αλλωστε ο ιδιος εχεις γραψει, ωρες ατελειωτες να παρακολουθεις διατροφικα video, το μονο που φαινεται να σε απασχολει ειναι το φαγητο και τιποτε αλλο.

Προσπαθησε, φιλαρακι, να αλλαξεις νοοτροπια και σταση ζωης. Δεν ειναι πανακεια η καθιστικη ζωη που συνδυαζεται με επιστημονικες μελετες για τις δηθεν θετικες συνεπειες των λιπαρων και της καθημερινης κρεατοφαγιας.

Αν ακολουθουσες εναν υγιεινο τροπο διαβιωσης συνδυσμενο με καθημερινη αθληση, τοτε θα εβλεπες πραγματικα οφελη στην υγεια και θα χαιροσουν καθε στιγμη της ζωης σου, απαλλαγμενος απο τις εμμονικες σκεψεις σου για φαγητο και κορεσμο της πεινας.

Φιλικες καλοπροαιρετες συμβουλες. Καλο βραδυ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φιλε kapa, αν ειχες αφιερωσει ολες αυτες τις ωρες που ασχολεισαι με τη διατροφη, στην καθημερινη αθληση και στην αλλαγη κακων συνηθειων (καπνισμα, ποτο), να εισαι βεβαιος οτι θα απολαμβανες τη ζωη σου.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το μυαλο σου ειναι κολλημενο με εκατονταδες μελετες για διατροφικες συνηθειες, ασχολεισαι, οπως αλλωστε ο ιδιος εχεις γραψει, ωρες ατελειωτες να παρακολουθεις διατροφικα video, το μονο που φαινεται να σε απασχολει ειναι το φαγητο και τιποτε αλλο.

Προσπαθησε, φιλαρακι, να αλλαξεις νοοτροπια και σταση ζωης. Δεν ειναι πανακεια η καθιστικη ζωη που συνδυαζεται με επιστημονικες μελετες για τις δηθεν θετικες συνεπειες των λιπαρων και της καθημερινης κρεατοφαγιας.

Αν ακολουθουσες εναν υγιεινο τροπο διαβιωσης συνδυσμενο με καθημερινη αθληση, τοτε θα εβλεπες πραγματικα οφελη στην υγεια και θα χαιροσουν καθε στιγμη της ζωης σου, απαλλαγμενος απο τις εμμονικες σκεψεις σου για φαγητο και κορεσμο της πεινας.

Φιλικες καλοπροαιρετες συμβουλες. Καλο βραδυ.
tol δεν εχω καταλαβει γιατι εχεις κολλησει με εμενα.το θεμα δεν ειμαι εγω,καθεσαι και με κατακρινεις σαν χαρακτηρα...
εγω οντως απο το 1985 μεχρι το 2005 εκανα καρατε και το 1997 εκανα μαραθωνιο.εχω και βιντεοκασετες να στις δειξω με τα σεμιναρια το 1990.
καλο ειναι ολοι να ξερουν την αληθεια,γιατι εχουν πεσει πολλα ψεματα στο θεμα διατροφη.
δεν εκανα εγω τις ερευνες,δεν λαδωσα εγω γιατρους για να βγουν λαθος πραγματα προς τα εξω,εδω ειναι που μπερδευεσαι.
και το κακο ειναι οτι τα ψεματα τα τοτε εχουν γραφτει σε ιατρικα βιβλια,εννοω αυτα που διαβαζουν για να παρουν τα πτυχεια οι γιατροι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
καθεσαι και με κατακρινεις σαν χαρακτηρα...

Αγαπητε φιλε kapa, ποτέ δε σε κατεκρινα ως χαρακτηρα. Αντιθετως, αν θυμασαι παρελθοντικα σχολια μου, θαυμαζω την ευγενεια, την ηπιοτητα, την πραοτητα σου. Θεωρω οτι το ηθος σου ειναι αξιοζηλευτο.

Αυτο που κατακρινω συνεχεια ειναι η εσφαλμενη νοοτροπια σου, ο λανθασμενος τροπος διαβιωσης σου.

Ολες μου οι συμβουλες αποσκοπουν στο καλο σου. Στενοχωριεμαι που βλεπω ενα τοσο καλοσυνατο ατομο να κατατρυχεται καθημερινα με ανουσια διατροφικα θεματα, να ειναι το μυαλο του προσκολλημενο στο φαγητο και στις διαιτες.


εγω οντως απο το 1985 μεχρι το 2005 εκανα καρατε και το 1997 εκανα μαραθωνιο.

Μπραβο! Συγχαρητηρια!

Εδω ακριβως βρισκεται η ριζα του κακου. Το γεγονος οτι εγκατελειψες αυτη τη θετικη σταση ζωης που ειχες στο παρελθον. Αν συνεχιζες την ενασχοληση με τον αθλητισμο, τωρα δε θα βρισκοσουν σε αυτη την οδυνηρη θεση, να ξυπνας και να κοιμασαι με μοναδικη εγνοια τις θερμιδες, τα κιλα, τα τριγλυκεριδια και τη χοληστερινη.

Να σαι παντα καλα, φιλαρακι μου, και, αν θελεις, σκεψου τις συμβουλες/παρατηρησεις μου.
 

Georgie

Well-Known Member
Αν θες να γλυτώσεις απο κιλά ένας ειναι ο δρόμος .
Αυτο ειναι το νέο μου amore !
 

Συνημμένα

  • IMG_9025.PNG
    IMG_9025.PNG
    1.5 MB · Προβολές: 13

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν θες να γλυτώσεις απο κιλά ένας ειναι ο δρόμος .
Αυτο ειναι το νέο μου amore !
Όχι ρε Τζορτζ ποδήλατο...δεν είναι και πολύ καλό για γεννητικά όργανα να ξέρεις αλλά και για τα γόνατα...καλύτερα τρεξίματακι..... κολύμπι.....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν θες να γλυτώσεις απο κιλά ένας ειναι ο δρόμος .
Αυτο ειναι το νέο μου amore !

Το καλύτερο είναι power walking αν δεν μπορείς κολύμπι. Απόλυτα ασφαλές για τα γόνατα και εξαιρετική άσκηση.
 

Georgie

Well-Known Member
Ισχύει, αλλά κολύμπι είμαι για τα ρηχά και δε ξέρω καλό ,
Περπάτημα κάνω ok
Αλλά ρε φίλε άλλη χάρη το ποδήλατο .
Άσε που με το κουδουνάκι παίζει και καλό καμάκι ;)
 

tol

Well-Known Member
Μια χαρά είναι αυτά ρε τρελε , φτου, φτου !

Μα, γι' αυτο το λογο σου το λεει ο συνονοματος...για να μεινουν μια χαρα και για να μην αχρηστευτουν, οπως των 20αρηδων που παιρνουν φιναστεριδη (κατα τα γραφομενα του φιλου Γιωργου) o_O :oops:

Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.


Άσε που με το κουδουνάκι παίζει και καλό καμάκι

Ενταξει...μπορει να χασεις το "κουδουνακι", αλλά δεν το εχεις αναγκη...εχεις "μαλλακι" πλεον (ευγενικη χορηγια Βεκρη)!!!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Μια χαρά είναι αυτά ρε τρελε , φτου, φτου !
Οι συστηματικοί ποδηλάτες να ξέρεις βγάζουν θέματα στους όρχεις ...δεν είναι και πολύ καλό το ποδήλατο .....αν κάνει τόσο δουλειά το κουδουνακι περπατά με το ποδήλατο και οποία περνάει βάρα!
 
Μπλουζα