Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

dwse mali

Member
Παιδια το λιπος δυστυχως εχει δαιμονοποιηθει στην γενια μας κ πιο πισω.. Ο κοσμος (και εγω μαζι πιο παλια) νιωθει αβολα να το καταναλωνει και ειναι λογικο να μην σου αρεσει naruto. Δεν ειναι γευστικο το θεμα οσο ψυχολογικο, πιστεψε με. Χωρις λιπος ομως δεν χορταινεις για αρκετη ωρα και αναγκαστικα θα γεμισεις θερμιδες απο υδατανθρακες που θα κανουν το ζαχαρο σου rollercoaster.

Οπως κ να χει παιδια η επιστημη εχει αποφανθει σε καποια πραγματακια οσο κ αν καποιοι θελουν να τα διαστρευλωνουν. Οι υδατανθρακες, χωρις να θελει κανεις να μας βλαψει εγιναν λογω λανθασμενης ερευνας το μεγαλυτερο μερος της διατροφης μας. Τωρα που υπαρχουν στοιχεια οτι αυτο ειναι λαθος εχει ηδη στηριχθει ολη η βιομηχανια πανω τους. Δεν ειναι παραλογο να αργει η πληροφορια να γινει ευρεως αποδεκτη. Ολοι ξερουμε πως βγαινουν οι ερευνες κτλ.

Αν καποιος δεν θελει να κανει keto, low carb κτλ ειναι δικαιωμα του. Παντως καλο ειναι αλευρι κ ζαχαρη να μην καταναλωνει καποιος οσο μπορει. Φλεγμονη σε ολο το σωμα, ανεβοκατεβασματα ζαχαρου κτλ. Μπορεις να εισαι υγιης με παραδοσιακη διατροφη (ισως οχι οσο θα ησουν) αλλα ειναι επιπονο. Θα πρεπει να πεινας ολη την ωρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dwse mali

Member
Τα τρία άσπρα, ζάχαρη, αλεύρι, αλάτι.
Θα διαφωνισω για το αλάτι αν μιλάμε για κετο διατροφή. Χρειάζεσαι πολους ηλεκτρολύτες οπότε ένα καλό αλάτι σε αφθονία μόνο καλό κάνει. Μαζί με υδατάνθρακες όμως θα ζορίσεις τα νεφρά και φουλ κατακράτηση...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ δεν πολυπιστεύω στην κέτο. Είμαι υπερ του κοψίματος των "κενών" υδατανθράκων. Δεν είναι όλα μόνο κιλά και βάρος. Η λειτουργία πχ. του εντέρου που θεωρείται από πολλούς, το κέντρο του σώματος, ξέρεις που πάει χωρίς φυτικές ίνες aka σύνθετους υδατάνθρακες?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο που λεει ο dwse malli ψαξτε το γιατι εγω απεκτησα προδιαβητη,τριγλυκεριδια,και μικρο θεματα στο στομαχι απο την αγνοια.
τα οποια εχουν ολα εξαφανιστει
 

dwse mali

Member
Εγώ δεν πολυπιστεύω στην κέτο. Είμαι υπερ του κοψίματος των "κενών" υδατανθράκων. Δεν είναι όλα μόνο κιλά και βάρος. Η λειτουργία πχ. του εντέρου που θεωρείται από πολλούς, το κέντρο του σώματος, ξέρεις που πάει χωρίς φυτικές ίνες aka σύνθετους υδατάνθρακες?


Δεν ειναι σύνθετοι υδατάνθρακες οι φυτικές ίνες. οι σύνθετοι( η για την ακρίβεια, πιο σύνθετοι από άλλους) είναι αυτοί που μετατρεπονται αργά σε γλυκόζη aka Μαρούλι. Αντίθετα οι φυτικές ινες είναι υδατάνθρακες που δεν μπορεί το σώμα να μετατρέψει με τιποτα σε γλυκόζη. Γι αυτό δεν μεταβολιζονται σε ενέργεια, δεν έχουν άρα θερμιδική αξία και απλά μεγάλωνουν τα κοπρανα και βοηθάνε σε αυτό που λες στο έντερο.
Όπως και να έχει, δεν μετράνε σαν carbs στην keto, αυτό που κοιτάμε είναι τα net carbs(carbs-fiber) . Ίσα ισα, υπάρχουν keto "μακαρόνια" από ρίζα kojak που είναι σχεδόν 100% φυτική ινα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά, απλά οι σύνθετοι υδατάνθρακες κατά κανόνα περιέχουν και αρκετές φυτικές ίνες.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
αυτο που λεει ο dwse malli ψαξτε το γιατι εγω απεκτησα προδιαβητη,τριγλυκεριδια,και μικρο θεματα στο στομαχι απο την αγνοια.
τα οποια εχουν ολα εξαφανιστει
Εγώ καπα θα εφαρμόσω αυτά που πιστεύεις βάζοντας τα πιστεύω μου όμως μιλάμε ...κ αυτό πειραματικά λόγω εποχής ...δλδ θα κάνω 4 μέρες αυτό που μου έστειλες αλλά 2 μέρες αυτό που νομίζω που σίγουρα θα έχει αυτά που μου έκοψες ....να δω από περιέργεια.....
 

dwse mali

Member
Εγώ καπα θα εφαρμόσω αυτά που πιστεύεις βάζοντας τα πιστεύω μου όμως μιλάμε ...κ αυτό πειραματικά λόγω εποχής ...δλδ θα κάνω 4 μέρες αυτό που μου έστειλες αλλά 2 μέρες αυτό που νομίζω που σίγουρα θα έχει αυτά που μου έκοψες ....να δω από περιέργεια.....

Καντο για παραπάνω αλλιώς δεν αξίζει.. Σε ένα αρχάριο παίρνει 2-3 βδομάδες να μπει σε κετωση..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dwse mali

Member
εννοώ 4-2 4-2 για κανένα μήνα και βλέπουμε .....
Ναι αυτό σου λέω.... Δεν θα πετύχει έτσι. Φαντάσου ένα αμάξι που δουλεύει με βενζίνη και αέριο, αλλά χωρίς διακοπτη, Όταν τελειώνει η βενζίνη λειτουργεί το αέριο. Εσύ με αυτό που λες θα βάζεις λίγο βενζινη συνέχεια κ αυτό που θα καταφέρεις είναι να μην μπει το αέριο μπρος αλλά κ να δουλεύεις πάντα με άδειο ντεπόζιτο!
Για να προσαρμοστείς στην καύση λίπους θέλει χρόνο. Αν τρως υδατάνθρακες ξαναρχίζεις από την αρχη. Αυτό βέβαια ισχύει όταν είσαι αρχαριος. Εγώ αν φάω πχ υδατάνθρακες μια μέρα μετά κάνω μια 20αρια ώρες φαστινγκ και είμαι πάλι σε κετωση. Εσύ αν καταφέρεις κ μπεις μια μέρα να φτάσεις 100γρ θα σε πετάξει έξω για κάνα 2 βδομάδες.. Και φτου κ από την αρχή keto flu...

Στην αρχή την φάσης πρέπει να επενδύσεις αλλιώς στο λέω δεν αξίζει. Κάνε low carb αν επιμένεις σε λίγες μέρες.. Δεν έχει καμια σχέση αλλά τουλάχιστον είναι καλό για την υγεία σου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι αυτό σου λέω.... Δεν θα πετύχει έτσι. Φαντάσου ένα αμάξι που δουλεύει με βενζίνη και αέριο, αλλά χωρίς διακοπτη, Όταν τελειώνει η βενζίνη λειτουργεί το αέριο. Εσύ με αυτό που λες θα βάζεις λίγο βενζινη συνέχεια κ αυτό που θα καταφέρεις είναι να μην μπει το αέριο μπρος αλλά κ να δουλεύεις πάντα με άδειο ντεπόζιτο!
Για να προσαρμοστείς στην καύση λίπους θέλει χρόνο. Αν τρως υδατάνθρακες ξαναρχίζεις από την αρχη. Αυτό βέβαια ισχύει όταν είσαι αρχαριος. Εγώ αν φάω πχ υδατάνθρακες μια μέρα μετά κάνω μια 20αρια ώρες φαστινγκ και είμαι πάλι σε κετωση. Εσύ αν καταφέρεις κ μπεις μια μέρα να φτάσεις 100γρ θα σε πετάξει έξω για κάνα 2 βδομάδες.. Και φτου κ από την αρχή keto flu...

Στην αρχή την φάσης πρέπει να επενδύσεις αλλιώς στο λέω δεν αξίζει. Κάνε low carb αν επιμένεις σε λίγες μέρες.. Δεν έχει καμια σχέση αλλά τουλάχιστον είναι καλό για την υγεία σου.
Αυτές τις δύο μέρες απλά θα φάω όσπριο κ υδατάνθρακα.....είμαι σίγουρος άκομα κ αν αυτό δεν λέγεται κετο ότι θα χάσω μόνο κ μόνο που θα μειώσω ποσότητες κ τα απ' έξω ....
 

dwse mali

Member
Οκ καλο θα σου κάνει κ αυτό. Παρόλα αυτά αν ποτέ θες να κάνεις μια δοκιμή για να καταλάβεις πράγματικα αν αυτό δουλεύει και αν είναι κάτι μου θα αρέσει στο σώμα σου κ σε εσένα δοκίμασε το γισ τουλάχιστον ένα μηνα. Έχει πολύ ενδιαφέρον να δεις πόσο καλά λειτουργεί το σώμα έτσι και να καταλάβεις την διαφορά της ψυχολογικής από την κανονική πεινα, πως είναι να μην πείνας όλη την ώρα και να τρως μέχρι πραγματικά να χορτάσεις.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Οκ καλο θα σου κάνει κ αυτό. Παρόλα αυτά αν ποτέ θες να κάνεις μια δοκιμή για να καταλάβεις πράγματικα αν αυτό δουλεύει και αν είναι κάτι μου θα αρέσει στο σώμα σου κ σε εσένα δοκίμασε το γισ τουλάχιστον ένα μηνα. Έχει πολύ ενδιαφέρον να δεις πόσο καλά λειτουργεί το σώμα έτσι και να καταλάβεις την διαφορά της ψυχολογικής από την κανονική πεινα, πως είναι να μην πείνας όλη την ώρα και να τρως μέχρι πραγματικά να χορτάσεις.
δεν εχω θεμα με το σωμα μου...το σωμα μου ειναι μια χαρα και μακαρι να ειναι ετσι για παντα...το προβλημα ειναι οτι δεν θα ειναι ετσι αν συνεχισω να κανω καταχρησεις γιατι και τα χρονια περνανε και ο μεταβολισμος αλλαζει και οι δραστηριοτητες μειονονται και σε διαρκεια και ενταση.....βασικα πανω απ ολα το κανω για τη υγεια του σωματος και μετα για το κορμι ανεξαρτητα αν η εξετασεις τωρα δειχνουν μια χαρα...πρεπει να αποκτησω καλες συνηθειες και να κοψω τις κακες συνηθιες για να μην τρεχω μετα να το μαζευω...πως κανουν αυτοι που παιρνουν φινα πριν χασουν το μαλλι τους? ε ενα τετοιο πραγμα με την διατροφη....
 

naruto

Well-Known Member
Παιδια το λιπος δυστυχως εχει δαιμονοποιηθει στην γενια μας κ πιο πισω.. Ο κοσμος (και εγω μαζι πιο παλια) νιωθει αβολα να το καταναλωνει και ειναι λογικο να μην σου αρεσει naruto. Δεν ειναι γευστικο το θεμα οσο ψυχολογικο, πιστεψε με. Χωρις λιπος ομως δεν χορταινεις για αρκετη ωρα και αναγκαστικα θα γεμισεις θερμιδες απο υδατανθρακες που θα κανουν το ζαχαρο σου rollercoaster.

Οπως κ να χει παιδια η επιστημη εχει αποφανθει σε καποια πραγματακια οσο κ αν καποιοι θελουν να τα διαστρευλωνουν. Οι υδατανθρακες, χωρις να θελει κανεις να μας βλαψει εγιναν λογω λανθασμενης ερευνας το μεγαλυτερο μερος της διατροφης μας. Τωρα που υπαρχουν στοιχεια οτι αυτο ειναι λαθος εχει ηδη στηριχθει ολη η βιομηχανια πανω τους. Δεν ειναι παραλογο να αργει η πληροφορια να γινει ευρεως αποδεκτη. Ολοι ξερουμε πως βγαινουν οι ερευνες κτλ.

Αν καποιος δεν θελει να κανει keto, low carb κτλ ειναι δικαιωμα του. Παντως καλο ειναι αλευρι κ ζαχαρη να μην καταναλωνει καποιος οσο μπορει. Φλεγμονη σε ολο το σωμα, ανεβοκατεβασματα ζαχαρου κτλ. Μπορεις να εισαι υγιης με παραδοσιακη διατροφη (ισως οχι οσο θα ησουν) αλλα ειναι επιπονο. Θα πρεπει να πεινας ολη την ωρα.
καθολου ψυχολογικο δεν ειναι το θεμα.
το ζωικο λιπος ποτε δε μ αρεσε,απο ποτε που θυμαμαι τον εαυτο μου το καθαριζα .

τα οσπρια τα ετρωγα κ συνεχιζω να τα τρωω με πιρουνι,γιατι δε μ αρεσει το λαδι.
ολα αυτα τα κανω πολυ πριν μαθω περι λιπους-υδατανθρ.ακων-βαρους-θερμιδων κλπ κλπ.
απλα δεν μ αρεσουν στη γευση.
κ να αποδειχθει οτι κανουν καλο εν τελει,κ παλι δεν θ αλλαξω διατροφικες συνηθειες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να πω καταρχας οτι χαιρομαι που υπαρχουν μελη που κανουν κετογονικη και καθοδηγουν κοσμο εδω μεσα,και ενδεχομενως να γνωριζουν και περισσοτερα απο εμενα,και εγω μαθαινω απο τα γραφομενα τους.
εγω δεν εχω ψαξει συνταγες και το πως μπορουμε να αποφυγουμε την αφυδατωση στην κετωση.
εχω ψαξει ομως πολυ σε βαθος το ψεμα των θερμιδων
ενα βιντεο που αξιζει να δειτε ειναι αυτο
και ενα κειμενο που επιβαλεται να δειτε ειναι αυτο....με 4 λεπτα διαβασμα θα γλιτωσετε 20 χρονια παραμυθιου,πραγματικα αξιζει να τα ξοδεψετε.
προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν καποιος την ακολουθησει η οχι,ο καθε ενας κανει τις επιλογες του.
την γνωση ομως ειναι καλο να την εχετε
 

aeratos28

Just aeratos
Kapa να σε ρωτήσω ρε φίλε κάτι που έχω απορία?αν για μια εβδομάδα δεν θες να φας κρέας ,πως θα συνεχίσεις αυτού του είδους τη διατροφή την κέτο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa να σε ρωτήσω ρε φίλε κάτι που έχω απορία?αν για μια εβδομάδα δεν θες να φας κρέας ,πως θα συνεχίσεις αυτού του είδους τη διατροφή την κέτο?
δεν μπορεις ετσι απλα,εκτος και αν αντεχεις να τρως αυγα μονο και κιτρινα τυρια,με λιγο κρεμμυδι
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ με το κρέας έχω θέμα δεν το αντέχω καθημερινά ,μου αρέσουν πολύ τα όσπρια κτλ και αυγά τρώω και ψάρι αρκετό.αλλα το καθημερινό κρέας δεν το μπορώ.βαριεμαι να το τρώω ,για αυτό ρωτάω
 
Μπλουζα