Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

dwse mali

Member
Στο πρωτο μισό σου μήνυμα συμφωνώ απόλυτα ...αναγνωρίζω τι κάνω λάθος και εδώ επίγνωση ότι τώρα μπορεί να είμαι και να φαίνομαι σούπερ αλλά αν συνεχίζω να πιέζω έτσι τον οργανισμό μου δεν θα μου βγει σε καλό γιατί μεγαλώνουμε ....αλλά το να καταργησω υδατάνθρακες ας πούμε από και κλείνεται! Πρέπει να κόψω τους γύρους και να γυρίσω σε σουβλάκια ...να μειώσω ποσότητες και συχνότητα των ντιλιβερι.....να τρώω ένα πιάτο και να σταματάω εκεί το μεσημέρι ....για γλυκά δεν αναφέρω γιατί ευτυχώς δεν με απασχολούν ...δεν τα ζητάω ...μικρά πράγματα που θα κάνουν διάφορα ....μου είναι πολύ δύσκολο να το πάρω απόφαση αλλά πιστεύω ότι θα το κάνω κάποια στιγμή όταν με δω και χαλιεμαι.....

Σε νιωθω, ειναι δυσκολη αποφαση. Γιατι ακριβως ειναι εθιστικοι. Το να κοψεις το τσιγαρο ειναι πιο ευκολο. Υπαρχουν τροποι να το κανεις σιγα σιγα ομως. Υπαρχουν υποκαταστατα (στην αρχη που το εκανα ειχα βρει 300 υποκαταστατα ψωμιου. τωρα που δεν μου λειπει πια ζητημα να κανω 1 φορα τις 15 αμα μου ρθει το ψωμακι που σου πα, η κανα cheat οποτε κατσει. )

Παντως αν εισαι σε καλη κατασταση θα προτεινα απλα να τους μειωσεις....Να κανεις στρατηγικη μειωση γευματων. Πχ στην αρχη αυστηρα 3 γευματα την μερα.Αν πεινας αυξανεις τα καλα λιπη στα γευματα σου. Ετσι κ αλλιως θα ειναι μεγαλυτερα γιατι θα καλυπτεις κ τις θερμιδες των σνακ.Μετα τα μειωνεις σε 2 (το 1 το χωριζεις στα αλλα δυο δλδ)...Και οσο αντεχεις μειωνεις το διαλλειμα μεταξυ τους. Αν το κανεις αυτο σε 1-2 μηνες θα κανεις 16/8 χωρις θεμα. Δεν θα πεινας ενδιαμεσα, θα εχεις καλυτερο focus, θα τρως γευματα μεγαλα που θα σε ικανοποιουν περισσοτερο.. Για μενα ασε τους υδατανθρακες κ αρχισε αυτο που σου λεω. Θα δεις θεαματικα αποτελεσματα πιστεψε με, κυριως στην ψυχολογια σου κτλ αφου σωματικα δεν εχεις θεμα απο οτι καταλαβαινω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Σε νιωθω, ειναι δυσκολη αποφαση. Γιατι ακριβως ειναι εθιστικοι. Το να κοψεις το τσιγαρο ειναι πιο ευκολο. Υπαρχουν τροποι να το κανεις σιγα σιγα ομως. Υπαρχουν υποκαταστατα (στην αρχη που το εκανα ειχα βρει 300 υποκαταστατα ψωμιου. τωρα που δεν μου λειπει πια ζητημα να κανω 1 φορα τις 15 αμα μου ρθει το ψωμακι που σου πα, η κανα cheat οποτε κατσει. )

Παντως αν εισαι σε καλη κατασταση θα προτεινα απλα να τους μειωσεις....Να κανεις στρατηγικη μειωση γευματων. Πχ στην αρχη αυστηρα 3 γευματα την μερα.Αν πεινας αυξανεις τα καλα λιπη στα γευματα σου. Ετσι κ αλλιως θα ειναι μεγαλυτερα γιατι θα καλυπτεις κ τις θερμιδες των σνακ.Μετα τα μειωνεις σε 2 (το 1 το χωριζεις στα αλλα δυο δλδ)...Και οσο αντεχεις μειωνεις το διαλλειμα μεταξυ τους. Αν το κανεις αυτο σε 1-2 μηνες θα κανεις 16/8 χωρις θεμα. Δεν θα πεινας ενδιαμεσα, θα εχεις καλυτερο focus, θα τρως γευματα μεγαλα που θα σε ικανοποιουν περισσοτερο.. Για μενα ασε τους υδατανθρακες κ αρχισε αυτο που σου λεω. Θα δεις θεαματικα αποτελεσματα πιστεψε με, κυριως στην ψυχολογια σου κτλ αφου σωματικα δεν εχεις θεμα απο οτι καταλαβαινω.
Σωματικά κατά περιεργο τρόπο είμαι πιο καλά από τα 25 μου στα ντουζενια μου με τις άπειρες ώρες προπόνησης....και αυτό συνέβη απλά επειδή από τα 30 μου και μετά έβαζα όλο και περισσότερο προπόνηση στην "στεριά" παρά στο νερό ....άλλαξε σταδιακά ο τύπος των μυών μου και έκανα τη μεγαλύτερη μαγκιά ..... τουλάχιστον έκανα αυτό σωστά .....δύσκολα θα καταντήσω τριπλός πλέον όπως συμβαινει συνήθως σε αθλητές του νερού .....ακολούθησα αυτή την Χρυσή συμβουλή όπως αποδείχθηκε ότι όσο μεγαλώνεις μειώνεις την προπόνηση στο νερό αυξάνεις στην στεριά και είσαι κομπλέ....
 

dwse mali

Member
φιλε κανεις λαθος υπαρχουν και υγιεινοί υδατανθρακες που δεν εχουν επεξεργαστει και ειναι αγνες τροφες χωρις προσθετες ζαχαρες. Ρυζι, βρωμη πατατες...ολα αυτα ειναι φυσικες πηγες υδατανθρακων που μπορεις να τρως αφοβα σε λογικες ποσοτητες και σωστα μαγειρεμενα.

Οτι ειναι αγνες συμφωνω αλλα ρυζι κ βρωμη θελουν επεξεργασια για να γινουν. Οι πατατες δεν ειναι κατι που τρωγαμε... Οπως και να χει φυσικα και δεν εχεις να φοβηθεις κατι τρωγοντας τα. Αυτο που προσπαθουμε με την κετο ειναι να φτιαξουμε κατι που ειναι ηδη χαλασμενο. Ο τροπος ζωης μας ειναι που μας εχει οδηγησει σε υψηλο IR κ κατα συνεπεια στην παχυσαρκια.
Δες το αλλιως. Μετα που βγηκε η γνωστη διατροφικη πυραμιδα (που ειναι το μεγαλυτερο διατροφικο λαθος ever) ολη η βιομηχανια στραφηκε στην παραγωγη υδατανθρακων. Απο τοτε μεχρι σημερα ολα τα καταστηματα τροφων εχουν στην συντριπτικη τους πλειοψηφια τετοια προιοντα. Ομως η παχυσαρκια ανεβαινει εκθετικα.

Θα σου προτεινα να δεις το Magic pill, ενα ντοκιμαντερ που ανεβηκε αρχικα στο netflix αλλα επεσε ξαφνικα... δεν ξερω το λογο(αχαχα) Υπαρχει στο youtube ειναι αν μη τι αλλο ενδιαφερον.
 

manly_Man

Well-Known Member
Κόιτα ..να σου πω την αλήθεια όταν λέω αθλητές δεν έχω στο μυαλό μου αυτό το άθλημα ....δεν είναι κ άθλημα το φιτνες....αλλά και πάλι το λες και μόνο σου ...ανά διαστήματα....άντε κάνει βάρη που πλακωνονται αυτοί χωρίς υδατάνθρακες....
Υγ: έχω φίλο μποντιμπιλντερ και μου πήγαινε σε μια καλύβα σε ένα βουνό για 3 μέρες πριν από αγώνα με νερό μόνο για να στεγνώσει....ε δεν το λες κ νορμάλ αυτό ....
Καποιοι bodybuilders κανουν και συνεχομενα κετωση παντως. Βεβαια εγω δεν ειπα οτι θα πρεπει να ακολουθειται το πλανο γευματων της κετωσης, αλλα οταν γινεται για καποιο διαστημα να γινεται υγιεινά με καλες τροφες και καλες πηγες λιπαρων που ανεφερα παραπανω. Επισης το να τρωει καποιες τοσο μεγαλες ποσοτητες κρεατος χωρις να αθλειται και να παιρνει τοσο πρωτεινη χωρις να την χρειαζεται μπορει να δημιουργησει προβληματα αν γινεται για μεγαλο διαστημα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Οτι ειναι αγνες συμφωνω αλλα ρυζι κ βρωμη θελουν επεξεργασια για να γινουν. Οι πατατες δεν ειναι κατι που τρωγαμε... Οπως και να χει φυσικα και δεν εχεις να φοβηθεις κατι τρωγοντας τα. Αυτο που προσπαθουμε με την κετο ειναι να φτιαξουμε κατι που ειναι ηδη χαλασμενο. Ο τροπος ζωης μας ειναι που μας εχει οδηγησει σε υψηλο IR κ κατα συνεπεια στην παχυσαρκια.
Δες το αλλιως. Μετα που βγηκε η γνωστη διατροφικη πυραμιδα (που ειναι το μεγαλυτερο διατροφικο λαθος ever) ολη η βιομηχανια στραφηκε στην παραγωγη υδατανθρακων. Απο τοτε μεχρι σημερα ολα τα καταστηματα τροφων εχουν στην συντριπτικη τους πλειοψηφια τετοια προιοντα. Ομως η παχυσαρκια ανεβαινει εκθετικα.

Θα σου προτεινα να δεις το Magic pill, ενα ντοκιμαντερ που ανεβηκε αρχικα στο netflix αλλα επεσε ξαφνικα... δεν ξερω το λογο(αχαχα) Υπαρχει στο youtube ειναι αν μη τι αλλο ενδιαφερον.
Δλδ θες να μου πεις ότι για το κρέας δεν ισχύει το ίδιο ; Δεν μπορούμε να ισχυριστούμε το ίδιο ; Δεν έχουν ντοκιμαντέρ με το πόσο κακό κάνει να τρως μόνο κρέατα ειδικά από φασφουνταδικα και πως γίνεσαι; Μην ψάχνετε συνομωσίες ....
 
Μην μπερδεύεται την κετο με την καρνιβορ η συνδιασμο αυτων.. Εγω κανω συνδιασμο περίπου και δεν εχω τα προβλήματα της κετο γτ βρίσκω οτι χρειάζεται στο κρεας... Για μικρα χρονικά διαστήματα ειναι οτι πρεπει.. Κοιμάμαι σαν πουλακι οξεα δεν εχω ουτε κραμπες.. Μονο αφυδάτωση σχετική και θόλωμα την πρώτη βδομάδα μεχρι να μαθει ο οργανισμός
 

dwse mali

Member
Δλδ θες να μου πεις ότι για το κρέας δεν ισχύει το ίδιο ; Δεν μπορούμε να ισχυριστούμε το ίδιο ; Δεν έχουν ντοκιμαντέρ με το πόσο κακό κάνει να τρως μόνο κρέατα ειδικά από φασφουνταδικα και πως γίνεσαι; Μην ψάχνετε συνομωσίες ....

Αδερφέ μου πρώτα να κοίτα την ποιότητα της τροφής και μετά το είδος. Στα φαστφουντάδικα μόνο το κρέας (σε ότι ποσοστό υπάρχει μέσα στο μπιφτέκι) δεν ειναι που σου κάνει πρόβλημα. Τα έχω δει και αυτά τα ντοκιμαντέρ. Η ζάχαρη, τα πρόσθετα που επηρεάζουν τους νευρώνες, τα συντηρητικά και οι επεξεργασμενοι υδατάνθρακες καθώς και τα κακά λιπη(έλαια που χρειάζονται υψηλή θερμοκρασία για να παραχθούν κ άλλα) είναι το πρόβλημα. Επίσης έχετε φαγωθεί με το κρέας κ την κετο. Στην φώτο αυτό που έφαγα το μεσημέρι. Εκτός από λίγο κοτόπουλο δεν έχει κρέας. Και είναι μια χαρά low carb/keto
 

Συνημμένα

  • 20210112_151125.jpg
    20210112_151125.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 8

Giorgos-3

Well-Known Member
Μην μπερδεύεται την κετο με την καρνιβορ η συνδιασμο αυτων.. Εγω κανω συνδιασμο περίπου και δεν εχω τα προβλήματα της κετο γτ βρίσκω οτι χρειάζεται στο κρεας... Για μικρα χρονικά διαστήματα ειναι οτι πρεπει.. Κοιμάμαι σαν πουλακι οξεα δεν εχω ουτε κραμπες.. Μονο αφυδάτωση σχετική και θόλωμα την πρώτη βδομάδα μεχρι να μαθει ο οργανισμός
Αλλο συνδυασμός και για ένα χρονικό διάστημα και τέλος και άλλο εσαεί....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αδερφέ μου πρώτα να κοίτα την ποιότητα της τροφής και μετά το είδος. Στα φαστφουντάδικα μόνο το κρέας (σε ότι ποσοστό υπάρχει μέσα στο μπιφτέκι) δεν ειναι που σου κάνει πρόβλημα. Τα έχω δει και αυτά τα ντοκιμαντέρ. Η ζάχαρη, τα πρόσθετα που επηρεάζουν τους νευρώνες, τα συντηρητικά και οι επεξεργασμενοι υδατάνθρακες καθώς και τα κακά λιπη(έλαια που χρειάζονται υψηλή θερμοκρασία για να παραχθούν κ άλλα) είναι το πρόβλημα. Επίσης έχετε φαγωθεί με το κρέας κ την κετο. Στην φώτο αυτό που έφαγα το μεσημέρι. Εκτός από λίγο κοτόπουλο δεν έχει κρέας. Και είναι μια χαρά low carb/keto
Εγώ Δεν έχω φαγωθεί με τίποτα... συζήτηση κάνουμε ....εγώ απλά αρνούμαι να είμαι το πειραματόζωο είτε μιλάμε για διατροφές είτε μιλάμε για φίνα (που είναι και το θέμα του φόρουμ).... Μου αρέσουν όλα τα φυσικά και φυσιολογικα είτε μιλάμε για μαλλιά ,σώματα και τώρα διατροφές....δεν θα επεκλεια ποτέ καμία κατηγορία τροφών....δεν είναι απαραίτητο για να χάσεις κιλά η να κάνεις το σώμα σου όπως γουστάρεις και ονειρεύεσαι....φυσικά και πρέπει να κοπούν κακές συνήθειες που κάναμε νέοι όπως τα φασφουνταδικα για παράδειγμα αλλά έχει διαφορά αυτό με το να καταργήσουμε το σουβλάκι πίτα....άμα δεν τρώμε και πίτες ανοίξτε έναν καλό να μπούμε μέσα!!!!χαχαχα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
γιατι πατε τοσο μακρια την κουβεντα κοιταξτε απλα τις αιματολογικες μου.δεν κανω κετο απλα εχω μειωσει πολυ τους υδατανθρακες.
εχω αιματολογικες και ενος συναδελφου που εκανε lowcarb και το πριν και το μετα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dwse mali

Member
Άλλο η φίνα, είναι φάρμακο. Το θέμα είναι με την διατροφή ότι είναι περίπλοκο τι ειναι φυσικό κ φυσιολογικό. Εγώ τα γράφω αυτά για να βοηθήσω. Εγώ έχω βρει την υγεία μου σε φυσικό κ ψυχολογικό επίπεδο. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η χοληστερίνη μου και γι αυτό το ψάχνω.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
γιατι πατε τοσο μακρια την κουβεντα και κοιτατε απλα τις αιματολογικες μου.δεν κανω κετο απλα εχω μειωσει πολυ τους υδατανθρακες.
εχω αιματολογικες και ενος συναδελφου που εκανε lowcarb και το πριν και το μετα
μονο κρεατα μας ποσταρες ομως..τωρα μου τα γυρνας....ε τι μας λες για κετο τοσες μερες?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Άλλο η φίνα, είναι φάρμακο. Το θέμα είναι με την διατροφή ότι είναι περίπλοκο τι ειναι φυσικό κ φυσιολογικό. Εγώ τα γράφω αυτά για να βοηθήσω. Εγώ έχω βρει την υγεία μου σε φυσικό κ ψυχολογικό επίπεδο. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η χοληστερίνη μου και γι αυτό το ψάχνω.
ε πως να μην εχεις αφου τρως μονο κρεατα? και μενα τσιμπημενη ειναι και ειμαι στο πανω οριο και οπως λεει ο γιατρος δεν εναι φυσιολογικο για μενα καθολου αυτο.....φαντασου να εκανα και κετο.....
 

dwse mali

Member
ε πως να μην εχεις αφου τρως μονο κρεατα? και μενα τσιμπημενη ειναι και ειμαι στο πανω οριο και οπως λεει ο γιατρος δεν εναι φυσιολογικο για μενα καθολου αυτο.....φαντασου να εκανα και κετο.....


Δεν λειτουργεί έτσι ακριβώς. Δεν τρώω μόνο κρέατα ξαναλέω. Επίσης δεν έχουν όλοι τις ίδιες εξετάσεις με μένα.

Έχω 40 τρυγλυκεριδια όμως...

Αρχικα δεν ειναι όλη η ldl που κάνει αθυρωματικη πλάκα. Είναι η οξυδωμενη χοληστερίνη που στην ουσία έχει οξυδωθει απο ελεύθερες ρίζες σε συνδιασμο με ασβέστιο.

Μετά από προσωπική έρευνα (μιας και το θέμα με θορυβησε ) είδα ότι η αυξημενη χοληστερινη ακομα και η "κακη" μπορει να ειναι καλο σημαδι δηλαδη οτι εισαι πολυ fat adapted(χρησιμοποιεις πιο ευκολα λιπος για ενεργεια). Ο μηχανισμος λειτουργει χοντρα χοντρα ως εξης: αν δεν τρως υδατάνθρακες Το συκωτι παραγει(το λίγο απαραίτητο) γλυκογονο απο τα τριγλυκεριδια, την γλυκερολη τους δηλαδή, με υποπροιον αυτής της σχασης την χοληστερινη.

Το συκωτι γενικά χρειάζεται χοληστερίνη και την τραβά από το αίμα μεσω κάποιων υποδοχεών που έχει. Όταν όμως έχει το ίδιο αρκετή από την παραγωγή γλυκογονου, στην ουσία "χαλαρώνουν" οι συγκεκριμένοι υποδοχείς και δίνει γκάζι ο μηχανισμός στο πάγκρεας που απορρίπτει από το σώμα την χοληστερίνη(ο μόνος τρόπος να βγάλεις την οξυδωμενη χοληστερίνη από το σώμα).

Υπάρχει εξέταση που βλέπεις όλα τα είδη της χοληστερίνης αλλά είναι αρκετά ακριβή κ δεν την κάνουν. Πρεπει να κάνει 150€ ενώ η απλή κάνει 5€. Ψάχνω κάποιον να μου την γραψει..
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν λειτουργεί έτσι ακριβώς. Δεν τρώω μόνο κρέατα ξαναλέω. Επίσης δεν έχουν όλοι τις ίδιες εξετάσεις με μένα.

Έχω 40 τρυγλυκεριδια όμως...

Αρχικα δεν ειναι όλη η ldl που κάνει αθυρωματικη πλάκα. Είναι η οξυδωμενη χοληστερίνη που στην ουσία έχει οξυδωθει απο ελεύθερες ρίζες σε συνδιασμο με ασβέστιο.

Μετά από προσωπική έρευνα (μιας και το θέμα με θορυβησε ) είδα ότι η αυξημενη χοληστερινη ακομα και η "κακη" μπορει να ειναι καλο σημαδι δηλαδη οτι εισαι πολυ fat adapted(χρησιμοποιεις πιο ευκολα λιπος για ενεργεια). Ο μηχανισμος λειτουργει χοντρα χοντρα ως εξης: αν δεν τρως υδατάνθρακες Το συκωτι παραγει(το λίγο απαραίτητο) γλυκογονο απο τα τριγλυκεριδια, την γλυκερολη τους δηλαδή, με υποπροιον αυτής της σχασης την χοληστερινη.

Το συκωτι γενικά χρειάζεται χοληστερίνη και την τραβά από το αίμα μεσω κάποιων υποδοχεών που έχει. Όταν όμως έχει το ίδιο αρκετή από την παραγωγή γλυκογονου, στην ουσία "χαλαρώνουν" οι συγκεκριμένοι υποδοχείς και δίνει γκάζι ο μηχανισμός στο πάγκρεας που απορρίπτει από το σώμα την χοληστερίνη(ο μόνος τρόπος να βγάλεις την οξυδωμενη χοληστερίνη από το σώμα).

Υπάρχει εξέταση που βλέπεις όλα τα είδη της χοληστερίνης αλλά είναι αρκετά ακριβή κ δεν την κάνουν. Πρεπει να κάνει 150€ ενώ η απλή κάνει 5€. Ψάχνω κάποιον να μου την γραψει..
Ε δεν είμαι και του θανάτα να κάνω τέτοιες εξετάσεις αλλά θεωρώ ότι γνωρίζω και το λόγο που έχω χοληστερίνη ....δεν με λες και υπόδειγμα διατροφής..... τριγλυκερίδια ούτε εγώ έχω πάντως ....πάντως ο γιατρός μου χτυπάει το κοδονα και δεν μου το πει για καλό ....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ε δεν είμαι και του θανάτα να κάνω τέτοιες εξετάσεις αλλά θεωρώ ότι γνωρίζω και το λόγο που έχω χοληστερίνη ....δεν με λες και υπόδειγμα διατροφής..... τριγλυκερίδια ούτε εγώ έχω πάντως ....πάντως ο γιατρός μου χτυπάει το κοδονα και δεν μου το πει για καλό ....
καποια στιγμη δες αυτα τα 2 βιντεο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
με λιγα λογια λεει οτι η χοληστερινη ειναι απαραιτητη στο σωμα,χωρις αυτην πεθαινουμε.
ο Απολλωνας δεν ειναι ο κλασικος τενεκες που δεν εχει κανει κετο και εχει ανεβασει βιντεο στο γιουτιουμπ παραπληροφορωντας κοσμο.
ειναι πολυ ψαγμενος στο θεμα ειναι διατροφολογος που κανει ο ιδιος κετο και ολοι οι πελατες του.
οποιος εχει την υπομονη να δει ολα τα βιντεο του θα μαθει πολλα πανω στο αντικειμενο.και στην υγεια γενικα...
καθε 3 μερες βαζει καινουριο βιντεο.
επειδη ειναι στα αλληνικα δεν χρειαζεται να εχετε καρφωμενο το βλεμα στον υπολογιστη,μπορεις παιζωντας playstation και ακουγωντας τα βιντεο να μαθαινεις πραγματα.
το κλασικος τενεκες ειναι για αλλους που πραγματικα σπερνουν παραπληροφορηση στο γιουτιουμπ,απο την μια δεν το δοκιμασανε απο την αλλη δεν διαβασανε
 
Μπλουζα