Γαλβανικο ρευμα.

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
kapa οι συσκευες αυτες κανουν την ιδια δουλεια για αυτο που τις θελουμε ακομα και οι ποιο ακριβες.
ο pithikas eipe οτι με ιοντοσφαιριση ψευδαργυρου μειωνει την dht 90% ισχυει ?

ακομα δεν το εχω ψαξει,περασα μεγαλη περιπετεια με τα δοντια και ειμαι ακομα με ραμματα,21 χρονια τωρα περιπετειες και εξοδα μου προκαλουν.
αλλα μαλλον την ιδια δουλεια θα κανουν.
ο ψευδαργυρος ειναι μεγαλο κεφαλαιο και εχω αναλωθει πολυ μαζι του
με τοπικο zinc oxide cream ειχα επανεκφυση http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5041-post-108188.html#pid108188
ενω σε πολλους οχι μονο δεν εδωσε επανεκφυση αλλα εριξε την αποδοση της μινοξιδιλης.
σε εμενα δεν εγινε κατι τετοιο,λειτουργησε συνδιαστικα με την μινοξιδιλη,οταν προσθεσα και roller που ενισχυσε κατα 20-25% και τις δυο ουσιες εδεσε το γλυκο,πολυ δυνατη επανεκφυση με συνδιασμο των τριων,αρχισαν να βγαινουν τριχες και οχι χνουδακια.
εχω δοκιμασει και τοπικο pyrithione zinc λοσιον με καλουτσικα αποτελεσματα σε επανεκφυση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
kapa η συσκευη σου ηρθε ?

οχι ακομα,θα αργησει.
εχω παρατηρησει οτι οι παραγγελιες που δεν εχουν εξοδα αποστολης αργουν πολυ απο το ebay.
οταν εχουν εξοδα αποστολης φτανουν σε 10 μερες.
σε αυτο δεν πληρωσα οποτε υπολογιζω κανεναν μηνα.
μολις το εχω ξεκιναω αυθημερον,βαζοντας στην ακρη οτιδηποτε αλλο,εκτος απο το βουρτσισμα που το χρησιμοποιω μηνες και δεν θα επηρεασει το αποτελεσμα.
για αρχη σκετη συσκευη,υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για επανεκφυση.
η αγγειοδιαστολη ειναι ο Ν1 μηχανισμος σε αυτο.
ισως να κανει και καλυτερη δουλεια απο την μινοξιδιλη
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, θα δοκιμάσω στην πορεία μάλλον κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/Portable-Dot-Matrix-RF-Facial-Radio-Frequency-Beauty-Skin-Care-Device-1Mhz-/151145334946?pt=US_Skin_Care&var=&hash=item2330f6c8a2

Βέβαια το συγκεκριμένο θεωρείται μικρό (1Mhz) , θέλουμε κάτι που να πιάνει συχνότητα 1,763 MHz

Radiofrequency (RF) radiation does not transfer high energy to break the covalent bonds of macromolecules, but these low energy stimuli might be sufficient to induce molecular responses in a specific manner.

We monitored the effect of 1,763 MHz RF radiation on cultured human dermal papilla cells (hDPCs) by evaluating changes in the expression of cytokines related to hair growth.

The expression of insulin-like growth factor-1 (IGF-1) mRNA in hDPCs was significantly induced upon RF radiation at the specific absorption rate of 10 W/kg, which resulted in increased expression of B-cell chronic lymphocytic leukemia/lymphoma 2 (BCL-2) and cyclin D1 (CCND1) proteins and increased phosphorylation of MAPK1 protein.

Exposure to 10 W/kg RF radiation 1 h per day for 7 days significantly enhanced hair shaft elongation in ex vivo hair organ cultures.

In RF-exposed follicular matrix keratinocytes in the hair bulb, the expression of Ki-67 was increased, while the signal for terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling was reduced.
From these results, we suggest that 1,763 MHz RF exposure stimulates hair growth in vitro through the induction of IGF-1 in hDPCs.

Δεν ξέρω ακόμα τι και πως αλλά στο θέμα με την ινσουλίνη έχω βάλει κάποιες μελέτες που δείχνουν πως η Dht δεν αφήνει τον Igf-1 να δεσμευτεί από τα dp cells.
Αν όντως μια τέτοια συσκευή μπορεί να το αποτρέψει αυτό, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

Αν κάποιος έχει γνώσεις από ραδιοσυχνότητες ας βοηθήσει λίγο...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, θα δοκιμάσω στην πορεία μάλλον κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/Portable-Dot-Matrix-RF-Facial-Radio-Frequency-Beauty-Skin-Care-Device-1Mhz-/151145334946?pt=US_Skin_Care&var=&hash=item2330f6c8a2

Βέβαια το συγκεκριμένο θεωρείται μικρό (1Mhz) , θέλουμε κάτι που να πιάνει συχνότητα 1,763 MHz

Radiofrequency (RF) radiation does not transfer high energy to break the covalent bonds of macromolecules, but these low energy stimuli might be sufficient to induce molecular responses in a specific manner.

We monitored the effect of 1,763 MHz RF radiation on cultured human dermal papilla cells (hDPCs) by evaluating changes in the expression of cytokines related to hair growth.

The expression of insulin-like growth factor-1 (IGF-1) mRNA in hDPCs was significantly induced upon RF radiation at the specific absorption rate of 10 W/kg, which resulted in increased expression of B-cell chronic lymphocytic leukemia/lymphoma 2 (BCL-2) and cyclin D1 (CCND1) proteins and increased phosphorylation of MAPK1 protein.

Exposure to 10 W/kg RF radiation 1 h per day for 7 days significantly enhanced hair shaft elongation in ex vivo hair organ cultures.

In RF-exposed follicular matrix keratinocytes in the hair bulb, the expression of Ki-67 was increased, while the signal for terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling was reduced.
From these results, we suggest that 1,763 MHz RF exposure stimulates hair growth in vitro through the induction of IGF-1 in hDPCs.

Δεν ξέρω ακόμα τι και πως αλλά στο θέμα με την ινσουλίνη έχω βάλει κάποιες μελέτες που δείχνουν πως η Dht δεν αφήνει τον Igf-1 να δεσμευτεί από τα dp cells.
Αν όντως μια τέτοια συσκευή μπορεί να το αποτρέψει αυτό, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

Αν κάποιος έχει γνώσεις από ραδιοσυχνότητες ας βοηθήσει λίγο...
δεν εχω καταλαβει ακομα ποια συσκευη ακριβως χρειαζομαστε.
θεωρητικα φαινεται να κανει πολλα το γαλβανικο ρευμα.
αυτα που παλευει να κανει η μινοξιδιλη,αν εμπλεκεται και η igf1 τοτε ισως να κανει και αυτα που κανει η φιναστεριδη.
αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο.
με ενα προχειρο ψαξιμο βλεπω οτι δεν εχει ξανα χρησιμοποιηθει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται.
Το γαλβανικό δείχνει να είναι πολύ καλό στο να βοηθήσει οποιοδήποτε τοπικό να απορροφηθεί στο μάξιμουμ από τους ιστούς κυρίως.
Οι ραδιοσυχνότητες φαίνεται να κάνουν περισσότερα πράγματα αλλά κολλάω λίγο στο ότι μειώνουν τα λιποκύτταρα. Εμείς φαίνεται να έχουμε ήδη λεπτό δέρμα επιφανειακά. Παρακάτω δεν ξέρω τι γίνεται.
Επίσης όση ώρα ψάχνω, δεν μπορώ να βρω φθηνή συσκευή που να έχει γκάμα συχνότητας από 1 έως 2 mhz.
Όσες βρίσκω πάνε πάνω από 400 ευρώ...

Όχι, δεν βρήκα να έχουν δοκιμαστεί από κανένα για Α.Α.
 

dk1984

Member
δηλαδη κατι τετοιο θα ηταν ιδανικο που εχει και needles?
http://www.ipllaser-machines.com/china-bipolar_2mhz_fractional_radiofrequency_micro_needling_for_contouring-1812612.html
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
δηλαδη κατι τετοιο θα ηταν ιδανικο που εχει και needles?
http://www.ipllaser-machines.com/china-bipolar_2mhz_fractional_radiofrequency_micro_needling_for_contouring-1812612.html

Για κεφάλι μπορεί να είναι και υπερβολή οι βελόνες. Τέτοιες συσκευές γενικότερα, τις χρησιμοποιείς για ένα διάστημα, πχ 5-6 εφαρμογές και μετά τις βάζεις στην άκρη για χρόνια.
Θα τσοντάρουμε όλοι να πάρουμε μια και θα την κάνουμε πάσα ο ένας στον άλλο...:m02:
 

dk1984

Member
θυμαμαι που το piloxll που το εξαφανισαν απο τα φορουμ χρησιμοποιουσε needles αλλα ναι οντως ολα ειναι ακριβα
gomi πρεπει να ειναι 1,7mhz δηλαδη τα 2mhz μπορει να kανει κακο αντι για καλο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι, το piloxll, χρησιμοποιεί γαλβανικό ρεύμα και έχει και στόχο να διεισδύσουν κάποια τοπικά στους ιστούς.
Οι ραδιοσυχνότητες ανάλογα με την συχνότητα που χρησιμοποιούμε φτάνουν άνετα σε βάθος μέχρι και 10mm.

Μια αξιόλογη συσκευή νομίζω παίζει κάπου στα 700...Δυστυχώς πολλά για πειραματισμούς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
απ' οτι εχω διαβασει δεν χρησιμοποιει needles to pilloxll. Απο που προκυπτει το 1-2mHZ?

Ως ατομική συσκευή δεν έχει βελόνες, έχει όμως σαν πρόσθετο για να διοχετεύει τα όποια τοπικά (χαλκό, ψευδάργυρο) κάτω από το δέρμα.

Το 1-2mhz, αφορά σε ραδιοσυχνότητες (1.76mhz) που έδειξε σε μελέτη να ενεργοποιεί τα dp cells αφήνοντας τον igf-1 να δεσμευτεί από αυτά.

Μιλάμε για ξεχωριστές συσκευές γαλβανικού ρεύματος και ραδιοσυχνοτήτων.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22164296
 

jimys

Member
Οι ραδιοσυχνοτητες προφανως δεν ειναι επιβλαβεις οταν προσπιπτουν στο ανθρωπινο σωμα εξωτερικα .. για την ακριβεια ειναι πιο αβλαβεις και απο το φως του ηλιου...

διατηρω ομως τις επιφυλαξεις μου ως προς το ποσο εισχωρουν στο κεφαλι και πως επηρεαζουν τη λειτουργια του εγκεφαλου , σε συνεχη χρηση.. δεν μιλαω για "αλλοιωση " κυτταρων αλλα πεδιακες παρεμβολες σε νευρωνες .. υπαρχουν ερευνες που να δειχνουν το αντιθετο;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
jimys, δεν ξέρω καθόλου από ραδιοσυχνότητες, απλά μόνο ότι αναφέρει η έρευνα που έβαλα στην πίσω σελίδα.

Από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, ίσως έχει πολύ σοβαρές πιθανότητες να διαλύσει την όποια ίνωση τυχόν υπάρχει και να αναπλάσει το κολλαγόνο από την αρχή. Εμένα περισσότερο απ όλα αυτό με ενδιέφερε.

Αλλά όντως, το να εισχωρεί θερμότητα από 60 - 70 βαθμούς και πάνω στην περιοχή γύρω από τον εγκέφαλο, δεν ακούγεται και ότι καλύτερο και δεν το έψαξα περισσότερο γιατί η απαγορευτική του τιμή φαίνεται να το αφήνει και αυτό μόνο στη θεωρία.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τι γνωμη εχετε για τις φθηνες συσκευες του 30 ευρου?
δεν εχω βρει καμια ερευνα παρα τα δυο λινκ περι απορροφησης αλλα αυτο δεν με ενδιαφερει προσωπικα,υπαρχουν πολλοι τροποι να κανουμε πιο αποροφησιμη μια ουσια.
τα αρθρα περι αισθητικης μιλανε για λειτουργειες δερματος που παλευουμε με τοπικα και μασαζ να πετυχουμε.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
30 ευρώ εννοείς για γαλβανικού ρεύματος φαντάζομαι έτσι? Γιατί ραδιοσυχνοτήτων πάνε πολύ πάνω.

Το μόνο που ξέρω είναι πως και αυτοί που δοκιμάζουν το piloxll, δεν φάνηκε να δουλεύει μόνη της ως συσκευή, αλλά με συγκεκριμένα τοπικά που "αφόπλιζαν" την dht. Βέβαια πολύ λίγα έχουν διαρρεύσει γι αυτή τη συσκευή οπότε κρατώ επιφύλαξη.

Όσον αφορά την απορρόφηση, εγώ δεν πιστεύω πως ότι και να βάλουμε σε ένα τοπικό είναι εύκολο να φτάσει στο θύλακα (4mm βάθος)

Συνήθως τα οχήματα το βοηθάνε να διαπεράσει την επιδερμίδα. Από κει και πέρα δεν γνωρίζουμε τι γίνεται. Το ίδιο πιστεύω αφορά και το ρολλερ που θεωρείται ότι καλύτερο για να βοηθά την απορρόφηση.

Εγώ ως συσκευή ίσως να την δοκιμάσω στην πορεία για να βοηθήσει στην απορρόφηση για τοπικά που φτιάχνω και αν δώσει και κάποιο πρόσθετο, ακόμα καλύτερα.
 

pithikas

Well-Known Member
Σε ενα μαθημα σε μεταπτυχιακο που ειχα παρακολουθησει μας ειχαν αναφερει για τον τροπο γηρανσης του δερματος (δεν ειμαι γιατρος) λοιπον φανταστειτε ενα ηλεκτρονιο το οποιο αποσπαται και μεταπηδα ακαταστατα στο δερμα συμπαρασυροντας και αλλα αλλαζοντας την ισορροπια του δερματος, ο τροπος για να το αποφυγεις ειναι η ενυδατωση καθως σε αυτο το περιβαλλον δεν μπορει να αναπτυχθει αυτη η διαδικασια εξ'ου και οι ενυδατικες, τωρα οσον αφορα το γαλβανικο ρευμα εχουμε μεταφορα ιοντων που σημαινει οτι προκαλουμε αυτη την διαδικασια με αποτελεσμα την επιταχυνση αυτου του φαινομενου? Ειναι απλοικη η σκεψη μου απλα θελω να το μελετησω λιγο πριν το δοκιμασω και σιγουρα με καποιο dht blocker οπως λεει και o gomi
 

jimys

Member
pithikas είπε:
Σε ενα μαθημα σε μεταπτυχιακο που ειχα παρακολουθησει μας ειχαν αναφερει για τον τροπο γηρανσης του δερματος (δεν ειμαι γιατρος) λοιπον φανταστειτε ενα ηλεκτρονιο το οποιο αποσπαται και μεταπηδα ακαταστατα στο δερμα συμπαρασυροντας και αλλα αλλαζοντας την ισορροπια του δερματος, ο τροπος για να το αποφυγεις ειναι η ενυδατωση καθως σε αυτο το περιβαλλον δεν μπορει να αναπτυχθει αυτη η διαδικασια εξ'ου και οι ενυδατικες, τωρα οσον αφορα το γαλβανικο ρευμα εχουμε μεταφορα ιοντων που σημαινει οτι προκαλουμε αυτη την διαδικασια με αποτελεσμα την επιταχυνση αυτου του φαινομενου? Ειναι απλοικη η σκεψη μου απλα θελω να το μελετησω λιγο πριν το δοκιμασω και σιγουρα με καποιο dht blocker οπως λεει και o gomi

οχι .. ρευμα δεν ειναι η μεταφορα ιοντων.. αντιθετως ειναι η προσανατολισμενη επιταχυνομενη κινηση ηλεκτρονιων σθενους (εξωτερικης στιβαδας) η ελευθερων ηλεκτρονιων.. οσον αφορα την ενυδατωση αυτο δεν μπορω να το καταλαβω καθως το νερο ειναι αρκετα κλος ηεκτρολυτης με τεραστια αγωγιμοτητα.. και μηδενικη αντισταση.. συνεπως ευνοει διγερσεις ηλεκτρονιων.. τες πα ξεφευγουμε ομως ετσι..

η αληθεια ειναι πως με τετοιου ειδους θεραπειες βαδιζουμε σε μονοπατια παραξενα γιατι αν 1 στο εκατομμυριο δωσει παρενεργεια τοτε ουτε μια στο εκατομμυριο αυτη η παρενεργεια δεν θα ειναι αντιστρεπτη (οπως της μινοξ)

πρεπει να διαβασουμε οτι paper κυκλοφορει πανω σαυτο..
 

dk1984

Member
pithikas είπε:
Με την ιοντοφορεση αν βαλεις ψευδαργυρο μπορεις να μειωσεις θεωρητικα την dht κατα 90% πολλες ουσιες δουλευουν για τα μαλλια το θεμα ειναι το μεσο που τα οδηγεις στο θυλακα

αυτο παιδια οντως ισχυει??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κραταμε αυτον τον τυπο http://www.ebay.com/itm/500g-Zinc-Chloride-Electro-plating-High-quality-/220721694562?pt=UK_BOI_Medical_Lab_Equipment_Lab_Supplies_ET&hash=item336409c762
κραταμε αρνητικο πολο στην συσκευη και βαζουμε ανω τελεια.
 
Μπλουζα